معروف ترین مساجد استانبول

📅 بروزرسانی : ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ بازدید : 543

از مهم‌ترین جاذبه‌های تاثیرگزار در صنعت گردشگری استانبول مساجد آن ‌می‌باشد. مساجد استانبول دارای معماری شگفت انگیزی هستند؛ که می‌توانند هر بیننده‌ای را مجذوب خود کنند. استانبول به خاطر مساجد و معماری عثمانی اش معروف است. استانبول به عنوان پایتخت امپراتوری عثمانی از سال 1453 و بزرگترین شهر ترکیه، بیش از 3000 مسجد را در خود جای داده است. این امر باعث می‌شود تصمیم گیری برای بازدید از کدام یک از آنها دشوار باشد، اما در این مطلب از لحظه آخر، مهم‌ترین و زیباترین مساجد استانبول، بر اساس ویژگی معماری و بافت تاریخی را معرفی کرده‌ایم.

 

استانبول

 

بزرگترین مسجد ترکیه در استانبول

مسجد جامع کاملیکا با ظرفیت 63 هزار نفر، در سال 2013 در تپه کاملیکا در قسمت آسیایی استانبول بنا شده است. مسجد کاملیکا با سبک معماری عثمانی-سلجوقی به یکی از نمادهای شهر استانبول تبدیل شده و این مسجد به عنوان بزرگترین مسجد استانبول شناخته می‌شود.

 

بزرگترین مسجد استانبول

 

مسجد کبود یا مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد استانبول یکی از مساجد معروف استانبول است؛ که در قرن هفدهم، روبه روی مسجد ایاصوفیه بنا شده است. به دلیل کاشی کاری آبی زیبای این مسجد که دیوارهای داخلی آن را تزئین کرده، به «مسجد کبود» یا «مسجد آبی» نیز مشهور می‌باشد. وجود شش مناره باریک، این مسجد را از سایر مساجد استانبول که معمولاً دارای دو یا چهار مناره هستند متمایز می‌کند. مسجد کبود «سلطان احمد» در بین سال‌های 1609 تا 1616، زمان حکومت احمد اول ساخته شد. با اینکه سلطان احمد اکنون نیز به عنوان مسجد استفاده می‌شود، یکی از محبوب‌ترین و مهم‌ترین جاذبه های گردشگری استانبول به‌شمار می‌رود. سلطان احمد به عنوان آخرین مسجد بزرگ دوره کلاسیک عثمانی در نظر گرفته می‌شود. سلطان احمد برخی از عناصر بیزانسی ایاصوفیه را به همراه معماری سنتی اسلامی را در خود جای داده است.

آدرس: Sultan Ahmet, Atmeydanı Cd. No:7, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

 

مسجد سلطن احمد

 

تور استانبول - بهترین قیمت تور استانبول، خدمات عالی و تضمین کیفیت در لحظه آخر

 

سلیمانیه دومین مسجد بزرگ استانبول

یکی دیگر از باشکوه‌ترین مساجد استانبول، «مسجد سلیمانیه» است. مسجد سلیمانیه دومین مسجد بزرگ استانبول و یکی از شناخته شده‌ترین مناظر، نه تنها در استانبول، بلکه در تمام ترکیه است. این مسجد برجسته در قرن شانزدهم توسط معمار مشهور عثمانی معمار «سنان» برای سلطان سلیمان بزرگ ساخته شد. معماری دومین مسجد بزرگ استانبول به این صورت است که مناره‌های بلند و باریک (به سبک عثمانی) با ساختمان‌های گنبدی بزرگ که با نیم گنبد به سبک کلیسای بیزانس ایا صوفیه می‌باشد در کنار هم قرار گرفته‌اند. حیاط مسجد سلیمانیه استانبول از عظمتی استثنایی با پراستیل ستوندار برخوردار است. مقبره‌های سلطان سلیمان، همسرش حورم و معمار سنان در محوطه این مسجد قرار دارد. سلیمانیه بزرگترین مسجد استانبول است که چهار مناره دارد (اما نه بزرگترین مسجد).

