خانه موزه عروسک کاشان

 

خانه موزه  عروسک با قدمت حدود 130 ساله خود مربوط به دوره قاجار می باشد و در مجاورت خانه بروجردی های شهر کاشان استان اصفهان می باشد. کاشان شهری قدیمی و دیدنی است که با اصالت و تمدن خود و همچنین آب و هوای کوهستانی و کویری خود، مکان مناسبی برای گردشگران و تاریخ دوستان می باشد.

 

در یکی از خانه های قدیمی کاشان که مربوط به دوره قاجار می باشد موزه ای متفاوت بر پا شده که خانه عروسک ها و اسباب بازی ها است. آثار این موزه که به همت آقای سهرابی( فارغ التحصیل رشته تئاتر) جمع آوری شده اند، مجموعه ای از عروسک ها و اسباب بازی های شهرهای مختلف ایران که در سال های مختلف به خصوص دوره قاجار مورد استفاده کودکان قرار گرفته اند. در این موزه خانه عروسک کودکان و بازدید کنندگان می توانند علاوه بر بازدید از کارگاه های آموزشی که توسط راهنمایان موزه برگزار می شوند نیز استفاده کنند و یا به تماشای نمایش خیمه شب بازی بشینند.

 

 

خانه موزه عروسک پس از بازسازی در زمستان 1396 به نام خانه سهرابی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در کنار موزه به عنوان اقامتگاه بومگردی برای اقامت گردشگران نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

شکل گیری ایده خانه موزه عروسک:

گرد آوری و تهیه مجموعه ای از عروسک ها توسط آقای سهرابی که از سال 86 تا 90 آغاز شد، در طی سفر های خود به استان های مختلف مجموعه عروسک ها را تهیه کرده است، و در همین راستا کتاب عروسک پشت پرده و خیمه شب بازی در اصفهان رو نوشتند از این رو با عروسک ها نمایشگاه هایی ترتیب دادند و از آن ها استقبال بسیاری شد.

خانه دار شدن عروسک ها:

پس از جمع آوری عروسک ها و برگزاری چندین نمایشگاه تصمیم بر این شد که شهر کاشان را برای راه اندازی موزه اسباب بازی انتخاب کنند. در سال 92 ویرانه ای قدیمی  که در بافت سنتی کاشان بود خریداری شد و پس از 1 سال تعمیرات و بازسازی موزه اسباب بازی افتتاح شد. برای دو سال پیاپی این موزه در حوزه های کودکان و نوجوانان در پژوهش موزه برتر شد و کم کم علاقه مندان عروسک هایی به مجموعه اضافه کردند.

 

 

سرو صبحانه در آلاچیق موجود در حیاط می باشد، بازدید از موزه به صورت رایگان با اقامت می باشد، برخی از اتاق ها سرویس بهداشتی و حمام مشترک بین تمامی مهمانان می باشد.

آدرس: ایران، کاشان، خیابان علوی، روبه روخانه طباطبایی ها

گردشگران تور کاشان می توانند همه روزه از این موزه جالب دیدن کنند و همچنین از جاذبه های دیگر شهر کاشان مانند: قمصر کاشان، باغ فین، حمام فین، آتشکده نیاسر کاشان نیز دیدن کنند.

 

گزارش مشکل
گالری تصاویر
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر