ژئو پارک قشم

📅 بروزرسانی : ۲ مهر ۱۴۰۱ بازدید : 1106
معنی واژه
آشنایی
سایت ها
موزه
عکس

طبیعتِ زیبا و رویایی جزیره زیبای قشم پر از جاذبه های تفریحی و توریستی است که هرکدام دنیای متفاوتی را پیش روی بازدیدکنندگان قرار می‌دهد، ژئوپارک قشم یکی از منحصربه‌ فردترین ژئوپارک های جهان است که در جزیره زیبای قشم واقع شده است.

جزیره قشم

ژئو پارک به چه معناست؟

ژئو پارک منطقه ای وسیع بوده که شامل پدیده های بارز زمین شناسی می باشد و در یک محدوده مشخص قرار گرفته که می تواند در توسعه اقتصادی جوامع اطراف خود نقش موثری ایفا کند. ژئوپارک محدوده‌ای است که ویژگی اصلی آن وجود ژئوسایت‌های پر اهمیت، طبیعت و محیط زیست غنی است که ویژگی‌های فرهنگی جذاب و از همه مهمتر مشارکت و حضور فعال جامعه محلی در برنامه‌های توسعه، حفاظت و پایداری است.

ژئو پارک قشم

آشنایی با ژئو پارک قشم، زیباترین جاذبه گردشگری در جنوب

ژئوپارک قشم اولین ژئوپارک خاورمیانه به‌ شمار می‌رود و از سال ۱۳۸۵، به‌عنوان یکی از ژئوپارک‌های تحت حمایت یونسکو شناخته می‌شود. منطقه‌اى است که چندين پديده بارز زمين‌شناسى در محدوده آن قرار دارد, علاوه بر پديده‌هاى زمين‌شناسى از آثار تاريخى، بوم‌شناسى، باستان‌شناسى و ميراث فرهنگي و طبيعي ديگر برخوردار میباشد. این منطقه شامل ۲۵ ژئوسایت و تعدادی از مهم‌ترین جاهای دیدنی قشم می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به دره ستاره‌ها، بام قشم، دره تندیس‌ها، دره شور، تنگه چاه‌کوه، کریان، ساحل کرق، دره قاضی، تنگه اولی، جزایر ناز، جنگل حرا، ساحل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها، روستای لافت، غار خربس و تالاب پرندگان دوکوهک اشاره کرد.

ژئو پارک قشم کجاست

در غرب جزیره قشم منطقی ای به اسم ژئوپارک قشم است که ۳۰ هزار هکتار وسعت دارد. این محدوده طولی از شمال و جنوب به سواحل شمال و جنوبی، از شرق به روستای طبل و سلخ و از غرب به روستای گوری و کانی محدود است.

سفر به جزیره های زیبا و توریستی خلیج تا ابد فارس

سایت های ژئو پارک قشم و ویژگی آنها

همانطور که در قسمت بالا گفتیم، این مجموعه 25 سایت گردشگری دارد که شامل گنبد نمک، دره ستارگان، بام قشم، دره تندیس‌ها، دره شور، تنگه چاهکوه، چشمه های آب معدنی و ده‌ها تخته سنگ، صخره‌های با شکل عجیب و غریب و غیره می‌شود که هر کدام به تنهایی دریایی از شگفتی و زیبایی هستند، در مجاورت این ژئو پارک با جنگل‌های حرا، تالاب‌های بین‌المللی، ذخیره‌گاه زیست‌کره، منطقه حفاظت‌شده، منطقه ویژه دریایی و منطقه ویژه پرندگان بر ارزش‌ها و جذابیت‌های طبیعی آن افزوده است. در بخش‌هایی از ژئوپارک قشم علاوه بر گونه‌های گیاهی و جانوری، پرندگانی مثل فلامینگو، پرستو، شهد خور، بلبل خرما و هزاران پرنده دیگر با اسم‌های عجیب و غریب وجود دارند. جالب است که بدانید در محدوده ژئوپارک قشم با گشت‌و‌گذار در میان سایت‌ها، هر از چند گاهی امکان دارد آهو یا غزالی از لابه لای بیشه‌ها بیرون بیاید و با هیجان و نشاط مضاعفی شما را دنبال خودش بکشاند.

 

سایت های ژئوپارک قشم و ویژگی آنها

 

در بام ژئو پارک قشم کل جزیره زیر پای شماست! 

