روز جهانی کودک

زمان مطالعه: 8 دقیقه
بروزرسانی: 1403/01/19
بازدید: 61693
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

روز جهانی کودک یک تاریخ یادبود است که به افتخار کودکان و به منظور یادآوری حقوق آن ها برگزار میشود. کودکان روحیه لطیفی دارند و حساس ترین گروه جامعه هستند. آن ها دائم در معرض آسیب های مختلفی از جمله قربانی هایی که در جنگ و حوادث طبیعی تا رفتارهای اشتباه والدین، قرار میگیرند. با پیشرفت های بسیار در دهه های متوالی، هنوز میلیون ها کودک بدون حقوق اولیه خود زندگی می کنند. در حال حاضر بیشتر از هر زمانی، زندگی آن ها تحت تاثیر خشونت، جنگ، طلاق، مشکلات روانی و بی توجهی قرار دارد. 

روز جهانی کودک

روز جهانی کودک چه روزی است؟

هر کشوری روزی را به عنوان روز کودک در نظر میگیرد، روز ملی کودک در کشور ما 16 مهر می باشد. اما روز جهانی کودک دقیقا چه روزی است؟

تاریخ روز جهانی کودک در تقویم 1403

روز جهانی کودک در تقویم سال 1403 برابر 29 آبان ماه است. 

تاریخ روز جهانی کودک در تقویم میلادی 2023

سازمان جهانی ملل روز 20 نوامبر را روز جهانی کودک نام گذاری کرد. 

ماه میلادی - ترتیب ماه های میلادی و معادل شمسی آنها را با فرمول یاد بگیر!

هدف از روز جهانی کودک

 هدف از روز جهانی کودک فقط جشن گرفتن برای کودکان نیست، روز جهانی به صورت کلی فرصتی برای ایجاد تغییر و آگاهی در سطح جهان است. این روز فرصتی است که حقوق کودکان را به خود یادآوری کنیم، آن ها را درک کنیم و برای کودکان معصومی که رنج و خشونت های زیادی را تحمل میکنند چاره ای بیندیشیم. خشونت های وحشتناکی از جنس درگیری های مسلحانه، استخدام و استفاده نظامی از کودکان، سوءاستفاده های کاری و فحشا، تبعیض و تربیت نادرست خانواده که آینده آن ها را تباه میکند.

متاسفانه در حال حاضر 153 میلیون کودک کار در سراسر دنیا وجود دارد!!! دنیایی که باید به کودکان رشد و شادی در محیط امن خانه هدیه دهد آن ها را وادار به انجام کارهای سخت میکند که دست های کوچک آن ها تاب آن را ندارد. سازمان یونیسف در سال 1999 بدترین اشکال کار کودکان، برده داری، پورنو گرافی و ... را ممنوع کرد. این سازمان اعلام کرد اگر فقط 6 هفته بودجه تسلیحاتی را به کودکان اختصاص دهیم زندگی همه کودکان ( خصوصا کودکان جهان سوم ) به طور چشمگیری بهبود خواهد داشت. شاید کودکان بی دفاع اولویت سیاستمداران نیستند! سازمان یونیسف که حامی حقوق کودکان است، روز 20 نوامبر را به کودکان اختصاص داد تا به حقوق کودکان توجه کنیم.

مکان های تفریحی کودکان در تهران - معرفی جذاب ترین مکان های تفریحی تهران برای کودکان

هدف از روز جهانی کودک

تاریخچه روز جهانی کودک

تاریخچه روز کودک به طور رسمی به بعد از جنگ جهانی بازمی گردد. بیشتر قربانیان جنگ جهانی، کودکان بی گناهی بودند که در آتش ویرانگر و بمباران های شهر جان خود را از دست دادند. کودکانی که گرفتار رنج های بی پایانی مانند بی خانمانی، اسارت، تعرض و بیماری های جسمی و روحی و بی سرپرستی شدند. دیدن این صحنه های تلخ باعث شد که درست بعد از پایان جنگ جهانی دوم سازمان ملل با هدف حمایت از کودکان زیر بنای سازمان یونیسف را پایه گذاری کند. سازمان یونیسف در سال 1953 یکی از بخش های دائمی سازمان ملل متحد شد. «کنفرانس جهانی رفاه کودک» ایده برگزاری روز جهانی کودک را قبل تر مطرح کرده بود تا منشوری برای حمایت و دفاع از حقوق کودک به تصویب برساند. روز جهانی کودک در اولین یکشنبه ماه ژوئن سال 1857توسط دکتر شریف چارلز لئونارد طی یک مراسم ویژه جشن گرفته شد. 

تاریخچه روز جهانی کودک

روز کودک در ایران 

در ایران در سال 1372 جلسه ای با حضور نمایندگان کانون پرورش، وزارت آموزش و پرورش و نمایندگان دیگر برگزار شد. نمایندگان در این جلسه روز 8 اکتبر ( 16 مهر ماه) را به عنوان روز ملی کودک در نظر گرفتند، این تصمیم از سمت سازمان یونیسف نیز به رسمیت شناخته میشود. 

مکان های تفریحی کودکان در تهران - معرفی جذاب ترین مکان های تفریحی تهران برای کودکان

پیمان نامه حقوق کودک

پیمان نامه حقوق کودک یک کنوانسیون بین المللی است که حقوق سیاسی، اجتماعی، مدنی، اقتصادی کودکان را بیان میکند. کشورهایی که این عهد نامه را امضا کرده اند باید این حقوق را رعایت کرده و به شکایات های مربوط به آن رسیدگی کنند. سازمان ملل متحد این کنوانسیون را در 20 نوامبر 1989 پذیرفت و این پیمان نامه از سی روز بعد اجرا شد. یونیسف تنها سازمانی است که به طور مشخص  در کنواسیون حقوق کودک به عنوان مشاور ذکر شده است. این کنواسیون به یونیسف راهنمای های لازم در زمینه های مهم ارائه میدهد. یونیسف علاوه بر تمرکز بر رشد کودکان باید وضعیت همه کودکان را در نظر بگیرد و دائم محیط اجتماعی و اقتصادی آن را مورد بررسی قرار دهد.

محتوای متن پیمان نامه حقوق کودک

به هر فرد کمتر از 18 سال ( بر اساس ماده یک پیمان نامه ) کودک گفته میشود. لغت دیگر کودک در زبان فارسی بچه است که به معنی سادگی، پاکی و بزرگ شدن می باشد. در مقدمه کنوانسیون حقوق کودک آمده «کودک باید در فضایی سرشار از خوشبختی، محبت و تفاهم بزرگ شود» این کنوانسیون چهار اصول پایه دارد که به شرح زیر است:

 • عدم تبعیض یه این معنا که همه کودکان حقوق یکسانی دارند. تمام کودکان باید بدون توجه به نژاد، قومیت، ملیت و گرایش جنسی دسترسی یکسان به آموزش داشته باشند. 

 • همه کودکان حق دارند نظرات و عقاید خود را آزادانه بیان کنند و دیدگاه کودکان باید در همه امور مربوط به آنها باید در نظر گرفته شود.

 • در هر تصمیم گیری در مورد کودکان باید صلاحدید و منافع کودکان بیشتر از مسائل دیگر در مرکز توجه قرار داشته باشد.

 • کودکان حق حیات و رشد دارند و باید به تمام امکانات نظیر آموزش برای آن ها فراهم باشد.

سازمان یونیسف و روز جهانی کودک

روز کودک در کشورهای مختلف و تاریخ های متفاوت آن

با اینکه روز کودک 20 نوامبر است اما این روز در کشورهای محتلف با هم متفاوت است. حدود 50 کشور روز جهانی کودک را در روز اول ژوئن برگزار میکنند. روز جهانی کودک در کشور ایالت متحده آمریکا دومین یکشنبه ژوئن و در کشور آلمان 20 سپتامبر و در برخی کشور ها مانند نیوزلند در اولین یکشنبه مارس برگزار می شود.

روز کودک در ایران چه روزی است؟

در ایران روز کودک 16مهر جشن گرفته میشود و در هیچ کشوری این روز روز کودک نیست.

نظرات کاربران

 1. شهرام شهرام 1402/10/24
  2 نفر پسندیدند
  متاسفانه تو ایران از کارایی که باید برای کودکان انجام بشه فقط جشن روز کودکشو یاد گرفتیم!
 2. شرمین رویین تن شرمین رویین تن 1402/09/16
  0 نفر پسندیدند
  برای روز جهانی کودک در ایران کار خاصی هم انجام میشه؟

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید! جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
بیشتر بخوانید
بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید
بهترین جاهای دیدنی شیراز در بهار که حتما باید ببینید
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
چگونه مهمان مهمانسرای امام رضا شویم؟
چگونه مهمان مهمانسرای امام رضا شویم؟
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
پارک موضوعی ایروان | دیزنی لند ارمنستان
پارک موضوعی ایروان | دیزنی لند ارمنستان
بیشتر بخوانید
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.6 از 5 | از 105 کاربر