موزه آرمیتاژ

📅 انتشار : 1396/03/08 📅 بروزرسانی : 1396/03/08 بازدید : 1418

کشور روسیه از جمله کشورهایی است که دارای مکان های تاریخی و دیدنی فراوانی است. یکی از این مکان های دیدنی این کشور که گردشگران زیادی را از سراسر دنیا جذب می کند، موزه آرمیتاژ است. موزه ی آرمیتاژ با 3 میلیون اثر هنری یکی از بزرگترین و قدیمی ترین موزه های جهان است. اگر تمایل دارید با بزرگ ترین گالری هنری جهان یعنی موزه ارمیتاژ بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید.

آشنایی با موزه آرمیتاژ یا هرمیتاژ

مجموعه آرمیتاژ شامل 6 بنا است و بنای اصلی آن کاخ زمستانی نام دارد. کاخ زمستانی در زمان های گذشته محل سکونت تزارهای روس بوده است. آثار هنرمندان بسیاری در این موزه نگهداری می شود که وجود برخی از آن ها در ارزش و اهمیت یافتن این موزه تاثیری بسزا دارد. از جمله هنرمندانی که آثارشان در این موزه دیده می شود می توان به لئوناردو داوینچی، میکل آنژ، پیتر پل روبنس، رامبرانت، آنتونی فان دیک، آگوست رودن، کلود مونه، ونسان ونگوگ، پل گوگن، پل سزان و پابلو پیکاسو اشاره کرد. علاوه بر آثار هنرمندان اشیا دیگری چون نشان ها، لباس ها، جواهرات سلطنتی و بزرگترین کلکسیون طلای باستانی موجود در جهان در این موزه وجود دارد. موزه ی آرمیتاژ دارای شعبه های بین المللی در لندن، لاس وگاس و آمستردام است.
در سال 1764، کاترین کبیر با جمع آوری بیش از 200 نقاشی در اروپا این مجموعه را راه اندازی کرد. در آن زمان سفرای روس که در پایتخت کشورهای دیگر سکونت داشتند مامور یافتن بهترین آثار هنری قابل فروش بودند. از آن جایی که فقط افراد کمی اجازه ورود به نگارخانه و تماشای آثار آن را داشتند کاترین نام مجموعه خود را "گوشه عزلت یا خلوتگاه" نامید. به تدریج با کشف آثار گرانبهای دیگر این مجموعه غنی تر شد.

 

موزه آرمیتاژ


موزه ارمیتاژ دارای چندین مجموعه است که هر کدام از آن ها به آثار خاصی اختصاص دارد. این موزه هنرهای اروپای غربی، آثاری چون نقاشی، مجسمه سازی و هنرهای کاربردی اروپایی از قرن 13 تا 20 را شامل می شود.  نقاشی و چاپ ها در نمایشگاه های موقت مورد نمایش قرار می گیرند. بزرگترین مجموعه موزه هم که به آثار نقاشی اختصاص دارد. همچنین یک سوم آثار موزه را مجموعه سکه شناسی تشکیل می دهد. از دیگر مجموعه ها و آثار این موزه می توان به آثار گرافیکی، مجسمه ها، آثار هنری کاربردی و آثار باستانی اشاره کرد.
پس از کاترین کبیر ملکه الیزابت که علاقه زیادی به معماری داشت این مجموعه را گسترش داد. بنا به دستور وی بناهای معروفی چون کاخ زمستانی، کاخ پتروف، صومعه اسمولنی و دانشگاه دولتی مسکو ساخته شد. همچنین او برای محافظت از تابلوهای ارمیتاژ فرمان داد تعدادی گربه آموزش دیده را در مجموعه رها کنند تا مانع آسیب موش ها به آثار هنری شوند. سبک معماری مورد علاقه الیزابت باروک بود که در ساخت کاخ زمستانی از آن استفاده کرد. آرمیتاژ تا سال 1917 محل سکونت تزارها بود اما پس از انقلاب روسیه به فرمان لنین این مکان به عنوان موزه انتخاب شد.

ساختمان های موزه آرمیتاژ

موزه ی آرمیتاژ سن پترزبورگ روسیه دارای ساختمان های مختلفی است که هر کدام برای امور خاصی مورد استفاده قرار می گرفت. کاخ زمستانی یا ارمیتاژ اول مخصوص اقامت زمستانی خانواده تزارها بود. این ساختمان از سال 1754 تا 1762 به دست معمار دربار فرانچسکو بارتالومئو ساخته شد. ساختمان دوم یا ارمیتاژ کوچک به دستور کاترین کبیر از سال 1764 تا 1769 توسط یوری ولتن و جین باپتیسته بنا شد. ارمتیاژ قدیم یا ساختمان سوم توسط سوری ولتن از سال 1771 تا 1787 ساخته شد. ساختمان تئاتر ارمیتاژ یا ساختمان چهارم توسط جاکومو کوارنگی از سال 1783 تا 1787 بنا شد.
ارمیتاژ جدید یا ساختمان پنجم در سال 1842 تا 1852 توسط لئو وون کلنزف والیسکی استاوس و نیکولای یفیموف بنا گردید. مخزن کاخ ساختمانی از سال 1726 تا 1742 میلادی و سال 1830 تا 1878 توسط دومنیکو ترژیو ساخته شد. قصر منشیکوو سنت پترزبورگ از دیگر ساختمان های ارمیتاژ نیز از سال 1710 تا 1720 ساخته شد. کارلو بارتالموئو، دومنیکو ترژیو و فرانچسکو فونتاتا از معمارانی بودند که ساخت این ساختمان را برعهده داشتند.

معماری موزه آرمیتاژ

برای ساخت موزه ارمیتاژ، بزرگ ترین گالری هنری جهان، از سبک های مختلف معماری استفاده شده است. با این حال بارزترین سبک معماری که در این بنا دیده می شود سبک باروک یا طرح های الهام گرفته از این سبک است. سبک باروک یک سبک معماری اروپایی است که هدف آن ایجاد یک فضا در مرکز سپس تنظیم فضاهای فرعی و نمای ورودی بنا است. در این سبک که خاستگاه آن ایتالیا است از پیکرتراشی استفاده می شود تا در بنا نظمی بصری شکل بگیرد.

 

معماری موزه هرمیتاژ

 

بخش های مختلف موزه آرمیتاژ

موزه ارمیتاژ به سه طبقه تقسیم می شود که هر طبقه آن دارای بخش های مختلفی است. از مهمترین بخش های طبقه اول می توان به راهروی اصلی، راهروی کاخ زمستانی، سال ژوپیتر محل نگهداری آثار روم باستان، مجسمه های رومی و خدایان یونانی، آثار مربوط به منطقه آلتایی در قرن 6 تا 6 قبل از میلاد، اتاق طلایی، آثار مربوط به مهاجرت اروپایی ها و قرون وسطی، آثار مربوط به عصر آهن و تمدن ناحیه سیبری، بخش هنرهای آسیایی قبل از میلاد تا قرون وسطی، سالن مربوط به جاده ابریشم و شمال قفقاز، سالن هنرهای غرب آسیا، سالن مصر باستان و سالن مربوط به ادوات جنگی اشاره کرد.
از مهمترین بخش های طبقه دوم موزه نیز می توان به سالن مربوط به رنسانس در حوزه فرهنگی ایتالیا، سالن شوالیه ها و وسایل جنگی، سالن آثار لئوناردو داوینچی، سالن تئاتر آرمیتاژ، سالن مربوط به هنر هلند، سالن مربوط به هنر آلمان، سالن مربوط به معماری و هنر فرانسه، سالن مربوط به معماری و هنر روسیه، باغ معلق، گالری جنگ سال 1812 میلادی، سالن سیندر هنر fleminsh قرن 17 میلادی، ارمیتاژ جدید، سالن سفید، سالن نقاشی های باستانی، سالن نقاشی های هلندی قرن 17 میلادی، اتاق نقاشی طلایی، مدرسه رامبرانت، سالن واندیک و بخش رافائل لوجز اشاره کرد.
طبقه سوم موزه ارمیتاژ متعلق به آثار فرهنگی و باستانی آسیای شرقی و ایران است. از مهمترین بخش های این طبقه می توان به سالن هنرهای ژاپن، از قرن 18 تا 19 میلادی، سالن هنر و معماری چین از قرن 17 تا 18 میلادی، سالن مجسمه های قرون وسطی و باستانی هندی، سالن هنرهای هند و ادوات جنگی هند، سالن فرهنگ مغول، سالن تبت، سالن هنر و فرهنگ بیزانس ، سالن هنرهای اسلامی، سالن هنر و صنعت نقره در عصر ساسانی، سالن هنرهای فلزی ایران از قرن 8 تا 20 میلادی، سالن سرامیک و کاشی ایرانی از قرن 15 تا 18 میلادی، سالن مینیاتور ایرانی از قرن 16 تا 19 میلادی و سالن نقاشی های قاجاری اشاره کرد.

آثار موزه آرمیتاژ 

در موزه آرمیتاژ روسیه آثار هنری و اشیا باستانی فراوانی مثل تابلوهای هنری، اموال سلطنتی، کلکسیون طلاهای باستانی و... نگهداری می شود. از مهمترین این آثار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدونا لیتا (Madonna Litta)ساعت طاووس (Peacock Clock)
دانائه‌ رامبرانت (Rambradt’s Danae)سه الهه (The Three Graces)
تابوت‌دان الکساندر نوسکیپایکوبی (Dance)
Conestabile Madonna (نقاشی مریم مقدس و فرزندش)دشت شقایق (Poppy Field)
مجسمه جان گرفتن سایکی با بوسه کوپیدو (Psyche Revived by Cupid’s Kiss)سن پیتر و سن پولس (Saints Peter and Paul)
دانائه‌ تیسین (Titian’s Danae)نوازنده عود (The Lute Player)
نقاشی میدان کنکورد (Place de la Concorde)بانوی سیاه‌پوش (Lady in a Black Dress)
جودیت (Judith)خاطره باغ در اخن (خانم‌های ارل)

 

قیمت بلیط موزه آرمیتاژ

برای تهیه بلیط موزه آرمیتاژ از دو راه حضوری و آنلاین می توانید اقدام کنید. قیمت بلیط موزه ارمیتاژ 700 روبل برای بازدید یک روزه است. بهتر است بدانید که در صورت مراجعه حضوری برای تهیه بلیط ممکن است لازم باشد برای مدت زمانی طولانی در صف منتظر بمانید. به همین دلیل می توانید از روش آنلاین استفاده کنید اما معمولا این بلیط گران تر از بلیط های حضوری است. بلیط های آنلاین به صورت یک روزه و دو روزه به فروش می رسند. با توجه به بزرگ بودن موزه ممکن است بازدید از همه قسمت های آن در یک روز برایتان خسته کننده باشد بنابراین در این صورت بلیط 2 روزه می تواند بهتر باشد.
بد نیست بدانید که بازدید از موزه ارمیتاژ در اولین پنج شنبه هر ماه رایگان است و در این روز شما می توانید بدون پرداخت هزینه از موزه بازدید کنید. البته این را هم در نظر داشته باشید که در روزهایی که بازدید رایگان است طبیعتا صف ورودی طولانی تر خواهد بود. علاوه بر این ها، بازدید از موزه برای کودکان، خردسالان و دانش آموزان رایگان است.

ساعات بازدید از موزه آرمیتاژ

برای بازدید از موزه ی آرمیتاژ می توانید همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت 10:30 صبح تا 6 بعد از ظهر مراجعه کنید. با این حال روزهای چهارشنبه ساعات کاری موزه طولانی تر می شود و بازدید تا ساعت 9 شب امکان پذیر خواهد بود.

دسترسی به موزه آرمیتاژ

موزه ارمیتاژ در میدان پالاس شهر سن پترزبورگ، خیابان دِوُرتسوایا نابرژنایا قرار دارد. در صورتی که بخواهید با مترو خود را به موزه آرمیتاژ روسیه برسانید باید در ایستگاه ادمیرالتیسکایا پیاده شده و به موزه بروید.
 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.8 از 5 | از 100 کاربران به موزه آرمیتاژ