عجیب ترین آداب مردم تایلند

زمان مطالعه: 3 دقیقه
بروزرسانی: 1402/11/16
بازدید: 12501

پادشاهی تایلند، کشوری در شبه جزیره هند و چین است. تایلند که در موقعیت جنوب شرقی آسیا قرار دارد؛ از شمال و غرب با برمه و دریای انداما و از شمال شرقی و شرق با لائوس و از جنوب با مالزی و خلیج تایلند احاطه شده است.  این کشور همانند دیگر کشور های آسیایی، فرهنگی با آداب و رسوم خاص دارد که ممکن است برای گردشگران چیزی عجیب و خاص باشد؛ بنابراین دانستن بعضی از این قوانین و آداب خالی از لطف نیست.  کشور تایلند با مساحت ۵۱۳۱۱۵ کیلومتر مربع با جمعیت ۶۳۴۳۰۰۰۰ بودایی هستند و قوانین زیادی مربوط به احترام گذاشتن به راهبه ها و بودا در آن وجود دارد. لبخند به لب داشتن یکی دیگر از رسوم مخصوص این ناحیه است که باعث میشود احساس راحت تری در این سفر داشته باشید. اگر می خواهید بیشتر راجع به این کشور و رسوم عجیبش بدانید با ما همراه باشید.  

 سرود ملی تایلند

رسوم عجیب تایلند

تایلند با جاذبه های گردشگری مختلف در هر ماهی از سال پذیرای گردشگران زیادی است. در تایلند آداب و رسوم متعدد و عجیبی از دید گردشگران وجود دارد که نام بردن چندی از این آداب و رسوم خالی از لطف نیست. 
لبخند به لب داشتن، پا نگذاشتن روی چیزی، اشاره نکردن به کسی، فریاد کشیدن، آداب مخصوص احوال پرسی (که حتما در سفرتان به تایلند به کارتان می آید) و رسوم ازدواج از جمله عجیب ترین رسوم تایلند هستند. با ما همراه باشید تا این رسوم و دیگر رسوم عجیب تایلند را برایتان کمی شرح دهیم.

سفر به کشور تایلند با جاذبه‌های گردشگری فوق العاده دیدنی!

آداب غذا خوردن

در تایلند به شیوه پخت و غذا های تایلندی سختگیری زیادی میکنند؛ اما آداب غذا خوردن آن ها زیاد سخت و دشوار نیست. امروزه برای سرو بیشتر غذا ها از قاشق و چنگال استفاده میکنند، البته به علت نزدیکی به چین و مهاجران چینی، از چاپستیک نیز علاوه بر قاشق و چنگال برای سرو غذا استفاده میکنند. اگر سرو غذا در تایلند سنتی باشد روی زمین می‌نشینند و با دست غذا می خورند.

آداب عجیب ازدواج

تایلند یکی از عجیب ترین و سنتی ترین مراسم های ازدواج را دارد. در مراسم ازدواج، عروس با به آب زدن خود در رودخانه پاک و زلال میشود. از دیرباز در تایلند آب مظهر پاکی و طراوت بوده است و حال در مراسم سال نو نیز مردم با آب پاشیدن به یکدیگر معتقدند که سالی پر برکتی را خواهند داشت. عروس ها با رفتن داخل رودخانه و یا هر آب جاری دیگر وفاداریشان را به همسرشان نشان میدهند . نکته این مراسم راکد یا دست ساز نبودن آب رودخانه است که باید به آن توجه داشت.

در تایلند بارداری یک نوع بیماری است!

در تایلند با بارداری مثل یک بیماری رفتار می شود و هر هفته خانم های باردار موظف به چکاپ کامل اند، پزشک های زنان و زایمان از اول بارداری تا آخر بارداری هفتگی سونوگرافی مادر را انجام میدهند و مراقب ویتامین، وضعیت مادر و بچه به صورت کامل هستند.  بسیاری از مردم به تایلند سفر میکنند تا دوران بارداری خود را در تایلند با آب و هوای خوب و مناسبش بگذرانند. هرچند بارداری در تایلند پرهزینه است؛ ولیکن شنا در آب و محیط ریلکس آن سلامت روحی مادر را تضمین میکند.

آداب احوال پرسی

بیایید از مهم ترین آداب تایلند یعنی احوالپرسی شروع کنیم. این نوع احوال پرسی تنها شامل مردم عادی و توریست های این کشور میشود و خانواده ی سلطنتی و راهبان از این نوع احوالپرسی معاف هستند. شما باید کمی دستان خود را به هم بچسبانید و سرتان را کمی خم کنید و دستانتان را کمی جلو تر از سرتان قرار دهید.
به این نوع سلام کردن wai میگویند؛ در این نوع سلام دستان شما باید خالی باشند.

احوال پرسی در تایلند

آداب پخش سرود ملی در تایلند

یکی از این آداب این است که سرود پادشاه همیشه قبل از فیلم ها و برنامه های فرهنگی این کشور پخش می شود. ساعت ۸ صبح و ۶ بعد از ظهر زمان هایی هستند که سرود ملی تایلند در مجامع عمومی پخش می‌شود. حتی پیش از نمایش هر فیلم، تئاتر یا هرگونه برنامه فرهنگی باید سرود پادشاه پخش گردد و همه مردم هم به ‌احترام این سرود باید روی پا بایستند. اگر کسی این کار را نکند قطعا بی‌ادبی محسوب شده و مرتکب کاری خلاف قانون شده‌ است که این موضوع برای گردشگران تایلند عجیب به نظر می رسد.

