امتیاز 5 از 5 | از بین 105 امتیاز دهنده به سوغات و صنایع دستی گرجستان

سوغات و صنایع دستی گرجستان

گرجستان یکی از کشور های زیبا و توریستی جهان به شمار می آید و سالانه گردشگران ‏زیادی از مناطق مختلف جهان به این کشور سفر می کنند در این مقاله قصد ‏داریم سوغات و صنایع دستی گرجستان را برای گردشگران تور گرجستان شرح دهیم.

چورچخلا (Churchkhela)
چورچخلا یکی از شکلات های سنتی گرجی ها می باشد که بیشتر به عنوان سوغات و یا در جشن ها استفاده می شود و بسیار خوشمزه است. چورچخلا رشته ای باریک از آجیل است که مرتب در تاتارا (مایعی تشکیل شده از شکر، آرد و باداگی که در واقع آب انگور غلیظی می باشد) فرو برده می شود و زمانی که به طور کامل خشک شد قابل استفاده است. گرجی ها معمولا در فصل پاییز که انگور و خشکبار تازه برداشت می شود چورچخلا را تهیه می کنند. البته می توانید چورچخلا رو با میوه های خشک مثل سیب، هلو یا آلو تهیه کنید.

کانتسی ( Kantsi)
یکی از سوغات جالب توجه کشور گرجستان، کانتسی می باشد. کانتسی از شاخ حیواناتی نظیر گاو نر، بز کوهی وحشی، قوچ و غیره درست می شود. کانتسی ها در واقع نوعی ظرف نوشیدنی اند که در میهمانی های گرجی استفاده می شوند. بر روی برخی از کانتسی ها حکاکی های جذابی به چشم می خورد و برخی از آنها نیز طلاکوب و نقره کوب هستند.

کلاه های پشمی پاپاخی ( Papakhi)
پاپاخی گرجستان بر گرفته از اسم ترکی پاپاخ به معنای کلاه می باشد، پاپاخی یک کلاه از جنس پشم گوسفندان گرجستانی می باشد که بسیاری از بومیان این کشور از آن استفاده می کنند و جزء یکی از معروف ترین سوغات و صنایع دستی گرجستان به حساب می آید.

مربا های محلی گرجستان
مرباهای محلی گرجستان جزء یکی از معروف ترین سوغاتی های این کشور به شمار می آید زیرا نظیر آن را در هیچ کجا نمی توان پیدا کرد. مزه های خاص این مربا ها و روش منحصر به فرد تهیه آن ها باعث شده که گردشگران تور گرجستان با محصول کامل متفاوتی روبه رو شوند. از انواع مربا ها می توان به مربای گردو، مربای کاج، مربای فیجوا و غیره اشاره کرد.

خنجر گرجی (Khanjali)
خانجالی نوعی خنجر دو لبه و دست ساز است که می توانید در بساط دست فروش های بازار درای بریج در تفلیس مشاهده کنید. این خنجر های دست ساز غلاف هایی زیبا و حکاکی شده دارند که بسیار چشم نواز است و این خنجر نیز جزء سوغات و صنایع دستی گرجستان محسوب می شود.

جواهرات، زیور آلات و مینا کاری های گرجی
از دیگر سوغات و صنایع دستی گرجستان، جواهرات و زیور آلات بدلی و همچنین مینا کاری های گرجی هستند که به صورت دستی و با ظرافت خاصی درست می شوند. جالب است بدانید که مردم گرجستان علاقه چندانی زیادی به طلا ندارند و بیشتر زیورآلات آن ها از فلزات ارزان قیمت می باشد.

نظرات مردم درباره سوغات و صنایع دستی گرجستان

صدرا 4 بهمن 97
0
از سوغات و صنایع دستی گرجستان من کانتسی رو گرفتم فلصفش خیلی جالبه.توش شراب میریزن و دوتا دوست یا خواهر برادر دستاشون رو تو هم میپیچند و به نشانه تحکیم دوستی می خورن. اما متاسفانه حواسم نبود گذاشتم تو کولم نه چمدون به خاطر همین هم نزاشتن با خود بیارم اگر میخواین از اینا بخرین حتما بزارین تو چمدونتون.
درج نظر