مهیج ترین تفریحات هوایی
تفریحات موجود در نقاط مختلف جهان به دسته های متنوعی تقسیم می شوند، در بین دسته بندی های موجود، تفریحات هوایی یکی از محبوب ترین تفریحات به حسال می آیند. برخی از تفریحات هوایی بسیار پر خطر بوده و افراد برای انجام آن ها نیاز به آموزش و آمادگی بدنی دارند، در مقابل تفریحات پرخطر، چندین تفریح هوایی مناسب همه افراد جامعه وجود دارد که برای پرداختن به آن ها نیاز به هیچ پیش زمینه ای نمی باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی مهیج ترین تفریحات هوایی بپردازیم.

انجام تفریحات هوایی و هیجان انگیز، آدرنالین را به بالا ترین حد خود می رساند، همین امر سبب شده است که افراد بسیاری علاقه به انجام چنین تفریحاتی داشته باشند، لازم به ذکر است که قبل از پرداختن به این تفریحات، مطمئن شوید که ترس از ارتفاع نداشته باشید.
راه رفتن بر روی بال هواپیما

ترس از ارتفاع دارید؟ این تفریح را فراموش کنید. یکی از مهیج ترین تفریحات هوایی موجود در دنیا، راه رفتن روی بال هواپیما بوده که اصلی ترین مکان برگزاری آن شهر واشنگتن در آمریکا می باشد. در این تفریح افراد خود را با استفاده از طنابی محکم به هواپیما بسته و پس از رسیدن هواپیما به ارتفاع و سرعت مورد نظر، پا بر روی بال می گزارند. تنها افرادی که آمادگی ذهنی و بدنی بالایی دارند قادر به انجام این تفریح بوده و انجام آن برای افراد عادی غیر ممکن به نظر می رسد. گردشگران برای پرداختن به این تفریح لازم است که در کلاس آموزشی آن شرکت کنند، در این کلاس که 12 ساعت به طول می انجامد، افراد را برای انجام این کار آماده کرده و تمام نکات لازم را برای آن ها شرح می دهند تا تمام مراحل راه رفتن بر روی بال بدون خطر و حادثه ای پیش برود.
صبر کنید، هیجان این تفریح همین جا به پایان نمی رسد، خلبان هواپیما در میانه مسیر پس از آن که مطمئن شود شما میله وسط بال را گرفته اید، هواپیما را سر و ته کرده و شما را وارونه به دنبال خود می برد. دلهره و هیجان در این بخش به بالاترین حد خود می رسد و کمتر کسی قادر به تحمل آن می باشد.
سقوط آزاد

پس از راه رفتم بر روی بال هواپیما، سقوط آزاد را می توان یکی دیگر از مهیج ترین تفریحات هوایی دانست. این ورزش دارای سطح های بسیار تخصصی و پیچیده ای بوده اما گردشگران برای پرداختن به آن در ابتدا نیاز به دل و جرئت بسیاری دارند و پس از آن با شرکت در کلاس های آموزشی این ورزش می توانند با کمک شخصی دیگر از ارتفاعی بسیار زیاد به پایین پریده و با استفاده از چتر نجات فرود آیند.

سقوط آزاد با استفاده از چتر نجات، به دو نوع چتربازی اتوماتیک و غیر اتوماتیک تقسیم می شود.
·         سقوط آزاد اتوماتیک: سقوط آزاد اتوماتیک روشی ایمن برای انجام این ورزش بوده و برای افراد مبتدی مناسب تر می باشد. در این روش چتری که در پشت فرد چترباز بوده به وسیله طنابی به هلیکوپتر و یا هواپیمایی که چتربازان از آن به پایین می پرند، متصل است و چتر به محض رسیدن چترباز به ارتفاع مورد نظر باز می شود. برای جلوگیری از هرگونه اتفاق غیر قابل انتظار چتری غیر اتوماتیک در جلوی فرد چترباز وجود دارد تا در صورتی که بنا به هر دلیلی چتر اتوماتیک وی باز نشد، از چتر جلویی استفاده کرده و بدون مشکل فرود آید.
·         سقوط آزاد غیر اتوماتیک: در این روش فرد چترباز در ارتفاع تعیین شده از هواپیما و یا بالگرد به پایین پریده و در ارتفاع مورد نظر چتر خود را با استفاده از دستگیره ای به نام پاراشوت باز کرده و در مکان تعیین شده فرود می آید.
پرش Base

چتر بازی به اندازه ی کافی برایتان هیجان انگیز نیست؟ به نروژ بروید و پرش Base را امتحان کنید.