بر بلندای این دشت زیبا چشم اندازی تماشایی از ساحل شمالی و جنوبی جزیره می بینید. این فلات گسترده در قسمت مرکزی جزیره قرار دارد و ارتفاع آن بیشتر از ۱۲۰ متر است.

 

بام قشم

 

این بام یک جاذبه چشم انداز بی نظیر است در دیوار های آن مارون و ماسه سنگ وجود دارد. بر فراز این بام می توانید جاذبه هایی مثل جنگل حرا و دره تندیس ها را تماشا کنید.

معرفی جزیره قشم - سفرنامه ای از جزیره دوست داشتنی قشم

دره تندیس ها، دره ای متفاوت در ژئو پارک قشم

دره تندیس ها یکی دیگر از سایت های ژئوپارک می باشد که سطح آن غالباً از ترک های گلی پوشیده شده است. ترک گلی یک ساخت رسوبی می باشد که در مباحث رسوب شناسی به آن پرداخته می شود. 
این دره وسعت بیشتری داشته و تعداد پدیده در آنجا کمتر ولی فراوانی بیشتری دارد. در این دره  با فرسایش سنگ ها تندیس های ساخته شده که چشم اندازی بسیار زیبا را در منطقه ایجاد کرده است.

 

دره تندیس ها

 

غار نمکدان، طولانی ترین غار نمکی ایران

غار نمکدان به طول 6 هزار متر، طولانی ترین غار نمکی جهان است و درون گنبد نمکی غار نمکدان شکل گرفته که در بخش جنوب غربی جزیره قرار دارد. پدیده های زیبا و چشمگیری در فضای غار نمکی قابل مشاهده هستند: استلاکتیت ها به نام قندیل های نمکی نیز شناخته می شوند. 

مکان های دیدنی قشم - اگر مسافر قشم هستید این مقاله را از دست ندهید 


یکی از دیدنی های گنبدهای نمکی و غارهای نمک، وجود لایه های رنگارنگ از مواد کانی و سنگ های گوناگون می باشد. این مواد در واقع سوغات اعماق زمین هستند که توسط توده نمک به سطح زمین آورده شده اند. اختلاف سن این مواد با موادی که در سازندهای جزیره دیده می شوند ده ها و یا صدها میلیون سال تفاوت دارند. یکی از پدیده های دیدنی که در اطراف گنبد نمکدان و سمت ساحلی آن قابل مشاهده است، ذرات درخشان و نقره فام کانی اولیژیست است که بر روی شن های ساحل میدرخشند و منظره زیبایی پدید می آورند.  گنبد نمکی قشم به ارتفاع حدود ۲۸۰ متر با قطر حدود هفت کیلومتر به دلیل پدیده دیاپیریسم نام درآورده است. در این گنبد ۱۷ غار نمکی وجود دارد که یکی از آنها طولانی ترین غار دنیاست و نمک‌های داخل غار حدود ۵۷۰ میلیون سال عمر دارند.

غار نمکدان

تنگه چاهکوه، تنگه ای عجیب و ترسناک

در این سایت دو تنگه عمود بر هم را می بینید، تنگه های باریکی که دیواره های عمودی و شکل های عجیب و غریبی دارند و انگار نقاشی خلاق آن ها را بر روی دیوارها کشیده است. این دیوارها در قسمت هایی آنقدر عریض است که فراتر از ۱ متر هم می شود. این تنگه در لایه های ماسه سنگی تشکیل شده و میان لایه ها در آن حفره هایی را بوجود آورده که مدت ها غرق تماشای آنها می شوید. در کف این تنگه چاهی حفر شده تا از آبی که بعد از بارندگی در آن جاری می شود, استفاده شود برای همین به این تنگه چاهکوه می گویند.

 

تنگه چاهکوه قشم

دره ستارگان، هنر دست طبیعت برای انسان

این دره در بیرون محوطه ژئوپارک است اما ساختار ژئومورفولوژی ویژه ای که دارد باعث شده تا یکی از سایت های اصلی این ژئوپارک در نظر گرفته شود. این سایت از لایه های رسوبی نرم تشکیل شده و یک لایه ماسه سنگ هم بر روی آن جای گرفته است. در این سایت چشم اندازهایی مثل ستون های کوچک سوزنی شکل جذابیت آن را دوچندان کرده است.

دره ستارگان قشم

موزه ژئوپارک قشم، صحنه ای شبیه سازی شده از زندگی انسان های نخستین

به این موزه که وارد شوید اولین چیزی که نظرتان را به خود جلب خواهد کرد، صحنه‌ای ‏شبیه‌سازی شده از زندگی انسان‌های نخستین در بیش از صد هزار سال پیش در سرزمین قشم است. ‏نقاشی‌های پشت مجسمه‌های مومی حس و حال آن سال‌ها را برای بینندگان تداعی می‌کند. علاوه بر این بیش از 3 هزار گونه جانوری که در مورد آن ها گفتیم، می توانید از کلکسیون سنگ ها و صدف های موزه دیدن کنید. شبیه سازی ‏ژئوسایت دره ستارگان به همراه جانداران تاکسیدرمی شده منطقه، شبیه‌سازی ژئوسایت جنگل حرا به ‏همراه صدای جانداران، شبیه‌سازی ساحل تخم گذاری لاک پشت های پوزه عقابی و شبیه‌سازی ژئوسایت ‏غار نمکدان از جذابترین بخش‌های این موزه به شمار می‌آیند. بخش دیگری از این موزه به جانداران ‏تاکسیدرمی شده اختصاص یافته است و شما آنجا می‌توانید پرندگان، خزندگان، حشرات و دیگر موجودات ‏تاکسیدرمی شده را ببینید. 

تفریحات قشم- شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر از تفریحات جالب و دیدنی جزیره زیبای قشم بر روی لینک کلیک کنید.


 این موزه در سال 1374 مورد بهره برداری قرار گرفت و به تدریج نمونه‌های ‏بیشتری به آن اضافه شد. موزه ژئوپارک قشم هم اکنون از بزرگترین موزه‌های تنوع زیستی ایران به شمار ‏می‌رود و نزد گردشگران تور قشم محبوبیت بالایی دارد.

جاهای دیدنی قشم

در آن موزه می‌توانید جالب‌ترین انواع ماهی را ببینید، مثلا ماهی پرنده. البته ‏موزه ژئوپارک قشم، برای آنها که به حیات وحش و به خصوص حیات وحش دریایی علاقه دارند، ‏سوپرایزهای بیشتری دارد. برای مثال پرندگان بومی جزیره قشم مانند زنبور خوار کوچک که کوچکترین ‏پرنده دنیا به شمار می‌آید و یا پلیکان خاکستری که پرنده‌ای ماهی خوار است و کیسه گلویی‌اش می‌تواند ‏ماهی را درون خود نگاه دارد.

آب وهوای قشم -  بررسی وضعیت آب و هوای قشم و معرفی بهترین زمان سفر به این جزیره

در بخش فسیل شناسی می‌توانید سنگواره‌هایی از موجودات دریایی نظیر ‏دوکفه‌ای‌ها و صدف‌ها را در کنار سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی همچون آمیتیست ببینید. دیدن ‏استخوان‌های نهنگ گوژپشت و استخوان دلفین‌ها شما را با حیات دریایی و زندگی جانداران داخل آب ‏بیشتر آشنا خواهد کرد. اگر با کودکان خود به این موزه می‌روید، می‌توانید برای آنها بگویید که نهنگ‌ها ‏بزرگترین پستانداران کره زمین محسوب می‌شوند و با آنکه درون دریا زندگی می‌کنند، شش دارند و برای ‏تنفس به سطح آب می‌آیند، همانگونه که دلفین‌های بازیگوش جزیره قشم به سطح آب می‌آیند و دوباره به ‏آب باز می‌گردند. نهنگ‌ها به بچه‌هایشان شیر می‌دهند و بر خلاف ماهی‌ها، تخم گذار نیستند. اینجا ‏میتوانید حشره خوار کوتوله را نیز ببینید، کوچکترین پستاندار روی زمین که برخی آن را با موش اشتباه ‏می‌گیرند. حشره خوار کوتوله خرطوم دارند و حشرات و آفت‌ها را می‌خورند.

موزه ژئوپارک

عکس های ژئوپارک قشم

در ادامه می توانید عکس های زیبایی از ژئوپارک قشم ببینید و لذت ببرید:

تصاویر ژئوپارک قشم

 

تفریحات قشم- شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر از تفریحات جالب و دیدنی جزیره زیبای قشم بر روی لینک کلیک کنید.

 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/entertainment-full-information/10-%DA%98%D8%A6%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D9%82%D8%B4%D9%85

امتیاز 5 از 5 | از بین 112 کاربران به ژئو پارک قشم