ترسناک ترین کشفیات از ارگ بم

همان طور که می دانید، ارگ بم یکی از آثار باستانی و تاریخی مهم ایران به شمار می رود و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. پس از خراب شدن ارگ بم در زلزله سال 1382، اقدامات بسیاری برای بازسازی این سازه خشتی انجام شد و طی آن، آثار فراوانی از خرابه های این سازه کشف شد. برخی از این آثار کشف شده، عجیب و یا ترسناک به نظر می رسند، اگر کنجکاوید بدانید که ترسناک ترین کشفیات از ارگ بم چه چیز هایی هستند، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.
همان طور که می دانید، ارگ بم یکی از آثار باستانی و تاریخی مهم ایران به شمار می رود و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. پس از خراب شدن ارگ بم در زلزله سال 1382، اقدامات بسیاری برای بازسازی این سازه خشتی انجام شد و طی آن، آثار فراوانی از خرابه های این سازه کشف شد. برخی از این آثار کشف شده، عجیب و یا ترسناک به نظر می رسند، اگر کنجکاوید بدانید که ترسناک ترین کشفیات از ارگ بم چه چیز هایی هستند، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با یکی از حقایق ترسناک ایران آشنا شوید.
 
 
ارگ بم
 
 
همزمان با نهمین سالگرد وقوع زلزه بم، یکی از کارشناسان میراث جهانی خبری مبنی بر کشف پرستش گاه های ناشناخته در گسل بم (افراز) و همچنین شناسایی پوسته های کهن باروی ارگ بم ، منتشر کرد. علاوه بر کشف موارد ذکر شده، تعدادی سنگ نگاره که متعلق به سه دوره متفاوت هستند، در آواره های ارگ بم پیدا شده که بر روی آن ها صحنه هایی از شکار حیواناتی همچون بز و پلنگ با تیر و کمان به تصویر کشیده شده است.
 
 
 
جسد کشف شده در ارگ بم
 
 
کشفیات متعلق به ارگ بم
اما به طور حتم این سوال برای گردشگران تور کرمان پیش آمده که ترسناک ترین کشفیات از ارگ بم چه چیز هایی هستند. در واقع اجساد کشف شده از 68 نوزاد در دل دیوار های قطور ارگ بم ، از جمله ترسناک ترین کشفیات از این بنا بوده اند. باستان شناسان پس از بررسی اجساد کشف شده، تخمین زده اند که این کودکان حدود 200 سال در دیواره های ارگ بم مدفون شده اند و در سال های اخیر هنگام حفاری این منطقه، به اسکلت های متلاشی شده آن ها که لا به لای خشت های دیوار ها دفن شده بودند، برخوردند. لازم به ذکر است که همه اسکلت های کشف شده مربوط به کودکان یک تا شش ساله بوده اند. شاید عجیب به نظر برسد اما کارشناسی به نام دکتر لیلا پاپلی، با انجام آزمایشات DNA روی تعدادی از اجساد متوجه شده است که همه این کودکان پسر بوده اند. برخی از افراد بر اساس گزارش دکتر پاپلی معتقدند که ممکن است اجساد کشف شده، مربوط به یک رسم پسر کشی در قدیم باشد. گفتنی است ارگ بم عنوان عظیم ترین بنای خشتی جهان را از آن خود کرده است که این یکی از افتخارات معماری ایران به شمار می آید.
 
 
 
اجساد دفن شده در ارگ بم
 
 
گردشگران تور کرمان جالب است بدانید که شایعاتی نیز مبنی بر آن که این اجساد به سال های پس از زلزله بم متعلق هستند، منتشر شد. اما مدیر امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان، آقای محمد مهدی افضلی این خبر را به کلی تکذیب کرده و اظهار داشته که این اجساد اصلا به دوران معاصر تعلق ندارد.
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره ترسناک ترین کشفیات از ارگ بم

حسین پروازی 2 بهمن 99
1
آدم حس لبخند روی لبهای این کودکان رومیتونه ببینه
مانی 17 مرداد 99
5
من عاشق تاریخ و اماکن تاریخی هستم به هر کجا که می رفتم از دیدن اثار تاریخی لذت می بردم ولی پارسال که رفتم به ارگ بم یه حس بدی داشتم حس غریبی بود دو س داشتم زودتر از اونجا بیام بیرون و جالبتر اینکه الان دیگه هیچ احساسی به آثار باستانی ندارم و تا حدودی سعی دارم از این مکانها دوری کنم یک حس بد و نا شناخته
سعید 21 تیر 99
1
بنظر من احتمالا یه رسم خرافاتی پیشکش کردن کودکان پسر به خدایانشون داشتن در اون دوران که برای محافظت از دژ و دیوارهای ارگ به این باور داشتن که ازهرگونه بلا وحمله ای در امان بمانند ۰۰۰۰
م 4 خرداد 99
5
دیگه این مکان نحس دوست ندارم و برام جالب نیست لعنت به هرکی این کار شوم انجام داه
آشنا آشنا 29 اردیبهشت 99
2
شاید یک شاه از چندین زن تعددزوجات پسر داشته وهرکدام خواسته پسر خودش شاه باشه که توسط دیگر همسران شاه بادسیسه وترفند کشته شدن ودر لای دیوار قرار گرفتن شبانه وخفیه وپنهانی که چون همه پسر هستن این نظریه را قوت می بخشه
درج نظر