پرش Base در واقع به پایین پریدن از بالای صخره ها به پایین با استفاده از لباسی به نام Wingsuit که امکان پرواز در هوا را به افراد می دهد، می باشد. افراد پیش از انجام این ورزش لازم است بیش از 200 پرش سقوط آزاد از هواپیما را انجام دهند و پس از آن، در کلاس های آموزشی پرش Base شرکت کنند، بعد از گذراندن دوره های آموزشی می توانند به انجام  این تفریح بپردازند. لازم به ذکر است که خطر و هیجان این تفریح بسیار بالا بوده و امکان رخ دادن حادثه در مراحل آموزشی این ورزش نیز وجود دارد. همانطور که در ابتدا اشاره شد معروف ترین کشور برگزار کننده این گونه تفریحات نروژ بوده اما ممکن است در سایر نقاط دنیا مکان هایی برای برگزاری پرش Base وجود داشته باشد.
گردشگران پس از گذراندن دوره های آموزشی ای تفریح به بالای صخره ای بلند رفته و به پایین می پرند، سرعت سقوط بسیار بالا بوده و 5 ثانیه آول سقوط آزاد محسوب می گردد، پس از گذشت 5 ثانیه با جمع شدن هوا در زیر لباس مخصوص پرش Base، فرد در هوا معلق شده و می توانند با حرکت بدن خود در هوا بچرخد.

افراد برای فرود آمدن لازم است پس از رسیدن به ارتفاع 150 متری سطح زمین، چتر نجات خود را باز کرده تا بتوانند بدون خطر فرود آیند، لازم به ذکر است که ورزشکاران حرفه ای برای فرود از چتر استفاده نمی کنند و با استفاده از روش های خاصی به وسیله همان لباس مخصوص پرش Base فرود می آیند.
تاریخچه پرداختن به این ورزش به سال 1930 میلادی باز می گردد ، در آن سال شخصی به نام رکس جی فاینی که تنها 19 سال داشت اولین بار با استفاده از این لباس ها از ارتفاع به پایین پرید.
پرواز با هواپیما دو نفره

تا به حال تجربه سفر با استفاده از هواپیما های مسافربری را داشته اید؟ با هواپیما های دو نفره تجربه ای متفاوت از پرواز را کسب کنید. در این تفریح افراد می توانند با استفاده از هواپیما هوای تفریحی به گشت و گذار در آسمان بپردازند، هیجان این تفریح نسبت به سایر تفریحات هوایی معرفی شده در بالا کمتر بوده و خطر کمتری دارد، همین امر سبب شده است که افراد بسیاری به انجام آن بپردازند.

این گونه تفریحات در نقاط مختلف دنیا برگزار می گردند، لازم به ذکر است که گردشگران تور داخلی می توانند در سایت پروازی نمک آبرود، پروازی خاطره انگیز با استفاده از هواپیما های دو نفره را تجربه کنند.
پرواز با بالگرد

کمتر کسی را می توان یافت که تا به حال هلیکوپتر ها یا همان بالگرد ها را در آسمان ندیده باشد، اما تا به حال به پرواز با استفاده از این وسیله نقلیه فکر کرده اید؟ پرواز های تفریحی با استفاده از بالگرد ها یکی از مهیج ترین تفریحات هوایی محسوب می شوند، تماشای مناظر اطراف از درون هلیکوپتر یکی از دلایل محبوبیت این تفریح می باشد. پرداختن به این تفریح بی خطر بوده و نیاز به آموزش خاصی ندارد. لازم به ذکر است که پرواز با هلیکوپتر تفریحی گران قیمت محسوب شده و همانطور که در مقاله گران ترین تفریحات دبی به آن اشاره شد، یکی از پر هزینه ترین تفریحات در این شهر می باشد.

گردشگران لازم است بدانند که شرایط پرواز با هلیکوپتر نیز در سایت پروازی نمک آبروز مهیا است.
بانجی جامپینگ

به سقوط از ارتفاع علاقمند هستید اما وقت شرکت در کلاس های چتربازی را ندارید؟ بانجی جامپینگ بهترین تفریح برای شما محسوب می شود.

ترس و دلهره را کنار بگذارید و با استفاده از طناب به پایین بپرید، افراد در این تفریح با طناب به بالای سکوی بپرش بسته شده اند، طناب مورد استفاده در بانجی جامپینگ خاصیت ارتجایی داشته و افراد پس از رسیدن به نزدیکی سطح زمین، دوباره به بالا کشیده می شوند. هیجان انگیز ترین بخش بانجی جامپینگ پرش ابتدایی آن بوده زیرا شخص باید خودش اقدام به پرش کند.

ارتفاع سکوی پرش بانجی جامپینگ در نقاط مختلف جهان، متفاوت بوده و گاهی به بیش از 30 متر می رسد، همچنین در برخی مکان های برگزاری این تفریح به جای سکوی پرش از جرثقیل و یا هلیکوپتر نیز اسفتاده شده، که هیجان آن را دو برابر کرده و آدرنالینتان را بالاتر می برد.
گردشگران برای بپرداختم به این تفریح لازم است به نکات زیر توجه کنند:

·         قد و وزن مجاز به استفاده از بانجی جامپینگ را از مسئول سوال کنید و در صورتی که شرایط استفاده از آن را ندارید پرش از ارتفاع را فراموش کنید.

·         لباس مناسب بر تن کنید و عینک یا لنز خود را در بیاورید.

·         گردشگرانی که دارای بیماری های خاص مانند فشار خون، مشکلات قلبی و از این دسته بیماری ها می باشند لازم است مشکل خود را با مسئول بانجی جامپینگ در میان بگذارند.

·         نگاه کردن بیش از حد به پایین و تردید در پریدن باعث می شود ترس وجودتان را در بر گیرد و منصرفتان کند، پس دلهره را کنار گذاشته و به پایین بپرید.
از بانجی جامپینگ های موجود در تهران می توان به بانجی جامپینگ توچال و پارک ولایت اشاره کرد. بانجی جامپینگ های درون ایران برای بالا بردن آدرنالین خونتان کافی نیست؟ به بانجی جامپینگ برج ماکائو در کشور چین مراجعه کنید، سکوی پرش این بانجی جامپینگ در ارتفاع 233 متری از سطح زمین، درست در طبقه 75 برج قرار گرفته است، همین امر سبب شده است که بانجی جامپینگ برج ماکائو به عنوان هیجان انگیز ترین بانجی جامپینگ در دنیا شناخته شود.
جورج سوئینگز

این تفریح در واقع زیر مجموعه بانجی جامپینگ بوده و شباهت بسیاری به آن دارد. افراد در آن به وسیله طنابی که دو کمرشان بسته شده به پایین پریده و آزادانه از این سو به آن سو می روند، ارتفاع سکوی پرش این تفریح 50 متر است. تماشای مناظر اطراف جورج سوئینگز باعث محبوبیت آن در بین گردشگران شده است. افراد تنها می توانند در آفریقای جنوبی، در رودخانه زامبزی به این تفریح بپردازند.
زیپ لاین

یکی دیگر از مهیج ترین تفریحات هوایی در دنیا، زیپ لاین بوده اما دلهره و ترس آن نسبت به بانجی جامپینگ کمتر است و افراد بیشتری می توانند از آن استفاده کنند. در این تفریح افراد را با استفاده از وسایل ایمنی به سیم بکسل بسته و رها می کنند، افراد طول این سیم را در هوا معلق بوده و با سرعت به آن سوی سیم حرکت می کنند، گویی که در حال پرواز می باشند. تماشای نمای 360 درجه اطراف باعث محبوبیت هرچه بیشتر زیپ لاین ها شده است. ارتفاع سیم بکسل از سطح زمین در زیپ لاین های مختلف، متفاوت بوده، به عنوان مثل ارتفاع زیپ لاین توچال از سطح زمین 60 متر بوده و طول مسیر آن 170 متر است.
از سایر زیپ لاین های موجود در ایران می توان به زیپ لاین بابلسر و زیپ لاین تله کابین رامسر اشاره کرد، لازم به ذکر است که به تازگی زیپ لاین آستارا با طولی در حدود 1200 متر افتتاح شده است، طول بسیار زیاد این زیپ لاین سبب شده است که عنوان طولانی ترین زیپ لاین قاره آسیا را دریافت کند.

