دریافت گذرنامه

زمان مطالعه: 2 دقیقه
بروزرسانی: 1403/03/19
بازدید: 889

قبل از اقدام به دریافت یا تمدید پاسپورت باید از شرایط آن مطلع باشید. در حالت کلی به منظور گرفتن پاسپورت یا تمدید آن باید مدارک لازم را ارائه داده و مراحلی را طی کنید. خوشبختانه در سال‌های اخیر شرایط دریافت گذرنامه آسان‌تر از قبل شده است و اگر با دقت مراحل را طی کرده و مدارک لازم جهت اخذ پاسپورت را ارائه دهید، به سادگی می‌توانید آن را دریافت کرده و از کشور خارج شوید. اگر سوالات زیادی ذهن شما را درگیر کرده و می‌خواهید به جواب برسید، همراه ما باشید تا مراحل گرفتن پاسپورت یا تمدید آن را بدانید و پاسخ سوالات خود را کسب نمایید.

دریافت و تمدید پاسپورت

تمدید پاسپورت؛ اقدامی ضروری برای خروج از کشور

حواستان به تاریخ انقضای پاسپورتتان باشد. در صورتی که تاریخ انقضای پاسپورت شما به اتمام رسیده باشد قبل از اقدام برای سفر خارجی و خروج از کشور باید نسبت به تمدید اعتبار پاسپورت خود اقدام کنید. اصولا پاسپورت شما باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد تا بتوانید به خارج از کشور بروید. مراحل تمدید پاسپورت به این صورت است که باید تمامی مدارکی که در ادامه توضیح می‌دهیم را مهیا کرده و به دفاتر پلیس 10+ مراجعه نمایید. مدارک لازم جهت تمدید پاسپورت را به همراه فرم‌های لازم به افسر گذرنامه تحویل دهید.

اگر برای شما سوال است که چقدر طور می‌کشد پاسپورت پس از تمدید به دست شما برسد باید بگوییم این مسئله دو تا سه روز زمان می‌برد و در دیرترین حالت ممکن 10 روز تا دو هفته بعد در دست شما خواهد بود. تمدید پاسپورت آنلاین هم در برخی مواقع امکان‌پذیر است. شما می‌توانید برای تمدید آنلاین گذرنامه به نرم‌افزار پلیس من مراجعه کرده و یا به سایت egozar.epolice.ir بروید و به صورت آنلاین اقدام به تمدید نمایید. هزینه تمدید پاسپورت در سال 1403 نیز 75.000 تومان است.

چرا باید پاسپورت مان را تمدید کنیم؟

مدارک لازم جهت اخذ پاسپورت یا تمدید آن

مدارک لازم جهت تمدید پاسپورت یا دریافت آن شامل یک سری مدارک مشترک بین خانم‌‎ها و آقایان و یک سری شرایط جداگانه برای هر کدام است. به منظور تمدید یا گرفتن پاسپورت لازم است با مدارک مشترکی که در ادامه مطرح می‌کنیم به پلیس 10+ مراجعه نمایید:

پرطرفدارترین تورهای خارجی
 • اصل شناسنامه و کارت ملی همراه با تاییدیه ثبت احوال برای کلیه متقاضیان اخذ پاسپورت
 • اصل آخرین پاسپورت اگر هنوز اعتبار دارد
 • تصویر بیومتریک (در دفاتر پلیس 10+ گرفته می‌شود)
 • اجازه محضری پدر یا قیم قانونی برای افراد زیر 18 سال
 • ارائه شناسنامه عکس‌دار و حضور در محضر برای افراد بالای 15 سال
 • دفترچه بیمه، گواهی اشتغال به تحصیل و گذرنامه عکس‌دار برای افراد زیر 15 سال
 • ارائه نامه کتبی از حفاظت یگان برای افراد بازنشسته نظامی زیر 5 سال
 • اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان برای افرادی که بالای 5 سال است بازنشسته شده‌اند
 • نامه موافقت حفاظت یگان برای نظامی‌هایی که مشغول به کار هستند.
 • ارائه مدرک نحوه ورود برای متولدین خارج از کشور

در شرایط گرفتن پاسپورت باید به الزامات تصویر بیومتریک هم توجه کنید که شرایط آن در آقایان و خانم‌‎ها متفاوت است.

چه کارهایی برای دریافت و تمدید پاسپورت انجام دهیم؟

گرفتن تصویر بیومتریک یا پاسپورت شرایط خاصی دارد

با مراجعه به دفاتر پلیس 10+ می‌توانید مراحل ثبت تصویر بیومتریک و اثرانگشت را طی کنید. مدت انقضای تصویر بیومتریک 3 سال است و در صورتی که پس از 3 سال برای تمدید پاسپورت مراجعه کنید باید تصویر جدیدی بگیرید.

تصویر بیومتریک خانم‌‎ها برای گرفتن پاسپورت باید با رعایت حجاب کامل، بدون آرایش، بدون عینک و با مقنعه یا روسری ساده باشد. در این صورت باید گردی صورت به طور کامل مشخص بوده و وسایل تزئینی مانند پیرسینگ روی صورت نباشد. حجال کامل برای دختران بالای 5 سال الزامی است و دختران زیر 5 سال نیز باید لباسی پوشیده داشته باشند.

شرایط گرفتن پاسپورت و تصویر بیومتریک برای آقایان نیز به این صورت است که باید بدون آرایش، عینک، کلاه، کروات و گردنبند باشند. لباس آقایا باید ساده و تیره رنگ بوده و یقه آن بسته باشد. تمام اجزای صورت به ویژه دو گوش باید نمایان بوده و مدل موی ساده و مناسبی داشته باشند. داشتن ریش پروفسوری برای ثبت این تصویر غیرقانونی است.

تصویر بیومتریک پاسپورت چیست و چه شرایطی دارد؟

مراحل گرفتن پاسپورت و شرایطی که باید داشته باشید

اولین مرحله از مراحل گرفتن یا تمدید پاسپورت، اطمینان از ممنوع‌الخروج نبودن است. این کار را می‌توانید به صورت آنلاین از طریق وب سایت exitban.ssaa.ir بررسی کنید. پس از بررسی این مسئله مدارک گفته شده در بالا را مهیا کرده و به منظور دریافت پاسپورت و یا تمدید آن به یکی از شعب پلیس 10+ مراجعه نمایید. در این شعب فرم‌های مربوطه را تکمیل کرده و به همراه مدارک به افسر تحویل می‌دهید.

پاسپورت دیپلماتیک - معرفی کامل گذرنامه سیاسی + مزایا و تفاوت آن با پاسپورت جهانی

آقایان چه مدارکی باید ارائه دهند؟ مدارک اختصاصی آقایان برای گرفتن پاسپورت

همانطور که گفتیم مدارک لازم جهت اخذ پاسپورت شامل مدارک عمومی و اختصاصی است. مدارک لازم برای آقایان به منظور گرفتن پاسپورت به شرح زیر است:

 • ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت هوشمند
 • ارائه نامه اشتغال به تحصیل برای آقایان دانشجو یا دانش‌آموز
 • افراد بالای 50 سال می‌توانند اقدام به دریافت یا تمدید پاسپورت بدون کارت پایان خدمت نمایند.

قدرتمند ترین پاسپورت های دنیا - قدرتمندترین پاسپورت دنیا متعلق به کدام کشور است؟ + رنک جهانی

خانم‌‎ها چه مدارکی باید ارائه دهند؟ مدارک اختصاصی خانم‌‎ها برای دریافت پاسپورت

خانم‌‎ها نیز برای تمدید پاسپورت یا دریافت آن باید مدارکی را ارائه دهند که چک لیست این مدارک به شرح زیر است:

 • اجازه کتبی و محضری از همسر برای بانوان متاهل
 • ارائه گواهی فوت و اصل شناسنامه باطل شده از همسر برای بانوانی که همسر آن‌‎ها فوت شده است.
 • ارائه طلاق‌نامه برای بانوانی که از همسر جدا شده‌اند.

برای دریافت پاسپورت، مدارکی جداگانه برای آقایان و خانم ها لازم است.

هزینه دریافت پاسپورت؛ در سال 1403 چقدر باید برای پاسپورت بپردازیم؟

همین ابتدا بگوییم که هزینه گرفتن پاسپورت و یا تمدید آن باید از طریق دستگاه کارت‌خوان مستقر در پلیس 10+ پرداخت شود و هر گونه واریز اینترنتی، فیش واریزی بانک و یا عابربانک غیرقابل قبول است. قیمت تمدید پاسپورت و یا دریافت آن شامل هزینه دریافت فرم‌های ثبت‌نام، هزینه شهرداری، هزینه سازمان نیروی انتظامی، هزینه انگشت‌نگاری، هزینه دادرسی، عکس و احراز هویت و دفتر مربوطه است که با این حساب باید گفت هزینه دریافت گذرنامه در سال 1403 جمعا 470 هزار تومان است.

شرایط گرفتن پاسپورت برای افراد زیر 18 سال

به طور کلی برای گرفتن پاسپورت هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و برای هر فردی پاسپورت جداگانه صادر می‌شود؛ اما افرادی که زیر 18 سال سن داشته و به اصطلاح به سن قانونی نرسیده‌اند به منظور دریافت پاسپورت یا گذرنامه نیاز به اجازه پدر یا قیم قانونی دارند.

چه کسانی نمی توانند پاسپورت ایرانی بگیرند؟ - اطلاعات کامل + شرایط افراد زیر 18 سال و اشخاص ممنوع الخروج

این افراد شرایط گرفتن پاسپورت یا تمدید آن را ندارند

به طور کلی صدور گذرنامه شرایط خاصی را می‌طلبد و اگرچه محدودیت سنی نداشته و همه افراد می‌توانند نسبت به دریافت آن اقدام نمایند؛ اما در شرایطی خاص مجوز صدور پاسپورت برای برخی از افراد صادر نمی‌شود.

 • افرادی که بر اساس دستور قضایی ممنوع‌الخروج هستند.
 • افرادی که سوءپیشینه دارند.
 • کسانی که خروجشان به حکومت آسیب می‌رساند.
 • کسانی که مالیات و مبلغی را به دادگستری و ثبت اسناد بدهکار هستند.

شرایط گرفتن پاسپورت برای افراد زیر 18 سال

شرایط و مدارک لازم برای تمدید پاسپورت در خارج از کشور

در صورتی که در خارج از کشور باشید و اعتبار پاسپورت شما تمام شود، می‌توانید نسبت به تمدید پاسپورت در خارج از کشور اقدام نمایید. برای این کار به نزدیک‌ترین کنسولگری یا سفارت‌خانه ایران در خارج از کشور بروید و نسبت به تمدید پاسپورت یا گذرنامه اقدام کنید. مدارکی که برای تمدید لازم است را در ادامه آورده‌ایم:

 • فرم‌های صدور پاسپورت
 • ارائه اصل پاسپورت و کپی آن
 • ارائه اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
 • عکس مخصوص پاسپورت

اصولا بعد از تکمیل فرآیند درخواست پاسپورت شما طی چند هفته تمدید می‌شود.

بی ارزش ترین پاسپورت های دنیا - لیست 10 پاسپورت بی اعتبار جهان + دلایل

شرایط گرفتن پاسپورت برای مشمولان خدمت وظیفه

شرایط دریافت پاسپورت فردی که کارت پایان خدمت دارد با فردی که مشمول خدمت وظیفه است متفاوت خواهد بود. بر اساس قوانین کشور افرادی که به سن قانونی رسیده باشند باید نسبت به ارائه خدمت اقدام نمایند؛ مگر اینکه معافیت یا معافیت تحصیلی داشته باشند. مشمولان برای خروج از کشور باید شرایط زیر را داشته باشند تا بتوانند پاسپورت خود را دریافت کنند:

 • مشمول غیبت نداشته باشد.
 • معافیت تحصیلی داشته باشد.
 • مشمولانی که تحصیل آن‌‎ها تمام شده و مهلت معرفی یک ساله دارند.
 • مشمولان برای خروج از کشور باید وثیقه بگذارند.
 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجو یا دانش‌آموزان ضروری است.

شرایط گرفتن پاسپورت برای مشمولان خدمت وظیفه

گرفتن پاسپورت بدون پایان خدمت

همان طورکه همه می‌دانیم تمامی پسران بالای 18 سال برای سفرهای خارجی نیاز به کارت پایان خدمت دارند. البته دریافت پاسپورت و خروج از کشور بدون داشتن کارت پایان خدمت برای مشمولین امکان‌پذیر بوده و البته با شرایطی خاص و ویژه این امر ممکن است:

 • تهیه وثیقه معتبر: در اینجا وثیقه در واقع یک مبلغ تعیین شده یا ملک و زمینی دارای ارزش معین است، که در حساب دولت نگه‌داری می‌شود. وثیقه گرویی حکم کارت پایان خدمت را دارد و بعد از ورود به کشور وثیقه آزاد می‌شود.
 • ارائه گواهی در حال تحصیل: فردی که در حال تحصیل باشد، قاعدتاً باید گواهی درحال تحصیل از دانشگاه، مدرسه یا حوزه علمیه محل تحصیل ارائه دهند که این به معنای معافیت تحصیلی تا پایان تحصیلات است.
 • بدون غیبت سربازی: مهم‌ترین شرط برای دریافت پاسپورت بدون داشتن کارت پایان خدمت، نداشتن غیبت سربازی است. پسران بعد از 18 سالگی به هیچ وجه نباید از خدمت غیبت بخورند. یا باید سریعا به دنبال گرفتن معافیت تحصیلی باشند یا مدارک موجه تحویل سازمان نظام وظیفه بدهند.

شرایط دریافت پاسپورت بدون کارت پایان خدمت

انواع پاسپورت بر اساس هدف از سفر

در ایران می‌توانید چند پاسپورت مختلف بگیرید. انواع گذرنامه‌ای که می‌توانید در کشور ایران دریافت کنید شامل پاسپورت گردشگری، دیپلمات یا خدمت است. پاسپورت گردشگری برای تمامی افراد قابل صدور است و اگر قصد تفریح و گشت و گذار یا تجارت و تحصیل داشته باشید می‌توانید آن را دریافت نمایید. پاسپورت دیپلمات برای افراد سیاسی و سران کشور صادر می‌شود و در نهایت پاسپورت خدمت به کارمندان دولتی داده می‌شود تا بتوانند برای کار یا ماموریت سفر خارجی بروند.

اولین تجربه سفر خارجی - در این مقاله بهترین مقاصد خارجی را برای تجربه اولین سفر خارجی معرفی کرده ایم، حتما بخوانید!

گرفتن پاسپورت چند روز طول می‌کشد؟

اصولا صدور پاسپورت از موقعی که اقدام می‌کنید تا زمانی که به دست شما برسد 2 تا 3 روز زمان می‌برد؛ اما با توجه به تاخیر در روند ارسال و مشکلاتی که ممکن است پیش آید، حدود 10 روز تا دو هفته زمان می‌برند تا پاسپورت به دست شما برسد. مدت زمان تمدید پاسپورت کمتر است و اصولا از زمانی که اقدام می‌کنید بین 3 روز تا 1 هفته زمان می‌برد تا پاسپورت تمدید شده به دست شما برسد.

گرفتن گذرنامه چند روز طول می کشد؟

گم کردن پاسپورت؛ اگر پاسپورت خود را گم کردیم چه کنیم؟

در صورتی که پاسپورت شما گم شده باشد باید به پلیس 10+ مراجعه نمایید. بهتر است خیلی سریع نسبت به اعلام مفقودی اقدام نمایید و به نزدیک‌ترین مرکز پلیس 10+ مراجعه کنید؛ البته در صورتی که اعتبار پاسپورت شما به اتمام رسیده و گم شده است نیازی نیست نسبت به اعلام مفقودی آن اقدام نمایید؛ اما اگر زمان تمدید پاسپورت شما نرسیده بود باید با مراجعه به پلیس 10+ نسبت به مفقود شدن و تعویض پاسپورت اقدام کنید. اصولا هزینه تعویض پاسپورت از شما دریافت می‌شود و سپس در مدت زمان کمی گذرنامه جدید شما به دستتان خواهد رسید.

کارهای قبل و بعد از اولین سفر خارجی - تمام اقدامات پیش و پس از سفر را در این مقاله بخوانید!

گرفتن پاسپورت یا تمدید آن؛ شرط اصلی خروج از کشور

مسلما بدون پاسپورت نمی‌توانید از کشور خارج شوید؛ پس قبل از اقدام برای سفر، اگر گذرنامه ندارید نسبت به گرفتن پاسپورت و اگر گذرنامه دارید نسبت به تمدید پاسپورت خود از طریق مراجعه به مراکز پلیس 10+ اقدام نمایید. تمامی مدارک لازم برای دریافت یا تمدید پاسپورت را در مطالب فوق توضیح دادیم. همچنین اگر پاسپورت شما گم شده نیز می‌توانید راهنمایی لازم در خصوص اخذ را در مطالب بالا دریافت نمایید.

سوالات متداول

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 4.7 از 5 | از 102 کاربر