موزه هنرهای معاصر

آیا می دانستید تهران چه تعداد موزه را در خود جای داده است؟ می دانید چه نوع موزه هایی در آن واقع شده و سالانه چه تعداد گردشگر و توریست برای دیدن این موزه ها به تهران سفر می کنند؟ آیا اصلا از موزه های تهران با خبرید؟ متاسفانه اکثر ساکنین تهران از وجود این مکان های دیدنی و جذاب در پایتخت بی خبرند و تا به حال بازدید از آن ها را تجربه نکرده اند، امروز در این مقاله قصد داریم از موزه هنرهای معاصر تهران بنویسیم، تا شاید کمی ترغیب شده و راهی موزه هنرهای معاصر شویم و از آن بازدید کنیم.

 

موزه هنرهای معاصر


در مقاله های پیشین به طور مفصل به موزه های تهران پرداختیم و این آثار خانه ها را به گروه های مختلفی تقسیم کرده و تک به تک نام بردیم، امروز نوبت به موزه هنرهای معاصر رسیده تا از این موزه اطلاعاتی مفید و کاربردی در اختیار شما قرار دهیم.

 

موزه هنرهای معاصر ایران


موزه هنرهای معاصر
موزه هنرهای معاصر همانطور که از نامش پیداست در زمره موزه های هنری تهران قرار گرفته و یکی از مهم ترین و جذاب ترین موزه های پایتخت به شمار می آید، در دوران قبل از انقلاب درآمدهای کلان نفتی ایران، این اجازه را به حکومت می داد تا آثار هنری معتبر جهانی را خریداری کند، همین خرید ها و نیاز هنرمندان به مکانی برای نمایش آثارشان منجر شد تا فکر ایجاد این مکان مطرح شده و اجرایی شود، در نهایت این موزه در سال 1356 با همت فرح پهلوی گردآوری و تاسیس شد.
در موزه هنرهای معاصر آثاری مربوط به هنرهای مدرن مربوط به اواخر جنگ جهانی دوم تا پیش از دهه 1980 میلادی از اروپا و آمریکای شمالی به نمایش گذاشته شده است، همچنین آثاری شاخص از هنرهای نخبگان هنر تجسمی ایران نیز در این موزه قرار گرفته و در معرض نمایش هستند. از دیگر موزه های هنری پایتخت می توان به موزه آبگینه و سفالینه و موزه مشاهیر برج میلاد اشاره کرد، موزه دیجیتالی نور پاریس نیز یک از مهیج ترین موزه های هنری ایران به شمار می آید.

 

موزه هنرهای معاصر تهران


تاریخچه هنر معاصر در ایران
برای اولین بار در حدود سال 1320 شمسی، جنبشی به نام هنر نوین و معاصر در ایران شکل گرفت که سر آغاز ایجاد این جنبش مرگ کمال الملک بود، پس از مرگ وی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران گشایش یافت و رفته رفته مردم با هنرهای مدرن آشنا شده و به آن علاقه پیدا کردند و برای تعلیم آن روانه دانشگاه شدند. بعد از آن نمایشگاه های مختلفی برای نمایش آثار هنر نوین در ایران برگزار شد و کم کم محافل هنری نیز بر پا گردید و در این بین انجمن خروس جنگی نیز شروع به کار کرد.
با رواج هنر نوین در ایران، دو سالانه های هنری نیز در کشور آغاز شد، دوسالانه های هنری به رخدادی گفته می شود که هر دو سال یکبار برگزار می شود و هنرمندان می توانند در آن شرکت کرده و آثار خود را به نمایش بگذارند، این دوسالانه ها در واقع یک مسابقه بین شرکت کننده ها می باشد که در اختتامیه آن یک نفر به عنوان برترین هنرمند شناخته می شود، مهم ترین مشخصه این دو سالانه ها همین می باشد و به همین سبب از اهمیت خاصی برخوردارند. از مهم ترین دو سالانه های جهان می توان به دوسالانه ونیز ایتالیا اشاره کرد. گفتنی است در دوران پهلوی، فرح تاثیر زیادی بر رواج این هنر در بین ایرانیان داشت و سبب گسترش ارتباط فرهنگی ایران با نهاد های بین المللی نظیر یونسکو و شورای جهانی موزه ها شد.

 

موزه


معماری بنای موزه هنرهای معاصر
اکثریت موزه های تهران در بناهای تاریخی و قدیمی تهران از جمله کاخ های مربوط به دوران پیش از انقلاب جای گرفته اند اما موزه هنرهای معاصر از معدود موزه هایی می باشد که در بنایی گردآوری شده که مختص خود ساخته شده و از طرحی منحصر به فرد برای ساخت آن استفاده شده است. بنای موزه هنرهای معاصر در گوشه غربی پارک لاله واقع شده که طراح آن کامران دیبا بوده و برای ساخت آن از بادگیرهای ایرانی الهام گرفته، به عبارتی این بنا با طرحی مدرن اما به تقلید از معماری سنتی ساخته شده است.
مصالحی که در ساخت نمای بیرونی ساختمان استفاده شده اند سنگ های بادبر نارنجی و بتن هستند به همین سبب ساختمانی رنگی سنتی داشته و قدیمی بودن ساختمان را به بیننده القا می کند. این ساختمان دارای نور گیرهای بسیاری است که به صورت مدور طراحی شده و از ورقه های مسی پوشانده شده اند، از شیشه های تیره نیز در انتهای نورگیرها استفاده شده است. این بنا در زمینی با مساحت 5000 متر مربع ساخته شده و در اطراف آن باغ های زیبا و بسیاری وجود دارد که با احتساب این باغ ها، مجموعه موزه هنرهای معاصر زیر بنایی بالغ بر 8500 متر مربع را داراست. در حال حاضر این موزه یکی از جاذبه های گردشگری تهران محسوب می گردد

 

گالری های موزه هنرهای معاصر


آثار موزه هنرهای معاصر 
آثاری که در موزه هنرهای معاصر به نمایش گذاشته  شده اند در موضوعات مختلفی بخش بندی شده و در نه گالری در معرض دید قرار گرفته اند، تعداد سه گالری به صورت گنجینه دائمی می باشد و آثار به نمایش درآمده در آن همیشه پا بر جا هستند و بقیه گالری ها به صورت موقت در حال فعالیت بوده و نمایشگاه های موقتی به صورت فصلی در آن ها برگزار می شود.
گنجینه دائمی موزه هنرهای معاصر شامل 4000 اثر با ارزش از هنرمندان به نام ایران و جهان می باشد که حدود 400 اثر از این آثار ارزشی استثنایی دارند به طوری که نمی توان آن ها را قیمت گذاری کرد و برای آن ها ارزشی تعیین کرد، گفتنی است که برخی از این آثار بعد از انقلاب اسلامی غیر قابل نمایش تشخیص داده شدند و در زیر زمین این موزه نگهداری می شوند.
گالری های موقت نیز در دوره و فصول مختلف شاهد برگزاری نمایشگاه های مختلفی می باشد که در آن آثاری ارزشمند و منحصر به فرد از هنرمندان ایران و جهان به خصوص هنرمندان ایرانی به نمایش در می آیند. از جمله هنرمندان شاخص جهان که آثارشان در موزه هنرهای معاصر ایران قرار دارد می توان به گوگن، رنوار، پیکاسو، ماگریت، ارنست، پولاک، لویت، وارهول و جاکومتی اشاره کرد. این آثار در بازدید فرح پهلوی از موزه های جهانی توسط ایشان خریداری و به ایران آورده شد که در نهایت در این موزه جای گرفتند و به نمایش در آمدند.

 

باغ تندیس ها


باغ تندیس
همانطور که گفته شد در اطراف موزه هنرهای معاصر باغ هایی وجود دارد، در یکی از این باغ ها که در شمال ساختمان قرار گرفته، تندیس هایی از هنر مدرن قرار داده شده که از آن با عنوان باغ تندیس ها یاد می شود، مجسمه هایی از هنرمندانی همچون  پرویز تناولی، هنری مور، ماکس بیل و ماکس ارنست در این باغ به نمایش گذاشته شده، از این رو این موزه در زمره تفریحات تهران نیز قرار گرفته است. نکته قابل توجهی که در مورد یکی از تندیس ها وجود دارد این است که در همان دوران ساخت موزه، دیبا از پرویز تناولی ساخت یک مجسمه به نام مرد رهگذر را برای نصب در قسمت در ورودی  درخواست می کند تا بین آثار موجود در موزه و مردم شهر ارتباطی برقرار شود و مردم به تماشای این موزه ترغیب شوند، این تندیس با الهام از چهره دیبا توسط تناولی ساخته و در جای خود نصب شد اما با انقلاب اسلامی این مجسمه توقیف و سپس ناپدید گردید. 

 

موزه هنرهای معاصر


بخش های دیگر موزه هنرهای معاصر 
از جمله بخش های دیگری که در موزه هنرهای معاصر برای بازدید کنندگان قرار گرفته می توان به گالری عکس و کتابخانه تخصصی آن اشاره کرد، در گالری عکس این موزه می توان از 120 نگاره از عکاسان خارجی نام برد که در این گالری به نمایش گذاشته شده است، این نگاره ها پیش از انقلاب اسلامی خریداری شد اما بعد از انقلاب سال ها به نمایش در نیامدند تا در نهایت در سال 1386 در نمایشگاهی با عنوان چشم درون در معرض نمایش قرار گرفتند.
کتابخانه این مجموعه نیز حدود 5000 کتاب فارسی و لاتین با موضوعات هنری در رشته های مختلف و متنوعی همچون نقاشی، طراحی، عکاسی، سینما، معماری و غیره گردآوری شده است، لازمه استفاده از این کتاب ها عضویت در کتابخانه می باشد و تمامی این کتاب ها ویژه دانشجویان و پژوهشگران رشته هنر است.
موزه هنرهای معاصر امکاناتی همچون سینما تک، رستوران، کافی شاپ و کتابفروشی تخصصی دارد که بازدید کنندگان می توانند در کنار بازدید از این موزه از امکانات آن نیز استفاده نمایند.

 

موزه های تهران


علاقه مندان به بازدید از این موزه می توانند با مراجعه به سایت لحظه آخر، تور داخلی را خریداری کرده و در کنار بازدید از موزه هنرهای معاصر از دیگر جاهای دیدنی تهران نیز لذت ببرند.
زمان و هزینه بازدید
در حال حاضر موزه هنرهای معاصر در حال بازسازی و مرمت می باشد و تا اطلاع ثانوی تعطیل است. به محض بازگشایی این موزه، سایت آن فعال شده و ساعات کاری و هزینه بازدید متعاقبا اعلام می گردد.
آدرس
تهران، خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله، موزه هنرهای معاصر.

نظرات مردم درباره موزه هنرهای معاصر

کسری 20 مهر 98
0
موزه هنرهای معاصر، جایی که من تصور یه موزه فوق العاده زیبا با سالن های بسیار هیجان انگیز ازش دارم که توی هر سالنش یه سبکی از هنر مدرن به نمایش گذاشته شده و میشه کمی در مورد اون سبک مطالعه کرد و اطلاعاتی به دست آورد، اما متاسفانه موزه هنرهای معرصر ایران این اطلاعات رو نتونست در اختیار من بذاره، یه موزه کاملا ساده که سبک ها ترتیب خاصی ندارن و فقط در کنار تابلوهای نقاشی که در این موزه به نمایش گذاشته شده اطلاعاتی از زمان خلق اثر، اسم هنرمندی که اون رو خلق کرده و بیگرافی این هنرمند قرار داده شده و هیچ توضیحی در مورد این آثار و سبک هنر داده نشده، بیوگرافی هنرمند و یا تاریخ خلق اثر شاید مهم باشه اما فکر نمیکنم نسبت اطلاعاتی در مورد سبک اثر اولویت داشته باشه، کاش بشه تو این موزه به این مباحث بیشتر اهمیت داده بشه و کمی تخصصی تر بشه، من فوق العاده به هنر علاقه دارم و اولین دلیلم برای بازدید از این موزه این بود که /اثار مختلف رو ببینم و در مورد سبک ها بیشتر تحقیق کنم تا بتونم سبکی که بیشتر بهش علاقه دارم رو پیدا کنم و برم دنبالش، اما کاملا نا امید از این موزه برگشتم بدون اینکه کمی به اطلاعاتم افزوده شده باشه
ثمین 16 مهر 98
4
این موزه بر خلاف اسمش خیلی موزه بیخودیه، ادم قبل از اینکه بره داخلش هیجان داره اما وقتی میره داخلش میبینه هیچ خبری از چیزایی که تصورش رو داشته نیست و همش یه اسمه، من به هنر علاقه دارم، تخصصی سراغش نرفتم اما خیلی دوست دارم پیش رو بگیرم و اصولا از نمایشگاه ها و موزه هایی که به این صنعت مربوط باشه استقبال می کنم و سعی می کنم از دستشون ندم اما رفتن به این موزه به نظرم وقت تلف کردنی بیش نبود، من که اصلا راضی نبودم
سهیلا بارانی 14 مهر 98
2
سلام من دانشجوی گردشگری هستم و به تازگی شروع به گشت و گذار در تهران کردم، اول به رشتم علاقه نداشتم اما وارد دانشگاه که شدم آروم آروم به این رشته علاقه مند شدم و تصمیم گرفتم برم سراغش و بیشتر در موردش بدونم و اطلاعات کسب کنم، واسه همین گفتم از موزه ها شروع کنم تا الان چند موزه رو بازدید کردم و موزه بعدی که میخوام برم موزه هنرهای معاصره، به نظر موزه جذابی میاد چون من به هنرهای معصر علاقه دارم مخصوصا نقاشی، سبک های مدرن رو دوست دارم، کلن عاشق هنر مدرنم و فکر میکنم این موزه میتونه منو بسیار سرگرم کنه، اطلاعاتی که توی محتواتون نوشته بودین خوب بود اما به نظرم میشد کامل تر باشه، زیاد از آثاری که در این موزه به نمایش گذاشه شده ننوشتین، اما اونجایی که از معماری ساختمون موزه نوشتین رو دوست داشتم جالب بود برام،فکر میکنم توی یک روز نتونم کامل از این موزه بازدید داشته باشم درسته؟ اگر کسی به این موزه رفته ممنون میشم یکم اطلاعات در اختیار من بذاره
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر