جاهای دیدنی اصفهان

شهر زیبای اصفهان یکی از مهم ترین و توریستی ترین شهر های کشور ایران می باشد و جاذبه های گردشگری متعددی را در خود جای داده است که در این مقاله قصد داریم به معرفی معروف ترین آن ها بپردازیم، چنانچه قصد دارید به شهر اصفهان سفر کنید مطالعه این مقاله می تواند شما را تا حد زیادی با جاذبه های گردشگری موجود در این شهر زیبا آشنا کند، بنابراین در ادامه با ما همراه باشید.

سی و سه پل اصفهان


1. سی و سه پل
سی و سه پل را می توان به عنوان معرف ترین و نمادین ترین جاذبه شهر اصفهان معرفی کرد، این پل در سال 1025 هجری بر روی زاینده رود تأسیس شده و یکی از برترین نمونه های معماری ایرانی به شمار می آید که توسط حسین بنا اصفهانی ساخته شده است. خوب است بدانید که سی و سه پل در مجموع دارای 6 معبر مختلف بوده و 295 متر طول دارد و همچنین طولانی ترین پل ساخته شده بر روی زاینده رود می باشد.
این پل در واقع با هدف تأسیس مکانی برای برگزاری یکی از جشن های سنتی کشور یعنی آبپاشان ساخته شده و باید بدانید که متاسفانه امروزه با خشک شدن رودخانه زاینده رود، این جاذبه تاریخی و زیبا در معرض تخریب قرار گرفته است، برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سی و سه پل می توانید به مقاله اختصاصی این پل در بخش جاذبه های گردشگری سایت لحظع آخر مراجعه نمایید.
آدرس سی و سه پل: اصفهان، خیابان چهارباغ، سی و سه پل
هزینه بازدید: رایگان

 

کایسا وانک


2. کلیسا وانک
کلیسای وانک یکی از معروف ترین جاهای دیدنی اصفهان می باشد که در محله جلفا این شهر واقع شده است و سالانه میزبان بازدیدکنندگان بسیاری می باشد، این کلیسا زیبا که زمان ساختش به دوران حکومت شاه عباس دوم باز می گردد، از قدیمی ترین کلیسا های اصفهان به شمار می آید، شاید برایتان جالب باشد که بدانید وانک در زبان ارمنی به معنی صومعه است و این کلسیا در میان ارمنیان به کلیسا نجات دهنده مقدس، معروف می باشد.
تمامی دیوار های کلیسا وانک با نقاشی هایی مذهبی که نمایانگر مراحل مختلف زندگی عیسی مسیح هستند، تزئین شده اند و این نقاشی ها به قدری زیبا و جذاب اند که نظر هر بیننده ای را به سوی خود جلب می کند، به همین جهت بازدید از این مجموعه بی نظیر را در سفر با تور اصفهان فراموش نکنید.
آدرس: اصفهان، جلفا، چهار راه حکیم نظامی، خیابان نظر میانی، خیابان کلیسا، کلیسا وانک
هزینه بازدید: برای گردشگران ایرانی 50000 ریال

 

کاخ چهلستون


3. کاخ چهل ستون
کاخ چهلستون یکی از زیبا ترین جاهای دیدنی اصفهان می باشد که به دستور شاه عباس اول ساخته شده است و بیش از 66 هزار متر مربع مساحت دارد، ساختمان کاخ شامل بخش های مختلفی نظیر تالار آیینه، تالار 20 ستون، اتاق بزرگ شمالی و غیره بوده و جالب است بدانید که این کاخ در مجموع دارای بیست ستون است و احتمال می رود نام چهل ستون برای نشان دادن عظمت و کثرت ستون ها بر روی این بنا گذاشته شده است، چرا که عدد چهل در گذشته نمادی از کثرت و زیادی محسوب می شد.
آدرس: اصفهان، میدان امام حسین، خیابان استانداری، کاخ چهلستون
هزینه بازدید: برای گردشگران ایرانی 30000 ریال
 

میدان نقش جهان


4. میدان نقش جهان
بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی با شنیدن نام اصفهان به یاد میدان زیبای نقش جهان می افتند، میدان نقش جهان یا میدان امام یکی از مهم ترین مجموعه های به جا مانده از زمان صفویه به شمار می آید که در چهار طرف آن بناهای تاریخی بسیار مهمی نظیر عمارت عالی قاپو، مسجد شاه، مسجد شیخ لطف الله و سردر قیصریه وجود دارد، علاوه بر این جاذبه های تاریخی، در اطراف میدان حدود 200 حجره دو طبقه وجود دارد که در هر یک از آن ها انواع مختلفی از سوغات اصفهان به فروش می رسد. 
خوب است بدانید که میدان نقش جهان در سال 1358 با شماره 115 در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و شهرتی جهانی دارد.
آدرس: اصفهان، میدان نقش جهان 
هزینه بازدید: بازدید از این مجموعه بی نظیر برای تمامی گردشگران رایگان است.

 

کاخ عالی قاپو


5. کاخ عالی قاپو اصفهان
یکی از بناهای معروفی که در میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد عمارت عالی قاپو می باشد، این عمارت تاریخی که یادگاری با شکوه از دوره صفویه می باشد در مجموع دارای 5 طبقه مجزا است که هر یک از آن ها به شیوه بسیار ماهرانه ای ساخته و تزئین شده اند، به گونه ای که نظر هر بیننده ای را به سوی خود جلب می کنند، عالی قاپو در لغت به معنای سردر بلند می باشد و جالب است بدانید که این عمارت در گذشته نقش ورودی قصر ها و بناهای موجود در میدان نقش جهان را داشته است.
آدرس: اصفهان، میدان نقش جهان، ضلع غربی میدان، عمارت عالی قاپو
هزینه بازدید: برای گردشگران ایرانی 30000 ریال

سر در قیصریه


6. سردر قیصریه
همانطور که پیش تر اشاره کردیم بناهای متعددی در دور تا دور میدان نقش جهان وجود دارند که یکی از مهم ترین آن ها سر در قیصریه می باشد، این سردر که زمان ساخت آن به دوران صفویه باز می گردد در گذشته داری سه طبقه بود اما با گذشت زمان یکی از طبقات آن از بین رفته و در حال حاضر این سردر دو طبقه دارد. جالب است بدانید که طبقه تخریب شده در واقع نگارخانه سردر قیصریه بوده و سایر طبقات محل قرار گیری دفاتر بازرگانی و همچنین حجره های متعدد محسوب می شد، لازم است بدانید که علاوه بر طبقات مذکور سردر قیصریه شامل یک درب اصلی، چهار درب فرعی و یک حوض می باشد.
آدرس: اصفهان، میدان نقش جهان، ورودی بازار

 

مسجد امام


7. مسجد امام اصفهان
مسجد امام یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان می باشد که در میدان نقش جهان این شهر واقع شده است، این مسجد به دستور شاه عباس بزرگ و توسط استاد علی اکبر اصفهانی ساخته شده و یکی از برترین شاهکار های معماری موجود در ایران به شمار می آید به طوری که لقب ارزشمند ترین مسجد اصفهان را از آن خود کرده است.
لازم به ذکر است که نام این مسجد با شکوه در تاریخ 15 دی سال 1310 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مسجد امام می توانید به مقاله مربوطه در سایت لحظه آخر مراجعه نمایید.
آدرس: اصفهان، میدان نقش جهان، ضلع جنوبی میدان، مسجد امام
هزینه بازید: برای گردشگران ایرانی 30000 ریال

 

منارجنبان


8. منارجنبان
منارجنبان از جاذبه های تاریخی بسیار معروف شهر اصفهان می باشد که در قرن هشتم هجری ساخته شده است و دارای دو مناره به طول 17 متر و قطر 9 متر می باشد، جالب ترین نکته در رابطه با منارجنبان اصفهان این است که با تکان دادن یکی از مناره های این بنا مناره دیگر نیز شروع به حرکت کردن می کند، باید بدانید که منارجنبان در واقع مقبره شیخی به نام عبو عبدالله کارلادانی است و گردشگرانی که به منارجنبان می روند از مقبره این شیخ نیز بازدید به عمل می آورند.
آدرس: اصفهان، خیابان آتشگاه، منارجنبان
هزینه بازدید : برای گردشگران ایرانی 30000 ریال 

 

مدرسه چهارباغ


9. مدرسه چهارباغ
یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان، مدرسه چهارباغ می باشد که در سال 1310 هجری شمسی به ثبت آثار ملی در آمده است و یکی از برجسته ترین مدارس موجود در کشور به شمار می آید، بنای مدرسه چهارباغ کاملاً مجلل و به سبک معماری ایرانی اسلامی ساخته شده است و از شاهکار های معماری ایرانی به شمار می آید،    جالب است بدانید که در گذشته این بنا هم به عنوان مدرسه و هم به عنوان مسجد مورد استفاده قرار می گرفت و امروزه نیز یکی از برترین مدارس علمیه شهر اصفهان محسوب می شود.
جالب است بدانید که کاشی کاری این بنا به سبک های مختلفی صورت گرفته است و شما در صورت بازدید از مدرسه چهارباغ می توانید با انواع کاشی کاری در معماری ایرانی اسلامی آشنا شوید.
آدرس: اصفهان، خیابان چهارباغ، ضلع شرقی خیابان، مدرسه چهارباغ
هزینه بازدید: برای گردشگران ایرانی 20000 ریال

 

مسجد شیخ لطف الله


10. مسجد شیخ لطف الله
از دیگر بناهای موجود در اطراف میدان نقش جهان می توان به مسجد شیخ لطف الله اشاره کرد، این مسجد که به دوره صفویه تعلق دارد یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری شهر اصفهان محسوب می شودذ، خوب است بدانید که این مسجد به دستور شاه عباس اول و طی 18 سال ساخته شده است همچنین لازم به ذکر می باشد که نام مسجد شیخ لطف الله در سال 1310 با شماره 105 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آدرس: اصفهان، میدان نقش جهان، مقابل عمارت عالی قاپو 
هزینه بازدید: برای گردشگران ایرانی 30000 ریال 

