روز دانشجو

📅 انتشار : 1400/09/01 📅 بروزرسانی : 1400/09/01 بازدید : 761
چرا 16 آذر روز دانشجو نام گذاری شد؟
وقایع 16 آذر
5 راهکار مهم به دانشجویان جویای کار

روز دانشجو در ایران 16 آذر ماه است که به یاد سه دانشجویی که در دانشگاه تهران در اعتراضات کشته شدند به این روز نامگذاری شده است. دانشجویی یکی از لذت بخش ترین دوران زندگی می باشد. در این دوران عجیب از طرفی باید درس و دانشگاه را جدی بگیریم و از فضای آموزشی نهایت بهره را ببریم و از طرفی باید ارتباطات موثرتری با دیگران داشته باشیم و دوران خوش جوانی را رقم برنیم.

 

روز دانشجو چه روزی است؟

 

روز دانشجو در سال 1400 چه تاریخی است؟

روز دانشجو در تقویم شمسی 1400 روز سه شنبه 16 مهر می باشد.

تاریخ دقیق روز دانشجو سال 1400 در تقویم میلادی

تاریخ دقیق روز دانشجو در تقویم میلادی 2021 مصادف است با سه شنبه 7 دسامبر

 وقایع 16 آذر 

چیزی که باعث شده روز دانشجو در تقویم ایران ماندگار شود وقایع 16 آذر است. بعد از فروپاشی حکومت رضاشاه فعالیت های سیاسی میان دانشجویان دانشگاه تهران بیشتر شد. در آن زمان اغلب دانشجویان تابع حزب توده بودند. در زمان نخست وزیری دکتر مصدق در دهه 1330، جبهه ملی میان مردم محبوب تر شد و محوریت حزب توده را به چالش کشید. بعد از کودتای 28 مرداد و از میان رفتن دولت مصدق ارتشبد زاهدی به همکاری دولت آمریکا و انگلیس جایگزین ایشان شد. در همین زمان دولت کودتا نیروهای فعال سیاسی را سرکوب کرد و کم کم کشور به سمت وابستگی اقتصادی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را پیش گرفت، اما در مقابل با تشکیل «نهضت ملی مقاومت ملی» به دست سازمان های سیاسی تشکیل دهنده جبهه ملی فعالیت های استقلال طلبانه ای انجام شد که در این میان دانشجویان بازوی مهم این نهضت بودند.

روز دانشجو و اعتصاب به محاکمه دکتر مصدق

در سال 1332 همزمان با آغاز سال تحصیلی و دادگاه دکتر مصدق اعتصاب ها و تظاهرات مختلفی در دانشگاه تهران و بازار برگزار شد. مدتی پس از این اعتراضات اعلام کردند که قرار است روابط سیاسی میان دولت شاهنشاهی و بریتانیا دوباره محکم شود و ریچارد نیکسون به ایران خواهد آمد. همین موضوع باعث ایجاد فعالیت های سیاسی دانشگاه  شد. در این راهپیمایی ها دانشجویان با دادن شعارهایی نظیر «مصدق پیروز است» و «مرگ بر شاه» با رابطه سیاسی بریتانیا و ایران و محکومیت دکتر مصدق شدیدا اعتراض کردند.

 

وقایع روز 16 آذر

 

16 آذر به توصیه « نهضت مقاومت ملی » دانشجویان فعال در کلاس ها، طی سخنرانی هایی موثر باعث هرج و مرج در دانشگاه شدند. رژیم نیز برای نشان دادن اقتدار خود در محوطه دانشگاه نیروهای نظامی خود را مستقر کرد تا بتواند اعتراضات را سرکوب کند. طی این اقدام دانشجویان زیادی بازداشت و زخمی شدند و با شلیک تیرهای این نیرو ها دانشجویان احمد قندچی، مصطفی بزرگ نیا، مهدی شریعت نظری به شهادت رسیدند. فردای همان روز نیکسون وارد ایران شد و در دانشگاه تهران به اشغال نیروی های نظامی درآمده بود موفق به کسب دکترای افتخاری در رشته حقوق شد.

