باغ وحش ارم

باغ وحش ارم در زمینی تقریبا 5 هکتاری در کیلومتر 4 اتوبان کرج در محیط ورزشی تفریحی ارم سبز(پارک ارم) مقرراست، تاکنون 120 گونه جانوری بومی ایران و نقاط دیگر به شکل های مختلف در این باغ وحش نگهداری می شوند. کلمه باغ وحش در زبان فارسی برگرفته از عنوان انگلیسی آن به معنای باغ جانور شناسی برگرفته و مخفف شده می باشد.
انواع باغ وحش:
باغ وحشهای سنتی، پارکهای سافاری، باغ های پرندگان، پارک های خزندگان، کلکسیونهای حشرات، آکواریوم ها، مراکز نگهداری پرندگان شکاری، همگی در تعریف باغ وحش جای میگیرند. 

تاریخچه باغ وحش:
باغ وحش ارم اولین باغ وحش در ایران است که مربوط به دوره ی ناصرالدین شاه می باشد، این باغ وحش بعد از رفتن ناصرالدین شاه به فرنگ به سبک اروپاییان در بنای دوشان تپه، که مکانی آباد و بسیار زیبا بود ساخته و درآن حیوانات مختلفی مانند ببر مازندران که اکنون نسلش منقرض شده زندگی می کردند، باغ وحش ارم چند سال پیش دقیقا روبه روی پارک ملت در خیابان ولیعصر قرار داشت که به دلیل وجود آلودگی و مزاحمت برای ساکنین منطقه در سال 1366 به کلی تعطیل شد و اکنون به پارک ارم منتقل شده است و در سال 1369 اولین بنای باغ وحش که در حال حاضر با هدف فرهنگ سازی و آشنا شدن عموم مردم به حیات وحش ساخته شد. طراحی پارک به گونه ای می باشد که می توان تمامی حیوانات را در مسیر مستقیمی بازدید کرد و از همان مسیری که وارد باغ وحش شده اید نیز خارج شوید.
در سال 1392 باغ وحش ارم گامی روبه جلو را شروع کرده که با عوض کردن بیش از 80 درصد جایگاه ها جلوگیری از هرنوع خرید و فروش غیر مجاز دارای دارای گواهینامه ایزو و کسب عضویت دربرنامه اروپایی برای پلنگ ایرانی قدم های بسیار مثبتی در راستای حفاظت حیات وحش برداشته است.
دلیل اینکه باغ وحش مهم است؟
باغ وحش های سرتا سردنیا بیش از 8000 گونه در سراسر دنیا می باشد و گونه های مختلف جانوری را در خود نگهداری می کند و به همین دلیل است که باغ وحش می تواند قدم های مهم و موثری در راستای حفاظت از حیات وحش بردارند. در حال حاضر هدف بسیاری از باغ وحش ها حفظ تکثیر و حفظ حیوانات نادر و در معرض خطر می باشد، افراد بسیار زیادی برای بازدید حیوانات به باغ وحش می آیند که بیشتر آنان کودکان هستند که خود گامی موثر در فرهنگ سازی و حفاظت از حیات وحش می باشد.
جذاب ترین حیوانات باغ وحش:
رزروس، بابون و شانپانزه که همه ما معمولا به آنها میمون می گویییم جزو جذاب ترین حیونات باغ وحش هستند، این حیوانات که بسیار باهوش هستند و با باز دید کنندگان ارتباط برقرار میکنند و آن ها برای مدت طولانی تری در کنار قفس های خود نگه داشته و سرگرمشان می کنند. این حیوان بامزه از دست بازدید کنندگان خوراکی می گیرد با اینکه بر روی تمام قفسه ها نوشته شده از دادن خوراکی به حیوانات خودداری کنید و مدام با بلندگو هم اعلام میکنند، اما با این حال عده ای بدون توجه به این موضوع به حیوانات خوراکی یا غذا می دهند. در فصل هایی از سال سر بعضی از حیوانات مو ندارد در فصل بهار سر برخی از میمون ها بی مو می شود، درست همان زمانی که پر پرندگان هم میریزد که به اصطلاح می گویند پرندگان تو لک رفته اند.ماده ببر سیبری:
کمی آن طرف تر از باغ وحش در نزدیک مترو یک ببر ماده سیبری گونه ای با ارزش است که از جذاب ترین گونه برای بازدیدکنندگان می باشد، اما متاسفانه 5 سال است که به دلیل بیماری مشمشه در اتاقکی قرنطینه است که به کلی رنگ آسمان و گرمای آفتاب را از بین برده است که امیدواریم سازمان برای بهبود بیماری این حیوان باارزش فکری کند و هرچه زودتر جایگاهی مناسب برای ماده ببر فراهم کنند.شیر وتوله های با مزه اش:
در هر جایی از باغ وحش که باشید صدای نعره شیرهای نر شما را به سمت قفسه خود می کشانند، قفس این پستانداران درنده در کنار پلنگ وببر ازدیدنی ترین نقاط باغ وحش به حساب می آید. تعداد شیرهای موجود زیاد است اما بیشتر از 50 سال عمر نمی کنند و جالب است بدانید که شیرهای دیگری نیز آورده اند تا توله ها با یکدیگر هم خون نباشند، برای نگهداری آنها تنها 4 قفس موجود است که مکان کوچکی است، دیدن سلطان حیوانات از نزدیک باعث می شود که شما برای مدتی فراموش کنید این حیوان عظیم الجثه در چه مکان کوچکی به زندگی خود ادامه می دهد. اگرغذا خوردن این حیوانات برایتان مهم است می توانید در روزهای جمعه از ساعت 10 تا 1 ظهر غذا خوردنشان را تماشا کنید. هر هفته 12 الاغ برای سیر شدن شیر ها در باغ وحش کشته می شوند که می گویند گوشت الاغ از هر گوشت دیگری برای آن حیوان بهتر است. 
توله شیرهای بامزه:
ار جذاب ترین بخش های بازدید باغ وحش ارم در دست گرفتن توله شیرهای با مزه است که شما می توانید با هماهنگی مامور مربوطه که به شما اطلاع می دهد چطور می توان این کار را کرد.ببر های بازیگوش در باغ وحش ارم:
قبل از رسیدن به قفسه شیرها در باغ وحش ارم قفسه های دیگری وجود دارد که نسبت به دیگر قفس ها بزرگتر است و به محیط طبیعت شبیه می باشد این کار باعث می شود که حیوانات دچار مشکل و ناراحتی نشوند وبا محیط طبیعت زندگی کنند که به قفس های گربه سانان بزرگ معروف می باشد که گاهی در این قفس ببر 1 ساله دیده می شود این ببر زیبا زمانیکه 1 ماهه بود حدود 11 میلیون تومان از باغ وحش تایلند خریده شده است که بازدید کنندگان باغ وحش می توانند آن را ببینند. به علت نیمه بالغ بودن ببر هنوز به محیط عادت نکرده است، شیطنت و زیبایی این ببر فوق العاده زیبا نظر بسیاری از مرد م را به خود جلب میکند.ببر پنگال:
کوئین ببر بنگال سفید باغ وحش ارم که از کشور آلمان به ایران آمده در راستای چشم انداز 2020 مجوز به ایمپلنت ضد بارداری هستند، جایگاه ببر پنگال سرتا سر شیشه ای و فلزی می باشد که دو ببر بنگال بی حرکت روی زمین پهن شده اند یکی سفید و دیگری زرد مایل به نارنجی، بچه ها در باغ وحش به شیشه ها می کوبند تا باعث حرکت ببرها شوند اما همچنان بدون توجه به سر و صدا در جای خود بی حرکت نشسته اند و ماموران دائما تذکر میدهند که از کوبیدن به شیشه ها خودداری کنند. تاریخچه ببرهای سفید به یک ببر نر می رسد که سال ها پیش آن را از طبیعت به باغ وحش آورد اند، دانشمندان به مرور تاثیر ژن مغلوب عامل این تفاوت ظاهری و مشکلات متعدد درون آمیزی بررسی کردند چرا که از هر گونه تکثیر ببر سفید در باغ وحشهای استاندارد جلوگیری می شود.