 

پل خواجو


11. پل خواجو
پل خواجو یکی از معروف ترین پل های موجود در شهر اصفهان می باشد که در سال 1060 هجری قمری ساخته شده است، این پل در مجموع دارای 24 دهانه می باشد و از نظر ظاهری تفاوت های بسیاری با سی و سه پل دارد، خوب است بدانید که پل خواجو به سبب محلی که در آن قرار دارد، به این نام معرف شده است.
پل خواجو در واقع محلی برای تفریح و خوشگذرانی می باشد و از گذشته تا به امروز مردم با مراجعه به این پل به تفریح می پردازند، اگر شما نیز قصد سفر به اصفهان را دارید بازدید از این پل زیبا را فراموش نکنید.
آدرس: اصفهان، محله خواجو، پل خواجو 
هزینه بازدید: بازدید از این مجموعه برای تمامی گردشگران رایگان

 

مسجد جامع اصفهان


12. مسجد جامع اصفهان
بناهای مذهبی بسیاری در شهر اصفهان وجود دارد که یکی از برجسته ترین آن ها مسجد جامع این شهر می باشد، این مسجد به سبب قدمت زیادی که دارد و همچنین ساختمان زیبای آن همواره مورد توجه گردشگران تور اصفهان بوده و سالانه افراد بسیاری از آن بازدید می کنند، جالب است بدانید که مسجد جامع اصفهان بیش از 23 هزار متر مربع وسعت دارد و از بزرگ ترین، قدیمی ترین و مهم ترین مساجد موجود در ایران به شمار می آید.
کاشی کاری های ماهرانه، ستون های زیبا، فضای آرامبخش و طراحی ایرانی اسلامی این بنا بی شک شما را شگفت زده خواهد کرد، بنابراین در سفر به شهر اصفهان حتماً بازدید از مسجد جمعه یا همان مسجد جامع اصفهان را در برنامه های خود قرار دهید.
آدرس: اصفهان، خیابان مجلسی، مسجد جامع اصفهان
هزینه بازدید: بازدید از این مجموعه برای تمامی گردشگران رایگان می باشد

 

کاخ هشت بهشت 


13. کاخ هشت بهشت 
کاخ هشت بهشت از زیباترین و محبوب ترین جاهای دیدنی اصفهان به شمار می آید که در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده است، مجموعه هشت بهشت شامل یک بنای دو طبقه و یک باغ می باشد و جالب است بدانید که این کاخ محل اسکان هشت تن از سوگلی های شاه بوده و در آن زمان به عنوان زیباترین کاخ دنیا شناخته می شد.
گفتنی است که نام کاخ هشت بهشت نیز همانند سایر جاهای دیدنی اصفهان در لسیت آثار ملی ایران ثبت شده است. 
هزینه بازدید: برای گردشگران ایرانی 30000 ريال
آدرس: اصفهان، خیابان باغ گلدسته، پارک شهید رجایی، کاخ هشت بهشت.

 

آرامگاه بابا رکن الدین


14. آرامگاه بابا رکن الدین 
آرامگاه بابا رکن الدین واقع در محله تخت فولاد اصفهان یکی از جاذبه های مذهبی و گردشگری موجود در شهر اصفهان می باشد، این آرامگاه در واقع متعلق به بابا رکن الدین یکی از علما و عرفای بسیار معروف ایرانی بوده است که در قرن هشتم هجری زندگی می کرد، پس از مرگ وی، شاه عباس صفوی آرامگاهی برای او ساخت که از لحاظ معماری یکی از برجسته ترین بنا های موجود در اصفهان به شمار می آید.
آدرس: اصفهان، محله تخت فولاد، آرامگاه بابا رکن الدین.
هزینه بازدید: بازدید از این مجموعه برای تمامی گردشگران شهر اصفهان رایگان می باشد.

 

آتشگاه


15. آتشگاه اصفهان
کوه آتشگاه یا آتشگاه اصفهان یکی دیگر از جاذبه های تاریخی این شهر می باشد که در جاده اصفهان به نجف آباد قرار دارد، جالب است بدانید که در بسیاری از منابع و مستندات تاریخی از کوه آتشگاه به عنوان آتشکده یاد شده و پژوهش های کارشناسان نشان می دهد که این آتشگاه به دوره های ماقبل ساسانیان تعلق دارد و بسیار قدیمی می باشد، لازم به ذکر است که خشک های به کار رفته در ساخت بنای آتشگاه از نظر اندازه بسیار منحصر به فرد هستند و در کمتر سازه ای چنین خشت هایی به چشم می خورد.
آدرس: اصفهان، خیابان آتشگاه، جاده نجف آباد، آتشگاه
هزینه بازدید: برای گردشگران ایرانی 15000 ريال

امیدواریم با مطالعه این بخش از سایت لحظه آخر اطلاعاتی کلی در رابطه با جاهای دیدنی اصفهان کسب کرده باشید و این اطلاعات در سفر با تور اصفهان برایتان مفید واقع شود.

گزارش مشکل
گالری تصاویر ویدئو ها
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما