امتیاز 5 از 5 | از بین 101 امتیاز دهنده به موزه ایران باستان

موزه ایران باستان

وارد خیابان سی تیر واقع در بخش غربی میدان مشق تهران که می شوید، ساختمان طاقی شکل موزه ایران باستان نظر شما را جلب خواهد کرد. بنایی که به واسطه کاربری آن، همچون آثار باستانی ایران ساخته شده است. ورودی این بنا به صورت طاقی شکل و به یاد ایوان کسری مربوط به دوره ساسانی ساخته شده تا ماهیت ایرانی و باستانی بودن خود را ثابت کند.

موزه ایران باستان در یکی از خیابان های قدیمی تهران یعنی خیابان سی تیر واقع شده که پیش از انقلاب در بزرگداشت احمد قوام به خیابان قوام السلطنه نامگذاری شده بود.

 

 

ساخت این موزه به 21 اردیبهشت ماه سال 1313 می رسد که به دستور رضا شاه و توسط معمار فرانسوی آندره گدار آغاز شد. ساخت موزه ایران باستان در سال 1316 به اتمام رسید و در این زمان آماده بهره برداری شد. موزه ایران باستان در زمینی به مساحت 5500 متر مربع با زیر بنایی بالغ بر 2744 متر ساخته شده است.

همانطور که گفتیم ساختمان طاقی شکل موزه ایران باستان مانند ایوان کسری، یکی از بناهای تاریخی ایران ساخته شده و مانند آن به رنگ سرخ تیره تعیین شد، تا نمادی از معماری دوره ساسانی را نشان دهد. بنای موره 11 هزار متر مربع بوده و ساختمان اصلی آن در سه طبقه ایجاد شده است. معماری موزه به شکل مکعب مستطیلی 100*34 متر مربعی بوده که از سه قسمت فضای ورودی، فضای نمایش اشیا و فضای اداری تشکیل شده است.

 

 

در سال های ابتدایی طبقه اول این موزه با آثار تاریخی پیش از اسلام و طبقه دوم آن به آثار تاریخی پس از اسلام اختصاص داشت. رفته رفته، با گسترش علم باستان شناسی در ایران و کاوشگری، آثار تاریخی بیشتری از دل خاک بیرون آمد، که این امر اضافه کردن بخش های مختلفی به موزه را برای نگهداری از این اشیا تازه کشف شده، الزامی دانست.

در سال های 1357 تا 1370 تغییرات زیادی از جمله تفویض ویترین های موزه، نوسازی وسایل گرمایشی و سرمایشی برقی موزه و اضافه شدن واحدهایی تحت عنوان انبار و گنجینه در زیر موزه صورت گرفت.

در نهایت در سال 1375 آثار مربوط به دوره اسلامی به طور کلی از موزه ایران باستان خارج شده و به ساختمان مجاور آن که از سال 1337 ساخته شده بود، منتقل شد. این ساختمان با هدف برپایی موزه مردم شناسی بنا شده بود، تا اینکه پس از انقلاب با ایجاد سازمان میراث فرهنگی و تمرکز اشیاء در موزه ایران باستان، طرح تغییر کلی نام موزه به موزه ملی ایران و اضافه شدن موزه ای تحت عنوان موزه اسلامی مطرح شد و به اجرا رسید. و در نهایت در سال 1375 با آغاز به کار موزه دوران اسلامی، مجموعه ایران باستان و موزه دوران اسلامی، با عنوان موزه ملی ایران به رسمیت شناخته شد.

ساختمان این موزه در 26 آبان سال 1375 به صورت رسمی به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

موزه ها همیشه نشان دهنده فرهنگ، شیوه زندگی، سیر تکاملی و یادگارهای ارزشمندی هستند، که زمان حال را به گذشته پیوند داده و موجبات شناخت ما را از تاریخ فراهم می کنند. موزه ایران باستان نیز یکی از همین موزه ها می باشد که با نگاهی عمیق به آثار قرار گرفته در آن می توان به گذشته و پیشرفت های حال حاضر خود افتخار کرده و از مشاهده آن ها لذت ببریم.

برای افرادی که به تاریخ علاقه زیادی دارند و با برنامه های تور تهران گردی از این مجموعه دیدن می کنند، تماشای اشیایی که زمانی نیاکان ما از آن ها برای از بین بردن نیازهای روزانه خود استفاده می کردند، می تواند الهام بخش زندگی امرزو باشد.

 

 

یکی از ویژگی های موزه ایران باستان، وجود آثاری از دوره های مختلف زندگی در ایران است. آثاری از دوره های پارینه سنگی، پارینه سنگی میانی، پارینه سنگی جدید، فراپارینه سنگی، دوره نوسنگی، عصر مفرغ و آغاز عصر آهن، تمدن ایلام، ایلام میانه، دوره مادها که در این موزه در معرض دید عموم قرار گرفته است. در کل می توان آثار قرار گرفته در موزه را به دو بخش "پیش از تاریخ ایران" با آثاری از دوران پارینه سنگی قدیم تا اواخر هزاره چهارم پ/م (یعنی از کهن ترین دوران تا پیش از ابداع نگارش) و "دوران تاریخی" با آثاری از اواخر هزاره چهارم پ/م (یعنی آغاز به کارگیری نگارش) تا پایان دوره ساسانی است.

موزه ایران باستان از 13 بخش تشکیل شده که شامل آثار پیش از تاریخ، تاریخی اسلامی، مهر و سکه، مرمت، بخش کتیبه ها، کتابخانه و مرکز اسناد پژوهشی، تاریخ هنر ایران، پژوهشی، تاریخ تمدن ملل، عکاسی، روابط عمومی و روابط بین الملل می باشد.

