قدیمی ترین بازار ترکیه

تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن تعداد بازدید : 288
در قرن پانزدهم میلادی و در سال 1461، دستور ساخت بازار بزرگ ترکیه توسط سلطان محمد دوم، ملقب به سلطان محمد فاتح صادر شد. ساخت این بازار بزرگ و دیدنی و معروف در محله فاتح و در خیابان کاپالی چارشی آغاز شد و حدودا در سال 1730 تکمیل شد. لازم است بدانید در طول ادوار گذشته قدیمی ترین بازار ترکیه، با وقایع ناگواری همچون زلزله و آتش سوزی دست و پنجه نرم کرده و بارها مورد بازسازی قرار گرفته است اما معماری سنتی و زیبای آن تا به امروز حفظ شده است. قدم زدن و تماشای مغازه ها در قدیمی ترین بازار ترکیه که بزرگ ترین بازار آن است، به قدری لذت بخش است که می توان ساعت ها را به این کار اختصاص داد. فضای سر پوشیده و پر از رنگ های زیبا در مسیر بازار دلیل قانع کننده برای لذت بردن در این مکان است. در این بازار می توانید انواع محصولات از جمله پارچه و منسوجات، کالاها چرمی، ظروف سرامیکی، پوشاک، فرش، قالیچه و گلیم، طلا و جواهرات، عتیقه فروشی، سرامیک های طراحی شده توسط هنرمندان، کالا های سنتی و گلدوزی شده و غیره را مشاهده کنید. جالب است بدانید در این بازار زیبا، فروشندگان به زبان های مختلفی صحبت می کنند و با رویی خوش شما را برای دیدن محصولاتشان به داخل مغازه هایشان دعوت می کنند.
به طور جامع این بازار بزرگ که قدیمی ترین بازار بزرگ ترکیه بوده و چه بسا که از قدیمی ترین بازار های دنیا محسوب می شود، دارای مساحتی حدود 48 هزار متر مربع است که 60 راهرور و حدودا 5500 فروشگاه را در خود جای داده است. لازم به ذکر است که در مرکز این بازار، بازارچه کوچکی مختص فروش عتیقه جات وجود داشته که مردم ترک زبان آن را IC Bedestan می نامند، اما به زبان فارسی به معنی بازار اندرونی می باشد.
قطعا از جاذبه های اصلی بازار بزرگ ترکیه، بازار اندرونی آن است که اشیا و ظروف قدیمی، زیبا و عتیقه ای را میتوان در آن مشاهده کرد و رفتن به این بازارچه و دیدن کالا های آن خالی از لطف نخواهد بود.
 نکته جالب دیگر این بازار این است که محصولات ارزشمند ایرانی از جمله زعفران و قالی ابریشم نیز در این بازار به وفور یافت می شود. با اینکه می دانیم خرید در قدیمی ترین بازار ترکیه خسته کننده نیست و لحظه لحظه آن لذت بخش است، اما کافه ها و رستوران های متعددی اطراف این بازار وجود دارند که گردشگران تور ترکیه می توانند بعد از خرید غذا و یا نوشیدنی لذیذی میل کنند. قدیمی ترین بازار ترکیه که بازاری سر پوشیده است، همه روزه به غیر از یکشنبه ها، از ساعت 9 صبح تا 7 عصر باز است و اگر شما از گردشگران تور ترکیه هستید باید بدانید برای دیدن اغلب مغازه های این بازار می بایست یک روز از سفر خود را برای رفتن به این بازار اختصاص دهید.
گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 5 از 5 | از بین 101 کاربران به قدیمی ترین بازار ترکیه