باغ وحش ارمنستان

کشور ارمنستان با دارا بودن تفریحات هیجان انگیز به یکی از مقاصد توریستی محبوب نزد جهانگردان تبدیل شده است. تعداد گردشگرانی که هرساله برای بازدید از جاذبه ها و تفریحات این کشور راهی ارمنستان می شوند، روز به روز بیشتر می شود و در حال افزایش است. یکی از تفریحات مهیج این کشور که نظر توریست ها را به خود جلب کرده، باغ وحش ارمنستان است.
باغ وحش ارمنستان یک باغ جانور شناسی بزرگ به مساحت حدود 35 هکتار است که در شهر ایروان واقع شده و در سال 1941 در این کشور برای بازدید عموم افتتاح گردید. باغ وحش ارمنستان در ابتدا زیستگاه 20 جانور بود که با گذر زمان این تعداد افزایش چشمگیری پیدا کرد. پس از استقلال این کشور، باغ وحش ارمنستان مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و چند نمونه دیگر از حیوانات نادر از قبیل: شیر آفریقایی و فیل نیز به آن اضافه گردید. پرندگان و خزندگان و پستاندارانی که در این باغ جانور شناسی در حال زندگی هستند عبارت اند از:
پرندگان: کرکس گریفن، کاسکو، جغد شاختار، شهد خورک رنگین کمانی، شاه بوف، درنای دوشیزه، غاز مصری و قرقی.
خزندگان: پایتون توپی، لاک پشت خزری، پایتون مشبک، لاک پشت ستاره دار آفریقایی، آناکوندای زرد، ایگوانای سبز و تمساح نیل.
پستانداران: اسب آبی، لاما، جگوار، میمون ماکاک ژاپنی، فیل هندی، میمون رزوس، گرگ، اسب شوالسکی، پلنگ و خرس قهوه ای سوری.
امروزه حدودا 2700 نوع جاندار و حیوان وحشی و اهلی در 200 گونه مختلف طبقه بندی شده و در باغ وحش ارمنستان در حال زندگی هستند. گردشگران تور ارمنستان و علاقه مندان به بازدید از حیوانات در باغ وحش ارمنستان می توانند از فاصله کم از این حیوانات دیدن کنند و از تماشای آن ها مسحور شوند. این حیوانات مختلف از سراسر جهان جمع آوری شده و به این باغ وحش آورده شده است و تنها بخشی از آن ها مختص این کشور می باشد. لازم به ذکر است که بگوییم علاوه بر امکانات تفریحی موجود در این باغ وحش، کارهای علمی و فرهنگی زیادی نیز در آن انجام می شود.

 به طور کلی دولت این کشور به حیوانات در حال انقراض و گونه های جانوری خاص اهمیت ویژه ای می دهند تا نسل آن ها از بین نرود و بتوانند تولید مثل داشته باشند. از این رو مرکزی را برای حفاظت از این حیوانات تاسیس کرده اند که از آن ها مراقبت های ویژه ای زیر نظر کارشناسان دوره دیده انجام می گیرد. جالب است بدانید که باغ وحش ارمنستان در گذشته در معرض خطر و شکار غیر قانونی بوده ولی امروزه تمهیدات لازم برای جلوگیری از این کار در نظر گرفته شده و همواره در حال انجام است. در سال 2011 مدیریت این مرکز تغییر پیدا کرد. در این مرکز از شکار غیر قانونی این جانوران کمیاب جلوگیری می کنند و در صورتی که بازدیدکنندگان و گردشگران تور ارمنستان همچین قصدی داشته باشند، با آن ها برخورد می شود. حال باغ وحش ارمنستان با همکاری مراجع مربوطه در تلاش هستند که رسیدگی های لازم را به حیوانات این باغ وحش انجام دهند و در صورت نیاز، به توانبخشی و مداوای آن ها بپردازند. دلیل این تلاش های بی وقفه این است که باغ وحش ارمنستان علاوه بر یک مکان تفریحی برای گردشگران تور ارمنستان، یکی از مهم ترین سرمایه های ملی این کشور محسوب می شود که باید از آن محافظت به عمل آید.
 بالاخره در سال 2012 پس از کلی تلاش و تحقیق، مدرسه باغ وحش در این مجموعه افتتاح شد که هدف از ساخت آن به نمایش گذاشتن زندگی زیست محیطی به کودکان و دانش آموزان سراسر دنیا بوده است. امروزه پس از گذشت سالیان زیاد و با توجه به استقبال چشمگیری که گردشگران تور ارمنستان از این مکان داشته اند، باغ وحش ارمنستان با دیگر باغ وحش های موجود در این کشور ادغام شده و تبدیل به یک مجموعه تفریحی عظیم و مدرن با امکانات ویژه برای بازدیدکنندگان و علاقه مندان شده است.
یک بخش دلنشین که در باغ وحش ارمنستان وجود دارد "بخش بازی های تعاملی" می باشد، این بخش که مختص جانوران نوزاد است، مورد توجه کودکان قرار گرفته و آن ها می توانند با همراهی کارشناسان به حیوانات غذا بدهند. کودکان زیر 3 سال می توانند بدون تهیه بلیط وارد این بخش شوند و از رویدادهای موجود در آن لذت ببرند. در این بخش صندلی هایی نیز وجود دارد که گردشگران تور ارمنستان امکان رفع خستگی بر روی آن ها را دارند. این باغ وحش از ساعت 10 صبح تا 6 بعدازظهر پذیرای بازدیدکنندگان و گردشگران تور ارمنستان می باشد. در این کشور روزی به نام "روز کدو حلوایی" وجود دارد که علاقه مندان با انواع سبزیجات به این باغ وحش می روند و به حیوانات مورد علاقه خود غذا می دهند.

یک اتفاق بسیار جالب که چند سال پیش برای باغ وحش ارمنستان پیش آمد این بود که تصمیم گرفته بودند برای فیل ارمنستان یک فیل زوج از هندوستان وارد کنند و وقتی این خبر به گوش مردم هند رسید، با تظاهرات آن ها روبرو شد و نهایتا دولت را مجاب کردند که از فروش فیل به کشور ارمنستان منصرف شوند. البته یک فیل هندی به عنوان نماد هندوستان در این باغ وحش وجود دارد.
در باغ وحش ارمنستان جشن های زیادی نیز برگزار می شود که در میان آن ها جشن تولد فیل هندی مورد استقبال جمعیت زیادی قرار گرفته است و آن ها برای شرکت کردن در این جشن با تور ارمنستان به این کشور سفر می کنند. در نزدیکی باغ وحش ارمنستان یک پارک آبی نیز وجود دارد که بعد از بازدید از این زیستگاه حیوانات، می توانید برای سرگرمی و سپری کردن اوقاتی مهیج به آن جا بروید. به شما گردشگران عزیز تور ارمنستان پیشنهاد می کنیم حتما در سفر به این کشور زیبا از باغ وحش ارمنستان دیدن فرمایید که محل جذابی برای کسانی که با خانواده سفر می کنند می باشد و همچنین برای کودکان و نوجوانان نیز بسیار دوست داشتنی می باشد. این باغ جانور شناسی یک تفریح بسیار مناسب برای گردشگرانی است که به همراه خانواده به ارمنستان سفر می کنند و می توانند روزی خاطره انگیز را پشت سر بگذارند. 
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره باغ وحش ارمنستان

نیوشا 13 شهریور 97
4
باغ وحش ارمنستان حیوانات بینظیری داره
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر