روز کتاب و کتابخوانی

📅 بروزرسانی : ۲۴ آبان ۱۴۰۰ بازدید : 195

روز 24 آبان روز کتاب و کتاب خوانی در ایران می باشد؛ اما تا یک هفته بعد از آن هفته کتاب خوانی نامیده شده است. روز جهانی کتاب خوانی 24 آپریل می باشد. این روز مصادف با روز مرگ ویلیام شکسپیر و سروانتس می باشد. در روز جهانی کتاب خوانی با خرید هر عدد کتاب یک شاخه گل نیز هدیه داده می شود. تاریخ روز جهانی کتاب خوانی سال 1995 توسط یونسکو تعیین شده است.

 

روز کتابخوانی

 

روز کتاب و کتابخوانی 1400 چه تاریخی است؟ 

روز 24 آبان ماه روز کتاب خوانی و شروع هفته کتاب خوانی بوده و تا دوشنبه 2 آذر ماه هفته کتاب خوانی ادامه دارد. این روز مصادف با درگذشت علامه طباطبایی می باشد.

تاریخچه کتابخوانی

از دوران آشوری، بابلی و ایلامی اولیت کتاب ها در یک صفحه گردآوری شده است. قدیمی ترین کتاب خانه در جهان کتاب خانه آشور بانی پال با 910 هزر نسخه لوح نوشته شده بود. به مرور زمان صفحات کتاب ها بر روی دیواره کوه ها، پاپیروس و پوست چرم حک می شد. در ایران، در دوران ساسانیان خواندن و نوشتن فقط مخصوص بعضی از افراد بود. پس از آن یزد گرد سوم به کتابت توجه کرد که ثمره آن نوشته شدن ارداویراف نامه و خدای نامه بوده است. با توجه به جمع آوری و تالیف کتبی چون شاهنامه فردوسی، شفا، قانون و کتب های فارابی می توان به اهمیت ایرانیان به کتاب پی برد. از لحاظ اهمیت کتیبه داریوش که در کوه بیستون قرار گرفته است. 

تاثیر کتاب و کتاب خوانی در زندگی 

با کمک کتاب دانش به نسل های بعدی انتقال می یابد. کتاب به عنوان یک ذخیره ارزشمند حساب می شود و کمک بزرگی در انتقال علوم می کند. تمامی دانش و علوم زمان در کتاب ها نوشته شده و به وسیله آن انتقال می یابد. همیشه در موقع انتخاب کتاب مورد نظر به نشان استاندارد کتاب توجه کنید. کتاب های سالم دارای این نشان می باشند؛ اما کتاب های ناسالم از این نشانه بی بهره هستند.

 

باغ کتاب 📚 باغ کتاب تهران بزرگ ترین مجموعه کتاب و سرگرمی علمی کشور است که امکانات بسیار جالبی دارد، برای کسب اطلاع از ساعات کار این مجموعه کلیک کنید.


از دیگر فواید کتب می توان به بهبود بخشیدن مغز، کاهش استرس، بهبود حافظه، بهبود تخیل، کمک به کسب مهارت های تفکر انتقادی، افزایش تمرکز و بهبود مهارت نوشتن اشاره کرد. کتاب های بسیاری در زمینه انگیزه بخشی نوشته شده است. هم چنین بسیاری از کتاب ها در زمینه های مختلف به صورت خود آموز می باشند. اگر به دنبال راهی برای کاهش استرس باشید خواندن و مطالعه کتاب کمک بزرگی می کند.

آمار کتاب خوانی در ایران 

سرانه مطالعه در ایران حدود 13 دقیقه در طول شبانه روز می باشد. حدود 35 میلیون نفر از ایرانیان مطالعه غیر درسی داشته و این سرانه به همین افراد مربوط می شود. کشورهای فنلاند، ایستونی و آلمان 3 کشور با بیشترین سرانه مطالعه در شبانه روز می باشند. این زمان در فنلاند 44 دقیقه است.

 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/event-full-Information/25-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%88-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به روز کتاب و کتابخوانی