جشن انار

زمان مطالعه: 2 دقیقه
بروزرسانی: 1402/12/13
بازدید: 5009
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

جشن انار يكی از جشن های سنتی ايران است كه در فصل پاييز در شهر های مختلف ايران برگزار می شود. در اين فصل كه فصل برداشت انار است، مردم های مختلف هر شهر با برگزاری جشنی سنتی، خدا را بابت اعطای نعمت های بيشمار به بنده هايش شكر می گويند. 
 

آنچه در ادامه مطلب خواهید خواند

  1. برگزاری جشن انار در شهر های مختلف ايران
  2. چگونگی برگزاری جشن انار

جشن انار

 

برگزاری جشن انار در شهر های مختلف ايران

  • جشن انار در پاوه

طبق رسمی سنتی، هر ساله مراسم شکرگزاری برداشت انار در روستای زردویی پاوه با حضور اهالی و گردشگران و توريستان در اواسط ماه آبان برگزار می شود. این جشنواره ها به خاطر شکر و سپاس از نعمت های خداوند و تجلیل از طبیعت و در نهايت انتخاب باغداران نمونه انجام می گردد. شهر پاوه به علت آب و هواي مطلوب خود براي رشد انار ها بسيار مناسب است بنابراين انار هاي پاوه بسيار با كيفيت اند و شايان ذكر است كه بخش بزرگي ازمحصولات انار اين شهر به كشورهاي مختلف همچون عراق صادر مي شود. در کنار این ها روستاییان سایر محصولات خود را در این نمایشگاه که ساخته دست خودشان هست را در معرض نمایش و فروش قرار می دهند.

  • جشن انار در اوارمانات

جشن انار اورامان بزرگترین جشن برداشت انار است که در اواخر مهر ماه در چهار روستای بلبر، سلین، ژیوار و ناو از منطقه اورامان برگزار می شود. در این جشنواره مردم روستا با شادی و شوق در جشن شرکت می کنند تا فرهنگ و سنت های دیرینه خود را علاوه بر حفظ كردن و ارتقا بخشيدن، به گردشگران مختلفي كه به آن جا مي آيند، معرفی کنند. محصولات انار در اين بخش بسيار با كيفيت و مرغوب بوده و جزو محصولات صادراتي نيز مي باشند.

  • جشن انار در تهران

شايد برايتان جالب باشد كه بدانيد در شهر بزرگ و ماشيني اي مثل تهران هم جشنواره انار برگزار مي شود. در واقع تمام زيبايي اين جشنواره مديون همكاري و تلاش شهرداري تهران بزرگ، مصلاي تهران و همچنين فرهنگسراي اشراق و خاوران مي باشد كه پايتخت مراسمي سنتي به خود مي بيند.
در جشن انار تهران، انواعي از انار ها به نمايش در مي آيند. از انار ترش گرفته تا انار شيرين. هدف از برگزاري چنين جشنواره اي، علاوه بر معرفي انواع انار ها و باغداران نمونه، حفظ اين فرهنگ سنتي مي باشد.

  • جشن انار در ارسنجان

جشنواره انار شهرستان ارسنجان استان فارس با هدف معرفی ظرفیت ‌های این شهرستان در تولید و برداشت انار ها برگزار می شود.
شهرستان ارسنجان با بیش از 2500 هکتار باغ انار، یکی از قطب‌های تولید این محصول در استان فارس و همچنين کشور است. در جشنواره انار  شهرستان ارسنجان رسم و سنت رب انار پزى ارسنجان و همچنین پخت حلواى سین به صورت سنتى و با ساده ترين تجهيزات انجام می شود همچنين شما مي توانيد از آش هاي انار محلي اين شهرستان نيز لذت ببريد.

  • جشن انار در بادرود

انار نادری بادرود، یکی از چهار رقم انار معروف موجود در کشور است. بادرود در مرکز بخش امامزاده شهرستان نطنز، با داشتن بيش از ۲ هزار هکتار باغ انار، سالانه بالغ بر ۴۰ هزار تن محصول روزانه بازارهای داخلی و خارجی را تامين مي كند. مشخصا به دليل معروف بودن انار ها و محصولات اين منطقه، اهالي كوشش بسياري براي حفظ فرهنگ جشن انار اين ناحيه كرده اند. اگر به جشنواره انار بادرود برويد، شاهد کارگاه های سنتی رب انار پزي، سرکه انار، ژله انار، رنگرزی با استفاده از انار و … خواهيد بود كه همگي در اوج فعاليت خود به سر مي برند و شما می توانید از سراسر جنبش هاي شادمانه مردم، علاوه بر انار هاي خوش رنگ و بو، لذت ببريد.

  • جشن انار دورک

جشن انار دورک در روستای دورک اناری شهرستان کیار استان چهارمحال و بختیاری برگزار می شود. این جشنواره برای سپاسگزاری و شکرگزاری برداشت محصول و با تلاش اهالی خوش ذوق این روستا هر ساله در هنگام برداشت انار از باغات سراسر روستا، برگزار می شود. از برنامه های برگزار شده در اين جشنواره می توان به رقص محلی، اجرای ترانه های بختیاری از خواننده های محلی همانند کوروش جلیل آزاد، شاهنامه خوانی و شعر خوانی، صحبت های استاندار و نماینده محترم آن منطقه، تجلیل از کشاورزان، باغداران، دامداران و زنبورداران برتر شهرستان کیار، اجرای نمایش و بازدید از بازارچه اهاليان روستا اشاره کرد.

 

انار

 

چگونگی برگزاری جشن انار

در هر منطقه ای از ايران رسومات خاصی برای برگزاری جشن انار به كار می رود اما همه آن ها با هدف شادی و جشن گرفتن اهالی و همچنين شكرگزاری از خدای متعال بابت نعمت هايی بی شمارشان هستند. برای مثال  جشن انار در استان چهار محال و بختياری، به صورتی پر از شادی و آواز و جنب و جوش برگزار می شود. در همه شهر ها سعی شده تا سنت ها را به شكل كهن خود نگه داشته و به اجرا در آورند. اين مقوله برای تمامی شهر ها صدق می كند اما در تهران به شكلی مدرن تر جشن انار را به نمايش در می آورند و مكانی اختصاصی برای معرفي محصولات در نظر گرفته شده است.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
قصرالدشت شیراز؛ تجربه زندگی در قلب شیراز
قصرالدشت شیراز؛ تجربه زندگی در قلب شیراز
بیشتر بخوانید
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
فاصله مشهد تا تهران و سایر شهرهای مهم ایران
فاصله مشهد تا تهران و سایر شهرهای مهم ایران
بیشتر بخوانید
پارک موضوعی ایروان | دیزنی لند ارمنستان
پارک موضوعی ایروان | دیزنی لند ارمنستان
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
امتیاز 3.9 از 5 | از 103 کاربر