همچنین لازم است بدانید که محبوب ترین و طولانی ترین زیپ لاین دنیا، Rattlesnake نام دارد که در فلوریدای آمریکا واقع شده است، طول این زیپ لاین 1.6 کیلومتر است.
ایستگاه های هوایی

تا به حال به قدم زدن بر روی سطحی شیشه ای در ارتفاع چند صد متری از زمین فکر کرده اید؟ در دنیا سازه های شیشه ای بسیاری وجود دارد که با عبور و یا قرار گیری درون آن ها نفستان بند می آید. افراد می توانند با امنیت کامل، هیجان را در این مکان ها تجربه کنند. در این بخش به چندین مورد از معروف ترین ایستگاه های هوایی اشاره خواهیم کرد.

·         ایستگاه هوایی گلاسیر واقع در کشور کانادا: افراد با قدم زدن بر روی این ایستگاه شیشه ای می توانند مناظر شگفت انگیز اطراف را مشاهده کنند.

·         ایستگاه هوایی لبه در شیکاگو: اتاقک شیشه ای این ایستگاه در طبقه 103 برج ولیس قرار گرفته است. افرادی که وارد این اتاقک شده، خود را در ارتفاع 412 متری از سطح زمین بر روی هوا می بینند. این ایستگاه یکی از محبوب ترین و هیجان انگیز ترین ایستگاه های هوایی در دنیا محسوب می شود.

·         ایستگاه هوایی گرند کانیون: ارتفاع 412 متری برج ولیس برای بالا بردن آدرنالین خونتان کافی نیست؟ ایستگاه هوایی گرند کانیون برای شما ساخته شده است. اتاق شیشه ای این ایستگاه در ارتفاع 1200 متری از سطح زمین قرار گرفته است، همین امر سبب شده است که عنوان دلهره آور ترین ایستگاه هوایی را دریافت کند.
بالن سواری

همانطور که می دانید هیجان بالن سواری نسبت به سایر تفریحات هوایی کمتر بوده اما طرفداران خاص خود را دارد، بالن سواری را می توان یکی از تفریحات هوایی خانوادگی دانست، تاریخچه اختراع بالن به 250 سال پیش باز می گردد. گردشگران می توانند به همراه خانواده و یا دوستان خود سوار بالن شوند و به گشت و گذار در آسمان بپردازید. هدایت بالن کار دشواری بوده و لازم است شخصی متخصص، هدایت آن را در دست بگیرد.
پاراگلایدر

این تفریح نیز شباهت های بسیاری با چتربازی داشته اما برخی قوانین آن و نوع چترش متفاوت است، پراگلایدر یا چتربال یکی از تفریحات محبوب در جهان بوده که تاریخچه آن به سال 1986 باز می گردد، در آن زمان کوه نوردان به وسیله چتربال از کوه پایین می آمده اند، بعد ها نظر افراد بسیاری به این وسیله جلب شد و امروزه به عنوان یک جاذبه تفریحی شناخته می شود.
گردشگران قبل از پرداختن به این ورزش لازم است در کلاس های آموزشی پاراگلایدر شرکت کنند و در پرواز های اول به همراه مربی خود به چتربال سواری بپردازند.

در کشور ایران مکان های بسیاری برای پرداختن به این تفریح وجود دارد از انواع آن ها می توان به سایت پروازی شیهید عسکری در تهران، باشگاه ورزش های هوایی اصفهان، باشگاه ورزش های هوایی سیمرغ تهران و باشگاه آریان مشهد اشاره کرد.
جایروکوپتر

پرواز با هلیکوپتر و هواپیمای دو نفره برایتان تکراری شده است؟ جایروکوپتر را امتحان کنید. جایروکوپتر در واقع ترکیبی از هواپیمای دو سرنشین و هلیکوپتر می باشد، تاریخچه ساخت این وسیله نقلیه به سال 1923 میلادی باز می گردد. این تفریح هوایی بی خطر بوده و ارتفاع پروازی آن کم است. از سایت های پروازی برگزار کنند این تفریح می توان به سایت پروازی نمک آبرود و کیش اشاره کرد.
پاراموتور

این وسیله از ترکیب پاراگلایدر با یک موتور، اختراع شده است. این وسیله پروازی فوق سبک دارای یک صندلی بوده و به وسیله ی اهرمی کوچک هدایت می شود. لازم به ذکر است که هدایت این وسیله کمی سخت بوده و حتما باید به همراه یک خلبان به این تفریح بپردازید. مکان های برگزاری این تفریح در ایران نیز با مکان های برگزاری پاراگلایدر یکسان است.


امتیاز 5 از 5 | از بین 102 دهنده به امتیاز مهیج ترین تفریحات هوایی
گالری تصاویر ویدئو ها
آخرین نظرات ثبت شده
علی 6 اسفند 1397
0
هیجان انگیز ترینش همون راه رفتن روی بال هواپیماست، فک نکنم هر کسی جرئت انجامش رو داشته باشه.
کامران 16 اسفند 1397
2
من زیپ لاین و باتجی جامپینگ رو تجربه کردم، واقعا عالیه
مهناز 20 اسفند 1397
3
خیلی دوست دارم پاراگلایدر رو امتحان کنم
ستاره 27 اسفند 1397
3
رفتن توی ایستگاهای هوایی واقعا جرئت می خواد، مخصوصا اونی که تو شیکاگو بود
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.زیبا ترین پاییزهای دنیا

بزرگ ترین استخر جهان

شهر های دوستانه دنیا

مکان های بی نظیر برای تماشای دنیا

عجیب ترین غار های دنیا

گران ترین ساختمان های لوکس دنیا

شگفت انگیز ترین مکان های جهان

آتش فشانی به شکل آب

شهر های گمشده در تاریخ جهان

پله های هایکو

زیباترین شهرهای جزیره‌ ای

رمانتیک ترین هتل های دنیا

بهترین غذا های خیابانی

ساختمان های زیر آب

زیبا ترین میدان های دنیا

شهر های رنگی جهان

بلند ترین درخت جهان

جاذبه های گردشگری کوبا

عجیب ترین جزایر دنیا

شهر هایی که بیش ترین دو قلو ها را دارند

زیباترین بناهای تاریخی جهان

آداب سلام کردن در نقاط مختلف جهان

هیجان انگیزترین سرسره های آبی جهان

مکان های دیدنی کرواسی

قدرتمند ترین پاسپورت های دنیا

زیباترین بیابان های جهان

مراسم عجیب طلاق در ژاپن

رسم های مذهبی عجیب در دنیا

آداب و رسوم های عجیب کریسمس

کوچک ترین کشور جهان

معروف ترین شهر های جهان

سفر به تایپه

عجیب ترین پدیده جهان

کشنده ترین رودخانه های جهان

اسرار آمیزترین نقاط روی زمین

عظیم ترین کتابخانه های جهان

نکات مهم در سفر با قطار

عجیب ترین آداب و رسوم مردم جهان

سرد ترین کشور های دنیا

مساجد باشکوه و مشهور جهان

زیبا ترین بیابان های دنیا

بدون ویزا به این مقاصد سفر کنید

مجلل ترین لابی هتل ها در جهان

جشنواره لباس ‌های رنگارنگ سنتی ازبکستان

قدیمی ترین درختان دنیا

هیجان انگیز ترین تفریحات دنیا

بهترین شهر های جهان برای زندگی

وسایل نقلیه عجیب در کشور های مختلف

سفر با پول کم

مکان های زیبا بحرین

خروج ازکشور مشمولین

بهترین فصل سفر

بهترین زمان سفر به کرواسی

بهترین زمان سفر به صربستان

سفر ارزان

بهترین زمان سفر به سریلانکا

هزینه سفر به کرواسی

بهترین زمان سفر به کربلا

هزینه سفر به صربستان

بهترین زمان سفر به آرژانتین

بهترین زمان سفر به مسقط

هزینه سفر به سریلانکا

هزینه سفر به قطر

هزینه سفر به عمان

سفر ارزان به کرواسی

بهترین زمان سفر به تایوان

بهترین زمان سفر به بلگراد

بهترین فصل سفر به قرقیزستان

هزینه سفر به موریس

هزینه حمل و نقل در عمان

هزینه سفر به مسقط

بهترین فصل سفر به هانوی

هزینه سفر به زاگرب

سفر ارزان به فیلیپین

هزینه سفر به سیشل

هزینه سفر به مانیل

هزینه خوراک در تایوان

بهترین زمان سفر به توکیو

هزینه حمل و نقل در سیشل

هزینه خوراک در مانیل

مزایا و معایب سفر با هواپیما

حقوق مسافران در سفرهای هوایی

بهترین کشورها برای تحصیل

تفاوت کدهای فرودگاهی ایکائو و یاتا

کنوانسیون شیکاگو

ستاره میشلن

واحد پول صربستان

واحد پول کشورها

پنل کاربریانجمن گردشگریبلاگ گردشگری