امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به موزه های تاریخی تهران

موزه های تاریخی تهران

در محتوای موزه های تهران، آثار خانه ها از لحاظ موضوعی و آثاری که در آن ها به نمایش گذاشته شده به پنج قسمت تقسیم شدند که هر یک از آن ها را به طور مختصر توضیح دادیم و شما را با انواع موزه ها آشنا ساختیم، یکی از شاخه های مهم و ارزشمند موزه ها در جهان مربوط به موزه های تاریخی می باشد که همانطور که از نام آن ها پیداست آثار تاریخی در آن ها به نمایش گذاشته می شود و بسیار ارزشمند به شمار می آیند، موزه های تاریخی تهران نیز دارای اهمیت هستند و نشانگر تمدن کشور ایران می باشند، موزه های تاریخی از لحاظ اهمیت جزو اولین موزه ها قرار دارند و به سبب کهن و قدیمی بودن آثار موجود در آن ها، از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند، این مقاله مختص به موزه های تاریخی تهران می باشد.  

 

موزه ایران باستان


از زمان های دور در نقاط مختلف دنیا اشیاء قدیمی و ارزشمند توسط افراد به روش های متفاوت جمع آوری و نگهداری می شد که بسیاری از این اشیاء هنوز باقی مانده اند و امروزه در موزه های مختلف جهان در معرض دید عموم قرار دارند. موزه های تاریخی در اصل یادگاری از گذشتگان برای نسل امروز و نشان گر فرهنگ و تمدن پیشینیان هستند، اگر بخواهیم به طور مفصل و تخصصی از موزه های تاریخی تعریفی داشته باشیم می توانیم اینطور بگوییم، موزه های تاریخی عبارتند از اماکنی که وظیفه جمع آوری، حفظ و در معرض دید قرار دادن اشیاء و آثار ارزشمند مربوط به گذشتگان و پیشینیان را بر عهده دارد.
ماهیت کلی موزه های تاریخی می تواند مختص یک شهر، جمهوری و یا یک کشور باشد و یا حتی به یکی از زیر شاخه های رشته تاریخ اختصاص یابد، موزه های باستان شناسی یا مردم شناسی از جمله این شاخه هاست، یا این که می تواند به شاخه های خاص تاریخی مانند موزه های تاریخی نظامی نام بگیرد. قصد ما در نگارش این محتوا آشنایی شما با موزه های تاریخی تهران می باشد که جزو دسته اول قرار می گیرد و موزه های تاریخی مختص به یک شهر محسوب می گردد.

 

موزه دوران اسلامی


شهر تهران با عنوان پایتخت ایران موزه های بسیار زیادی را در خود جای داده است و سالانه گردشگران بسیاری برای بازدید از این نوع جاذبه های گردشگری تهران، به این شهر سفر می کنند، از موزه های تهران که در زمره موزه های تاریخی این شهر قرار می گیرند، می توان موزه های زیادی را نام برد. موزه هایی همچون موزه ملی قرآن کریم، تماشاگه پول، تماشاگه تاریخ، تماشاگه زمان، موزه آزادی، موزه انقلاب، موزه عبرت، موزه بنیاد، موزه جواهرات ملی، موزه شهدا، موزه شهید رجائی، موزه صلح، موزه ملک، موزه مطبوعات، موزه رضا عباسی و موزه مقدم جزو موزه های تاریخی تهران محسوب می شوند. موزه ملی ایران نیز شامل موزه های تاریخی تهران می شود که خود به تنهایی دو موزه ایران باستان و موزه دوران اسلامی را در بر می گیرد. گفتنی است موزه ملی ایران بزرگترین، مهم ترین و قدیمی ترین موزه کشور به شمار می آید و به همین سب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

تماشاگه زمان


لازم به ذکر است برخی از موزه ها امکان دارد علاوه بر تاریخی بودنشان شامل شاخه های دیگری از انواع موزه ها نیز شود. به عنوان مثال می توان به موزه امام علی اشاره کرد که در کنار تاریخی بودن آن، این موزه یک موزه هنری نیز محسوب می شود و می توان گفت موزه امام علی یک موزه تاریخی-هنری محسوب می گردد، به عبارتی این موزه هم می تواند در دسته موزه های تاریخی تهران و هم در دسته موزه های هنری تهران قرار گیرد.
علاقه مندان و گردشگران می توانند با استفاده از تور داخلی یا تور تهران از این دست جاهای دیدنی تهران بازدید داشته باشند و از تفریحات تهران لذت ببرند.

گالری تصاویر
درج نظر