باغ نگارستان

زندگی در شهرهای شلوغ و پرهیاهو، نیاز افراد به فضایی آرامبخش و طبیعی را بیشتر از پیش می کند. مقداری تفکر و استراحت در گوشه ای دنج که بتواند بخشی از رفتارها و دغدغه های ما را کنترل کند، بسیار اثر بخش و مفید است. گاهی قدم زدن در یک پارک و یا نشستن زیر خنکای سایه یک درخت و مطالعه، می تواند انرژی زیادی تولید کند. باغ نگارستان یکی از مناطق خوش آب و هوا به دلیل وجود طبیعت زیبا و گل و گیاه در آن می باشد. باغ نگارستان اقامتگاه تابستانی بوده که فتحعلی شاه در دوران قاجار و در سال 1222 هجری قمری دستور ساخت آن را می دهد.

 

باغ موزه نگارستان

 

باغ نگارستان یکی از جاهای دیدنی تهران است که از بخش ها و تالار های مختلفی تشکیل شده است. ارزش تاریخی داشته و یکی از قدیمی ترین بناهای تهران شناخته می شود. بنای موجود در باغ نگارستان به سبک کلاه فرنگی ساخته شده ، که دارای دو عمارت عالی به نام های دلگشا و تالار قلمدان می باشد. همچنین از چهار تالار، کتابخانه با چهار سالن تشکیل شده و در زیر بنایی به مساحت 600 متر مربع ساخته شده است.

دلیل نامگذاری این باغ به نگارستان وجود تعداد زیادی نقاشی در اتاق های عمارت و همچنین مجسمه هایی از هنرمندان نامی ایران در این مکان بوده است. تابلوها بیشتر از پرتره هایی تشکیل شده بود، که حاصل هنر هنرمندانی چون میرزا بابا نقاش، میرزا جانی نقاش و عبدالله خان نقاش باشی بوده است.

 

باغ نگارستان

 

امروزه باغ نگارستان به موزه ای تبدیل شده است، که آثار هنرمندانی چون کمال الملک، استاد علی اسفرجانی، ملک الشعرای بهار، جهانگیر ارجمند، منیر فرمانفرمائیان در آن واقع شده و هر کدام از این آثار در بخش های مجزایی به نام تالار با نام این هنرمندان در معرض دید تماشاچیان قرار گرفته است.

موزه مکتب کمال الملک

در این بخش از باغ نگارستان شاهد 130 اثر از این هنرمند فاخر هستیم، که در بین آن ها آثاری از بهترین شاگردانش چون آشتیانی، وزیری، حیدریان، شیخ، یاسمی، محمود اولیا و علی اکبر نجم آبادی در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است. موضوع این آثار عموما تک چهره و طبیعت بی جان و منظره می باشد.

 

موزه کمال الملک

 

تالار مجموعه ملک الشعرای بهار

در این تالار شاهد مجموعه آثار این هنرمند بزرگ هستیم، که توسط فرزند ایشان به نام چهرزاد بهار اهدا شده است. از این مجموعه اسنادی به صورت دیجیتال، عکس، دست نوشته و کتاب های این شاعر خوش ذوق مشاهده می شود.

 

 

مجموعه ملک الشعرای بهار

 

تالار اسفرجانی

تابلوهای معرق و سوختی که در راهرو های این تالار مشاهده می کنید، از مجموعه آثار این هنرمند بزرگ می باشد. آثار استاد علی اسفرجانی که شامل 18 تابلو مینیاتور و معرق چرم می باشد، طبق وصیت ایشان به دانشگاه تهران اهدا شده است، که در تالار باغ موزه نگارستان نگهداری می شود، تا علاقه مندان به آثار این هنرمند بزرگ بتوانند از آن ها دیدن کنند.

 

تالار اسفرجانی

 

تالار جهانگیر ارجمند

به انتهای سالن که نزدیک می شوید، می توانید مجسمه های کوچکی از چهره های سرشناس ایران و سیاستمداران خارجی را که حاصل ذوق و سلیقه و هنر دست جهانگیر ارجمند می باشد، ببینید. این تالار تا حدودی با تالارهای دیگر متفاوت بوده و برای بازدید کنندگان هیجان انگیز خواهد بود. این آثار نتیجه 50 سال تلاش های این استاد است که به باغ موزه نگارستان اهدا شده است. در این بخش همچنین می توانید شاهد اسناد، عکس ها و نقاشی های متفاوتی باشید.

 

تالار جهانگیر ارجمند

 

تالار منیر فرمانفرمائیان

منیر فرمانفرمائیان یکی از هنرمندانی است که در 40 سال گذشته، توانسته با ترکیب آینه کاری، اشکال هندسی و نقوش پشت شیشه به خلق آثار مدرن و متفاوتی پرداخته است. این آثار بسیار متفاوت است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. آثار این هنرمند شهرت جهانی دارد و در موزه های مطرحی همچون متروپلیتن، موزه هنر مدرن و گوگنهام در نیویورک نیز به نمایش گذاشته شده است.

 

تالار منیر فرمانفرمائیان

 

محوطه باغ نگارستان

فضایی که در محوطه باغ به وجود آمده است، یکی از جاذبه های باغ نگارستان به شمار می رود. در این فضا می توانید از امکانات و خدمات کافه ای در ورودی باغ لذت ببرید. در این کافه می توانید در فضای دیدنی باغ قهوه ای را به یاد خاطرات گذشته از این عمارت نوش جان کنید. راه آبی که از مسیر پیاده روی تا ساختمان عمارت مشاهده می شود، شما را تا مقصد همراهی می کند، درختان چنار سر به فلک کشیده و تماشای کاشی کاری ها و بنای آجر کاری نیز دری به گذشته مقابل شما باز می کند.

کمی که دقت کنید، می توانید بنای حافظیه را ببینید که علاقه مندان به یاد شیراز و اشعار حافظ در این مکان گرد هم آمده و اشعار این شاعر بزرگ را خوانده و تفسیر می کنند. این بنای زیبا به دستور فتحعلی شاه قاجار و در دوره قاجاریه ساخته شده است.

زیبایی های باغ نگارستان به تنهایی می تواند منظره ای تماشایی در معرض دید مراجعه کنندگان قرار دهد، به طوری که هریک مشغول ثبت خاطرات خود در این عمارت زیبا با دوربین عکاس می باشند.

 

حافظیه باغ نگارستان

 

بنای باغ نگارستان در طول تاریخ دچار تغییرات مختلفی شده است. در دوره سلطنت مظفرالدین شاه، به سرپرستی کمال الملک اولین مدرسه صنایع مستظرفه در سال 1295 در عمارت حوضخانه ساخته شده است. در سال 1307 وزارت معارف در این مکان سه بنای بزرگ ساخت و آن را به دارالمعلمین عالی اختصاص داد. برای ساخت این بناها از معمار روسی به نام الکسی مارکف کمک گرفته شد. با رعایت اصول معماری ایرانی نقشه تبدیل عمارت به دارالمعلمین طراحی شد. طراحی باغ نگارستان به دست علی اکبر باغبان صورت گرفت. تا سال 1311 نیز دبیرستان علمیه در یکی از این سه بنا دایر بود. پس از تاسیس دانشسرای عالی در سال 1311 تمام بناها به این دانشسرا اختصاص پیدا کرد. در سال 1315 نیز کتابخانه باغ نگارستان به معاونت خانم پروین اعتصامی ساخته شد. در دوره ای از تاریخ، به مدت دو سال باغ نگارستان به مکانی متروکه تبدیل شده بود، که این باعث ایجاد صدماتی به این باغ شد.

 

حوضخانه باغ نگارستان

 

 در نهایت در سال 1374 دکتر حسن حبیبی، معاون اول رئیس جمهور وقت با بازدید از این مکان یکی از کارشناسان میراث فرهنگی به نام مهندس دانشور را برای تهیه نقشه و بازسازی باغ معرفی کرد. ایشان نیز با کمک و هماهنگی های دانشگاه نقشه اولیه را به دست آوردند و تغییرات انجام شده را اصلاح کردند.

ساعات بازدید از باغ نگارستان

ساعات کاری این مجموعه در شش ماه اول سال برای بازدید از مجموعه موزه ها از ساعت 9 الی 19 و برای بازدید از محوطه باغ از ساعت 9 الی 22 می باشد.

در شش ماه دوم سال نیز می توانید همه روزه از ساعت 9 الی 18 از مجموعه موزه ها و از ساعت 9 الی 22 از محوطه باغ دیدن کنید.

بیان این نکته به علاقه مندان تور تهران گردی، برای بازدید از این مجموعه لازم است، که در روزهای دوشنبه باغ نگارستان تعطیل می باشد، اما می توانید به محوطه باغ و کافه موجود در آن مراجعه کنید.

 

باغ نگارستان تهران

 

ورود به محوطه و موزه های موجود در باغ نیازمند تهیه بلیط می باشد، که بهای بلیط ورودی سه هزار تومان بوده و برای بازدید از موزه های باغ نگارستان باید مبلغ 5 هزار تومان بپردازید. توجه بفرمایید که این مبلغ برای اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه تهران رایگان بوده و برای سایر گروه های دانش آموزان و دانشجویان نیز با هماهنگی قبلی و ارائه درخواست کتبی به باغ موزه نگارستان، نیم بها می باشد.

موقعیت این باغ از غرب منتهی به خیابان شیخ صفی، از بخش شرقی به دروازه شمیران، از جنوب به میدان بهارستان و از شمال نیز به خیابان آتشکده (علایی) محل سابق دانشکده ادبیات می باشد.

برای دسترسی به باغ نگارستان می توانید به آدرس میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمدار رفیع مراجعه کنید. اگر با وسایل نقلیه عمومی به این مجموعه می روید، دسترسی به مترو و اتوبوس شرایط مناسبی دارد. اگر از مترو استفاده می کنید باید، خط 2 را سوار شده و در ایستگاه بهارستان پیاده شوید، به خیابان که برسید می توانید تابلوهای راهنما برای رسیدن به باغ نگارستان را مشاهده کرده و به سمت خیابان دانشسرا بروید. اگر از اتوبوس استفاده می کنید نیز می توانید از اتوبوس های میدان بهارستان استفاده کنید.

 

گزارش مشکل
گالری تصاویر
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر