روز مادر

تاریخ انتشار : ۱۹ دی | زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخچه روز مادر
روز مادر، ایران
روز مادر، کشورهای دیگر
عکس نوشته روز مادر

روز مادر یکی از مهمترین روزهای سال در هر کشوری ست که به افتخار مادران پرمهر جشن گرفته می شود. این روز فرصتی برای قدر دانی از زحمات و  دلسوزی های مادران ست. یکی از زیباترین صحنه های زندگی هر کسی لبخند زیبای مادر و آغوش گرم اوست.

 

روز جهانی مادر

 

تاریخ دقیق روز مادر در تقویم 1400

تاریخ دقیق روز مادر در ایران در تقویم 1400 برابر با 3 بهمن می باشد. 

1400/11/03

تاریخ شمسی روز مادر در تقویم 1400 چند شنبه است؟

با توجه به اینکه روز مادر در ایران ولادت حضرت فاطمه می باشد روز مادر در ایران روز مشخصی نیست و هرسال در گردش است. روز مادر در تقویم 1400روز یکشنبه سوم بهمن ماه می باشد.

تاریخ دقیق روز مادر و روز زن 1400 در تقویم قمری 1443 

الاحد، 20 جمادی الثانی 1443
1443/06/20

تاریخ دقیق روز مادر و روز زن در تقویم میلادی 

روز یکشنبه 23 ژانویه ،،،، Sunday, 23January
2022/01/23

تاریخچه روز مادر

نامگذاری روزی از سال به عنوان روز مادر در فرهنگ ها و ملت های مختلف سابقه ای طولانی داشته است و در هر ملتی روزی برای بزرگداشت مقام زن در نظر گرفته میشود. در ایران تاریخ روز مادر براساس ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) انتخاب شده است. این روز به یمن زادروز بانوی نمونه اسلام روز مادر درنظر گرفته شده است. با اینکه این حضرت عمر کوتاهی داشته اند اما زندگی ایشان آنقدر آموزنده و جذاب است که برای هر زن آزاده ای تحسین برانگیز است.

مقام زن میان ایرانیان از ارزش بالایی برخوردار بوده؛ایرانیان باستان 5 اسفند را به عنوان روز زن درنظر می گرفتند . آن ها در این روز به جشن و سرور پرداخته و پیشکش هایی برای زنان و مادران خود هدیه میدادند. در 25 آذر 1319 انجمن حمایت از نوزادان و مادران در دوران پهلوی تشکیل شد. بیست سال بعد از شکل گیری آن اعضای این انجمن از محمدرضا خواستند تا 25 آذر تاریخ تاسیس این بنیاد را به عنوان روز زن ثبت کنند که با موافقیت محمدرضا پهلوی این روز به عنوان روز مادر به ثبت رسید. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، روز ولادت حضرت فاطمه روز مادر در نظر گرفته شد. 

 

تاریخچه روز مادر

 

روز مادر در ایران

عزیزترین فرد در زندگی هر کس مادر اوست که تا پایان عمر نه فراموش می شود و نه از محبت او کاسته می شود. در دنیای امروز عشق های حقیقی کم رنگ تر شده اما مادرها هنوز هم با تمام وجود حس زیبای عاشقی را تجربه می کنند. جامعه ای مادرهای آن دلسوزانه و با آگاهی به تربیت کودکان خود بپردازند رشد و پیشرفت زیادی خواهد . مادران ایرانی نمونه ای از بانوان شایسته و دلسوزی هستند که یک روز از سال به قدر دانی از آنها در نظر گرفته شده است. روز مادر در ایران یادبود بانوی مقدس اسلام است. در این روز علاوه بر جشن مذهبی به مناسبت میلاد حضرت زهرا در جای جای شهر هیاهوی خرید هدیه به چشم می خورد.

