کوروش کبیر

📅 بروزرسانی : 1402/03/08 ⏱ مطالعه : 3 دقیقه بازدید : 44331
کوروش کیست
رفتار و منش
کتیبه
زندگی نامه
پادشاهی
دین کوروش
ذوالقرنین کیست
مرگ
آرامگاه

کوروش کبیر به عنوان ابرمرد تاریخ ایران و شاه شاهان از شجاع ترین و دوست داشتنی ترین شاه های ایران بود. کوروش کبیر با گفتار، کردار و پندار نیک خود انقلاب بزرگی در امپراتوری های تاریخ برپا کرد. 500 سال قبل از میلاد حضرت مسیح یا 1100 سال قبل از اسلام پسر شاه پارس که مادر او دختر شاه ماد بود، به فرماندهی نجیب ترین قبلیه‌های پارسی درآمد. سپس آنها را شکست داد و اکثرشان را بخشید و مردم ستم دیده را از ظلمی که پادشاهان آن زمان بر مردم تحمیل کرده بودند نجات داد و مرزهای ایران را گسترش داد.

کوروش کبیر

کوروش کبیر کیست؟

از نظر برخی تاریخ دانان و مورخان بزرگ کوروش دوم حدود 500 سال پیش از میلاد توسط نجیب ترین قبیل پارسی که مادر او دختر شاه ماد و پدر او شاه پارس بود در پرسیس یا همان ایران قدیم به دنیا آمد.

کوروش کبیر که برخی افراد وی را به نام کوروش دوم می شناسند با شجاعت و مردانگی، مردمان آریایی تبار را با هم متحد نمود و بر علیه پادشاهان بدکردار و بدرفتار دوران خود شورش کرد و آن ها را شکست داد. همچنین توانست در سن 40 سالگی حکومت هخامنشی را بنیان گذاری و پادشاهی کند.

معرفی شهر شیراز - هر آن چه که باید درباره ی شهر شعر و ادب، شیراز بدانید!

 رفتار و منش کوروش کبیر در قبال مردمانش

کوروش بزرگ نمونه ای از یک مرد کامل با صفات اخلاقی ویژه ای در زمان خویش به شمار می رفت که برای معابدان بیشترین احترام را قائل بود؛ برای تاسیس و توسعه پرستشگاه ها کمک شایانی می کرد و از هرگونه تبعیض های ادیان نظیر دین یهود خودداری می کرد و از این رو یهودیان وی را شبان یهود می نامیدند؛ اما هیچگاه به هیچ فردی اجازه نمی داد تا از رفتاری که دارد سو استفاده کند. وی اخلاق و رفتار را مستحکم ترین وسیله برای پیش بردن قدرت و امپراطوری می دانست که از این جهات بیشترین دقت را بر روی رفتار و اخلاق انسانی خود داشت.

هرودوت درباره کوروش می گویند:

  • کوروش بزرگ، پرهوادارترین و دلیرترین و شرافتمندترین مرد جوان در پارس به حساب می آید به گونه ای که هیچگاه فریب زندگی پر رزق دنیا را نخورد و ارزش زندگی خود را شرافت و خردمندی می دانست.

داریوش هخامنشی، اولین پادشاه ایران باستان + خدمات + زندگینامه

کتیبه کوروش کبیر

تنها سند نمایانی که از کوروش بر جای مانده، استوانه سفالی است که با خط میخی بابلی نوشته شده است که تکه اول و اصلی کتیبه در سال 1879 در حین حفره برداری معبد مردوک و تکه دوم آن در سال 1975 در دانشگاه ییل یافت شد که هر دو منطقه در شهر بابل واقع هستند؛ خط هایی که بر روی استوانه سفالی نوشته شده حاوی 45 خط است. امروزه این کتیبه در موزه بریتانیا نگه داری می شود.

کتیبه کوروش

نوشته هایی که بر روی کتیبه هک شده، بیانگر رفتار انسان دوستانه ایرانیان با مردمان سرزمین بابل را شرح داده که در سال 1971 سازمان ملل این استوانه سفالی را چاپ و ترجمه نمود و بدلی از آن را در تالار قیومت شهر نیویورک قرار داد. همچنین لازم به ذکر است بدانید که منشور سفالی کوروش به عنوان اولین رفتار انسان دوستانه در جهان نام برده می شود.

تخت جمشید - با ارزش ترین بنای ایران باستان

زندگی نامه کوروش کبیر

شجره نامه و اصالت فرزند پارسی ایرانی یعنی کوروش از سمت پدر به سمت پارس ها و از سمت مادر به سمت مادها می رسد. پارس ها به صورت سالیان سال بر روی شمال خورستان (انشان) که در آن زمان جنوب غربی کشور ایران واقع شده بود، حکومت داشتند.

روایت هرودوت از زندگی نامه کوروش دوم

شب هنگامی آستیاگ (پدربزرگ کوروش) خوابی را مشاهده می کند که از ماندانا (مادر کوروش) آبی روان برپا شده که آنقدر بزرگ است که تمامی آسیا را فراگرفته. هنگامی که آستیاگ خوابش را برای معبرها تعریف نمود، تعبیرشان بر این بود که ماندانا تمامی آسیا را غلبه می کند و سپس آستیاگ تصمیم بر این گرفت که دخترش را به کمبوجیه شاه شمال خوزستان دهد. همان سال آستیاگ دوباره خوابی را مشاهده می کند که از بدن ماندانا فرزندی بیرون آمد که بر تمامی آسیا حکمرانی می کند.

آب و هوای شیراز - میخوای بدونی الان آب و هوای شیراز چطوره؟

نگامی که آستیاگ از وضع حمل دخترش باخبر شد، تصمیم بر این گرفت تا فرزند دخترش را به دست هارپاگ بدهد تا جان فرزند را بگیرد. هارپاگ، فرزند ماندانا (کوروش) را به دست یکی از چوپان های شاه به نام هارپادات داد و از وی خواست که بچه را در جنگل یا کوه رها کند. هنگامی که همسر هارپادات متوجه موضوع شد، مانع انجام دادن کار شوهرش شد و به او پیشنهاد داد که به جای کوروش، فرزند مرده خودشان را در جنگل رها سازد و جان فرزند ماندانا را نجات دهد.

آرامگاه سعدی - آرامگاه این شاعر عالیقدر در شهر شیراز واقع شده و گردشگران برای بازدید از آن باید راهی این بهشت بی همتا شوند.

سال ها از آن موضوع گذشت و کوروش به 10 سالگی رسید؛ در یکی از روزها هنگامی که کوروش با کودکان همسایگان در حال بازی کردن بود و بازی بدین گونه ترتیب داده شده بود که می بایست برای شروع و ادامه شاهی را انتخاب می نمودند، در این حین نوبت به شاه شدن کوروش بزرگ رسید. وی در میان بازی تصمیم بر این گرفت که به کودکان دستور دهد تا کودکی را که از قانون بازی پیروی نکرده است، تنبیه کنند. پدر آن کودک نزد آستیاگ(شاه) رفت و شکایتی را علیه کوروش در برابر شاه شکل داد و ادعاش بر این بود که یکی از نوکران و بردگان دربار، دست بر روی فرزندگان دربار بلند کرده است؛ آستیاگ دستور داد تا کوروش را به دربار بیاورند، اما هنگامی که صورت کوروش کبیر را دید از شباهتی که با خانواده اش داشت حیرت زده شد و شکی بر دلش افتاد که شاید این کودک نوه اش باشد.

شاه تصمیم گرفت تا هارپادات (چوپان) را با شکنجه تهدید کند تا حقیت را بیان کند، چوپان از تهدیدهای شاه هراسید و حقیقت را برملا کرد؛ سپس شاه دستور داد تا هارپاگ را نزدش بیاورند تا متوجه شوند فرزند دخترش را کشته است یا خیر. هارپاگ در وجود هارپادات حقیقت را اینگونه بیان کرد "قصد نداشتم قاتل فرزند دخترتان شوم و دستور شما را طوری اجرا نمودم که انگار انجام شده است." شاه از این امر بسیار خوشنود شد و مهمانی را برای این خبر مبارک برپا کرد.

زندگینامه کوروش دوم

شاه، کوروش را فراخواند و گفت و گویی میانشان شکل گرفت و بیان کرد که "درباره اش بدگمانی کرده و آن گونه که خوابش را تعبیر کرده اند نبوده است؛ اکنون می توانی به پارس راهی شوی و با مادرت ملاقاتی داشته باشید." بدین ترتیب کوروش تصمیم گرفت تا دربار شاه را ترک نماید و به سمت کمبوجیه حرکت کرد تا با خانواده خود ملاقات کند. کوروش تا سن بلوغ در کنار خانواده اش ماند و در آن سن از کوروش به عنوان یکی از دلیرترین و دست داشتنی ترین جوان ایرانی یاد می شد.

بعد از سال های کوروش با بانویی شاهزاده کاساندان هخامنشی ازدواج کرد که نتیجه این ازدواج دو پسر با نام های کمبوجیه و بردیا و سه فرزند دختر با نام های آتوسا، آرتیستونه و رکسانا نام گذاری شده اند.

جاهای دیدنی شیراز - معرفی جاذبه های گردشگری شیراز که باید از آنها دیدن کنید!

پادشاهی کوروش کبیر

کوروش کبیر توانست ایرانیان را به مقام های بالایی برساند و یونانیان را مغلوب قدرت خود بکند که در آن زمان وی را پادشاه نمونه می نامیدند. همچنین بابلیان که امروزه در جنوب بغداد واقع شده اند، وی را مردوک یا مردوخ می خواندند. عام مردم نظیر مانای، ایلام، اورارتور، لیدیه، ماد و ... وی را نجات بخشی دنیا می دانستند و از اینکه کوروش کبیر جای پادشاهان ظالم و بی عدالت را گرفته بود، بسیار خوشنود بودند.

کوروش بزرگ در تمامی دوره هخامنشی در میان آریاییان و ایرانیان نماد مردانگی، ساده زیستی و پهلوانی را داشت! و همچنین پس از دوره هخامنشی و کشته شدن کوروش احترام و ارزش وی بر سرجایش ماند و هیچگاه توهینی به وی نشد.

تاریخچه پرچم ایران - تصاویر تمامی پرچم‌های ایران از ابتدا تا به امروز!

دستاوردهای کوروش کبیر

  • انتقال پایتخت هخامنشیان به شوش
  • شکست شاه ماد (ایشتوویگو) و فتح هگمتانه با کمک سپاه مادها
  • تسخیر شهرهای ارمنستان، جرجان و پارت
  • فتح سارد (پایتخت لیدی) و شکست کرزوس (پادشاه لیدی)
  • فتح بابل که در زمان کوروش، ثروتمندترین شهر غرب آسیا شناخته می شد.
  • آزاد کردن 25 هزار یهودی بعد از فتح بابل

دین کوروش کبیر

مدارک زیادی بر این باره وجود دارد که ثابت می کند وی بر هیچ دینی تعصب نداشته است. اما بسیاری از محققان و مورخان بر این باورند که دین کوروش بزرگ می بایست اهورامزدا بوده باشد ولی برخی افراد دیگر دین وی را زرتشتی نمی دانند.

ذوالقرنین در کتاب های آسمانی کیست؟

درباره ذوالقرنین که در کتاب های دینی یهودیان، مسلمانان و مسیحیان سخن آمده است؛ چندگانگی و اختلاف نظرهایی وجود دارد. به طور معمول ذوالقرنین می تواند لقب یکی از افراد قدرتمند تاریخ نظیر اسکندر مقدونی، کوروش دوم (کبیر)، خشیارشا، داریوش بزرگ باشند. اما به طور کلی با توجه به اسناد و مدارکی که وجود دارد موجه ترین فردی که می تواند لقب ذوالقرنین را دارا باشد، کوروش دوم است.

مرگ کوروش کبیر

روایت های گوناگونی برای مرگ کوروش بزرگ وجود دارد؛ برخی افراد بر این باورند که کوروش در میدان جنگ به دست ماساژت ها که یکی از ایل های ایرانی تبار به حساب می آمدند، زخمی شده و پس از 3 روز تحمل درد جان خود را از دست می دهد. اما برخی محققان این موضوع را رد می کنند و بر این باروند که کوروش به مرگ طبیعی در پاسارگاد از دنیا رفته است.

جانشین کوروش کبیر

همانطور که اشاره داشتیم، نتیجه ازدواج وی با کاساندان (همسر کوروش بزرگ) دو فرزند پسر و سه فرزند دختر بود که کوروش بزرگ قبل از آنکه به شرق حمله کند، کمبوجیه را به عنوان جانشین خود انتخاب کرد و امور مملکت را به دست یکی از فرزندانش سپرد؛ سپس کمبوجیه (شاه بابل) در سال 528 پیش از میلاد مسیح به مصر حمله کرد و آن جا را فتح نمود.

آرامگاه کوروش کبیر

جسد کوروش کبیر را در شهر شیراز که حدود یک کیلومتر جنوب غربی با پاسارگاد فاصله دارد به خاک سپردند. همچنین جالب است بدانید که در سال 2004 میلادی سازمان جهانی میراث یونیسکو، مقبره کوروش دوم را به عنوان زیر مجموعه پاسارگاد ثبت کرده است.

آرامگاه کوروش

این آرامگاه با عظمت از هفت عدد سکو بر روی یکدیگر تشکیل شده که سکو هفتم سکو آخر محسوب می شود، این سکو اتاقی برای دفن جسد است. همچنین ابعاد سکو هفتم 2.1 متر پهنا، 3.17 متر طول و 2.10 متر ارتفاع در نظر گرفته اند، اما ورودی باریکی دارد.

تاریخچه پرچم ایران - تصاویر تمامی پرچم‌های ایران از ابتدا تا به امروز!

نام کوروش کبیر به عنوان یکی از بزرگان تاریخ جهان یاد می شود و از آنجا که کوروش بزرگ یک ایرانی تبار اصیل است هر ایرانی موظف است تا درباره این فرد بزرگ اطالاعتی داشته باشد. ما در سایت لحظه آخر سعی کردیم تمامی جوانب را در نظر بگیریم و همه را به صورت کامل شرح دهیم تا درباره این فرد بزرگ بیشتر اطالاعات داشته باشید.

گزارش مشکل
نظرات کاربران
ترنم 1402/02/19
3 نفر پسندیدند
ولی بعد از کوروش بردیا پسرش جانشینش شد و پسر بزرگترش اون رو کشت ولی پادشاهی اون طولی نکشید که پسر عموی بردیا انتقام اون رو گرفت و به عنوان حاکم شناخته شد و با اتوسا دختر عمدش ازدواج کرد من اینارو دا خل کتاب ۱۰۰۰ صفحه ای تاریخ هخامنشی خوندم و داخل کتاب پارسیان و من بردیا عاشق دختری به نام بهار میشع که به خاطر بردیا جانشو با تیر از دست میده و میمیره . و خیلی جالب بوده برام تاریخ هخامنشی و این که در خیلی از کتاب ها نوشته شده که خدا با کوروش ارتباط با خواب داشته و اون رو راهنماهی کرده که مردم عرب رو از دست گروه یجوجو معجوج نجات بده . و اون به دین زر تشت اعتقاد داشته ودیگه این که در جنگ ها زخمی شده و به شهادت رسیده . کوروش، بردیا، داریوش اول، و آتوسا و مادر بردیا انسان های بسیار خوش قلبی بودند . من به شخصه روی بردیا و داریوش تا کید دارن که خیللللللللیییییییی خوب بودند سوالی داشتید در خدمتم .😂 پیشنهاد میکنم کتاب پارسیان و من رو حتما بخونید ‌.
آرتمیس 1402/03/02
0 نفر پسندیدند
خیر اشتباه بعد از کورش بزرگ پسرشون کمبوجیه به تخت شاهی میشینه و بردیا پسر کوچکتر حکومت یکی از شهر های ایران بهش سپرده میشه
فهیمه سرمستی 1402/01/25
1 نفر پسندیدند
بسیار عالی از توضیحات کاملی که دادین تشکرمیکنم
Reza 1401/12/05
22 نفر پسندیدند
علت مرگ کوروش پادشاه هخامنشیان این بود که برای بدست آوردن منطقه ی تورکها ابتدا آرگون همسر و اسپارگپ پسر آنا توموریس بزرگ که ملکه و مادر ترک ها یاد میشود به بابل پایتخت کوروش دعوت کرد برای همکاری ولی با دسیسه ای آنهارا مسموم کرد و کشت و از آنا توموریس خواستگاری کرد ولی آنا توموریس بزگ از حیله ی وی خبر داشت و یکی از سرداران اورا کشت و اعلام جنگ کرد و کوروش کبیر برای فتح کردن مناطق ترک نشین با لشکر عظیم خود راهی دشت ماساگت ها شد که در کنار رودی باهم مقابل شدند وآنا توموریس بزرگ با لشکری که نصف لشکر کوروش بود هخامنشیان را از پا درآورد وسر کوروش کبیر را برید ودر طشتی پراز خون انداخت وچنین گفت (ای خون خوار عالم بنوش تا از خون سیر شوی)
منیژه 1401/11/14
46 نفر پسندیدند
نام بزرگ مرد تاریخ بشریت در ابعادی بزرگ باید جاودانه بماند و ایرانیان افتخار کنند که پادشاهی عادل و دانا و با شرافت داشتند

lahzeakhar.com/Useful-information-Tourist-content/6400-%DA%A9%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B4-%DA%A9%D8%A8%DB%8C%D8%B1

امتیاز 5 از 5 | از 188 کاربران به کوروش کبیر