جشن آغاز تابستان

زمان مطالعه: دقیقه
بروزرسانی: 1400/04/01
بازدید: 1218
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

شروع تابستان برای اکثر مردم دنیا بخصوص کشورهایی که دمای هوا رو به گرمی می رودآغاز تعطیلات ، مهمانی ها و سفر می باشد. در ایران نیز از عهد قدیم شروع تابستان  با جشن و شادی همراه بود.بطوریکه اولین روز تابستان را به نام جشن "اول تووستونی " یا بعبارتی "جشن آبپاشونک" مزین نموده و این روز را جشن می گیرند. در حال حاضر نیز، با شروع تابستان ، مدارس و دانشگاه ها تعطیل و تعطیلات تابستانی آغازمی شود.در بسیاری از کشورهای دنیا نیز، شرایط مشابه ایران است. حتی بسیاری از شرکت ها و سازمانها مانند شرکت های اروپایی  و امریکایی، هر ساله دو الی سه هفته تعطیلی تابستانی برای کارکنانشان در نظر می گیرند تا، از این هوای دلپذیر گرم تابستانی برای تفریح، استراحت، سفر،دورهمی های دوستانه و خانوادگی با خیال اسوده استفاده نمایند.

مهمانی ها و جشن های  تابستانی 

در آغاز تابستان، خورشید از بالاترین جایگاه طلوع خود در افق شمال شرقی برمی‌دمد و در بالاترین جایگاه غروبگاهی خود در افق شمال غربی فرو می‌رود. آفتاب در این روزها به کمال و اوج گرمای  سالیانه خود می رسد. مهمانی های زیادی در این روزهای گرم برگزار می شود که در کشورهای مختلف متناسب با فرهنگ و سنت هایشان متفاوت است. ایونت های تابستانه و کارنوالها از قبل برنامه ریزی شده و درتابستان برگزار می شود و سالانه توریست های زیادی از سراسر دنیا برای شرکت در این مراسم ها حاضر می شوند.

 

جشن آغاز تابستان-hello summer

 

انواع میهمانی های تابستانی

جشن ها، مهمانی ها در کشورهای مختلف متفاوت می باشد و دارای عنوان های مختلفی مانند کارنوالهای یا ایونت های تابستانی می باشد. در این مقاله تلاش کردیم انواع مهمانی های تابستانی را برایتان معرفی نمائید.

جشن آبپاشونک 

جشن گرفتن و شادی در مناسبت‌های مختلف ، سنتی دیرینه در میان ایرانیان باستان است . جشن‌هایی که پیام‌آور شادی و نشاط گروهی در کنار طبیعت هستند خانواده ها، دوستان و همسایگان گردهم می آمدند تا برای داشتن سلامتی، رزق و روزی و شادی  فراوان را در کنار یکدیگر جشن می گیرند و سپاس می گویند. ایرانیان باستان معمولا شروع هر فصل را با آیینی خاص جشن می‌گرفتند. علاوه بر آن هر روز سال هم نام به خصوصی داشت که اگر با آن ماه یکی می‌شد، جشن دیگری در پی داشت. «آب پاشونک» یا «اول تووستونی» نام جشنی است که به مناسبت آغاز تابستان برگزار می‌شده. آیینی فرح بخش که با آب‌پاشی در دشت و طبیعت همراه بوده و امروزه هم در بعضی نقاط ایران زمین از جمله فراهان، اراک و محلات همچنان اجرا می‌شود.

دورهمی خانوادگی و دوستانه

با شروع تابستان و تعطیلات تابستانی در اکثر کشورهای دنیا خانواده ها  و دوستان دور هم جمع می شوند و این فراغت را  کنار یکدیگرجشن می گیرند. خانواده ها و بیشتر پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها ، با تعطیلی مدارس همه نوه ها و فرزندانش را دور هم جمع می کنند و با یک عصرانه و شام لذت بخش روز های تعطیل را به کام همه شیرین می کنند. دیدارها تازه می شود و همه اهل خانواده و دوستان با برنامه های تفریحی، انواع بازیها و سرگرمی های شاد و مفرح تعطیلاتشان را به زیبایی می گذرانند.

 

میهمانی خانوادگی تابستانی

 

 دورهمی و جشن در باغ ها ، رستوران ها و کافه ها

با وجود محدودیتهای کرونایی و برای رعایت پروتکل های بهداشتی بسیاری از دورهمی ها در منزل و فضای بسته انجام نمی شود. کسانی که دارای باغ شخصی هستند می توانند برای دورهمی های خانوادگی و دوستانه استفاده نماید تفریحات زیادی از جمله بابکیو، استخر و بسیاری بازی های مفرح و شاد می توانند داشته باشند. و بسیاری از افراد نیز دورهمی هایشان را در باغ ها و کافه و رستوران های فضای باز برگزار می کنند.تنوع بازی ها روز به روز درحال افزایش می باشد از جمله بازی مافیا ، پانتومیم و بسیاری بازی های رومیزی مانند شطرنج، تخته نرد، دبرنا و..... باعث سرگرمی و شادی گروهی در دورهمی ها می شود.

کارناوال ها و جشنواره های تابستانی 

فصل تابستان بهترین زمان برای سفر، جشنواره ها و مراسم های گروهی بزرگ مانند کارنوالها می باشد. به همین منظور در بسیاری از کشورها در فصل تابستان  جشنواره ها و کارنوال های جذابی برگزار می شود که تا  انگیزه ای برای جذب توریست ، نمایش فرهنگ و سنت قوم ها و قبایل و همچنین گردهمایی های بزرگ انسانی از سراسر دنیا باشد. از جمله می توان به  جشنواره موسیقی موتزارت در ورتسبورگ آلمان، جشنواره وارداوار یا آب پاشان در ارمنستان،  فستیوال تانگو در بینوس آیرس آرژانتین ، جشنواره گل درمانی در کره جنوبی  نام برد.

سخن اخر 

تابستان زیبا با داشتن هوای گرم بهترین زمان سفر و تفریح در طبیعت و گردش در سواحل ایران و سایرکشورهای دنیاست. با تعطیلی مدارس و دانشگاه ها ، بسیاری از خانواده ها بفکر دورهمی، میهمانی های خانوادگی و دوستانه هستند تا روزهای گرم تابستان را در کنار اقوام و دوستان تبدیل به لحظات شاد و مفرح نمایند. از قدیم الایام در ایران، روز اول تابستان با نام جشن آغاز تابستان یا جشن آبپاشونک با دورهم جمع شدن خانواده ها و دوستان با شادی و تفریح آغاز می شود و با برنامه ریزی سفر ، تعطیلات تابستان هر خانواده ای تبدیل به بهترین روزهای سال برای آن خانواده می شود.
 

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
بیشتر بخوانید
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
بهترین مقاصد سفر با قطار؛ تجربه سفری متفاوت
بهترین مقاصد سفر با قطار؛ تجربه سفری متفاوت
بیشتر بخوانید
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.7 از 5 | از 100 کاربر