سفارت ایران در آنکارا

زمان مطالعه: 2 دقیقه
بروزرسانی: 1402/09/11
بازدید: 2171
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

کشور ترکیه در همسایگی کشور ایران قرار دارد و اغلب ایرانی برای هم برای تفریح و گردش و هم برای اقامت چه به صورت کوتاه مدت و چه به صورت بلند مدت به ترکیه زیاد سفر می کنند. 
برای آنکه مشکلات ایرانی های مقیم کشور ترکیه به راحتی بررسی و حل شود، ایران در ترکیه سفارت خانه دارد. اصولا سفارت خانه ها برای این به وجود آمده که روابط دو جانبه کشورها با هم به خوبی پیگیری و بررسی شود. به همین دلیل است که اغلب کشورهای دنیا سعی می کنند در دیگر کشورها سفارت خانه ای تاسیس کنند و خدمات ارائه دهند. 
ما امروز قصد داریم در مورد سفارت ایران که در کشور ترکیه و شهر آنکارا قرار دارد اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. این متن را تا انتها مطالعه کنید تا با خدماتی که توسط این سفارت خانه ارائه داده می شود آشنا شوید.

 

سفارت ایران در آنکارا

 

سفارت ایران در انکارا

امور کنسولگری کشور ایران در ترکیه که می توانید برای انجام آنها به سفارت ایران در ترکیه مراجعه کنید شامل موارد زیر هستند:

1. امور دانشجویی و تحصیلی

زیرشاخه هایی از تحصیل و امور دانشجویی که می توانید به کنسولگری سفارت ایران در ترکیه رفته و مواردی که در ادامه عنوان خواهد شد را پیگیری نمایید، این عناوین هستند:

 • تشکیل پرونده

همه افرادی که به عنوان دانش آموز و یا دانشجو و در هر مقطعی در خارج از کشور تحصیل کرده اند، قبل از آنکه مدارک تحصیلی شان به تایید برسد باید پرونده تحصیلی تشکیل دهند. این افراد برای این مساله می توانند به کنسولگری سفارت ایران در ترکیه مراجعه کنند تا وضعیت آن ها تعیین شده و توسط نمایندگی اعلام گردد.

 • معافیت تحصیلی

آن دسته از دانشجویانی که در خارج از کشور مشغول تحصیل بوده و مشمول نظام وظیفه و رفتن به سربازی هستند باید ابتدا در سامانه تاک مدارک خود را بارگذاری کرده و سپس با مراجعه به نمایندگی ها، اصل مدارک خود را ارائه کنند. 
این گروه باید مطمئن شوند که مدارک آن ها در اختیار وزارت خانه های علوم، تحقیقات و فناوری و یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است. 
در گام بعدی موضوع  معافیت تحصیلی آنها باید توسط یکی از بستگانشان در تهران و متناسب با رشته ای که در آن قصد تحصیل دارند مورد پیگیری قرار گیرد. در این صورت نتیجه در سامانه تاک اعمال شده و این افراد می تواند از تسهیلات دانشجویی نمایندگی استفاده کنند.

 • درج مهر اجازه خروج

مهر سالانه اجازه خروج تنها در گذرنامه دانشجویانی درج می شود که در خارج از کشور در حال تحصیل اند و پرونده شان تشکیل، تکمیل و در سامانه تاک به تایید رسیده است. 
گروه دیگری که این مهر در گذرنامه آن ها درج می شود دانشجویانی هستند که می توانند از تسهیلات غیر ارزی استفاده کنند. این مهر سه بار و برای مدت چهار ماه در پاسپورت دانشجوها درج می گردد.

 

تور آنکارا - لیست قیمت تور های ارزان آنکارا + وقت سفارت

 

2. امور مربوط به سجل و شناسنانه

از دیگر اموری توسط کنسولگری سفارت ایران در ترکیه انجام می شود امور مربوط به شناسنامه است. برخی از جزئیات این مورد به شرح زیر می باشد:

 • صدور شناسنامه

کلیه افرادی که در خارج از کشور متولد شده اند و پدر ایرانی دارند می توانند بر اساس بند 2 ماده 976 قانون مدنی صاحب یک شناسنامه ایرانی شوند. بنابراین والدینی که در این وضعیت قرار دارند و تمایل دارند که برای فرزند خود شناسنامه بگیرند باید ابتدا در سامانه میخک درخواست خود را ثبت کرده و سپس برای دریافت کردن کد رهگیری به سفارت ایران در خارج از کشور مراجعه کنند.

 • عکس دار کردن شناسنامه

افرادی که به سن 15 سالگی رسیده اند باید به نمایندگی جهموری اسلامی ایران در کشورهای خارجی مراجعه کرده و مدارکی که برای عکس دار کردن شناسنامه نیاز است را در اختیار آنها قرار دهند.

 • تغییر نام و نام خانوادگی

ایرانی های مقیم ترکیه که دوست دارند نام و نام خانوادگی خود را تغییر دهند می توانند بر اساس مقرراتی که در این رابطه وجود دارد، مدارک مورد نیاز را آماده کرده و به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در ترکیه ارائه دهند.

 • صادر کردن شناسنامه برای خانم های خارجی مزدوج با مردان ایرانی

خانم های ترکیه ای که با مردان ایرانی ازدواج کرده اند نیز می توانند صاحب یک شناسنامه خارجی شوند. این افراد می توانند مدارک مورد نیاز را  آماده کرده و به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکیه تسلیم کنند.

 • عابرین غیر مجاز

آن دسته افرادی که به صورت غیر قانونی از کشور خارج شده و به ترکیه رفته اند می توانند از طریق نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکیه اقدام کرده و درخواست کنند که به وضعیت آن ها نیز رسیدگی شود. البته افرادی که در این شرایط قرار دارند باید مدارک مورد نیاز را آماده کرده و در اختیار نمایندگی قرار دهند.

3. امور مربوط گذرنامه

چنانچه در امور گذرنامه ای که در ادامه ذکر خواهد شد نیاز به ارائه خدمات داشتید به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکیه مراجعه کنید:

 

امور مربوط گذرنامه

 

 • درخواست تغییر محل اقامت

مطابق با قانون مدنی ایران اقامتگاه هر فردی همان محلی است که در آن اقامت و سکونت دارد. کسانی که در کشورهای خارجی زندگی می کنند و اقامت معتبر و یک گذرنامه خارجی دارند تا زمانی که برای تغییر محل اقامت خود تقاضایی ارائه نکرده باشند محل اقامت آن ها ایران محسوب می شود. 
اگر فردی تمایل داشته باشد که محل اقامت خود را تغییر دهد باید مدارک مورد نیاز را آماده کرده و درخواست خود را به نمایندگی تسلیم کند.

 • درج مهر خروج مکرر

کسانی که محل اقامت آن ها ایران بوده و در کشور ترکیه زندگی می کنند باید مهر خروج از کشور را دریافت کنند. افرادی که مهر خروج مکرر در پاسپورت آنها درج شده است به دفعات می توانند به کشور ایران وارد شده و از آن خارج شوند، البته مدت توقف در کشور باید کمتر از یک سال باشد.

 • صدور و یا تعویض گذرنامه

اگر در یکی از شرایط زیر قرار دارید :
•    گذرنامه ندارید
•    اعتبار گذرنامه شما به پایان رسیده است
•    یک سال از اعتبار گذرنامه شما باقی مانده است
نیاز دارید تا گذرنامه خود را تعویض کنید. برای تعویض گذرنامه نیز باید در سامانه میخک ثبت نام کرده و مدارکی که برای صدور مجدد گذرنامه نیاز است را آماده کنید و سپس با مراجعه به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در ترکیه گذرنامه تان را دریافت کنید.

 • درخواست برگ عبور

افرادی که تابعیت ایرانی آنها مسلم است و تمایل دارند به کشور ایران مراجعه کنند در صورتی که گذرنامه و یا اسنادی که در حکم گذرنامه باشد را در اختیار نداشته بانشد باید در سامانه میخک ثبت نام کرده و برای گرفتن برگه عبور درخواست خود را ارائه دهند تا بتوانند به کشور مراجعه نمایند.

 • گذرنامه مخدوش

افرادی که بنا به دلایل مختلف مانند سوختگی، فرسوده شدن، خط خوردگی و غیره گذرنامه شان مخدوش شده باشد باید برای تعویض آن به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای خارجی مراجعه کنند.

 • تفکیک گذرنامه 

صادر کردن یک گذرنامه جداگانه برای همسر و فرزندان نیز از دیگری اموری است که توسط کنسولگری کشور ایران در ترکیه انجام می شود. البته شما برای این مورد باید مدارک مورد نیاز را ارائه کرده و فرزندان زیر 18 سال نیز به داشتن اجازه کتبی از پدر و یا ولی قهری او نیاز دارند. پدر خانواده باید برای اعلام درخواست رضایت در نمایندگی حاضر گردد.

 • گذرنامه مفقوده

کسانی که گذرنامه خود را گم کرده اند و یا گذرنامه آنها به سرقت رفته است باید برای گرفتن گذرنامه جدید  اقدامات لازم را انجام دهند و برای این مورد نیاز است حتما به سفارت ایران در ترکیه مراجعه شود.

4. امور مربوط به گواهی نامه

برای اموری مانند تبدیل گواهی نامه های خارجی به ایرانی، استعلام و ترجمه گواهینامه رانندگی، تمدید و یا گرفتن المثنی گواهینامه و کلیه اموری که به گواهینامه مرتبط است می توانید به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکیه مراجعه کنید. 

5. امور مربوط به تابعیت

بازگشت به تابعیت اصلی، درخواست خروج از تابعیت، انواع فرم های تابعیتی، موافقت و یا قبول تابعیت زوج، درخواست تحصیل تابعیت جمهوری اسلامی، صدور سند بقاء به تابعیت پدر و درخواست خروج از تابعیت نیز دیگر اموری است که با مراجعه به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکیه و ارائه مدارک مورد نیاز می توانید پیگیری نمایید.

 

امور مربوط به تابغیت

 

6. امور مربوط به تایید اسناد

اموری مانند گواهی امضاء، گواهی خروج و صدور گذرنامه جداگانه برای همسر و فرزندانی که زیر 18 سال سن دارند و همچنین تایید مدارک پزشکی از جمله امور مربوط به تایید اسناد هستند و در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکیه قابل رسیدگی و پیگیری می باشند.

7. امور مربوط به روادید

از جمله اموری که در رابطه با روادید بوده و در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکیه قابل پیگیری و رسیدگی است موارد زیرا می توان عنوان کرد:

•    روادید عبور –ویزای تزانزیت
•    روادید فرودگاهی
•    روادید تجاری
•    روادید جهانگردی
•    روادید ایرانیانی که ترک تابعیت کرده اند
•    روادید اتباع خارجی که مادران ایرانی دارند
•    روادید اتباع و یا مردانی خارجی که همسر ایرانی دارند

8. امور مربوط به ازدواج

درخواست ثبت ازدواج، صدور گواهی تجرد، ثبت ازدواج خانم ایرانی و مرد خارجی و ثبت ازدواج مرد خارجی با مرد ایرانی از جمله اموری است که در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکیه انجام می شود.

 

امور مربوط به ازدواج در سفارت ایران در آنکارا

 

 • طلاق

زوج هایی که ازدواج آن ها در شناسنامه به ثبت رسیده است، در صورتی که بخواهند از یکدیگر جدا شده و طلاق بگیرند می تواند به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در آنکارا مراجعه کرده و با ارائه مدارک مورد نیاز آن را به ثبت برسانند.

 • فوت

درخواست ثبت رسمی فوت و صدور قیم نامه موقت از دیگر اموری است که در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکیه انجام می شود. از آنجایی که معمولا فوت یک فرد تبعاتی مانند ارث، تدفین و یا انتقال جسد به کشور محل تولد فرد دارد نزدیکان فرد متوفی با توجه به ماده 22 قانون ثبت احوال ایران و با در اختیار داشتن مدارک مورد نیاز می توانند به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکیه مراجعه کرده و نسبت به فوت رسمی فرد اقدامات لازمه را انجام دهند.

صدور قیم نامه موقت نیز در شرایطی انجام خواهد شد که پدر فوت می کند. در این صورت فردی که نزدیک رابطه فامیلی نزدیکی با فرد محتاج به قیم دارد به عنوان قیم موقت منصوب می شود. 
البته این در شرایطی است که فرد انتخاب شده نسبت به مادر اولویت داشته باشد. برای گرفتن این برگه باید فرم مربوطه پر شده و شخصی که قرار است به عنوان قیم قانونی تعیین شود در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران حاضر شود.

9. امور مربوطه به  ایرانیان کانادا

از آنجایی که سفارت ایران در کانادا بسته شده است ایرانی ها برای انجام اموری مانند ترجمه و تائید گواهی ولادت، گواهی عدم سوء پیشینه و اجازه خروج همسر و فرزندان می توانند به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در آنکارا مراجعه کرده و با ارائه مدارک مورد نیاز نسبت به انجام این امور اقدامات لازمه را انجام دهند.

10.  امور اجتماعی

اعزام بیماران، امور زندانیان ایرانی خارج از کشور، معافیت کفالت، نحوه خروج دانش آموزان مشمول، معافیت پزشکی، ایرانیان در راه مانده، زندانیان خارجی در ایران، رسیدگی به اختلافات مالی، تعویض و یا گرفتن المثنی کارت معافیت و یا کارت پایان خدمت، پرداخت جریمه غیبت از خدمت سربازی و غیره از جمله امور اجتماعی هستند که توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکیه انجام می گیرد.

ساعت کاری سفارت ایران در آنکارا

برای انجام کلیه اموری که در فوق به آنها اشاره شد می توانید از دوشنبه تا جمعه از ساعت 8:30 صبح تا ساعت 13 و از ساعت 14:30 تا 17:30به محل سفارت ایران در آنکارا مراجعه کنید.
بخش کنسولگری نیز روزهای دوشنبه تا پنج شنبه از ساعت 8:30 تا 12 و روز های جمعه از ساعت 8:30 تا 11 و از ساعت 15 تا17 آماده ارائه خدمات به ایرانی ها است.

سایت سفارت ایران در آنکارا

برای کسب اطلاعات بیشتر و مطلع شدن از سایر اخبار مرتبط با تمام مواردی که در بالا به آنها اشاره شد می توانید به سایت https://ankara.mfa.ir/ مراجعه کنید. 

شماره تلفن سفارت ایران در آنکارا

برای تماس با سفارت ایران در آنکارا می توانید با این شماره ها، ۴۶۸۲۸۲۰ – ۴۶۸۲۸۲۱– ۴۶۸۳۳۵۷ – ۴۶۸۳۷۵۶ تماس حاصل فرمایید. البته به پیش شماره کشور و تلفن (۰۰۹۰-۳۱۲) نیز باید دقت داشته باشید.

 

تور ترکیه - بهترین قیمت برای تور ترکیه + بهترین خدمات و خریدی مطمعن در لحظه آخر | هوایی ✈️ و زمینی 🚌

 

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
بیشتر بخوانید
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
جاهای دیدنی دبی در شب؛ 10شگفتی دبی که در شب باید دید!
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
بهترین مقاصد سفر با قطار؛ تجربه سفری متفاوت
بهترین مقاصد سفر با قطار؛ تجربه سفری متفاوت
بیشتر بخوانید
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
تجربه پرواز در تونل باد کیش | قوانین + آدرس و عکس
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.8 از 5 | از 100 کاربر