پرندگان باغ وحش:
پرندگان در هنگام صبح بیشتر از زمانهای دیگر سر حال هستند و به خوبی صدا آنها شنیده می شود، افرادی که به پرندگان علاقه دارند صبح ها برای بازدید به باغ وحش می آیند. لازم به ذکر است که برای دیدن شاه بوف های زیبا می بایست شب ها به باغ وحش بیایید. در کنار شاه بوف ها عقاب های طلایی وجود دارند که بسیار جذاب و دیدنی هستند. بینندگان می توانند روزهای زوج از ساعت 9 تا 1 ظهر غذا خوردن پرندگان گوشت خوار را از نزدیک ببینند. دیدن حیوانات بسیاری از باغ وحش مانند فلامینگو، پرندگان دانه خوار و طاووس زیبا بسیار جذاب و دلنشین می باشد، همچنین در کنار این حیوانات زیبا می توانید از دریاچه پرندگان آبزی، انواع قوها، اردک و مرغابی را که آزادانه در آب زیست میکنند را تماشا کنید.خرید حیوانات از باغ وحش ارم:
از دیگر نکات جالب باغ وحش ارم تابلویی است که در هنگام ورود با آن مواجه می شوید، این تابلو با مضمون خرید حیوانات برای عده ای از افراد می باشد که می خواهند از باغ وحش حیواناتی را خریداری کنند، البته اگرعلاقه مند به حیواناتی نظیرببر، پلنگ یا تمساح را دارید باید ابتدا از سازمان محیط زیست مجوز بگیرید، چرا که درحال حاضر این حیوانات به باغ وحش های دیگر و یا مراکز علمی تحقیقاتی داده می شوند. منظور از خرید حیوانات اهلی مانند خرگوش، سنجاب و یا کبوتر می باشد که امکان نگهداری از آنها در خانه و آپارتمان امکان پذیر است.
مار پیتون :
مار پیتون در باع وحش ارم از حیواناتی است که شما می توانید با آن عکس یادگاری بیاندازید، مار پیتون نشانه سفر به هند می باشد که معمولا افرادی که قصد سفر به هند را دارند با این مار عکس می گیرند، بزرگ ترین ما پینتون در باغ وحش ارم می باشد که گردشگران تور مشهد می توانند از این مار بزرگ و زیبا دیدن کنند. حال شما اگر فکر می کنید به اندازه کافی شجاع و علاقه مند به مار هستید می توانید عکسی با مار بگیرید، همچنین می توانید از مراقب قفس مار، وقت غذا خورن آن را بپرسید و شما می توانید از نزدیک شکار خرگوش زنده توسط مار را ببینید.شتر دو کوهانه در باغ وحش ارم:
بازدیدکنندگانی که زیاد اهل خطر نیستند و به حیات وحش علاقه چندانی ندارند، پیشنهاد می شود که به محل نگهداری شترها سری بزنند، در باغ وحش ارم 2 شتر 2 کوهانه زندگی می کنند که محل نگهداری آنها در محل ورودی باغ وحش است که در معرض انقراض هستند شتر دو کوهانه گونه هایی از شتر سانان است که پراکنشش به آسیای میانه و خاورمیانه میرسد، در صورت تمایل مسئول مربوطه به شما اجازه می دهد سوار کاری کوتاهی را تجربه کنید.فیل های سریلانکایی در باغ وحش ارم:
ماهاسن و میهیری دو فیل آسیایی که برای اولین بار وارد تهران شدند و حدود 13 سال سن دارند، محوطه ی فیل ها جایگاه سر پوشیده ای می باشد که برای نگهداری زمستان آنها ساخته شده است، ماموران باغ وحش می گویند که مجبورند فنس ها را طوری طراحی کنند که حیوانات کمتر آسیب ببینند اما با این حال حیوانات مورد آزار و اذیت هستند، در جایگاه فیل ها تا مسئولین غافل شدند یکی سیگارش را روی خرطوم فیل خاموش کرد و فرد دیگری با تیغ آن را خراشید.
