امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به کلیسای نجات دهنده خون های ریخته شده

کلیسای نجات دهنده خون های ریخته شده

یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر سن پترزبورگ کلیسای نجات دهنده خون های ریخته شده می باشد. نام های دیگری نظیر "کلیسای بنا شده بر خون" و "کلیسای قیام مسیح" نیز به آن نسبت داده شده است.
نام "بنا شده بر خون" به این دلیل به این کلیسا نسبت داده شده است که مسیحیان معتقدند حضرت مسیح در خون خود غرق و سپس شهید شده است، آن ها امید دارند که این کلیسا باعث نجاتشان شود.
این بنای تاریخی هر ساله تعداد زیادی از گردشگران تور سن پترزبورگ را مجاب به بازدید از این منطقه می کند. عملیات ساخت این بنا در سال 1883 و برای یادبودی از تزار دوم (الکساندر دوم) از جانب پسر او آغاز گردید و تمامی هزینه های آن توسط خانواده های امپراطوری و چند تن از سرمایه داران این کشور تامین گشت. ساخت این کلیسا مدت زیادی به طول انجامید و در سال 1907 به مرحله بهره برداری رسید و پایتخت فرهنگی روسیه شد.
در ساخت کلیسای نجات دهنده خون های ریخته شده حدود 7500 متر موزاییک به کار برده شده است که این کلیسا از این حیث رتبه ی دوم را در جهان به خود اختصاص داده است. سقف کلیسا و دیوارهای آن با موزاییک هایی بسیار زیبا و چشم نواز که دارای طراحی های تابداری می باشد آراسته شده که نظر گردشگران تور سن پترزبورگ را به خود جلب می کند. ساخت 2 در وروی کلیسای قیام مسیح به دلیل اهمیت ویژه ی آن، به معماران زبردست وقت، سپرده شد که به خوبی از پس آن برآمدند. 
طراحی کلیسای نجات دهنده خون های ریخته شده با طرح سایر سازه های شهر سن پترزبورگ که سبکی نئوکلاسیک دارد، متمایز بوده و در ساخت آن از معماری و فرهنگ و هنر روسی الهام گرفته شده است به طوری که بازدید از کلیسای بنا شده بر خون، شهر مسکو را برای شما تداعی می نماید. طی انقلاب 1917 و شروع حکومت کمونیستی که در کشور روسیه صورت گرفت، کلیسا نجات دهنده خون های ریخته شده همانند سایر مراکز دینی این شهر به مدت حدود 870 روز به یغما رفته و به شدت مورد لطمه قرار گرفت و در نهایت در سال 1930 از جانب دولت روسیه مسدود شد.
بین سال های 1939 تا 1945 که جنگ جهانی دوم صورت گرفته بود و شهر سن پترزبورگ (لنینگراد وقت) تحت حصر قرار داشت و مردم زیادی در این زمان کشته شدند، از این کلیسا به عنوان مکانی برای انباشت جسدها استفاده می شد. سال های بعد از جنگ هم از این کلیسا به عنوان مکانی برای نگه داری سبزیجات و صیفیجات استفاده می شد که همین امر سبب شد به این کلیسا لقب (ناجی سیب زمینی) بدهند. مسئولیت این کلیسا در سال 1970 به کلیسای سنت ایزاک تفویض گردید و عملیات بازسازی آن در همین سال آغاز گردید و به مدت 27 سال به طول انجامید. در نهایت این کلیسا به عنوان موزه ای زیبا در سال 1997 مجدد به روی توریست های تور روسیه باز شد.
درج نظر