ژئو پارک قشم

زمان مطالعه: 3 دقیقه
بروزرسانی: 1402/12/15
بازدید: 5467

در غرب جزیره قشم منطقی ای به اسم ژئوپارک قشم است که ۳۰ هزار هکتار وسعت دارد. این محدوده طولی از شمال و جنوب به سواحل شمال و جنوبی، از شرق به روستای طبل و سلخ و از غرب به روستای گوری و کانی محدود است. طبیعتِ زیبا و رویایی جزیره زیبای قشم پر از جاذبه های تفریحی و توریستی است که هرکدام دنیای متفاوتی را پیش روی بازدیدکنندگان قرار می‌دهد، ژئوپارک قشم یکی از منحصربه‌ فردترین ژئوپارک های جهان است که در جزیره زیبای قشم واقع شده است.

جزیره قشم

ژئو پارک به چه معناست؟

ژئو پارک منطقه‌ای وسیع بوده که شامل پدیده های بارز زمین شناسی می باشد و در یک محدوده مشخص قرار گرفته که می تواند در توسعه اقتصادی جوامع اطراف خود نقش موثری ایفا کند. ژئوپارک محدوده‌ای است که ویژگی اصلی آن وجود ژئوسایت‌های پر اهمیت، طبیعت و محیط زیست غنی است که ویژگی‌های فرهنگی جذاب و از همه مهمتر مشارکت و حضور فعال جامعه محلی در برنامه‌های توسعه، حفاظت و پایداری است.

ژئو پارک قشم

تور قشم - سفر به بکرترین و بزرگترین جزیره ایران با قیمت های باورنکردنی!

آشنایی با ژئو پارک قشم، زیباترین جاذبه گردشگری در جنوب

ژئوپارک قشم اولین ژئوپارک خاورمیانه به‌ شمار می‌رود و از سال ۱۳۸۵، به‌عنوان یکی از ژئوپارک‌های تحت حمایت یونسکو شناخته می‌شود. منطقه‌اى است که چندين پديده بارز زمين‌شناسى در محدوده آن قرار دارد, علاوه بر پديده‌هاى زمين‌شناسى از آثار تاريخى، بوم‌شناسى، باستان‌شناسى و ميراث فرهنگي و طبيعي ديگر برخوردار میباشد. این منطقه شامل ۲۵ ژئوسایت و تعدادی از مهم‌ترین جاهای دیدنی قشم می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به دره ستاره‌ها، بام قشم، دره تندیس‌ها، دره شور، تنگه چاه‌کوه، کریان، ساحل کرق، دره قاضی، تنگه اولی، جزایر ناز، جنگل حرا، ساحل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها، روستای لافت، غار خربس و تالاب پرندگان دوکوهک اشاره کرد.

آدرس ژئوپارک قشم: استان هرمزگان، منطقه ی آزاد قشم، خیابان ولیعصر. چهارراه پردیس، جنب موزه ژئوپارک جهانی قشم، ساختمان اداری ژئوپارک جهانی قشم.

تلفن ژئوپارک قشم: 35242282 76

ماجرای حذف ژئوپارک قشم از یونسکو

ژئو پارک قشم در سال 1385 به عضویت شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو درآمد. اما در سال 1391 به علت بعضی مشکلات مدیریتی کارت قرمز گرفته و از شبکه اخراج گردید. چند سال بعد یعنی در سال 1396 پس از بعضی از ایرادات این ژئوپارک، مجددا به شبکه جهانی بازگشت. به علت اینکه زمان بررسی و ارزیابی دوره‌ای بازرسان یونسکو پس از چهار سال در اوایل سال 1399 و احتمال اخراج مجدد ژئوپارک قشم قوت می‌گیرد. 
در این زمان مهم‌ترین کاری که باید انجام می‌شد، توقف عملیات تخریبی در محدوده غار نمکی و برگرداندن وضعیت ژئو پارک به قبل از آن بود که انجام شد. 

ژئو پارک قشم کجاست

سایت های ژئو پارک قشم و ویژگی آنها

همانطور که اشاره شد، این مجموعه 25 سایت گردشگری دارد که شامل گنبد نمک، دره ستارگان، بام قشم، دره تندیس‌ها، دره شور، تنگه چاهکوهو غیره است. در مجاورت این ژئو پارک، جنگل‌های حرا، تالاب‌های بین‌المللی، ذخیره‌گاه زیست‌کره، منطقه حفاظت‌شده، منطقه ویژه دریایی و منطقه ویژه پرندگان بر ارزش‌ها و جذابیت‌های طبیعی آن افزوده است. در بخش‌هایی از ژئوپارک قشم علاوه بر گونه‌های گیاهی و جانوری، پرندگانی مثل فلامینگو، پرستو، شهد خور، بلبل خرما و هزاران پرنده دیگر وجود دارند. 

سایت های ژئوپارک قشم و ویژگی آنها

در بام ژئو پارک قشم کل جزیره زیر پای شماست! 

بر بلندای این دشت زیبا چشم اندازی تماشایی از ساحل شمالی و جنوبی جزیره می بینید. این فلات گسترده در قسمت مرکزی جزیره قرار دارد و ارتفاع آن بیشتر از ۱۲۰ متر است. این بام یک جاذبه چشم انداز بی نظیر است در دیوار های آن مارون و ماسه سنگ وجود دارد. بر فراز این بام می توانید جاذبه هایی مثل جنگل حرا و دره تندیس ها را تماشا کنید.

معرفی جزیره قشم - سفرنامه ای از جزیره دوست داشتنی قشم

بام قشم

دره تندیس ها، دره ای متفاوت در ژئو پارک قشم

دره تندیس ها یکی دیگر از سایت های ژئوپارک می باشد که سطح آن غالباً از ترک های گلی پوشیده شده است. ترک گلی یک ساخت رسوبی می باشد که در مباحث رسوب شناسی به آن پرداخته می شود. این دره وسعت بیشتری داشته و تعداد پدیده در آنجا کمتر ولی فراوانی بیشتری دارد. در این دره  با فرسایش سنگ‌ها تندیس های ساخته شده که چشم اندازی بسیار زیبا را در منطقه ایجاد کرده است.

دره تندیس ها

غار نمکدان، طولانی ترین غار نمکی ایران

غار نمکدان به طول 6 هزار متر، طولانی ترین غار نمکی جهان است و درون گنبد نمکی غار نمکدان شکل گرفته که در بخش جنوب غربی جزیره قرار دارد. پدیده های زیبا و چشمگیری در فضای غار نمکی قابل مشاهده هستند: استلاکتیت ها به نام قندیل های نمکی نیز شناخته می شوند.  یکی از دیدنی های گنبدهای نمکی و غارهای نمک، وجود لایه های رنگارنگ از مواد کانی و سنگ های گوناگون می باشد. این مواد در واقع سوغات اعماق زمین هستند که توسط توده نمک به سطح زمین آورده شده اند. اختلاف سن این مواد با موادی که در سازندهای جزیره دیده می شوند ده ها و یا صدها میلیون سال تفاوت دارند. یکی از پدیده های دیدنی که در اطراف گنبد نمکدان و سمت ساحلی آن قابل مشاهده است، ذرات درخشان و نقره فام کانی اولیژیست است که بر روی شن های ساحل میدرخشند و منظره زیبایی پدید می آورند.  گنبد نمکی قشم به ارتفاع حدود ۲۸۰ متر با قطر حدود هفت کیلومتر به دلیل پدیده دیاپیریسم نام درآورده است. در این گنبد ۱۷ غار نمکی وجود دارد که یکی از آنها طولانی ترین غار دنیاست و نمک‌های داخل غار حدود ۵۷۰ میلیون سال عمر دارند.

جاهای دیدنی قشم - اگر مسافر قشم هستید این مقاله را از دست ندهید 

غار نمکدان

تنگه چاهکوه، تنگه ای عجیب و ترسناک

در این سایت دو تنگه عمود بر هم را می‌بینید، تنگه های باریکی که دیواره‌های عمودی و شکل های عجیب و غریبی دارند و انگار نقاشی خلاق آن‌ها را بر روی دیوارها کشیده است. این دیوارها در قسمت هایی آنقدر عریض است که فراتر از ۱ متر هم می شود. این تنگه در لایه های ماسه سنگی تشکیل شده و میان لایه ها در آن حفره هایی را بوجود آورده که مدت ها غرق تماشای آنها می شوید

تنگه چاهکوه قشم

دره ستارگان، هنر دست طبیعت برای انسان

این دره در بیرون محوطه ژئوپارک است اما ساختار ژئومورفولوژی ویژه ای که دارد باعث شده تا یکی از سایت های اصلی این ژئوپارک در نظر گرفته شود. این سایت از لایه های رسوبی نرم تشکیل شده و یک لایه ماسه سنگ هم بر روی آن جای گرفته است. در این سایت چشم اندازهایی مثل ستون های کوچک سوزنی شکل جذابیت آن را دوچندان کرده است.

دره ستارگان - دره ستارگان قشم دره ای پر از ستاره

دره ستارگان قشم

موزه ژئوپارک قشم، صحنه ای شبیه سازی شده از زندگی انسان های نخستین

به این موزه که وارد شوید اولین چیزی که نظرتان را به خود جلب خواهد کرد، صحنه‌ای ‏شبیه‌سازی شده از زندگی انسان‌های نخستین در بیش از صد هزار سال پیش در سرزمین قشم است. ‏نقاشی‌های پشت مجسمه‌های مومی حس و حال آن سال‌ها را برای بینندگان تداعی می‌کند. علاوه بر این بیش از 3 هزار گونه جانوری که در مورد آن ها گفتیم، می توانید از کلکسیون سنگ ها و صدف های موزه دیدن کنید. شبیه سازی ‏ژئوسایت دره ستارگان به همراه جانداران تاکسیدرمی شده منطقه، شبیه‌سازی ژئوسایت جنگل حرا به ‏همراه صدای جانداران، شبیه‌سازی ساحل تخم گذاری لاک پشت های پوزه عقابی و شبیه‌سازی ژئوسایت ‏غار نمکدان از جذابترین بخش‌های این موزه به شمار می‌آیند. بخش دیگری از این موزه به جانداران ‏تاکسیدرمی شده اختصاص یافته است و شما آنجا می‌توانید پرندگان، خزندگان، حشرات و دیگر موجودات ‏تاکسیدرمی شده را ببینید.  این موزه در سال 1374 مورد بهره برداری قرار گرفت و به تدریج نمونه‌های ‏بیشتری به آن اضافه شد. موزه ژئوپارک قشم هم اکنون از بزرگترین موزه‌های تنوع زیستی ایران به شمار ‏می‌رود و نزد گردشگران محبوبیت بالایی دارد.

در آن موزه می‌توانید جالب‌ترین انواع ماهی را ببینید، مثلا ماهی پرنده. البته ‏موزه ژئوپارک قشم، برای آنها که به حیات وحش و به خصوص حیات وحش دریایی علاقه دارند، ‏سوپرایزهای بیشتری دارد. برای مثال پرندگان بومی جزیره قشم مانند زنبور خوار کوچک که کوچکترین ‏پرنده دنیا به شمار می‌آید و یا پلیکان خاکستری که پرنده‌ای ماهی خوار است و کیسه گلویی‌اش می‌تواند ‏ماهی را درون خود نگاه دارد. در بخش فسیل شناسی می‌توانید سنگواره‌هایی از موجودات دریایی نظیر ‏دوکفه‌ای‌ها و صدف‌ها را در کنار سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی همچون آمیتیست ببینید. دیدن ‏استخوان‌های نهنگ گوژپشت و استخوان دلفین‌ها شما را با حیات دریایی و زندگی جانداران داخل آب ‏بیشتر آشنا خواهد کرد. اگر با کودکان خود به این موزه می‌روید، می‌توانید برای آنها بگویید که نهنگ‌ها ‏بزرگترین پستانداران کره زمین محسوب می‌شوند و با آنکه درون دریا زندگی می‌کنند، شش دارند و برای ‏تنفس به سطح آب می‌آیند، همانگونه که دلفین‌های بازیگوش جزیره قشم به سطح آب می‌آیند و دوباره به ‏آب باز می‌گردند. نهنگ‌ها به بچه‌هایشان شیر می‌دهند و بر خلاف ماهی‌ها، تخم گذار نیستند. اینجا ‏میتوانید حشره خوار کوتوله را نیز ببینید، کوچکترین پستاندار روی زمین که برخی آن را با موش اشتباه ‏می‌گیرند. حشره خوار کوتوله خرطوم دارند و حشرات و آفت‌ها را می‌خورند.

جاهای دیدنی قشم در پاییز - معرفی 26 تا از جاهای دیدنی قشم در پاییز و زمستان!

جاهای دیدنی قشم

بهترین زمان بازدید از ژئوپارک قشم

جزیره قشم جزیره شگفتی هاست، دلیل آن نیز وجود پدیده های مختلف طبیعی و تاریخی این جزیره است. همین موجب محبوبیت این جزیره در بین دیگر مقاصد توریستی در ایران شده است. بطور کلی بهترین فصل بازدید از ژئوپارک قشم فصل های پاییز، زمستان و ابتدای فصل بهار است ولی اگر قصد بازدید از ساحل تخم گذاری لاک پشت ها را دارید باید در فصل تخم گذاری به این مکان مراجعه کنید. بعلاوه برای رفتن به جزیره ناز هم این را در نظر بگیرید که این جزایر فقط در ساعات مشخصی در روز در دسترس‌اند. 

هتل ژئوپارک قشم

هتل سه ستاره ژئوپارک قشم از سال ۱۳۸۱ شروع به کار کرد و به منظور  ارتقا کیفیت خدمات در سال ۱۳۹۴ بازسازی شد. از جمله مزایای هتل ژئوپارک قشم می توان به دسترسی به موزه ژئو پارک، غار خربس، قلعه پرتقالی ها و دسترسی راحت به سواحل نیلگون خلیج فارس اشاره کرد. قابل توجه شما عزیزان، واحدهای هتل ژئوپارک قشم به علت شرایط آب‌وهوایی جنوب، سیستم گرمایشی ندارند، بعلاوه در قسمت ورودی هتل دارای تعدادی پله است. 

عکس های ژئوپارک قشم

در ادامه می توانید عکس های زیبایی از ژئوپارک قشم ببینید و لذت ببرید:

عکس ژئوپارک قشم
تصاویر ژئوپارک قشم
عکس ژئو پارک قشم
عکس موزه ژئو پارک قشم
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 4.4 از 5 | از 114 کاربر