باغ گیاه شناسی

مشهد دارای جاذبه های گردشگری و اماکن تفریحی فراوانی بوده که سالانه حدود هفت میلیون گردشگر را به خود جذب می کند، باغ گیاه شناسی یکی از اماکن تفریحاتی بزرگ شهر مشهد می باشد. باغ گیاه شناسی که در 22 خرداد ماه سال 1392 تاسیس شد دارای وسعتی حدود25 هکتار می باشد، مدت زمان ساخت آن یک سال و پنج ماه به طول انجامید و هزینه ساخت آن تقریبا 15 میلیارد تومان بوده است.


در این پروژه عمرانی 42 مهندس عمران و پیمانکار، 450 کارگر و باغبان بکار گرفته تا توانستند 44 هزار متر مربع چمنزار،149000 اصله درخت و درختچه، 12300 متر مربع پرچین، 25252 متر مربع گل دائم، 9500 متر مربع گل فصلی، 68 هزار متر مربع معبر و پیاده رو ایجاد کنند. گل ها و گیاهانی که در این باغ نگهداری می شوند در قالب دوازده کلکسیون و بخش پرورش داده شده که هر قسمت گونه گیاهان، اثرات، خواص و طریقه نگهداریشان با هم متفاوت است. این دوازده قسمت شامل بخش: باغ صخره ای و آبشار که دارای گل های پیازی و فصلی هستند که در هر فصل عوض تعویضشان می کنند، گیاهان دارویی و معطر، سیستماتیک و آبراتوم، رزگاردن، جشنواره داوودی، آموزشی و نمایشی، ایران و توران، آسیای میانه، سوزنی و برگان، باغ میوه های بومی و ایران که 140 درخت میوه در آن وجود دارد که مانند کوچه های قدیمی ایران شبه سازی شده، گلخانه و نهالستان، کلکسیون کیاهان زراعی می باشند.


باغ گیاه شناسی را می توان گفت یکی از مهم ترین مکان برای دانشگاه های کشاورزی، تحقیقاتی، و آزمایشی محسوب می شود که به دلیل پرورش انواع مختلف گونه های گیاهی دانشجویان زیادی را برای کامل کردن تحقیقاتشان به سمت خود می کشاند. هر ساله اولین فصل بهار و اواسط تابستان جشنواره باغ گل ها در این باغ آغاز می شود که باغ گیاه شناسی رنگ و بوی هیرت انگیزی به خود می گیرد.

نظرات مردم درباره باغ گیاه شناسی

ترانه 17 شهریور 97
3
من چند باری باغ گیاه شناسی رفتم خیلی باغ خوب و پر نشاطی بود
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر