کریسمس

در سراسر جهان هر دین و مذهبی آداب و رسوم خاص خود را دارد که اگر بر این آداب دقیق شویم و به گذشته آن ها بنگریم می بینیم که ریشه ای چندین هزار ساله دارند و برای مردمان آن دین و مذهب بسیار مقدس هستند،  اما در این بین برخی آداب و رسوم وجود دارند که از شهرت بسیاری برخوردارند و آوازه آن ها در سراسر جهان پیچیده است، یکی از این آداب و رسوم جشن کریسمس می باشد، کریسمس جشن سال نو میلادی است که مربوط به دین مسیحیت است و در سراسر دنیا طرفداران خاص خود را دارد به طوری که این رسم برای دیگر ادیان نیز بسیار محبوب بوده و مورد توجه قرار گرفته است. سایت لحظه آخر قصد دارد در این مقاله به معرفی این جشن با اصالت بپردازد و شما را با این رسم جذاب و دیدنی بیشتر آشنا کند. با ما همراه باشید تا در کنار یکدیگر کریسمس را جشن بگیریم.

 

جشن کریسمس


همانطور که می دانید در دین مسیحیت حضرت عیسی مسیح به عنوان پسر خدا پرستیده می شود و جایگاه ویژه ای در میان مسیحیان دارد، از این رو پیروان دین مسیحیت به مناسبت سالروز تولد عیسی مسیح جشنی با شکوه برگزار کرده و در این روز فرخنده پایکوبی می کنند که جشن کریسمس یا نوئل نام دارد، همچنین کریسمس با عنوان جشن سال نوی میلادی نیز شناخته می شود چرا که این جشن مصادف با آغاز سال نوی میلادی نیز می باشد، جشن کریسمس در تاریخ 25 دسامبر هر سال آغاز شده و تا 12 روز ادامه دارد البته برخی از مسیحیان با تقویمی خاص کریسمس را در تاریخ 6 یا 7 ژانویه برگزار می کنند، اما اکثریت مردم 25 دسامبر را روز تولد عیسی مسیح می دانند. گفتنی است درست بعد از به اتمام رسیدن جشن کریسمس، جشنی به نام خاج شویان برگزار می شود.

 

کریسمس مری


به عقیده دانشمندان تاریخ دقیق تولد عیسی مسیح مشخص نیست و روایت های بسیار متفاوتی در مورد آن وجود دارد و همین امر سبب اختلاف عقیده بین دانشمندان و محققان شده است، اما تمامی آنان بر سر تاریخ 25 دسامبر به توافق رسیده و این روز را به عنوان روز کریسمس مشخص کردند، به گفته دانشمندان دلیل انتخاب این روز، طولانی بودن تابش نور خورشید بر نیم کره شمالی زمین در این روز بوده و ازآنجایی که "نور جهان" لقب عیسی مسیح است، تخمین زده می شود که ایشان در این روز چشم به جهان گشوده اند.

 

کریسمس


شاید تا چندین سال پیش جشن کریسمس یک جشن مذهبی به شمار می رفت اما حدودا بعد از قرن بیستم میلادی این جشن تنها یک جشن مذهبی نیست، بلکه بیشتر یک جشن فرهنگی و بین المللی می باشد، چرا که با پراکنده شدن مسیحیان در سراسر دنیا و گسترش این دین در کشورهای مختلف جهان، کریسمس با شکوه تر از قبل برگزار شده و جذابیت آن سبب شده تا پیروان دیگر ادیان نیز کریسمس را با هموطنان خود جشن بگیرند و پایکوبی کنند. در حال حاضر جشن کریسمس اولین جشن بین المللی در جهان می باشد که کمتر کسی از آن بی خبر است.

 

کریسمس


اگر بخواهیم دقیق تر از جشن کریسمس صحبت کنیم باید بگوییم این جشن در واقع از شب قبل از 25 دسامبر آغاز می شود، یعنی شب 24 دسامبر که شب کریسمس یا کریسمس ایو نام دارد، همزمان با غروب آفتاب 24 دسامبر و به صدا در آمدن ناقوس کلیساها کریسمس آغاز می شود، البته کریسمس ایو بر باور کاتولیک ها و آنگلیکان ها می باشد و پروتستان ها این شب را برگزار نمی کنند، در این شب خانواده ها دور هم جمع شده و با پختن غذاهایی اعیانی از جمله بوقلمون و گرد آمدن دور میز شام مراسم را به جا آورده، به شکرگذاری می پردازند و غذا میل می کنند.

 

کوکی های کریسمس


نا گفته نماند که مسیحیان تقریبا از چند هفته قبل برای جشن کریسمس آماده می شوند تا این جشن را آن طور که در خور حضرت عیسی مسیح می باشد برگزار کنند، حتی از چهار هفته قبل مراسم و آداب خاصی را در کلیسا به جا می آورند که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

 

آداب کریسمس


آداب و رسوم جشن کریسمس
همانطور که گفته شد جشن کریسمس در حال حاضر به تمامی نقاط جهان راه یافته است و مسیحیان در هر کشوری که باشند بی شک این جشن را به بهترین نحو ممکن برگزار می کنند، از این رو جشن کریسمس با توجه به فرهنگ و تاریخ هر کشور آداب مخصوص خود را دارد و به شکل های مختلف اجرا می شود، اما رسومی هستند که در تمام نقاط جهان مشترک می باشند و به یک شکل برگزار می شوند، همچنین نمادهای این جشن نیز در سراسر دنیا یکسان است و کریسمس با این نمادها شناخته می شود. در ادامه قصد داریم که به این رسوم و نمادها بپردازیم و تک به تک برای شما توضیح دهیم تا با آن ها بیشتر آشنا شوید.

 

جشن ظهور


جشن ظهور
همانطور که پیش تر اشاره کردیم مسیحیان از چند هفته قبل خود را برای جشن کریسمس آماده می کنند، از چهار هفته قبل به تزئین کلیساها می پردازند و مراسم و آداب مخصوص این روزها را در کلیسا به جا می آورند و علاوه بر آماده سازی مادی و ظاهری از لحاظ روحی و معنوی نیز خود را آماده می کنند، همچنین در این چهار هفته موسیقی جشن ظهور در کلیساها نوازانده می شود و مسیحیان در کلیسا به دعا و نیایش می پردازند و آداب این روزها را به جا می آورند.
نا گفته نماند که برخی فرقه های دین مسیحیت با رسوم سختگیرانه تری به پیشواز کریسمس می روند، به عنوان مثال مسیحیانی که در روسیه سکونت دارند و پیرو کلیسای ارتدکس شرقی هستند از تاریخ 15 نوامبر تا 25 دسامبر روزه می گیرند، همچنین در این 40 روز از خوردن گوشت و لبنیات امتناع می کنند و این گونه خود را برای جشن کریسمس آماده می کنند.

 

درخت کریسمس

درخت کریسمس
از نمادهای بسیار مهم و زیبای این جشن، درخت کریسمس می باشد که می توان گفت جشن کریسمس معروفیت و محبوبیتش را مدیون او می باشد چرا که در هنگام این جشن درختان کریسمس در گوشه گوشه شهر به چشم می خورد و زیبایی خیره کننده ای دارد. در گذشته مردم بر این عقیده بودند که وجود درخت در خانه ها می تواند از انسان ها در برابر زمستان و سرمایش محافظت کند، در گذشته از درخت طبیعی استفاده می شده اما در حال حاضر از درخت مصنوعی نیز در این جشن استفاده می شود. برگ سبز در فصل زمستان استعاره از زندگی، حیات و سلامتی می باشد از این رو این نماد از دوران قرون وسطی برای کریسمس انتخاب شده است.
اما چیزی که این درخت را زیبا و خیره کننده می کند تزئینات بسیار زیبای آن است، این درخت با اشیائی همچون آویزه های کروی شکل، ستاره ای شکل، شمع و ربان در رنگ های سبز، قرمز و طلایی به زیبا ترین شکل تزئین می شود و در گوشه ای از خانه ها به چشم می خورد، نا گفته نماند که این سه رنگ هر کدام نشان دهنده یک چیز می باشد، رنگ سبز نماد زندگی و حیات، رنگ قرمز نماد خون پاک حضرت عیسی و رنگ طلایی نشان دهنده پادشاهی حضرت عیسی می باشد. همچنین ریسه های نور هم جزء جدایی ناپذیر تزئینات کریسمس می باشد که زیبایی این جشن را چندین برابر می کند.

 

بابا نوئل


پاپا نوئل
بابانوئل یا پاپانوئل یک شخصیت داستانی است که در فرهنگ مسیحیان محبوبیت بسیار یافته است، بابانوئل یک پیرمرد چاق و بسیار مهربان است با ریش و موهای سفید رنگ و لباس و کلاه قرمز رنگش سوار بر سورتمه ای که گوزن ها آن را می کشند می آید و در کیسه ای بزرگ برای بچه ها هدیه می آورد، این شخصیت دوست داشتنی و مهربان اولین بار در سال 1822 در آمریکا و در نوشته های دکتر مور (نویسنده داستان های کودک) معرفی شد و از آن پس به دنیای واقعی راه یافت و موجب محبوبیتش در میان مسیحیان از جمله کوکان خردسالان گشت.

 

چراغانی های کریسمس


چراغانی کردن
در کتاب مقدس مسیحیان که انجیل نام دارد از خداوند با عنوان درخشان یاد شده است به همین سبب نور یکی از اجزای مهم و جدا نشدنی در دین مسیحیت به شمار می آید، از طرفی همانطور که در بالا اشاره شد لقب حضرت مسیح "نور جهان" نام دارد، از این رو می توان دریافت که نور در دین مسیحیت جایگاه ویژه ای دارد، از این رو چراغانی کردن خیابان ها و باغچه ها و درخت کریسمس به همین منظور می باشد. 

 

جوراب های کریسمسی


جوراب های کریسمس
از دیگر تزئینات زیبایی که در کریسمس می باشد می توان به جوراب های کریسمی اشاره کرد، جوراب هایی قرمز رنگ و بزرگ که در کنار درخت کریسمس و شومینه ها جای دارد، کودکان جوراب ها را در کنار شومینه آویزان می کنند تا بابا نوئل نیمه شب بیاید و هدیه هایش را در آن بگذارد، البته این تنها برای کودکان یک سرگرمی است تا هیجان این جشن برای کودکان بیشتر شود، بزرگان در نیمه شب این جوراب ها را پر از هدایای کریسمی می کنند و صبح بچه ها با دیدن آن ها خیال می کنند که شب گذشته بابا نوئل به خانه آمده و برای آنان هدیه آورده است.

 

هدایای کریسمس


هدایای جشن کریسمس
یکی دیگر از رسومی که در جشن کریسمس در تمام دنیا دیده می شود رسم هدیه دادن در این ایام است، این رسم از همان دوران تولد حضرت مسیح تا به امروز رعایت شده و اهمیت بسیاری برای پیروان مسیحیت دارد، در واقع این رسم به منظور یادآوری هدایایی است که به مناسبت تولد حضرت مسیح به ایشان داده شده است، از این رو هدیه دادن و هدیه گرفتن یکی از رسوم جدایی ناپذیر کریسمس می باشد، خانواده ها هنگام تزئین درخت کریسمس هدایای خود را پایین درخت می گذارند و منتظر می مانند تا شب کریسمس فرا برسد تا هدایای خود را باز کنند.

 

کارت تبریک کریسمس


کارت تبریک کریسمس
از دیگر رسومی که در کریسمس توسط خانواده ها اجرا می شود فرستادن کارت تبریک کریسمس می باشد، هر فردی در این کارت پستال های زیبا از حال و روز خود و حسی که به دریافت کننده آن کارت دارد می نویسد و در آخر کریسمس را به عزیزش تبریک می گوید، این رسم از هفته ها قبل آغاز می شود و تا شب کریسمس ادامه دارد، اولین بار در سال 1843 فردی به نام هنری کول شروع به ساخت این کارت های تبریک کرد که مورد استقبال قرار گرفت و از آن پس تبدیل به یک رسم دوست داشتنی شد. نا گفته نماند که در حال حاضر این تبریک ها توسط ایمیل و صفحه های مجازی بیشتر رونق یافته است.

 

خوراکی های کریسمس


خوراکی های کریسمس
یکی از رسوم مربوط به جشن کریسمس طبخ غذاهایی خاص در این جشن است، کریسمس نیز مانند بسیاری از جشن ها و مراسم غذاهای مخصوص خود را دارد که خانواده ها به آن پایبند هستند و در این جشن این غذاها را طبخ کرده و همه دور هم آن ها را میل می نمایند، از این غذاها و خوراک ها می توان به پودینگ، کوکی های کریسمسی، کیک میوه، خوراک بوقلمون، اِگ ناگ، نان زنجبیلی، بوش دو نوئل و آبنبات های عصایی اشاره کرد که می توان گفت این غذاها اصلی ترین خوراک هایی هستند که در کریسمس طبخ می شوند، غذاهای دیگری نیز وجود دارد که بسته به کشورها متفاوت می باشد و هر منطقه رسم خاص خود را دارد.

 

سرود کریسمس


موسیقی و سرود کریسمس
برای جشن کریسمس سرود ها و موسیقی های بسیاری از گذشته تا به امروز سروده شده است اما برخی از آن ها بسیار کهن هستند که توسط اسقفان اعظم سراییده شده اند و طرفداران بسیاری دارند، یکی از محبوب ترین ها در این زمینه سرودی به نام جینگل بلز می باشد، نا گفته نماند که این سرود در واقع برای روز شکر گذاری سراییده شد اما در حال حاضر برای جشن کریسمس خوانده می شود و طرفداران بسیاری نیز یافته است، در ایام کریسمس این سرود ها توسط گروه هایی خاص و خوانندگان به نام در جای جای شهر ها به گوش می رسند و موجب شادی هر چه بیشتر مسیحیان و پیروان دیگر ادیان می شود.

 

اجرای نمایش تولد عیسی مسیح


نمایش تولد عیسی مسیح
در کنار افرادی که مشغول به خواندن سرود می باشند، افرادی نیز هستند که اجرای نمایش را بر عهده دارند، نمایش تولد عیسی مسیح که نه تنها توجه مسیحیان بلکه پیروان دیگر ادیان را نیز به خود جلب می کند، هر که کریسمس را بشناسد بی شک صحنه تولد عیسی مسیح و شناخت آن حضرت برایش جالب می شود. جالب است بدانید که رسم اجرای این نمایش حدود سال 1223 در ایتالیا به وجود آمد و از آن پس مورد استقبال بسیاری از کشورها و مسیحیان گشته است.

 

کریسمس در ایران


کریسمس در ایران
در کشورمان ایران نیز به واسطه وجود مسیحیانی که هموطن ما به شمار می آیند جشن کریسمس نیز هست، کریسمس در ایران نیز همانند دیگر کشورها برگزار می شود و مسیحیان از حدود 25 روز قبل از روز کریسمس شروع به تهیه تدارکات جشن می کنند، برخی مغازه ها نیز درخت کریسمس و وسایل و تزئینات مربوط به کریسمس را به فروش می رسانند، دکور مغازه ها به شکل کریسمس تغییر پیدا می کنند و ایران نیز حال و هوای کریسمسی به خود می گیرد، چند روز قبل از جشن نیز صدای ناقوس کلیساها در شهر ها طنین انداز می شود، این جشن به قدری جذاب است که حتی ایرانیان مسلمان را نیز به سوی خود جلب کرده به طوری که برخی از مسلمان ها نیز در این جشن ها شرکت می کنند و با مسیحیان به شادی و خوش گذرانی می پردازند.

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما