ویزای کار ترکیه

📅 انتشار : 1399/09/16 📅 بروزرسانی : 1402/01/16 بازدید : 6953
معرفی
انواع
هزینه
مدارک لازم
مدارک لازم مسافرین
حقوق
الزامات کار کردن

همان طور که می دانید ترکیه از کشورهای بسیار مهم گردشگری می باشد که سالانه میزبانی جمع کثیری از جهانگردان را به عهده دارد. اما همیشه ورود به این کشور برای گشت و گذار و تفریح نبوده و افراد زیادی هم به دنبال کار در این کشور هستند. وجود شرایط اقتصادی نابسامان کشورمان سبب شده که تقاضا برای ویزای کار ترکیه هم افزایش چشمگیری داشته باشد. اما برای دریافت ویزای کار ترکیه چه مدارکی لازم دارید؟ برای دریافت اطلاعات در ادامه مقاله ما را همراهی نمایید.

ویزا کار

معرفی ویزای کاری ترکیه

همان گونه که مطلع هستید، بر اساس توافق نامه ای که بین دو کشور ایران و ترکیه صورت گرفته، گردشگران تور ترکیه می توانند بدون ویزا وارد خاک این کشور شوند؛ ولی این امر تنها برای ویزای توریستی امکان پذیر بوده و دریافت ویزای کار لازمه کار کردن در ترکیه می باشد. هر تبعه خارجی که بخواهد در این کشور مشغول به کار شود، باید یک ویزای کار معتبر تهیه نماید؛ این ویزا را وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه صادر می کند. کشور ترکیه در سال های اخیر پیشرفت های اقتصادی و صنعتی خوبی داشته و به دلیل نزدیکی به ایران، گزینه خوبی برای مهاجرت و کارکردن است.

ویزای کار ترکیه

نام این ویزا کاملا گواه این است که متقاضی به چه منظور درخواست صدور آن را می دهد. افرادی که تصمیمی قاطع برای ترک کشورمان و کار کردن در کشور ترکیه را دارند، باید ابتدا به نمایندگی های ترکیه در ایران مراجعه نمایند و مدارک مورد نظر را در اختیار آن ها قرار دهند؛ سپس این مدارک به اداره کار ترکیه منتقل می شود و در صورت تایید نهایی، ویزا برای متقاضی صادر می گردد. در این صورت متقاضی باید به صورت حضوری به این کشور مراجعه کند و ویزای خود را مهر و تایید نماید.

سفر به سواحل زیبای شهرهای توریستی ترکیه

توجه داشته باشید که این نوع از ویزا محدودیت زمانی دارد به گونه ای که نخستین بار برای مدت 1 سال صادر می گردد. اگر متقاضی تمایل به ادامه فعالیت در ترکیه داشت، ویزا به مدت 3 سال و در مرحله سوم به مدت 6 سال تمدید می گردد. بعد از گذشت این مدت زمان، اگر فرد بدون هیچ مشکلی در این کشور اقامت داشت و مشغول به فعالیت بود، می تواند نسبت به اخذ ویزای کار دائم اقدام کند.

اخذ ویزای کارترکیه

انواع ویزای کار ترکیه

 • ویزای کار موقت یک ساله: این نوع از ویزا را برای ورود اولیه به بازار کار ترکیه صادر می کنند.
 • ویزای کار دائم: این ویزا را به کسانی می دهند که از طریق ویزای کار موقت 8 سال سابقه کار و زندگی در ترکیه دارند و به نحوی اجازه اقامت دائم کسب کرده اند.
 • ویزای کار مستقل: این ویزا برای کسانی است که 5 سال سابقه کار کردن و زندگی در این کشور را دارند و حال بعد از گذشت این مدت می خواهند مغازه یا کارگاهی در زمینه حرفه خود راه اندازی نمایند.
 • ویزا کارت فیروزه ای: این کارت که در ابتدا اعتباری 3 ساله دارد و بعد از این مدت به صورت دائم صادر می شود، تنها به افرادی داده می شود که شرایط زیر را داشته باشند: ویزای کار دائم - سابقه کاری درخشان - دارای تحصیلات بالا - مشاغلی با ایجاد تاثیرات مثبت در اقتصاد ترکیه
 • ویزای کار ویژه: این ویزا تنها برای افراد خاصی صادر می گردد. افرادی که با شهروندان ترک ازدواج کرده اند، سرمایه گذاران حوزه علم و فناوری، پناهجویان دارای پذیرش اولیه، افراد تحصیل کرده در رده های بالا، کارشناسان خبره، شهروندان اتحادیه اروپا، ساکنان قبرس شمالی و افرادی که اجداد ترک دارند در این فهرست قرار می گیرند.
 • ویزای کار موقت ویژه: این نوع از ویزا مخصوص هنرمندان، ورزشکاران و فیلم سازانی است که بنا به دلایلی باید مدت کوتاهی را در این کشور به سر ببرند.

اخذ ویزا ترکیه

همه چیز درباره ترکیه - همه آنچه که باید در مورد ترکیه بدانید!

