شاخ طلایی استانبول

زمان مطالعه: 2 دقیقه
بروزرسانی: 1402/06/12
بازدید: 2340
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

شاخ طلایی استانبول یا منطقه خلیج شاخ طلایی استانبول یک آبراه بسیار زیبا در استانبول است که مسافران زیادی برای دیدن آن می‌آیند. مردم محلی به شاخ طلایی هالیچ نیز می‌گویند که این آبراه در بخش اروپایی آن قرار گرفته است. اسم شاخ طلایی به علت شکل آن به این نام گذاشته شده است و دو رود به آن وارد می‌شود و به همین دلیل در بیشتر مواقع سال پر آب است.
منطقه شاخ طلایی در زمان عثمانی و امپراطوری بیزانس به عنوان بندرگاه برای لنگر انداختن کشتی‌ها استفاده می‌شد و در طول زمان در اطراف این آبراه مکان‌های گردشگری و تفریحی زیادی ایجاد شد. در اوایل قرن 16 میلادی در شاخ طلایی طرح ساخت یک پل به دست لئوناردو داوینچی آغاز شد اما به پایان نرسید. این پل طول 240 متری و عرض 8 متری و 24 متر ارتفاع از سطح آب می‌توانست داشته باشد اما به پایان نرسید.

شاخ طلایی

زیباترین زمان شاخ طلایی استانبول 

در زمان غروب آفتاب منظره اطراف آبدره بسیار دیدنی است. وجود چندین باغ لاله در اطراف شاخ طلایی استانبول باعث زیبایی بیشتر آن شده است و بسیاری از افراد ثروتمند برای تفریح کردن با کشتی های خود به این دریاچه می‌آیند. در اواخر قرن 18 ساخته شدن یک کارخانه تولید سیگار در اطراف این آبراه باعث شد که این منطقه تبدیل به یک منطقه صنعتی شود و ریخته شدن پسماندها و فاضلاب‌های کارخانه‌ها به آب تمیز این رودخانه باعث خراب شدن این منطقه شد. در اواخر قرن 20 بدلیل خراب شدن این منطقه تصمیم به پاکسازی شاخ طلایی استانبول گرفته شد و به تدریج تفرجگاه‌هایی در اطراف این آبدره ساخته شد.

تجربه سفری هیجان انگیز به توریستی ترین شهر ترکیه

شاخ طلایی استانبول

چرا اسم این آبراه را شاخ طلایی گذاشته‌اند؟

علت دقیق نام‌گذاری این آبراه به شاخ طلایی مشخص نیست اما دو افسانه وجود دارد که مردم محلی می‌گویند علت نام‌گذاری آن است. در افسانه اول می‌گویند در زمان فتح قسطنطنیه توسط امپراطور عثمانی، مردم بیزانس برای اینکه از دست رفتن ثروتشان جلوگیری کنند تمام ثروتشان را به داخل این خلیج ریختند به همین دلیل آب به رنگ طلایی درآمد و نام این خلیج را شاخ طلایی گذاشتند. افسانه دیگری نیز وجود دارد که می‌گوید در هنگام خروج خورشید از رودخانه شبیه به چراغ طلایی رنگی می‌شود؛ و به همین دلیل اسم طلایی را روی آن گذاشته‌اند.

جاهای دیدنی استانبول - لیستی از جاهای دیدنی استانبول را در لینک مشاهده کنید. 

آبراه شاخ طلایی استانبول

پل‌های روی خلیج شاخ طلایی

در گذشته مردم برای عبور و مرور از روی شاخ طلایی با قایق عبور و مرور می‌کردند اما پس از ساخته شدن پل گالاتا بین محله کاراکوی و امینونو مردم بیشتر از این پل استفاده کردند. پل هالیچ و پل آتاتورک دومین و سومین پل‌هایی بودند که روی خلیج شاخ طلایی ساخته شدند. این سه پل پل‌هایی ماشین رو هستند که مردم از آن‌ها استفاده می‌کنند. پل گلدن بریچ یا هالیج مترو نیز از بر روی خلیج شاخ طلایی کشیده شده است اما برای عبور مترو کاربرد دارد.

شهر استانبول - معرفی کامل استانبول یکی از زیباترین شهر های ترکیه

خلیج شاخ طلایی استانبول

مکان‌های دیدنی نزدیک به خلیج شاخ طلایی

مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد، کاخ توپکاپی، کاپالی چارشی، مسجد سلیمانیه و رستم پاشا در یک سمت خلیج شاخ طلایی قرار گرفته‌اند و میدان تکسیم، برج گالاتا، خیابان استقلال و کاخ دلمه باغچه در سمت دیگر خلیج شاخ طلایی هستند. در اطراف خلیج شاخ طلایی خانه‌های چوبی قدیمی و چندین کلیسای قدیمی که مربوط به دوره بیزانس هستند وجود دارد. برای دیدن منظره‌های زیبای خلیج شاخ طلایی باید به بالای تپه عشاق بروید و به همراه نوشیدن چای یا قهوه ترک از مناظر روبرویتان لذت ببرید.

خلیج شاخ طلایی استانبول

نظرات کاربران

  1. مرسده مرسده 1397/06/13
    16 نفر پسندیدند
    شاخ طلایی استانبول چه اسم خوب و جالبی هست آدم مشتاق میشه که بره

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید! جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
دریاچه شورابیل اردبیل | معرفی امکانات + تفریحات اطراف دریاچه
بیشتر بخوانید
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
بیشتر بخوانید
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
تفریحات شبانه وان ترکیه؛ تجربه وان در شب
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
بیشتر بخوانید
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
امتیاز 3.5 از 5 | از 103 کاربر