باز نکردن کادو

این رسم از جمله رسم هایی است که شاید باعث تعجب شما شود ولی مردم تایلند ترجیحا کادو را در ملع عام باز نمیکنند؛ هر چند این رسم چندان هم رسم مهمی به شمار نمی آید و تنها ممکن است همانطور که این رسم باعث تعجب شما شد برای مردم تایلند نیز باز کردن کادو جلوی همه تعجب برانگیز باشد.

صحبت با روح

مردم تایلند به خصوص روستایی ها و مناطق سنتی تر رسم صحبت کردن با روح ها را دارند. وقتی در شب خانه خود را به مقصد بیرون ماندن تا صبح ترک میکنند؛ خانه خود را به یک روح می‌سپارند تا از خانه مراقبت کند و پس از برگشتن به خانه از روح برای محافظت از خانه شان تشکر میکنند؛ البته این رسم مربوط به بانکوک پایتخت تایلند و سایر شهر های بزرگ این کشور انجام نمیشود و اگر خانواده ای این رسم را انجام دهد، گردشگران و دیگر کسانی که با این امر آشنا نیستند موظف به انجام آن نیستند.

زبان مردم تایلند - مردم تایلند میدونی به چه زبانی صحبت میکنن؟

دست نزدن به سر

در تایلند سر مقدس ترین عضو بدن انسان به شمار می‌آید بنابراین دست زدن به سر و مو از جمله کارهایی است که جزو آداب یک تایلندی نیست؛ حتی اگر این لمس برای نوازش سر یک کودک باشد.
نکته: خوابیدن بالا سر کسی نیز به صورتی که پا بالای سر آن شخص باشد یکی دیگر از کار های ناپسند به شمار می‌آید.

اشاره نکردن با دست

اشاره کردن با انگشت برای نشان دادن کسی، کاری بسیار بی ادبانه در تایلند است، پس به جای اشاره کردن با انگشت، با چانه کسی را نشان دهید و منظور خودتان را بازگو کنید و اگر قصد شما اشاره کردن به سمت خودتان به منظور حرکت به سمت مشخصی است، بهتر است به جای استفاده از انگشت، خود به آن مکان رفته و با کف دست و انگشتان به سمت زمین( همان جایی که هستید) اشاره کنید و از دوستانتان برای آمدن به سمتتان دعوت کنید.
در کل استفاده کردن از کل دست به جای انگشتان مودبانه تر است.

قوانین خنده دار در کشور تایلند

در این کشور قانون های خنده داری نیز وجود دارد که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم. هر کشوری ممکن است تعدادی قانون عجیب و حتی خنده دار داشته باشد که با جهان مدرن امروزه تناقض داشته باشد و کمی غیر متعارف به نظر برسد. کشور تایلند هم از این قبیل قانون ها دارد:  

  • خارج شدن از خانه بدون پوشیدن لباس زیر ممنوع می باشد.
  • برای راندن یک وسیله نقلیه موتوری باید بالاتنه پوشیده باشد.
  • پرت کردن میوه درخت دوریان ممنوع بوده و جریمه آن طبق تعداد تیغ‌هایی که در بدن فرد فرو رفته محاسبه می‌ گردد.
  • پا گذاشتن روی پول تایلند به دلیل وجود عکس پادشاه این کشور، ممنوع است.

این ها برخی از آداب و رسوم عجیب جهان هستند که مربوط به تایلند می شوند.

آشنایی با کشور تایلند - همه چیز درباره کشور تایلند

دستشویی ها سه گانه در تایلند

یکی دیگر از عجیب ترین آداب مردم تایلند مربوط به دستشویی های زنانه و مردانه این کشور می باشد. زمانی که شما احساس می کنید به سرویس بهداشتی نیاز دارید و برای این منظور به سمت دستشویی می روید، سه در به‌جایِ دوتا در مقابل خود می بینید. تایلند یکی از نخستین کشورهایی است که جنس سومی برای دستشویی‌ها معرفی کرده است: یک دستشویی‌ برای تراجنسیتی‌ها، البته این دستشویی‌ها در همه ی اماکن عمومی تایلند وجود ندارد. کشور تایلند و خصوصا شهر بانکوک، تحمل بسیار بالایی نسبت به جنسیت و هویت‌های جنسی مختلف دارد. همچنین کشور تایلند عجیب ترین سنت های ازدواج در جهان را نیز داراست، به طوری که سخت ترین شرایط ازدواج در تایلند می باشد.

آیین و فرهنگ‌های مختلفی در سرتاسر دنیا به بهانه تولد، ازدواج، مرگ و رسیدن به بلوغ و سایر موارد وجود دارد، آدابی که شاید از نگاه سایرین، پرخاشگرانه، خوفناک، تاسف بارو سنگدلانه باشد، اما برای مقلدان آن فرهنگ مقدس بوده و روی آن ها تعصب دارند.  

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 3.6 از 5 | از 101 کاربر