عجیب ترین آداب و رسوم شمال ایران

در هر جامعه ای آداب و رسوم خاص و عجیبی وجود دارد که کشور ما نیز از این قاعده مثتنی نمی باشد. حال در این بخش از سایت لحظه آخر قصد داریم چند نمونه از عجیب ترین آداب و رسوم شمال ایران را شرح دهیم.
در هر جامعه ای آداب و رسوم خاص و عجیبی وجود دارد که کشور ما نیز از این قاعده مثتنی نمی باشد. به خصوص در ایران این آداب و رسوم بیشتر از هر جای دیگر دنیاست، این آداب و رسوم هم می توانند جالب و دیدنی باشند و هم می توانند عجیب باشند، شمال ایران نیز آداب و رسوم خاص خود را دارند که در این مقاله می خواهیم عجیب ترین آداب و رسوم مردم شمال ایران را برای شما شرح دهیم و شما را با آن ها آشنا کنیم، با لحظه آخر همراه باشید و ادامه این مقاله را مطالعه فرمایید.
 
 
مراسم ازدواج در شمال
 

رسم نارنج زنی در شمال

این مراسم که به نارنج زنی و یا پرتغال زنی معروف گشته، به این صورت است که در مراسم ازدواج، داماد با نقل و سکه به استقبال عروس می رود و بعد پرتغال یا نارنجی به سمت او پرتاب می کند، سپس به همراه یکدیگر به دور چاهی می گردند و عروس به امید سفیدبختی یک سکه به دورن چاه می اندازند. این مراسم از اهمیت ویژه ای در میان مردمان شمال ایران برخوردار است و تقریبا می توان گفت گردشگران تور گیلان در تمامی مراسم های ازدواج می توانند شاهد نارنج زنی باشند.
 

رسم بیرون کردن دخترها در شمال

گردشگران تور مازندران جالب است که بدانند، یکی از عجیب ترین آداب و رسوم شمال ایران رسمی است که هر ساله در شب چهارشنبه سوری انجام می شود. بر اساس این رسم، همزمان با شروع مراسم های دیرینه مربوط به چهارشنبه سوری، دخترهای مجردی که به سن ازدواج رسیده اند را به صورت نمادین با جارو زده و از خانه بیرون می کنند، به این امید که تا سال بعد آن ها در خانه بخت باشند، این رسم دیگر جزو فرهنگ بومی مازندران شده است و همه ساله انجام می شود.
 
 
مراسم ازدواج
 

عجیب ترین آداب و رسوم اروپایی - بر روی لینک کلیک کنید و با عجیب ترین آداب و رسوم مردم اروپا آشنا شوید.

 

رسم بستن نان به کمر عروس در شمال

در برخی مناطق شمالی، این رسم وجود دارد که به هنگام عصر عروسی، داماد اسبی را تزئین می کند و به همراه خانواده به دنبال عروس می روند و وقتی که به محل زندگی عروس رسیدند با شیرینی و شربت از آن ها استقبال می شود و بعد برادر یا پدر عروس، تکه نانی را با یک شال سفید و یا سبز رنگ به کمر عروس می بندند به این امید که فرزند اول او پسر باشد، این رسم موجب تعجب گردشگران تور شمال گشته است. 
 
 
مراسم ازدواج در ایران
 
 
این فرهنگ های بومی ایران در گوشه گوشه این سرزمین وجود دارند و می توانند نشان از معتقد بودن مردم ایران به این آداب و رسوم باشد، آداب و رسوم اقوام ایرانی بسیار جذاب و دیدنی هستند و مورد توجه بسیاری از مردم می باشند.
اگر به عجیب ترین ها علاقه دارید می توانید دیگر مقاله های سایت لحظه آخر نظیر عجیب ترین آداب و رسوم مردم جهان و عجیب ترین آداب مردم تایلند را مطالعه کنید و  با آداب و رسوم عجیب جهان نیز آشنا شوید.
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره عجیب ترین آداب و رسوم شمال ایران

donya masaeli 3 دی 98
4
در خراسان شمالی رسم به این صورته که داماد وقتی میره به استقبال عروس، عروص در فاصله از داماد رو به داماد می ایسته و داماد پرتغال، انار و سیب رو از بالای سر عروس پرت می کنه طرف مهمان ها و مهمان ها هم سعی می کنن که این میوه های پرتاپ شده رو بگیرند چون اعتقاد دارند که واسشون خوش یمنه و برکت میاره، رسم ها خیلی داستان های قشنگ و شنیدنی دارند و من واقعا لذت میبرم از بودن این آداب و رسوم و هر جا که میرم دوست دارم بدونم در موردشون
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما