ارز مسافرتی

📅 بروزرسانی : ۲۶ مهر ۱۴۰۱ ⏱ مطالعه : 3 دقیقه بازدید : 2537
چگونه ارز مسافرتی بگیریم؟
قوانین گرفتن آن در 1401
تفاوت قیمت
ارز دانشجویی
مدارک مورد نیاز
نکات مهم برای دریافت ارز مسافرتی
بهترین زمان برای تهیه ارز مسافرتی

اگر قصد سفر از راه هوایی را دارید پیش از سفر برای دریافت ارز مسافرتی اقدام کنید. امروزه‌ هر شخصی که قصد سفر دارد، به سراغ یورو و پوند و دلار می‌رود، زیرا این سه ارز را تقریبا تمام صرافی‌های کشورها قبول دارند و می‌پذیرند. در چندین سال اخیر به دلیل تغییرات زیاد قیمت ارز، قوانین ارز مسافرتی نیز تغییر کرده است. افراد ایرانی که قصد خارج شدن از کشور را دارند، برای یک بار در سال می‌توانند تا سقف 2000 دلار آمریکا و یورو ارز مسافرتی با قیمت مبادله‌ای از دو بانک ملت یا سامان اخذ کنند. عزیزانی که قصد سفر دارند باید به صرافی‌های دولتی مراجعه کنند و ارز خودشان را دریافت کنند. با این مقاله از سایت لحظه آخر همراه باشید، تا پاسخ سوال‌های خود در رابطه با ارز مسافرتی و اطلاعات مربوط به آن را بدست آورید.

 

ارز مسافرتی

چگونه ارز مسافرتی بگیریم؟

برای خرید ارز مسافرتی می‌توانید با مراجعه به صرافی های بانکی، صرافی های دولتی و خصوصی ارز مسافرتی خودتان را تهیه کنید. برای گرفتن ارز مسافرتی ابتدا باید مدارکتان را ارائه کنید و ارز مسافرتی‌تان را به یورو، دلار یا پوند دریافت کنید. دقت کنید که برای خرید ارز مسافرتی به صرافی‌های معتبر دولتی مراجعه کنید. علاوه‌بر صرافی‌‌هایی که به صورت حضوری وجود دارند، بانک مرکزی ایران نیز سامانه‌ای در بستر اینترنت برای خرید ارز مسافرتی برای کسانی که می‌خواهند تهیه کنند ایجاد کرده است.

 

گشت و گذار در زیباترین شهرهای اروپا

 

ارز مسافرتی

در واقع عزیزانی که قصد دارند به سفری بروند که از کشور خود خارج شوند، می‌توانند طبق نرخ اعلام شده از طرف بانک مرکزی، مبلغی را به عنوان کمک هزینه سفر خود از صرافی‌های دولتی دریافت کنند. اما لازم به ذکر است که برای سفر به هر کشوری این قانون اعمال نمی‌شود و برای تعدادی از کشورهای خارجی این قانون اجرا می‌شود. این مقدار ارز از پیش تعیین شده را می‌توانید با قیمت کمتری نسبت به بازار، از صرافی‌های دولتی یا بانک مرکزی دریافت کنید. لازم به ذکر است بدانید که فقط یکبار در سال می‌توانید ارز مسافرتی برای هر یک نفر دریافت کنید. قبل از سال 97 هر ساله به هر فرد ایرانی 1000 دلار آمریکا تعلق می‌گرفت، اما بعد از سال 97 به دلیل تغییرات و جهش زیاد ارز، یک سوم این مقدار یعنی 300 دلار و یا یورو به هر فردی می‌رسید. اما خوشبختانه این مقدار در سال 1401 تغییر کرده و به مقدار 2000 الی 2200 یورو یا دلار رسیده است.

 

ارز

 

قوانین ارز مسافرتی در سال 1401

در گذشته طبق نرخ اعلام شده ارز مسافرتی به هر شخصی که قصد داشت کشور خارجی سفر کند تعلق می‌گرفت. بدون آنکه توضیحی در مورد با سفر و هدف از سفر بپرسند، فقط هر شخصی طبق مقدار سهمیه سالیانه خود ارز دریافت می‌کرد. اما از دی ماه سال 1400 طبق بخشنامه‌ای که از طرف بانک مرکزی صادر شد، سقف فروش ارز سالانه تغییر کرد. هدف بانک مرکزی برای این کار بهبود و سرو سامان بخشیدن به اوضاع خرید و فروش ارز مسافرتی بود. از دی ماه سال 1400، سهمیه ارز مسافرتی هر فردی که قصد دارد به کشورهای با ویزا (به صورت هوایی) برود، 2000 یورو یا دلار شد؛ و طبق بخشنامه برای سفر به کشورهای بدون ویزا (چه به صورت زمینی و چه به صورت هوایی) 300 یورو سالانه برای هر فرد اعلام کردند.

 

سفر با ارز

 

قیمت ارز مسافرتی چه فرقی با قیمت ارز عادی دارد؟

لازم است بدانید که ارز مسافرتی که هر شخصی سالانه سهم دارد، با نرخ قیمت ارز بازار آن را تهیه می‌کند. قیمت ارز مسافرتی با قیمت ارز بازار آزاد تفاوت دارد و قیمت ارز مسافرتی کمتر و به صرف‌تر می‌باشد. پس بهتر از برای سفر به کشور خارجی، حتما برای دریافت سهمیه ارز خود اقدام کنید تا هزینه سفر خود را تا مقداری کاهش دهید. ارز مسافرتی با ارز بازار آزاد چند هزار تومان تفاوت دارد و در ازای دریافت آن می‌توانید چند میلیون از هزینه‌های سفر خود کم کنید.

 

ارز

 

ارز دانشجویی و ارز مسافری

طبق جلسه‌ و مذاکره‌هایی که بین رئیس بانک مرکزی و فعالان اقتصادی برقرار شد، تصمیم گرفته شد که سهمیه ارز مسافری و دانشجویی مجددا برقرار شود. سایت my.ice.ir را در راستای ثبت غیر حضوری مسافران برای دریافت سهمیه سالانه ارز مسافرتی خود راه‌اندازی کردند. اما لازم به ذکر است که فعلا این سامانه به صورت رسمی فعالیت خود را شروع نکرده و زمان راه‌اندازی آن به صورت مرجع اصلی مشخص نیست. در نظر داشته باشید که مسئولان در تلاش هستند که از سواستفاده‌های افراد، جهت دریافت ارز مسافرتی جلوگیری کنند. پس سعی در تقلب نداشته باشید که پیگرد قانونی برای این کار اعلام شده است.

 

تور _ رزرو آنلاین بهترین و ارزان ترین تورهای مسافرتی داخلی و خارجی!!!😉


مدارک مورد نیاز جهت دریافت ارز مسافرتی در سال 1401

برای دریافت ارز مسافرتی ابتدا باید بلیط هواپیمای خود را تهیه کنید، سپس با آن به صرافی بروید و با نشان دادن آن و مدارک مورد نیازی که در ادامه به آن اشاره کرده‌ایم، ارز خود را در ازای پرداخت هزینه ارز بازار دولتی، دریافت کنید. اما توجه داشته باشید که اصل و کپی بلیط هواپیما با مهر آژانس هواپیمایی باید باشد. توجه داشته باشید که اگر به صورت اینترنتی بلیط خود را تهیه کرده‌اید، باید کد رهگیری، تاریخ خرید، ساعت خرید و اطلاعات شرکت صادرکننده بلیط روی آن نوشته شده باشد.

 • ارائه اصل و کپی کارت ملی (اگر کارت ملی جدید شما نیامده باید برگه رسید کارت ملی جدید به علاوه کارت ملی قدیمی خود را ارئه دهید.)
 • اصل و کپی گذرنامه‌ ایرانی(در نظر داشته باشید که گذرنامه شما باید 6 ماه اعتبار داشته باشد.)
 • اصل و کپی ویزا (در صورتی که کشوری که قصد سفر به آن را داشته باشید، ویزا لازم داشته باشد.)
 • شماره موبایل و حساب بانکی معتبری که حتما به نام شخص مسافر باشد.
 • رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور (در ازای هر خروجی از کشور باید عوارضی خروج از کشور را پرداخت کنید. این مبلغ طبق اینکه چند بار سفر خارجی داشته‌اید، متفاوت است.)
 •  تکمیل فرم درخواست ارز (تمام آیتم‌های این فرم را با دقت تمام پر کنید تا در آینده با مشکل مواجه نشوید.)
 • پرداخت مبلغ ریالی مبادلاتی روز ارز درخواستی و تحویل رسید آن (امکان دارد صرافی که برای تهیه ارز دولتی به آن می‌روید، مبلغی جهت کارمزد خودشان از شما بخواهند. پس رسید آن را نیز همراه خود داشته باشید.)

 

مدارک ارز مسافرتی

 

شرایط و نکات بسیار مهم در رابطه با دریافت ارز مسافرتی

 • اگر ارز مسافرتی خود را برای سفر زیارتی (کربلا، نجف، مکه...) دریافت می‌کنید، حتما توجه داشته باشید که باید نام شما در پرتال سازمان حج و زیارت ثبت شود.
 • اگر قصد دارید در یک سال چند سفر داشته باشید و هم به کشور بدون ویزا و هم به کشور با ویزا سفر کنید، به شما توصیه می‌کنیم که به ارز 2000 دلاری خود برای کشور با ویزا را دریافت کنید. زیرا در نظر داشته باشید که برای سفر به کشور خارجی فقط یکبار ارز مسافرتی به شما تعلق می‌گیرد. فرقی ندارد که در آن سال چند سفر داشته باشید و یا به کشور با ویزا و یا بدون ویزا سفر کنید، فقط می‌توانید یکبار از ارز مسافرتی خود استفاده کنید. لازم است بدانید که نمی‌توانید به صورت خرد خرد این مقدار را دریافت کنید. یعنی چی؟ یعنی اگر برای سفر به کشور بدون ویزا 300 دلار خود را دریافت کنید، نوبت و سهمیه سالانه شما حذف می‌شود، پس تصور نکنید که 1700 دلار دیگر می‌توانید برای سفر دیگری تهیه کنید.
 • توجه داشته باشید که ارز دولتی نیز مانند ارز بازار آزاد در حال تغییر است و شاید ساعتی قیمت آن تغییر کند. اگر روزی قیمت گرفتید و قیمت آن هفته دیگر تغییر کرد، تعجب نکنید و با فروشندگان صرافی به مشکل برنخورید، زیرا این قیمت را بانک مرکزی اعلام می‌کند.
 • اگر گذرنامه شما المثنی باشد، باید گذرنامه قبلی خود ا به فروشنده صرافی ارائه دهید تا آن را چک کند.
 • برای دریافت ارز مسافرتی، هر شخص بالغی باید برای دریافت ارز مسافرتی سالانه خود حضور داشته باشد. یعنی پدر خانواده نمی‌تواند با مدارک به صرافی برود و برای خانواده خود ارز تهیه کند. تمام اعضای خانواده باید اقدام کنند.
 • فقط افراد بالای 12 سال می‌توانند از سهمیه سالانه ارز مسافرتی خود استفاده کنند.
 • برای دریافت ارز مسافرتی خود به صرافی‌های دولتی و مطمعن مراجعه کنید.

 

ارز

 

ارز مسافرتی به چه کسانی تعلق نمی‌گیرد؟

 • به ایرانیان عزیزی که مقیم کشور خارجی هستند، ارز مسافرتی تعلق نمی‌گیرد.
 • ارز مسافرتی به افرادی که گذرنامه سیاسی و خدمات دارند، تعلق نخواهد گرفت.
 • افراد زیر 12 سال نیز دریافت ارز مسافرتی شامل حالشان نمی‌شود.
 • به افراد دو تابعیتی ارز مسافرتی تعلق نمی‌گیرد.

 

ارز مسافرتی

 

بهترین زمان برای تهیه ارز مسافرتی

حداقل 7 روز کاری قبل از تاریخ سفرتان سعی کنید برای تهیه ارز مسافرتی خود اقدام کنید. اگر یک هفته زودتر بروید زمانی برای رفع مشکلات خود دارید و استرسی برای مقابله با مشکلات احتمالی نخواهید داشت. اما لازم است بدانید که حتی روز سفر نیز می‌توانید برای دریافت ارز مسافرتی خودتان مراجعه و حواله ارزتان را دریافت کنید.

 

انواع هواپیماهای مسافربری - با مطالعه این مقاله می توانید با انواع هواپیماها آشنا شوید و در انتخاب آن ها برای سفر آسوده تر باشید.

 

دریافت ارز مسافرتی از بانک سامان و بانک ملت

شرایط دریافت ارز مسافرتی از این دو بانک ( سامان و ملت) مشابه یکدیگر هستند. بعد از تکمیل مدارک مورد نیاز با مراجعه به یکی از شعبات این دو بانک می‌توانید حواله ارز مسافرتی را دریافت کنید که به نام شما صادر می‌شود. 
مدارک مورد نیاز برای ارز مسافرتی بانک‌های سامان و ملت به این ترتیب زیر می‌باشند: 

 • اصل پاسپورت(گذرنامه)
 •  به جز مسافرین معاف از مالیات، اصل فیش پرداخت عوارض خروج از کشور به همراه یک نسخه کپی
 •  برای کشورهایی که نیاز به ویزا دارند، کپی از صفحه ویزا پاسپورت
 •  اصل بلیط مسافرت به همراه یک نسخه کپی از آن با مهر معتبرآژانس هواپیمایی
 •  اصل کارت ملی تقاضا کننده 

 

صرافی

 

سخن پایانی
سعی کنید در ساعات بانکی به صرافی‌ها مراجعه کنید تا بتوانید با خیال راحت از حساب خود پول را به حساب صرافی جابه‌جا و بعد ارز را نقدی دریافت کنید. امیدواریم این مطلب از سایت لحظه آخر برای شما مفید واقع شده باشد.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Useful-information-Tourist-content/9-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%AA%DB%8C

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به ارز مسافرتی