شکل قرار گرفتن مجموعه آثار در موزه ایران باستان به گونه ای است که شما را از قدیمی ترین آثار به جا مانده تا جدیدترین دوره های ایران هدایت می کند. قدیمی ترین اشیا چیزی حدود 800 هزار تا یک میلیون سال قدمت دارند، که نشان دهنده حضور انسان های اولیه در فلات ایران می باشد. جدیدترین آثار نیز مربوط به 10 هزار سال پیش است که مربوط به ابزار های سنگی می باشد.

شاید تا اینجا حس کنجکاوی شما برانگیخته شده باشد که چه آثاری در این مجموعه به نمایش گذاشته شده است. در ادامه این مطلب به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

از جمله آثار موجود در موزه ایران باستان می توان به:

قدیمی ترین بقایای انسان کشف شده در ایران که به دندان وزمه مشهور است. این دندان کهن ترین بقایای سنگواره انسان در ایران می باشد، که در غاری به همین نام در کرمانشاه کشف شده است. این دندان آسیاب مربوط به کودکی 9 ساله بوده که به روش طیف سنجی گاما سال یابی شده و مربوط به 20 تا 25 هزار سال پیش می باشد.

 

 

نمونه هایی از ابزارهای استخوانی مربوط به پارینه سنگی جدید و لوازم شخصی تزیینی مانند آویزهای صدفی و... که از مکان هایی مانند غار "یافته" در لرستان کشف شده است.

 

 

آثاری نیز از قدیمی ترین خشت ایران از تپه گنج دره، قدیمی ترین پیکرک های گلی انسان و حیوان از تپه سراب و ابزارهای سنگی در این موزه در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است.

 

 

سفالینه های منقوش مربوط به دوره مس و سنگ در ایران

 

 

ظروف سنگی یافت شده در جیرفت و شهداد با نقوش متنوعی از نبرد انسان با جانوران اساطیری

 

 

ظروف و ادوات جنگی، اشیاء تزیینی، پیکرک های انسانی و جانوری که مربوط به دوره مفرغ و آغاز عصر آهن هستند.

 

 

قسمتی از پلکان و سر ستون های تخت جمشید

 

 

تندیس مصری داریوش بزرگ

 

 

نخستین مرد نمکی 1700 ساله ای که در سال 1372 توسط معدن کاران در حال کار معدن نمک چهرآباد استان زنجان یافت شد.

 

 

موزه هنرهای اسلامی

به سمت شرق محوطه موزه ملی که می روید، می توانید ساختمان هشت ضلعی یا چلیپا را مشاهده کنید، که محل قرار گیری موزه دوره اسلامی می باشد. ساختمان موزه دوره اسلامی با الهام از معماری کاخ بیشاپور مربوط به دوران ساسانی، با نمای سنگی ساخته شده است.

 

 

موزه هنرهای اسلامی شامل شش سالن مجزا بر اساس دوره های تاریخی بعد از اسلام می باشد، که دارای آثاری از خطاطی، تذهیب، کاشی کاری و محراب سازی می باشد. مساحت در این بخش حدود 4 هزار متر مربع است. این موزه در سال 1375 تاسیس و 10 سال بعد برای ایجاد تغییرات در آن دوره ای را در تعطیلی به سر می برد. در نهایت پس از اتمام ساخت و سازهای داخلی در سال 1394 دوباره فعالیت خود را از سر گرفت.

توصیه می کنیم برای بازدید از موزه دوره اسلامی از طبقه دوم این ساختمان شروع کنید. در طبقه دوم آثاری از تالارهای صدر اسلام، سلجوقی و ایلخانی موجود است، که بسیار جذاب می باشد. همچنین آثاری که در طبقه اول این ساختمان واقع شده، شامل تالارهای قرآن، تیموری، صفویه، افشار، زند و قاجار موجود می باشد.

 

 

برای گردشگران تور تهران جالب است، بدانند که یکی از کاشفان این آثار، باستان شناس و تاریخدان ایرانی استاد شیخ صفی الدین اردبیلی بوده است.

دوران های تاریخی آثاری از آن ها در این موزه به نمایش گذاشته شده به ترتیب شامل دوره طاهریان، صفاریان، سامانیان، آل زیار، آل بویه، غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان، ایلخانان، تیموریان، قرا قویونلوها و آق قویونلوها، صفویان، افشاریان، زندیان، قاجار و پهلوی می باشد.

چگونه به موزه ایران باستان برویم؟

راه های دسترسی به موزه ملی ایران، از طریق وسایل نقلیه عمومی و شخصی امکان پذیر می باشد. همچنین نزدیک ترین ایستگاه مترو به این مجموعه ایستگاه های حسن آباد و امام خمینی می باشد.

آدرس دقیق موزه ایران باستان میدان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره یک می باشد.

برای تهیه بلیط به صورت آنلاین و یا اطلاع از قیمت دقیق بلیط های موزه می توانید به سایت رسمی موزه ملی ایران به آدرس http://irannationalmuseum.ir مراجعه کنید. قیمت بلیط موزه ملی ایران برای گروه های مختلف دانشجویی و دانش آموزی، دانشجویان رشته معماری، تاریخ، باستان شناسی و گردشگری، خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بازنشستگان نیم بها می باشد. برای استفاده از این تخفیف ها حتما باید کارت شناسایی و مدارک ضروری خود را ارائه دهید.

بازدید کنندگان ایرانی برای بازدید از موزه ایران باستان باید 5 هزار تومان و برای بازدید از موزه دوره اسلامی 3 هزار تومان بپردازند. بازدیدکنندگان خارجی نیز باید مبلغی به ارزش 30 هزار تومان برای بازدید از موزه ایران باستان و مبلغ 20 هزار تومان برای بازدید از موزه دوران اسلامی بپردازند.

درج نظر