عجیب ترین آداب و رسوم شمال ایران

📅 بروزرسانی : ۱۰ آبان ۱۳۹۷ بازدید : 6142
در هر جامعه ای آداب و رسوم خاص و عجیبی وجود دارد که کشور ما نیز از این قاعده مثتنی نمی باشد. به خصوص در ایران این آداب و رسوم بیشتر از هر جای دیگر دنیاست، این آداب و رسوم هم می توانند جالب و دیدنی باشند و هم می توانند عجیب باشند، شمال ایران نیز آداب و رسوم خاص خود را دارند که در این مقاله می خواهیم عجیب ترین آداب و رسوم مردم مازندران و شمال ایران را برای شما شرح دهیم و شما را با آن ها آشنا کنیم، با لحظه آخر همراه باشید و ادامه این مقاله را مطالعه فرمایید.
 
مراسم ازدواج در شمال
 

رسم نارنج زنی در شمال

این مراسم که به نارنج زنی و یا پرتغال زنی معروف گشته، به این صورت است که در مراسم ازدواج، داماد با نقل و سکه به استقبال عروس می رود و بعد پرتغال یا نارنجی به سمت او پرتاب می کند، سپس به همراه یکدیگر به دور چاهی می گردند و عروس به امید سفیدبختی یک سکه به دورن چاه می اندازند. این مراسم از اهمیت ویژه ای در میان مردمان شمال ایران برخوردار است و تقریبا می توان گفت گردشگران در تمامی مراسم های ازدواج می توانند شاهد نارنج زنی باشند.
 

زیباترین جاده های شمال - معرفی زیباترین جاده های شمال کشور ایران

 

رسم بیرون کردن دخترها در شمال

گردشگران جالب است که بدانند، یکی از عجیب ترین آداب و رسوم شمال ایران رسمی است که هر ساله در شب چهارشنبه سوری انجام می شود. بر اساس این رسم، همزمان با شروع مراسم های دیرینه مربوط به چهارشنبه سوری، دخترهای مجردی که به سن ازدواج رسیده اند را به صورت نمادین با جارو زده و از خانه بیرون می کنند، به این امید که تا سال بعد آن ها در خانه بخت باشند، این رسم دیگر جزو فرهنگ بومی مازندران شده است و همه ساله انجام می شود.
 
 
مراسم ازدواج
 

رسم بستن نان به کمر عروس در شمال

در برخی مناطق شمالی، این رسم وجود دارد که به هنگام عصر عروسی، داماد اسبی را تزئین می کند و به همراه خانواده به دنبال عروس می روند و وقتی که به محل زندگی عروس رسیدند با شیرینی و شربت از آن ها استقبال می شود و بعد برادر یا پدر عروس، تکه نانی را با یک شال سفید و یا سبز رنگ به کمر عروس می بندند به این امید که فرزند اول او پسر باشد، این رسم موجب تعجب گردشگران تور شمال گشته است. 
این فرهنگ های بومی ایران در گوشه گوشه این سرزمین وجود دارند و می توانند نشان از معتقد بودن مردم ایران به این آداب و رسوم باشد، آداب و رسوم اقوام ایرانی بسیار جذاب و دیدنی هستند و مورد توجه بسیاری از مردم می باشند.
اگر به عجیب ترین ها علاقه دارید می توانید دیگر مقاله های سایت لحظه آخر نظیر عجیب ترین آداب و رسوم مردم جهان و عجیب ترین آداب مردم تایلند را مطالعه کنید و  با آداب و رسوم عجیب جهان نیز آشنا شوید.
 

شمال ایران - اطلاعاتی کامل در رابطه با شمال ایران را در لینک مطالعه نمایید. 

 
گزارش مشکل

سوالات متداول عجیب ترین آداب و رسوم شمال ایران

بستن نان به کمر عروس، نارنج زنی، بیرون کردن نمادین دختر ها از خانه

این رسم به این گونه است که داماد با نقل و سکه به استقبال عروس می رود و بعد پرتغال یا نارنجی به سمت او پرتاب می کند.

هر ساله در شب چهارشنبه سوری دخترهای مجردی که به سن ازدواج رسیده اند را به صورت نمادین با جارو زده و از خانه بیرون می کنند، به این امید که تا سال بعد آن ها در خانه بخت باشند.

برادر یا پدر عروس، تکه نانی را با یک شال سفید و یا سبز رنگ به کمر عروس می بندند به این امید که فرزند اول او پسر باشد.

نظرات کاربران درباره عجیب ترین آداب و رسوم شمال ایران

بابک اسفند 1400
7 نفر پسندیدند
«پرتغال زنی » نه «پرتقال زنی » پرتغال کشور است نه مرکبات
عالیه اسفند 1400
11 نفر پسندیدند
این مراسم با جارو بیرون کردن دخترهای دم بخت راه حل خوبی برای تهرانیهاست.🤣🤣
حسنا آذر 1400
17 نفر پسندیدند
کلا خوب بود من کلاس هفتم هستم و با استفاده از این مطالب برای کلاسم جمع آوری مطلب کردم عالیه من خودم شمالی هستم و دوست دارم شما هم از شمال خشتون بی آد خدانگهدار
Artina vtn اسفند 1400
9 نفر پسندیدند
من هم شمالی هستم و تا این اداب و رسوم رو خوندم علاقم به شما چندین برابر شد و برای درس ازاد کتابم از این ها کمک گرفتم
کیان مهر 1400
18 نفر پسندیدند
این اداب و رسوم در کل ایران هست نه شمال ایران .بدبختی اینجاست که مردم ایران به تمام کشور سفر نمیکنن.در خود لرستان هم این رسم ها وجود دارد.مردم ایران بیشتر از اونی که فکر کنید به هم شبیه هستند.وقوم معنایی ندارد.این یک خطای عمدی میباشد.برای جدایی ملت تاریخی

lahzeakhar.com/news/22536-%D8%B9%D8%AC%DB%8C%D8%A8-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A2%D8%AF%D8%A7%D8%A8-%D9%88-%D8%B1%D8%B3%D9%88%D9%85-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D9%84-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 118 کاربران به عجیب ترین آداب و رسوم شمال ایران