روز مادر در کشورهای دیگر

احترام به جایگاه مادران در تمامی فرهنگ ها و کشورها جایگاه ویژه ای دارد روز زن در کشورهای مختلف روزهای متفاوتی در نظر گرفته می شود اما آنچه میان این روز ها مشترک است یادبود یک زن مهم در تاریخ کشور یا در دین آنهاست. به عنوان مثال در ایران ولادت حضرت فاطمه روز زن در نظر گرفته میشود. در بسیاری از کشورهای کاتولیک روز مادر روز بزرگداشت حضرت مریم می باشد. برخی کشورها یکشنبه دوم ماه این روز را جشن می گیرند و برخی از آن ها این روز را در یکشنبه اول ماه گرامی می دارند.
کشورهایی که روز مادر را در یکشنبه اول ماه جشن میگیرند عبارتند از: هنگری، پرتگال، هسپانیا، لیتوانیا و کشورهای فرانسه، هاینی، سویدن و کشور دومینیکن یکشنبه آخر می را به عنوان روز مادر در نظر می گیرند. کره جنوبی و آلبانیا دهم می (روز والدین) و هند و پاکستان، السالوادور قطر عمان مکسیکو گواتیمالا و سنگاپور روز مادر را جشن میگیرند. کشورهایی روز زن را در در یکشنبه دوم ماه جشن میگیرند عبارتند از: آمریکا ترکیه فیلیپین چین برزیل جامانیکا هنداروس آفریقای جنوبی آنگولا بهاماس، اتریش، هنگ کنگ، جمهوری چک ، ونزوئلا زیمبابوه ژاپن آلمان تایوان کانادا نیوزلند مالزی دانمارک شیلی ایتالیا تایوان استرالیا فنلاند پیرو و مالتا برمودا یونان اکوادور.

کشورهای رومانی، بلغارستان، اوکراین، صربستان، مکدونیا، ویتنام، بلاروسیه، بوسنی و هرزگوین و کشور آلبانیا همان روزجهانی مادر را جشن می گیرند. در اغلب کشورهای عربی اولین روزبهار مصادف با 21 مارس به عنوان روز مادر درنظر گرفته میشود. در کشور افغانستان طی مراسم باشکوهی در 14 جون برگزار می شود.

 

روز مادر

 

تاریخ دقیق ولادت حضرت زهرا

تاریخ تولد حضرت زهرا به طور دقیق مشخص نیست اما بسیاری از روایات این روز را 20 جمادی الثانی بین 35 تا 45 عام الفیل یا  8 تا 18 سال پیش از هجرت معرفی کرده اند.

چرا ولادت حضرت فاطمه روز زن است؟

حضرت زهرا دختر پیامبر اسلام و حضرت خدیجه بوده و تربیت شده مکتب اسلام می باشد. او نمونه کامل یک بنده مومن، یک زن آزاده،  مادر مهربان و همسری دلسوز است. این زن پاک و عفیف تا آخرین لحظات عمر گرانقدر خود از عبادت خدا و خدمت به مردم لحظه ای غافل نبود. حضرت زهرا علاوه بر اینکه مادری دلسوز برای فرزندان خود بود مانند مادری مهربان همواره مراقب رسول خدا نیز بوده است و در تمام سختی ها همواره کنار بوده. روز ولادت این حضرت روز مادر نامگذاری شده تا بانوان ایرانی ایشان را به عنوان یک زن نمونه الگوی خود قرار دهند.

روز جهانی زن 

8 مارس روز جهانی زن در نظر گرفته شده است. در این روز تمام بانوان دنیا جدا از گرایشات فکری عقیدتی دستاوردهای حقوق زنان را یادآوری می کنند. تاریخچه روز جهانی مادر به قرن نوزدهم می رسد. در سال 1850 یک زن فعال در فعالیت بانوان به نام « آن ریوس جارویس » انجمن هایی به نام فعالیت روز مادر با هدف کمک به سربازان مجروح پایه گذاری کرد.  جارویس بعد از جنگ بیانیه ای نشر داد که بسیار مورد توجه قرار گرفت. محتوای بیانیه این بود که «برای ترویج صلح میان کشور ها زنان نقش های سیاسی فعال تری به عهده بگیرند». بعد از مرگ او خترش راهاو را پیش گرفت و در نهایت سال 1914 رئیس جمهور وقت آمریکا یکشنبه دوم ماه می را به طور رسمی روز جهانی مادر اعلام کرد.

 

روز جهانی زن

 

روز جهانی مادر به میلادی

8 مارس روز جهانی مادر می باشد.

روز جهانی مادر در تقویم شمسی سال 1400 برابر است با :

8 مارس برابر است با 18 اسفند

متن تبریک روز مادر و روز زن

 

 

مادرها اگر منطق داشتند مادر نمی شدند

نمی شود با منطق آنقدر عاشق بود!

🌺🌺🌺

مادرم سواد شعر ندارد...

اما خودش زیباترین شعر دنیاست...

روز مادر مبارک

🌺🌺🌺

میدونی قشنگی این زندگی به چیه؟

اینه که وقتی توسرگرم لحظه های خودتی،

یکی تو لحظه هاش داره واست دعا میکنه

🌺🌺🌺

می خواهم دنیا را بدهم برایم تنگ کنند به اندازه آغوشت تا وقتی در آغوشت هستم بدانم همه دنیا برای من است

دوستت دارم مــــــــــــــــــــادر

 

عکس نوشته روز مادر

 

 

نام تو رازی نوشته بر بال پروانه هاست . . .

گلها همه به نام تو مشهورند . . .

آیینه های از انعکاس نام تو می خندند و من تنها برای تو می گویم:زندگی کن تا زنده بمانم . . .

روزت مبارک

 

روز مادر

 

کادو روز مادر ( و روز زن)

هر زمان که قصد خرید کادو برای مادرها داریم احتمالا از آن ها میشنویم که می گویند کادو مهم نیست و سلامتی و شادی شما مهم است. اما ما برای قدردانی از آنها همیشه هدیه ای برای آنها تهیه میکنیم تا کمی مهربانی آن ها جبران کرده باشیم. فرقی نمی کند کادو روز مادر چه قیمتی داشته باشد برای آن ها حتی قدردانی و محبت شما و آغوش گرفتنشان بسیار زیباست. در ادامه لیستی از بهترین کادوهایی که در روز زن و روز مادر میتوان هدیه داد را تهیه کرده ایم:

 • گل 
 • عطر 
 • لباس و کفش
 • طلا
 •  زیورآلات نقره 
 • لوازم آرایشی
 • کیف پول 
 • لوازم برقی خانه مانند ماشین ظرف شویی 
 • چای ساز و قهوه ساز
 • تابلو قاب عکس های زیبا
 • کتاب

 

کادو روز مادر

 

 • لوازم تزئینی خانه
 • ظروف زیبا 
 • ست های آشپزخانه
 • تجهیزات ورزشی
 • کتاب
 • بلیط های مسافرتی و تور
 • کارت هدیه و سکه طلا
 • ساعت
گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

تور کیش ۱۶ بهمن
۳
۱۶ بهمن - ۱۹ بهمن
کیش ایر
کیش ایر
۲,۹۸۰,۰۰۰

تور مشهد ۳۰ دی
۳
۳۰ آذر - ۳ بهمن
آتا
وارش
۱,۹۵۰,۰۰۰

تور قشم ۳ و ۴ و ۵ بهمن
۳
۳ بهمن - ۸ بهمن
تابان
آتا
۲,۷۵۵,۰۰۰

تور زمینی مشهد ۳ بهمن
۲
۳ بهمن - ۶ بهمن
قطار 6 تخته پارسی
قطار 6 تخته مهدیس
۴۳۰,۰۰۰

تور کیش بهمن ۱۴۰۰
۳
۱ بهمن - ۸ بهمن
پارس ایر
آتا
۲,۹۶۰,۰۰۰

تور قشم ۸ بهمن
۳
۸ بهمن - ۱۱ بهمن
آتا
تابان
۲,۷۸۵,۰۰۰

تور زمینی مشهد ۱ بهمن
۲
۱ بهمن - ۴ بهمن
قطار اتوبوسی صبا
قطار اتوبوسی صبا
۴۴۰,۰۰۰

تور قشم ۱۵ بهمن
۳
۱۵ بهمن - ۱۸ بهمن
تابان
تابان
۲,۹۶۰,۰۰۰

تور قشم از شیراز ۹ بهمن
۳
۹ بهمن - ۱۲ بهمن
آسمان
آسمان
۱,۹۳۵,۰۰۰

تور کیش ۷ و ۸ بهمن
۳
۷ بهمن - ۱۰ بهمن
کیش ایر
کیش ایر
۲,۹۹۰,۰۰۰

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به تاریخ دقیق روز مادر در تقویم 1400 + کادو چی بخریم