امتیاز 5 از 5 | از بین 117 امتیاز دهنده به ترسناک ترین کشفیات از ارگ بم

ترسناک ترین کشفیات از ارگ بم

زمان مطالعه : 4 دقیقه
همان طور که می دانید، ارگ بم یکی از آثار باستانی و تاریخی مهم ایران به شمار می رود و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. پس از خراب شدن ارگ بم در زلزله سال 1382، اقدامات بسیاری برای بازسازی این سازه خشتی انجام شد و طی آن، آثار فراوانی از خرابه های این سازه کشف شد. برخی از این آثار کشف شده، عجیب و یا ترسناک به نظر می رسند، اگر کنجکاوید بدانید که ترسناک ترین کشفیات از ارگ بم چه چیز هایی هستند، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با یکی از حقایق ترسناک ایران آشنا شوید.
 
 
ارگ بم
 
 
همزمان با نهمین سالگرد وقوع زلزه بم، یکی از کارشناسان میراث جهانی خبری مبنی بر کشف پرستش گاه های ناشناخته در گسل بم (افراز) و همچنین شناسایی پوسته های کهن باروی ارگ بم ، منتشر کرد. علاوه بر کشف موارد ذکر شده، تعدادی سنگ نگاره که متعلق به سه دوره متفاوت هستند، در آواره های ارگ بم پیدا شده که بر روی آن ها صحنه هایی از شکار حیواناتی همچون بز و پلنگ با تیر و کمان به تصویر کشیده شده است.

کشفیات متعلق به ارگ بم

اما به طور حتم این سوال برای گردشگران تور کرمان پیش آمده که ترسناک ترین کشفیات از ارگ بم چه چیز هایی هستند. در واقع اجساد کشف شده از 68 نوزاد در دل دیوار های قطور ارگ بم ، از جمله ترسناک ترین کشفیات از این بنا بوده اند. باستان شناسان پس از بررسی اجساد کشف شده، تخمین زده اند که این کودکان حدود 200 سال در دیواره های ارگ بم مدفون شده اند و در سال های اخیر هنگام حفاری این منطقه، به اسکلت های متلاشی شده آن ها که لا به لای خشت های دیوار ها دفن شده بودند، برخوردند. لازم به ذکر است که همه اسکلت های کشف شده مربوط به کودکان یک تا شش ساله بوده اند. شاید عجیب به نظر برسد اما کارشناسی به نام دکتر لیلا پاپلی، با انجام آزمایشات DNA روی تعدادی از اجساد متوجه شده است که همه این کودکان پسر بوده اند. برخی از افراد بر اساس گزارش دکتر پاپلی معتقدند که ممکن است اجساد کشف شده، مربوط به یک رسم پسر کشی در قدیم باشد. گفتنی است ارگ بم عنوان عظیم ترین بنای خشتی جهان را از آن خود کرده است که این یکی از افتخارات معماری ایران به شمار می آید. گردشگران تور کرمان جالب است بدانید که شایعاتی نیز مبنی بر آن که این اجساد به سال های پس از زلزله بم متعلق هستند، منتشر شد. اما مدیر امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان، آقای محمد مهدی افضلی این خبر را به کلی تکذیب کرده و اظهار داشته که این اجساد اصلا به دوران معاصر تعلق ندارد.

نظرات مردم درباره ترسناک ترین کشفیات از ارگ بم

محمدزارعی 21 شهریور 00
0
بنظر بنده شاید این کودکان براثر بیماری های شایع وواگیر آن زمان فوت کرده باشند
سعید.م 27 مرداد 00
0
سلام،به نظر من تاریخ به وسیله همین صحنه ها به خود اثر تاریخی را گرفته
محمد صدرا 11 مرداد 00
0
سلام من بم زندگی میکنم هزار بار رفتم ارگ بم هیچی نیست الکیه اصلا ترسناک نیست باور نکنید
ht 26 تیر 00
0
چون دلیلش فقط حدس گمان هست نمیشه بهش اعتقاد داشت .شاید زنانی که پادشاهان به بم حمله کردن این عمل رو انجام داده باشن و یا هر دلیل دیگه ...
من 26 خرداد 00
0
من یک پسرم و تاریخ رو خیلی دوست دارم به نظر من ان زمان بخاطر اینکه فقط پسرها می توانستند پادشاه شوند این یک قتل بوده که توسط زنان بوده است
درج نظر