باغ دلگشا

باغ دلگشا یک مکان تاریخی است که مرتبط به دوران ساسانیان، قاجار و صفویه بوده و در شهر شیراز واقع شده است. باغ دلگشا در هفتم مهر 1381 به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است. این باغ اکنون تحت مالکیت شهرداری شیراز می باشد. این باغ تاریخی در ناحیه آرامگاه سعدی قرار داشته که جلوه بسیار زیبایی دارد و بسیار مورد استقبال گردشگران تور شیراز قرار گرفته است. باغ دلگشا در قسمت شمال شرق شیراز در بخش جنوبی تنگ آب خان و در دامنه کوهستان، در کنار قنات سعدی و در ناحیه دژی به نام کهندژ قرار گرفته است. فاصله این باغ تا آرامگاه سعدی تنها چند قدم است.
ساختمان باغ دلگشا به شیوه معماری ساسانی بنا شده است که شامل یک تالار با 4 شاه نشین می شود. این ساختمان سه طبقه دارای 1 ایوان با 2 ستون می باشد. عملیات ساخت این بنا در دوران زندیه انجام شده که در آن آینه کاری های زیبا و نقاشی رنگ روغن با سقف هایی از چوب و گچ بری های خاص انجام گرفته است. این ساختمان دارای 2 در ورودی در 2 سمت عمارت بوده و ایوانی در طبقه میانی و رو به استخر روبروی ساختمان دارد، بارگاهی که بیانگر دوران شوکت باغ است.
در اطراف ایوان بر روی گچ، شعرهایی از شوریده به خط نستعلیق حک شده است. اولین کلاه فرنگی ایران در این باغ ثبت شد. در مقابل عمارت نیز حوض سنگی بزرگی قرار دارد که نزد گردشگران
 تور شیراز بسیار محبوب است. مساحت کلی باغ دلگشا در حدود 6 هکتار است که سرتاسر آن درختان نارنج و پرتقال کاشته شده که این درختان از اواسط فروردین تا اواسط اردیبهشت میوه می دهند و بوی شکوفه های آن عطر خوشی را در فضا پخش می کند. آب جاری از چشمه قنات آرامگاه سعدی از این باغ عبور می کند. در فاصله زمانی دوره نادرشاه تا دودمان زندیه باغ دلگشا آسیب‌های زیادی دید و در زمان کریمخان زند دوباره بازسازی و خرابی ها رفع شد. در این باغ بناهایی مربوط به دوره قاجاریه نیز به چشم می خورد. 

نظرات مردم درباره باغ دلگشا

درسا 19 شهریور 97
1
باغ دلگشا شیرار که دیگه معروفه و همه با حال و هواش آشنایی دارند
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای شیراز

تور شیراز خرداد 99
3 شب
ایران ایر
آرانا پرواز
16 خرداد - 19 خرداد

تور اصفحان 15 خرداد 99
3 شب
ایران ایر تور
گردشگر زمان
15 خرداد - 18 خرداد

تور شیراز خرداد 99
2 شب
آتا
پرواز ایرانیان
19 خرداد - 25 خرداد

تور شیراز خرداد 99
3 شب
آسمان
پرواز ایرانیان
16 خرداد - 23 خرداد

تور شیراز خرداد 99
3 شب
آسمان
پرواز ایرانیان
21 خرداد - 25 خرداد

تور شیراز خرداد 99
2 شب
کاسپین
پرواز ایرانیان
17 خرداد - 20 خرداد

تور شیراز 19 خرداد 99
3 شب
فلای پرشیا
آرشین پرواز
19 خرداد - 22 خرداد

تور شیراز 17 خرداد 99
2 شب
ایران ایر تور
گردشگر زمان
17 خرداد - 19 خرداد

تور شیراز 13 خرداد 99 اقساطی
3 شب
آتا
اورانوس آرمان سفر
13 خرداد - 16 خرداد

تور شیراز 27 خرداد ۹۹
3 شب
ماهان
سیف گشت
27 خرداد - 30 خرداد