هزینه ویزاهای کاری ترکیه

هزینه ویزاهای کاری ترکیه بسته به قصد مسافر و ویزایی که توانسته است اخذ کند تعیین می‌شود که به طور کلی هزینه ویزای کار از 72 - 6152 لیر در نظر گرفته شده است:

 • هزینه کارت اقامت برای کلیه ویزاهای کاری 72 لیر است.
 • ویزای کار موقت یک ساله 615.70 لیر
 • ویزای کار دائم 615.70 لیر
 • ویزای کار مستقل 6152.70 لیر

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار ترکیه

مدارکی که برای اخذ ویزا کاری ترکیه لازم می‌شود، عبارتند از:

دفترچه اقامتارائه برگه اقامت و پاسپورتیک قطعه عکسحداقل مدرک تحصیلی دیپلم
کد رمز دولتی کارفرماکد ملی جمهوری ترکیه که مخصوص تبعه خارجیآدرس ایمیل کارفرمابرگه درخواست کار+ پیشنهاد کاری کارفرما
تایید مدارک شرکتی تایید شدهمدارک تایید صحت پیشنهاد کاریبرگه درخواست الکترونیکی

پایتخت ترکیه _ قبل از سفر به پایتخت ترکیه راجب این شهر بیشتر بدانید!!

مدارک لازم مسافرین ویزای کاری ترکیه

 1. پرداخت هزینه کارت اقامت (72 لیر)
 2. گواهی عدم سوء پیشینه
 3. اصل و کپی مدارک هویتی
 4. اخذ شماره مالیاتی برای کلیه اعضای خانواده
 5. اثبات تمکن مالی
 6. بیمه درمانی اعضای خانواده

خوب است بدانید که شرایطی از قبیل: حمل و نقل آسان و متنوع، مسکن ارزان قیمت و هزینه خورد و خوراک مناسب، شرایط را برای زندگی و کار کردن در این کشور سهل کرده است.

مراکز تفریحی ترکیه - معرفی جاهای تفریحی و مکان های هیجان انگیز ترکیه

مدارک لازم برای ویزای همراه ترکیه

میزان حقوق در ترکیه چقدر است؟

میزان حقوق دریافتی افراد در این کشور به عواملی از قبیل: نوع کار، سابقه کاری و مدرک تحصیلی بستگی دارد. به طور میانگین حقوق دریافتی در این کشور بین 15 الی 105 هزار دلار می باشد. برای مثال برخی از عناوین شغلی و درآمد سالیانه آن ها در ترکیه عبارتند از:

 • مدیر اجرایی  105 هزار دلار
 • کارشناس منابع انسانی 15 هزار دلار
 • حسابدار و مشاور مالی 75 هزار دلار
 • مدیر پروژه 39 هزار دلار
 • کارشناس اقتصادی 63 هزار دلار
 • مدیر فروش 41 هزار دلار

نقشه ترکیه - راهنمای کامل مناطق مختلف ترکیه به همراه تصاویر

لیر ترکیه

الزامات کار کردن در ترکیه

کسانی که در نظر دارند برای کار کردن راهی این کشور شوند، باید بدانند که تسلط به زبان ترکی، مدرک تحصیلی و سابقه کاری مرتبط جزء الزامات آن می باشد. در کشور ترکیه اغلب مردم تسلطی به زبان انگلیسی ندارند از همین رو برای ارتباط برقرار کردن حتما باید به زبان ترکی مسلط باشید. یافتن کار در این کشور کار آسانی نیست به همین دلیل می توانید از مراکز معتبر و معروف کاریابی که در ترکیه مشغول به فعالیت هستند، کمک بخواهید تا بر اساس توانایی ها و شرایطی که دارید، کار مناسبی را به شما معرفی نمایند. برخی از این مراکز عبارت اند از:

 • Kariyer
 • Iskur
 • Secretcv
 • Eleman
 • Xing
 • Elemanonline
 • Yenibiris

ترک ها به طور معمول 45 ساعت در هفته کار می کنند و ساعت کاری آن ها از ساعت 8:30 الی 17 می باشد. معمولا در این کشور کارمندان 14 روز می توانند به استراحت بروند که این زمان با در نظر رفتن حقوق پرداختی می باشد. حداقل دستمزد ماهیانه در ترکیه 1134 لیر یا 300 یورو است. هزینه زندگیِ یک فرد مجرد در این کشور حدود 500 دلار است. در ترکیه مشاغلی هم به صورت نیمه وقت وجود دارد که دانشجویان می توانند به آن مشغول شوند و مخارج زندگی خود را تامین نمایند. این شرایطِ مناسب، دلیلی برای تمایل افراد به کار کردن در ترکیه می باشد. برای افتتاح حساب ارزی در بانک های این کشور شما باید مدارکی از قبیل: شماره مالیاتی، پاسپورت، اجازه کار و اجازه اقامت را به همراه داشته باشید.

الزامات کار کردن در ترکیه

سخن آخر

ویزای کار ترکیه یکی از مواردی است که شاید برای برخی از مسافرین مشکل‌ساز باشد و اطلاعات دقیقی درباره اخذ آن نداشته باشند. در این مقاله سعی کردیم تا هرآنچه که باید پیش از اخذ، مدارک مورد نیاز و بدانید را شرح دادیم. همچنین شاید اطلاعاتی درباره فرصت‌های شغلی ترکیه بدانید که نرخ بیکاری در این کشور بالا است و همین امر می‌تواند به افرادی که به دنبال اخذ ویزای کاری هستند، کمک کند. 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 4.3 از 5 | از 107 کاربران به ویزای کار ترکیه