چرا 16 آذر روز دانشجو نام گذاری شد؟

ریشه نامگذاری 16 آذر به اتفاقات رخ داده به این روز برمیگردد. یکی از مراکز مباحثه و اجتماع مخالفان حکومت پهلوی مستقر در خارج از ایران که کنفدراسیون دانشجویان ایرانی خارج از کشور نام داشت، 16 آذر ماه را به عنوان روز دانشجو تعیین کرد. این انتخاب باعث شد که هر سال دانشجویان این روز را به مشکلات جامعه و حکومت اختصاص دهند. البته با وجود نیروهای امنیتی این اعتراضات با سرکوب روبرو میشد.

بعد از کشته شدن آذر شریعت رضوی و مصطفی بزرگ نیا آمار افرادی که در این واقعه کشته شدند به 32 نفر رسید. دانشگاه های اروپا و آمریکا نیز برای دفاع از مظلومیت دانشجویان بی گناه به وقایع 16 آذر احساس همدردی کردند و دانشجویان نیز به مدت 15 روز در کلاس شرکت نکردند. حادثه روز دانشجو به عنوان روز مقاومت تاریخی در تاریخ ایران ثبت شد.

5 راهکار مهم به دانشجویان جویای کار

یکی از دغدغه های مهم داشجویان کسب درآمد در دوران دانشجویی است. هزینه ی شهریه، خوابگاه، تغذیه، کتاب و ... اغلب دانشجویان را وادار کرده که جویای کار و کسب درآمد باشند. مسیر دانشگاه همیشه هم سوی کار نیست! بسیاری ازفارغ التحصیلان در حوزه کاری خود فعالیت نمیکنند. بهتر است در دوران دانشجویی به خوبی به فکر آینده شغلی خود باشید و به کسب مهارت بپردازید.

 

روز دانشجو و تاریخ دقیق آن

 

  • اگر دنبال کاری در حوزه ی رشته تحصیلی خود هستید حتما از همان ابتدای دوران دانشجویی به کار آموزی بروید تا سریعتر وارد بازار کار مورد علاقه خود شوید. نگران  نباشید بسیاری از دروس دانشگاهی در حوزه کار استفاده نمی شود. اگر همزمان با دانشگاه به کارآموزی بپردازید تمام روس دانشگاهی را بهتر متوجه میشوید و دروس با اهمیت را شناسایی کرده و وقت بیشتر برای آن میگذارید.
  • در دنیای دیجیتال امروز هر روز تعداد کاربران اینترنت بیشتر میشود، از این فرصت استفاده کنید . شما در این فضا میتوانید در زمینه های مختلفی کار کنید. بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی نیاز به دانشجویانی دارند و شغل نیمه وقت و غیر حضوری در زمینه های مختلف به دانشجویان ارائه میدهند. پس حتما به آگهی های توجه کنید.
  • یکی دیگر از روش های کسب درآمد انجام پروژه های دانشجویی است. باید بدانید که اغلب دانشجویان برای پاس کردن پروژه و پایان نامه به دنبال افراد متخصص هستند که تمام مراحل پروژه را بدانند. شما با انجام چند پروژه ساده در ماه میتوانید درآمد خوبی به دست آورید.
  • انجام کار های ساده ای مانند تدریس، تایپ، ترجمه، طراحی پاور پوینت هم میتواند بخشی از هزینه های تحصیلی شما را پوشش دهد. در میان اساتید و دانشجویان نیز میتوانید مشتری های خوبی در همین حوزه بیابید.
  • یکی از مهمترین کارهایی که هر دانشجویی باید آن را انجام دهد شبکه سازی است. شبکه سازی یک نیاز جدی و الزامی در دانشگاه است. از شبکه سازی (networking) نهراسید. "یک دست صدا ندارد" بهتر است کار گروهی را یاد بگیرید و بدانید همه از پروژه بزرگ به صورت تکی انجام نشده است بلکه با تبادل ایده های مختلف ایده ای ناب طرح شده است. نتورکینک باعث میشود به خوبی توانایی های خود و دیگران را ارزیابی کنید، برجسته تر شوید و در ذهن باقی بمانید. در این صورت پروژه های بیشتری نیز در آینده به شما پیشنهاد خواد شد.

عکس روز دانشجو

در انتها تصویری از روز دانشجو را آورده ایم.

 

عکس روز دانشجو
 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 3.5 از 5 | از 100 کاربران به روز دانشجو