آدرس: Süleymaniye, Prof. Sıddık Sami Onar Cd. No:1, 34116 Fatih/İstanbul, Turkey

 

مسجد سلیمانیه

 

مسجد ینی جامی «مسجد جدید استانبول»

مسجد جدید استانبول به دستور «صفیه سلطان» که همسر «سلطان مراد سوم» بود ساخته شد. ساخت و ساز این مسجد در سال 1597 آغاز شد، اما به دلیل مشکلات سیاسی، ساخت مسجد ینی جامی در نیمه راه متوقف شد. ساختار نیمه ساخته شده این مسجد به ویرانه تبدیل شد و تا حد زیادی توسط آتش سوزی در سال 1660 ویران شد. در اواخر همان سال، معمار امپراتوری، «مصطفی آقا» به «ولیده تورهان هادیسه»، مادر «سلطان مهمت چهارم»، پیشنهاد کرد که این پروژه را به عنوان یک کار تقوا تکمیل کند. ساخت مسجد ینی جامی به عنوان یکی از معروف‌ترین مساجد استانبول سرانجام در سال 1663 به پایان رسید. نمای داخلی مسجد دارای نمونه‌های عالی از کاشی کاری عثمانی است؛ که آن را به نام کاشی‌های ایزنیک (کاشی‌های آبی رنگی) می‌شناسند، اما بهترین نمونه‌های کاشی ازنیک را می‌توان در رستم پاشا مشاهده کرد.

آدرس: Rüstem Paşa, Yeni Cami Cd. No:3, 34116 Fatih/İstanbul, Turkey

 

مسجد جدید استانبول

 

مسجد رستم پاشا، گوهر پنهان استانبول

رستم پاشا مسجدی است که به سفارش تاجر، وزیر اعظم (وزیر) دربار سلیمان، که شخصی نظامی نیز بود به همین نام ساخته شده است. رستم پاشا خود را صرف افزایش ساختمان‌های عمومی، مساجد و بنیادهای خیریه کرده است. این بنا بین سال‌های 1561 تا 1563 ساخته شد و بهترین نمونه‌های کاشی ازنیک در تمام استانبول را در خود جای داده است. کاشی های ایزنیک نشانه‌ای متمایز از تزئینات عثمانی است؛ که رابطه قوی با سیاست، تبلیغات و ساختن امپراتوری دوره، در تاریخ عثمانی دارد.

آدرس: Rüstem Paşa, Hasırcılar Cd. No:62, 34116 Fatih/İstanbul, Turkey

 

مسجد رستم پاشا

 

مسجد شاهزاده استانبول

یکی دیگر از زیباترین مساجد استانبول مسجد شاهزاده می‌باشد. مسجد شهزاده یا «مسجد شاهزاده» توسط سلطان «سلیمان اول» به یاد پسر بزرگش، «شاهزاده مهمت» که در 21 سالگی در سال 1543 بر اثر آبله درگذشت، ساخته شد. این اولین سفارش بزرگ توسط معمار امپراتوری، «سینان» بود که در سال 1548 تکمیل شد. مورخان معماری آن را اولین شاهکار سینان در معماری کلاسیک عثمانی می دانند. به عنوان اولین ساختمان بزرگ سینان، هنوز هم می‌توانید ببینید که او تکنیک‌های طراحی خود را چگونه توسعه می‌دهد - مانند سنگین بودن ستون‌ها، از ترس یکپارچگی سازه. برخلاف تزئینات معمولی اغلب مساجد، این مسجد با نقوش بسیار استادانه تزئین شده است. برای مثال، دو مناره این مسجد، دارای مجسمه‌های هندسی استادانه‌ای با نقش‌های برجسته‌ کم‌رنگ و منبت‌های گهگاهی سفالی هستند.

آدرس: Kalenderhane, Şehzadebaşı Cd. No:44, 34134 Fatih/İstanbul, Turkey

 

مسجد شاهزاده استانبول

 

مسجد ایاصوفیه نماد شهر استانبول

می‌توان گفت که مسجد ایاصوفیه یکی از مهم‌ترین و مشهورترین مساجد استانبول است؛ که آن را به عنوان نماد شهر استانبول می‌شناسند. ایاصوفیه که به ویژه به دلیل گنبد عظیمش مشهور است، مظهر معماری بیزانسی در نظر گرفته می‌شود و گفته می‌شود که تاریخ معماری را تغییر داده است. ایاصوفیه در سال 360 به عنوان کلیسای ایلخانی یونانی قسطنطنیه ساخته شد؛ اما در سال 1453 این مکان را به مسجد تغییر دادند و سر انجام در سال 1931 به موزه تغییر کاربری یافت. این کلیسای جامع برای نزدیک به هزار سال بزرگترین کلیسای جامع جهان بود. ساختمان فعلی در ابتدا به عنوان یک کلیسا در حدود سال 532 به دستور امپراتور «ژوستینیان» ساخته شد. بنای ایا صوفیه توسط «ایزیدور میلتوس» فیزیکدان یونانی و «آنتمیوس ترالس» (ریاضیدان) طراحی شده است. تزئینات داخلی این مسجد، با موزاییک‌های زیبا و ستون‌های مرمری از ارزش هنری بسیار بالایی برخوردار است. تزئینات این مسجد به اندازه‌ای زیبا و غنی است که ژوستینیان اعلام کرد: "سلیمان، من از تو پیشی گرفتم!"

آدرس: Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı, ۳۴۱۲۲ Fatih/İstanbul, Turkey

 

مسجد ایاصوفیه

 

مسجد ایوب سلطان

به عنوان یکی دیگر از مساجد معرف استانبول می‌توان به مسجد ایوب سلطان اشاره کرد. مسجد بزرگ ایوب که اولین مسجدی است که پس از فتح استانبول ساخته شد، خارج از دیوارهای شهر در منطقه ایوپ قرار دارد. این مکان در نزدیکی شاخ طلایی، در مکانی قرار دارد که ایوب، پرچمدار حضرت محمد، در حمله اسلامی به قسطنطنیه در سال 670 در آن جان باخت. اگرچه امروزه این مسجد اهمیت قابل توجهی یافته و زیارتگاه مسلمانان محسوب می شود، اما در بزرگان اسلام، این مکان را به عنوان زیارتگاه واقعی به رسمیت نمی‌شناسند.

آدرس: Merkez Mh, Cami Kebir Sk. No:1, 34050 Eyüp/İstanbul, Turkey

 

مسجد ایوب سلطان

 

مسجد اورتاکوی رنگین کمان مساجد استانبول

مسجد «اورتاکوی» Ortaköy Buyuk Mecidiye با معماری زیبا یکی از زیباترین مساجد استانبول است. این بنا توسط «سلطان عبدالمجیت» در قرن نوزدهم ساخته شد و حس ایستادن روی آب را به شما القا می کند. این مسجد به عنوان یکی از محبوب‌ترین نمادهای استانبول شناخته می‌شود.

آدرس: Mecidiye Neighborhood, Mecidiye Bridge, Beşiktaş district, İstanbul, Turkey

 

مسجد اورتاکوی

 

کلام آخر

مساجد استانبول به عنوان جاذبه‌های گردشگری با شکوهی محسوب می‌شوند که گردشگران بسیاری را مجذوب خود کرده‌اند. شکوه معماری عثمانی را می‌توان در ساخت این بناها مشاهده کرد. در حدود 3000 مسجد در شهر استانبول ساخته شده است که انتخاب بهترین آن‌ها برای بازدید کار دشواری است. ما سعی کردیم در این مطلب از لحظه آخر با شکوه و معروف‌ترین مساجد استانبول را به شما معرفی کنیم.

 

استانبول بزرگترین شهر ترکیه - معرفی کامل استانبول یکی از زیباترین شهر های ترکیه

 

گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره معروف ترین مساجد استانبول

بیات مرداد 1397
19 نفر پسندیدند
به نظر من معروف ترین مساجد استانبول مسجد ایاصوفیه هست و خیلیم پر بازدید هست ، درصد خیلی زیادی از توریست ها از این مسجد بازدید می کنند

lahzeakhar.com/news/22351-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%88%D9%81-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%AC%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%88%D9%84

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به معروف ترین مساجد استانبول