پارک ائل گلی

پارك ايل گلى یکی از محبوب ترین مکان های تفریحی تبریز است که همه روزه مملو از جمعیت می باشد. این پارک هم اکنون یکی از نمادهای تبریز به حساب می آید و دارای نمایی خیره کننده می باشد. مهم ترین بخش این پارک گردشگری را استخری بزرگ تشکیل داده که در گذشته منبع تامین آب کشاورزی برای مناطق اطراف بوده است. برخی از اهالی محلی این مکان را "شاه گلی" نیز می نامند. ائل گلی در سال 1387 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

 

پارک ائل گلی


موقعیت مکانی پارک ائل گلی

این پارک خوش منظر در قسمت مهم شهر واقع شده و دسترسی مناسبی به سایر جاذبه های گردشگری و تفریحات تبریز دارد. 

 

پارک ائل گلی


تاریخچه پارک ائل گلی تبریز

این مکان در ابتدا استخری بوده که در زمان آق قویونلوها ایجاد گشت و به عنوان بزرگترین منبع ذخیره آب به منظور آبیاری باغ های شرق شهر تبریز محسوب می شد. با روی کار آمدن صفویان دور تا دور این استخر حصارکِشی شد و گسترش پیدا کرد. در دوره قاجاریه، اطراف این مکان درختان زیبایی کاشته شد تا مردم بتوانند برای تفریح به این مکان بروند و لحظات خوشی را سپری کنند. اما مهم ترین تغییرات پارك ايل گلى در دوره پهلوی انجام شده است زیرا این مکان به شهرداری سپرده شد تا تبدیل به تفرجگاهی برای عموم مردم شود. 
گلی در زبان ترکی به معنای استخر بوده و ائل گلی به معنی استخر شاه یا استخر مردم می باشد. این مکان در گذشته شاه گلی نام داشت ولی بعد از انقلاب نام آن به ائل گلی تغییر پیدا کرد که برخی آن را ایل گلی می نامند. امروزه مساحت دور استخر ائل گلی نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده زیرا در اطراف آن باغچه هایی ایجاد نموده اند تا جلوه ای زیباتر پیدا کند. 

 

پارک ائل گلی


ویژگی های پارک ائل گلی

هم اکنون طول و عرض استخر ایل گلی 200 در  متر200 است و عمق آن نیز بین 3 الی 9 متر می باشد. اطراف این استخر وسیع گل های بسیار زیبایی کاشته شده که طراوت و زیبایی پارک را دوچندان نموده است. همچنین بخش های مختلف پارک را درختان سر به فلک کشیده و گل های لاله رنگارنگ پوشش داده که چشم اندازی تماشایی را برای گردشگران تور تبریز پدید آورده است. باغ ائل گلی بهترین انتخاب برای تجربه یک روز به یادماندنی در شهر تبریز می باشد. ائل گلی در شب و به هنگام روشن شدن نورپردازی ها آرامشی وصف ناپذیر دارد. ائل گلی تبریز در زمستان منظره ای خیره کننده را به نمایش می گذارد. 

 

پارک ائل گلی


کاخ ائل گلی

در مرکز استخر یک بنای 2 طبقه به شکل هشت ضلعی وجود دارد که به کاخ ائل گلی شهرت دارد. این مکان امروزه به رستورانی دلنشین تبدیل شده که چشم اندازی بی نظیر را برای میهمانان خود به نمایش گذاشته است.


تفریحات ائل گلی

گردشگران تور داخلی در این مکان دل انگیز می توانند به بازدید از جاهای دیدنی ائل گلی بپردازند و از ساعاتی که در این فضا هستند نهایت لذت را ببرند. در این پارک بی نظیر تفریحاتی همچون قایقرانی، باغ وحش، مینی گلف، سورتمه و وسایل بازی هیجان انگیز وجود دارد که علاوه بر بزرگسالان مورد توجه کودکان و خردسالان نیز قرار گرفته است. پیاده روی در این فضای سرسبز روح را نوازش می دهد و بسیار لذتبخش می باشد. 

 

پارک ائل گلی

 

امکانات رفاهی ائل گلی

پارک ائل گلی تبریز دارای هتل ها و رستوران های متعدد می باشد. یکی از مهم ترین هتل های اطراف پارک "هتل 5 ستاره پارس ائل گلی" نام دارد که 17 طبقه دارد و مورد توجه توریست های داخلی و خارجی قرار گرفته است. 


آدرس پارک ائل گلی

آذربایجان شرقی/ تبریز/ بلوار باکری
 

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما