هالووین

زمان مطالعه: دقیقه
بروزرسانی: 1400/04/05
بازدید: 2882
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

هالووین در لغت به معنای شب مقدس است. جشن هالووین که دومین جشن بزرگ مسیحیان غرب می باشد، از جمله جشنواره های مهیج و البته ترسناکی است که طرفداران خاص خودش را دارد، هرچند که کم نیستند تعداد افرادی که هیچ درکی از معنای حکاکی ها و اکسسوری های مخصوص این شب ندارند، با این حال این جشن مذهبی و سنتی به منبع درآمدی برای کشورها تبدیل شده است. این جشن دیرینه که به صورت هرساله در کشورهای مختلف دنیا برگزار می شود، ریشه در مراسم باستانی سلتیک معروف به "سواین SOW-in" داشته، بدین شکل که مردم به منظور دور کردن ارواح، در فضای باز آتش روشن می کردند و لباس های متفاوت و خاص به تن می کردند. در این شب مردم به مُردگان خود کمک می کنند که راهشان را به دنیای ارواح پیدا کنند. این مراسم در کشورهای بریتانیا و ایرلند در آخرین روز تابستان و همزمان با برداشت محصولات برگزار می شد، سلت‌ها بر این باور بودند که روح مردگان در این روز (یک روز قبل از سال نو) به زمین باز می گردند و به محصولات آسیب می زنند از همین رو سعی در دور کردن آن ها داشتند!

با لحظه آخر همراه باشید تا بیش تر با جذابیت های جشن هالووين آشنا شوید.

هالووین چه روزی است؟ هالووین ۱۴۰۰ کی است؟

جشن هالووین در یکی از روزهای تعطیل سال در تاریخ ۳۱ اکتبر (۹آبان) برگزار می شود. این جشن که معمولا تا سه شبانه روز ادامه دارد، افراد را در هر سنی، به ویژه کودکان و نوجوانان با لباس های مبدل و چهره های نقاشی شده به خیابان ها می کشاند. مردم برای گرفتن شکلات قاشق زنی می کنند و به خانه یکدیگر می روند. 

 

هالوین

 

جشن هالووین چیست؟

در گذشته بر اساس همان باورها  در رابطه با باز شدن دروازه بین دنیای مردگان و ما؛ در شب هالووین مردم جلوی در خانه نوشیدنی و غذا می گذاشتند، تا ارواح به داخل خانه راه نیابند و همچنین طبل و قاشق می زدند، برای اینکه با این صداها ارواح و دیوها را فراری دهند؛ اما امروزه این جشن حالت تفریحی دارد و مردم با پوشیدن لباس های عجیب غریب و تزئین کدو تنبل این روز را جشن می گیرند.

 

عجیب ترین آداب و رسوم اروپایی - فرهنگ عجیب و غریب کشورهای اروپایی!

 

تاریخ هالووین 

مراسم هالووین یکی از جشن های مذهبی در کشورهای غربی محسوب می شود و روز هالووین در کشورهایی نظیر امریکا، اسکاتلند، کانادا و ایرلند تعطیل می باشد.

تاريخچه هالووين

همان طور که پیش تر گفتیم قدمت هالووین به ۲۰۰۰ سال قبل و سلت ها باز می گردد؛ سلت ها اولین ساکنین جزایر بریتانیا هستند که روز آخر تابستان و شروع زمستان را جشن می گرفتند، این جشن سوون نام داشت. راهبان سلت ها بر این باور بودند که در شب آخرین روز تابستان دروازه بین دنیای مردگان و دنیای ما باز می شود و مردگان، دیو ها و اجنه به زمین می آیند. این جشن به این صورت ادامه داشت، تا پاپ گرگوری سوم به صورت رسمی این روز را روز مقدس نامید و بعد ها این جشن به مرور زمان از حالت مذهبی خارج شده و حالتی مفرح به خود گرفته است.

 

جشن هالووین چیست

 

آداب برگزاری جشن هالووین 

این جشن تاریخی و مذهبی نیز مانند بسیاری دیگر از جشن ها مراسمات که در سراسر دنیا برگذار می شوند، دارای آداب و رسوم و اصولی است که در زیر برای شما شرح داده ایم.

●    انجام کارهای ترسناک: همان طور که می دانید این جشن در اصل یک تم ترسناک دارد. در این جشن رسم است که افراد به مکان های ترسناک و خالی از افراد بروند، داستان های وحشت اور تعریف کنند و فیلم های ترسناک تماشا کنند.
●    تزیین کدو هالووین: کدو حلوایی نارنجی یکی از نماد های مهم جشن هالووین است. برای درست کردن کدوی هالووین درون یک کدو را خالی کرده و داخل آن شمع می گذارند و بعد چشم ، ابرو و دهان به طکری که ترسناک باشد برای آن طراحی می کنند.
●    سیب بازی: این یکی از رسم های جالب و البته سرگرم کننده برای کودکان است. برای این بازی تشتی را پر از آب کرده و در آن تعدادی سیب قرمز می ریزند، کودکان باید سیب های شناور را با دهان خود بیرون بیاورند.
●    لباس جشن هالووین: در گذشته رسم بر این بود که مردم لباس سیاه پوشیده و صورت خود را هم سیاه کنند تا ارواح بترسند و فرار کنند؛ اما امروزه پوشیدن لباس های عجیب و غریب و ترسناک کفایت می کند و رنگ آن اهمیتی ندارد.
●    قاشق زنی: در گذشته رسم بر این بوده که فقرا به در خانه ثروتمندان رفته و از آن ها طلب غذا می کردند و اگر به آن ها غذا نمی دادند می گفتند که ارواح خبیث خانه آن ها را خراب خواهند کرد؛ اما امروزه قاشق زنی یکی از رسوم مورد علاقه کودکان است، که در آن کودکان به در خانه می روند و در میزنند و میگویند:( هدیه بده وگرنه شیطنت می کنم.) و افراد خانه هم از خوراکی هایی که از قبل تهیه کردند مثل شکلات و آبنبات را در سبد کودکان می ریزند. 

عکس هالووینی

 

عکس های هالووین

 

 

سوالات متداول

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟ قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
بیشتر بخوانید
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
بیشتر بخوانید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.5 از 5 | از 100 کاربر