روز جهانی چپ دست ها

تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد | زمان مطالعه : 5 دقیقه

چپ‌ دستی، به معنای گرایش طبیعی افراد در به کارگیری از دست چپ برای انجام کارهای مختلف، به ویژه نوشتن است. بین ده تا دوازده درصد از مردم دنیا، چپ دست هستند. جالب این است که تعداد مردان چپ دست، دو برابر زنان چپ دست می باشد. متاسفانه از گذشته، حتی هم اکنون نیز، خرافاتی در فرهنگ بسیاری از کشور های جهان، از جمله کشورهای هند، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، نپال و خاورمیانه دیده می شود که استفاده از دست چپ را کاری بی ادبانه یا ناپاک تلقی می کنند. همین طور چپ دست ها را در گذشته، بد شانس، شوم و یا حتی شرور قلمداد می کردند! روز چپ دست ها، نمادیست که به هدف مبارزه با تمام خرافات و انتقادی به این است که تمامی ابزارها و امکانات برای راست دست ها طراحی شده اند.

تاریخ روز جهانی چپ دست ها روز ۱۳ اوت، برابر با۲۲ مردادماه، روز جهانی چپ دست ها نامگذاری شده که درسال۱۹۷۶ میلادی به تصویب رسید. این روز، به منظور افزایش آگاهی در مورد این تفاوت و مشکلاتی که گاهی افراد چپ دست با آن مواجه هستند، روز جهانی چپ دست ها نامگذاری شده است.

 

روز چپ دست ها

 

چرا برخی از انسان ها چپ دست می شوند؟

به طور کلی، نمی توان عامل مشخصی را علت بروز این پدیده بدانیم. شاید مجموعه ای از یک سری عوامل، در کنار یکدیگر در روز چپ دستی تاثیرگذار باشند. حال، به نظر می رسد مهم ترین عامل در تعیین چپ دست یا راست دستی، عوامل ژنتیکی باشد. به طوری که اگر پدر و مادر هر دو چپ دست باشند، احتمال چپ دست شدن فرزندشان ۵۰ درصد، و اگر هر دو راست دست باشند، این امکان، تنها۲ درصد است‌. تعداد پسران چپ دست کمی بیشتر از دختران چپ دست می باشد. برخی دانشمندان بر این عقیده هستند که هورمون تستوسترون در بروز چپ دستی مؤثر است.

چند درصد ایرانی ها چپ دست هستند؟

براساس آمار، ۸۵ درصد افراد راست دست و ۱۵درصد باقی مانده چپ دست هستند.

چپ دست ها چه محدودیت هایی دارند؟

طبق نوشته ملیسا راث در کتاب خود تحت عنوان «چپ دست‌ها چگونه در دنیای راست دست‌ها زنده می‌مانند»دنیا، برای راست دستان، ساخته شده و چپ دست‌ها، حتی در خیلی از معمولی‌ ترین کارهای زندگی شان، با چالش مواجه هستند.

  • در بانک‌ها، معمولا خودکارها را به شکلی می‌گذارند که راست‌ دست‌ها راحت تر بردارند.

  • چپ دست‌ها و مشکلات آن ها با صندلی‌های کلاس، مدرسه و دانشگاه، چیزی است که تابحال همه متوجه آن شده اند.

  • دکمه شاتردوربین‌های عکاسی در سمتی قرار گرفته که راست دست ها راحت‌تر میتوانند آن را فشار دهند. چپ دست ها هنگام عکس گرفتن، اگر امکان تاچ صفحه نمایش دوربین را نداشته باشند، با لرزش دست مواجه می‌شوند.

  • دسته های بازی‌ پلی استیشن و مشابه آن، بیشتر برای راست دستان طراحی می شوند و تنها شرکت های معدودی به فکر این مشکل بوده اند.

  • قیچی ها نیز، برای راست‌دستان طراحی شده‌ اند و سوراخ‌های آن یک اندازه نیستند.

 

روز چپ دست ها

 

رازهای چپ دست ها

 اغلب ادعا می شود که افراد چپ دست، خلاق تر هستند و در هنر یا موسیقی مهارت بیشتری از راست دست ها دارند. اما تاکنون شواهد علمی کافی برای اثبات این موضوع وجود ندارد. با این حال ، برخی از چپ دست های معروف و خلاق عبارتند از: نیوتون، چارلز داروین، انیشتین، نیوتون، لیدی گاگا ، آنجلینا جولی ، جاستین بیبر، باراک اوباما،شاهزاده ویلیام، بیل کلینتون و ..

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

تور کیش از اصفهان ۱۵ بهمن
۳
۱۵ بهمن - ۱۸ بهمن
آتا
آتا
۲,۸۰۰,۰۰۰

تور کیش ۱۵ بهمن
۵
۱۵ بهمن - ۲۰ بهمن
کیش ایر
تابان
۳,۶۰۰,۰۰۰

تور زمینی مشهد ۳۰ دی
۳
۳۰ دی - ۳ بهمن
قطار اتوبوسی صبا
قطار اتوبوسی صبا
۵۷۰,۰۰۰

تور زمینی مشهد ۵ و ۶ و ۷ بهمن
۲
۵ بهمن - ۹ بهمن
قطار اتوبوسی صبا
قطار اتوبوسی صبا
۴۵۰,۰۰۰

تور کیش بهمن ۱۴۰۰
۴
۸ بهمن - ۱۲ بهمن
تابان
کاسپین
۳,۲۷۰,۰۰۰

تور کیش ۸ و ۱۵ بهمن
۲
۸ بهمن - ۱۷ بهمن
معراج
کیش ایر
۲,۷۱۵,۰۰۰

تور کیش ۱۴ بهمن
۶
۱۴ بهمن - ۲۰ بهمن
کیش ایر
تابان
۴,۰۵۰,۰۰۰

تور مشهد ۳ بهمن
۲
۳ بهمن - ۵ بهمن
تابان
آتا
۱,۵۴۵,۰۰۰

تور کیش بهمن ۱۴۰۰
۲
۱۵ بهمن - ۱۷ بهمن
زاگرس
ایران ایر تور
۲,۷۱۵,۰۰۰

تور کیش ۷ بهمن
۵
۷ بهمن - ۱۲ بهمن
کیش ایر
وارش
۳,۳۹۰,۰۰۰

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به روز جهانی چپ دست ها