شهرام امیری شریفی کارشناس حقوق حیوانات مدعی است که باغ وحش ارم جایگاه مناسبی برای نگهداری حیوانات نیست چرا که حساسیت حیوانات زیاد است، آزار صوتی و فیزیکی هواپیما، اتوبان، متروی عبوری که فاصله کمی با باغ وحش، بلند گوها و جایگاه فشار قند و خون شرایط نا مناسبی را برای نگهداری حیوانات ایجاد کرده است.تونل تاریک:
با وارد شدن در تونل وحشت شاهد جایگاهی برای خزندگان می شویم لانه های شیشه ای و بسیار کوچک ومار ها به زور خود را در آن جای داده اند. در انتهای تونل به محل نگهداری تمساح ها می رسیم 2 تمساح ایرانی و 2 تمساح آفریقایی که با هم همسایه اند که گونه های ایرانی کوچکتر از آفریقایی ها هستند، در اطراف آنها پر از بطری های خالی است چرا که آنقدر تمساح ها آرام و بی حرکت هستند مردم بطری های خالی آب را به سوی آنها نشانه میگیرند تا بلکه مجبور به حرکت بشوند اما همچنان آنها در دریاچه کوچکی که پر از برگ و لجن است خوابیده اند و میلی برای به آب رفتن ندارند وزیر آفتاب لم داده اند.آهو و گوزن باغ وحش ارم:
در باغ وحش تعدادی آهو و گوزن نگهداری میشود که عده ای از مردم بر این باورند که کاهو برای آهو و گوزن بسیار مفید است اما شواهد و تحقیقات بر این است که کاهو نه تنها برای آتها فایده ندارد بلکه مضرهم می باشد، جالب است بدانید که اگر به گوزن ها نان بدهید و نان ها کپک زده باشد، حیوان باردار بچه خود را از دست می دهد و باعث سقط جنین می شود، البته مراقبین قفس ها سریعا محیط را از غذاهای این چنینی پاک می کنند.گور ایرانی و گوزن زرد دو گونه ارزشمند باغ وحش ارم هستند که از نظر وضعیت حفاظتی در معرض خطر می باشند در ارم زندگی میکنند، زادآوری آنها نقش به سزایی در ساختن محیطی برای گونه های دارای اهمیت حفاظتی یادآور میشود.
از آن جا که در تمامی مراکز تفریحی برای بازدیدکنندگان انواع رستوران ها پا برجاست، جالب است بدانید که نزدیک به 2 سال است در نزدیکی دریاچه ارم هم رستورانی افتتاح شده است که جدا از بوفه ها در باغ وحش بازدید کنندگان می توانند در رستوران غذایی نوش جان کنند.
در ارم به جز باغ وحش تفریحات دیگری مانند شهربازی ارم،  پارک ارم، زمین بازی کودکان و غیره وجود دارد که گردشگران تور تهران می توانند از این امکانات استفاده کنند و خاطره ای به یاد ماندنی را در ارم برای خود رقم بزنند.
تابلوهای ارم دردست تعمیر می باشد که به زودی قرار است نام تمامی خیابان های ارم بر گرفته از اسم حیوانات باشد که در حال حاضر جزء خیابان شیر خیابان دیگری به چشم نمی خورد.
ساعت کاری باغ وحش ارم:
تعطیلی باغ وحش ارم فقط در روزهای تاسوعا، عاشورا و 21 ماه رمضان می باشد و سایر روزها باز می باشد و ساعت کاری باغ وحش ارم به شرح زیر می باشد:
نیمه اول سال (بهار و تابستان)
شنبه تا چهارشنبه 9:30 الی19
پنج شنبه و جمعه 10 الی 19
نیمه دوم سال (پاییز و زمستان)
شنبه تا چهار شنبه 9:30 الی 17
 پنج شنبه تا جمعه 10 الی 17 
هزینه ورودی باغ وحش ارم:
در حال حاضر هزینه ورودی پارک ارم 6000 تومان است و برای دانش آموزانی که از طرف مدرسه می آیند این مبلغ نصف می شود.
هزینه هر اتومبیل سواری 2000 تومان است و مینی بوس و بزرگتر از آن 4000 تومان می باشد، البته لازم به ذکر  است که این مبلغ برای اردوهای که از طرف مدرسه می آیند گرفته نمی شود.


امتیاز 5 از 5 | از بین 101 دهنده به امتیاز باغ وحش ارم
گالری تصاویر ویدئو ها
آخرین نظرات ثبت شده
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.
تورهای مشابهپنل کاربریانجمن گردشگریبلاگ گردشگری