کاخ موزه های تهران

در مطالب پیشین تمامی موزه های تهران از لحاظ آثاری که در آن ها به نمایش گذاشته شده به پنج گروه متفاوت تقسیم شدند، این موزه ها با عناوین موزه های تاریخی، موزه های هنری، کاخ موزه ها، باغ موزه ها و موزه های علم و صنعت بخش بندی شدند و امروز در این مقاله قصد داریم به توضیح و بررسی کاخ موزه های تهران بپردازیم، این کاخ موزه ها از اهمیت بالایی برخوردارند و در زمره موزه های بسیار با ارزش قرار می گیرند. بنای کاخ موزه ها در زمان ساخت به منظور موزه ساخته نشده اند و هدف از ساختن آن ها سکونت و زندگی سلاطین و پادشاهان وقت بوده است.

کاخ نیاوران


اگر بخواهیم یک تعریف از کاخ موزه ها داشته باشیم می توانیم آن را اینگونه تعریف کنیم، کاخ موزه به موزه هایی اطلاق می شود که در گذشته محل زندگی فرد یا افراد مهمی بوده است که بعد از درگذشت آن ها ساختمان همراه با اسباب و اثاثیه به موزه تبدیل شده و امروزه در معرض دید عموم قرار گرفته شده اند. ممکن است چند ساختمان یا کاخ در کنار هم قرار گرفته باشند و مجموعه ای از کاخ موزه ها را تشکیل دهند. در این نوع از موزه ها بازدید کنندگان با استفاده از تابلوهای راهنما می توانند از زندگی ساکنین آن کاخ مطلع شوند و تصور کاملی از دوران زیست گذشتگان داشته باشند. 

 

کاخ سعدآباد


شهر تهران موزه های بسیاری را در خود جای داده است اما تنها سه مورد از موزه های آن در زمره کاخ موزه ها قرار می گیرد، کاخ موزه های تهران عبارتند از کاخ سعدآباد، کاخ گلستان و کاخ نیاوران که هر سه از زیباترین و چشم نوازترین موزه های تهران و مهم ترین جاهای دیدنی تهران محسوب می شوند، کاخ موزه های سعدآباد و نیاوران از چندین کاخ تشکیل شده اند و کاخ سعدآباد بزرگترین آن ها به شمار می رود که در آن مجموع 18 کاخ قرار گرفته است. همچنین هر سه کاخ موزه های تهران را می توان علاوه بر کاخ موزه، جزو موزه های تاریخی تهران و باغ موزه های تهران نیز محسوب کرد.

 

کاخ گلستان


علاقه مندان به جاذبه های گردشگری تهران می توانند برای بازدید از کاخ موزه های تهران از تور داخلی یا تور تهران استفاده و در کنار موزه ها از تفریحات تهران نیز لذت ببرند.

گزارش مشکل
گالری تصاویر
درج نظر