شرایط گرفتن و تمدید پاسپورت

📅 بروزرسانی : ۴ مهر ۱۴۰۱ ⏱ مطالعه : 6 دقیقه بازدید : 1752

پاسپورت یا همان گذرنامه مدرک بسیار معتبری است که از طریق آن می توانید به کشورهای دیگر سفر کنید. این مدرک که از طریق دولت به افراد داده می شود و برای ورود به کشورهای دیگر واجب است. البته برای رفتن به بعضی کشورها باید در کنار این گذرنامه، ویزا نیز داشته باشید. در پاسپورت تمام چیزهایی که نشان دهنده هویت شما است ذکر شده و از این طریق ماموران کشورهای دیگر شما را شناسائی می کنند.

 

پاسپورت

 

تمدید پاسپورت لازمه اصلی سفر خارجه

برای اینکه به راحتی بتوانید برنامه ی سفرهای خارج از کشور را بچینید و اقدام به سفر کنید اول نگاهی به اعتبار پاسپورت خود بیندازید. در سفرهای خارجی داشتن گذرنامه ی معتبر پر اهمیت ترین موضوع است زیرا گذرنامه ی شما حداقل باید 6 ماه اعتبار داشته باشد. البته این اعتبار برای کشورهایی بسیار ضرورت دارد که برای سفر به آن نیاز به ویزا ندارید زیرا کشورهایی که باید برای رفتن به آن ها ویزا دریافت کنید از طریق کنسولگری اعتبار پاسپورت بررسی خواهد شد.

جهت تمدید اعتبار گذرنامه ی خود با مدارک لازم باید به یکی از دفاتر پلیس 10 + رفته و با تحویل آن ها به افسر گذرنامه اقدام به تمدید و صدور نمائید.

 

تور ترکیه - بهترین قیمت برای تور ترکیه + بهترین خدمات و خریدی مطمعن در لحظه آخر | هوایی ✈️ و زمینی 🚌

 

مدارک لازم برای تمدید پاسپورت؛ الزامات و بایدها

خب اگر قصد رفتن به کشور دیگری را دارید و می خواهید از کشور خارج گردید و پاسپورت ندارید  یا می خواهید پاسپورت خود را تمدید فرمایید با دردست داشتن مدارک زیر به یکی از دفاتر پلیس 10+ مراجعه نمایید و اقدام به اخذ گذرنامه کنید.

 • برای اخذ پاسپورت باید اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی را همراه ببرید.
 • اگر قبلا پاسپورت داشته اید آن را به همراه داشته باشید.
 • یک عدد عکس مخصوص برای پاسپورت با پس زمینه سفید و ابعاد 4*6 بدون کلاه، عینک و زیورآلات را باید ارائه کنید، در ضمن خانم ها هیچ آرایشی نداشته باشند.
 • کودکان زیر 6 سال باید به مامور صدور گذرنامه 1 قطعه عکس ارائه کنند.
 • افراد بالای 15 سال نیز باید شناسنامه هایشان عکس داشته باشد و آن را به افسر صدور تحویل دهند.
 • اشخاص زیر 15 سال باید گواهی اشتغال به تحصیل، دفترچه بیمه و یا پاسپورت عکس دار خود را به افسر صدور ارائه کنند.
 • اشخاصی که بازنشسته نظامی هستند و 5 سال از بازنشستگی آن ها نگذشته است باید از حفاظت یگان اجازه کتبی دریافت نمایند.
 • افرادی که نظامی و مشغول به کار هستند باید از دبیرخانه اداره پاسپورت و حفاظت یگان اجازه کتبی را بگیرند و با خود به دفتر پلیس 10+ ببرند.

 

پاسپورت

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت برای آقایان

به جز مدارکی که ذکر شد آقایان باید مدارک مربوط به پایان خدمت و معافیت سربازیشان را با خود به دفاتر پلیس 10+ همراه داشته باشند. این مدارک شامل:

 • اصل و کپی کارت پایان خدمت، معافی سربازی و یا مجوز رسمی از سازمان نظام وظیفه برای مشمولان. معافیت سربازی و کارت پایان خدمت باید هوشمند باشد. اگر هوشمند نیست اقدام به هوشمند سازی کنید و برگه ی ثبت درخواست کارت معافیت هوشمند را ارائه کنید.
 • اگر بالای 50 سال سن دارید نیاز به داشتن کارت پایان خدمت برای پاسپورت ندارید.
 • اشخاصی که مشغول به تحصیل می باشند باید از محل تحصیل خود یک مجوز رسمی و کتبی دریافت کرده و آن را به نظام وظیفه ی عمومی تحویل دهند و سپرده ای به عنوان وثیقه قرار دهند تا برایشان گذرنامه ی موقت صادر شود.
 • مشمولان خدمت سربازی از طریق سفرهای پژوهشی، علمی، ورزشی و هنری می توانند پاسپورت موقت دریافت کنند.

 

پاسپورت

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت برای خانم ها

تمام خانم ها با هر سنی که دارند باید برای اخذ پاسپورت مدارک عمومی را که ذکر کردیم همراه داشته باشند. البته بانوانی که متاهل هستند علاوه بر آن ها باید مدارک زیر را نیز به پلیس 10+ ارائه نمایند.

 • خانم هایی که ازدواج کردند و متاهل هستند باید اجازه ی محضری و کتبی از همسر خود داشته باشند و آن را به مامور صدور ارائه کنند.
 • اگر خانمی در خارج از کشور اقامت دارد نیازی به اجازه ی کتبی همسر ندارد.
 • خانم هایی که همسرشان فوت کرده است باید اصل شناسنامه ی باطل شده همسر و یا اصل گواهی فوت را همراه داشته و به پلیس 10+ تحویل دهند.
 • خانم هایی نیز که متارکه کرده اند باید اصل طلاق نامه را جهت دریافت و یا تمدید پاسپورت به پلیس 10+ ارائه نمایند.

هزینه اخذ پاسپورت

هزینه گرفتن پاسپورت، صدور و تمدید آن مشمول هزینه هایی است که این هزینه ها شامل موارد زیر می‌شود:

 1.  پرداخت 1000 تومان برای دریافت فرم های ثبت نام و شناسه گذرنامه
 2. پرداخت 3750 تومان در وجه سازمان شهرداری
 3. 75000 تومان به سازمان نیروی انتظامی

این مبالغ از طریق دستگاه های کارت خوان موجود در دفاتر پلیس 10+ باید پرداخت شود. 

بعد از پرداخت هزینه های لازم و ارائه مدارک لازم برای دریافت پاسپورت معمولا 5 روز تا 1 هفته بعد پاسپورت به آدرس اعلامی توسط شخص متقاضی ارسال خواهد شد. البته این هزینه ها هر سال متفاوت است و دستخوش تغییراتی می گردد.

 

پاسپورت

 

چند نوع پاسپورت داریم؟

در کشور ایران گذرنامه های مختلفی صادر می شود، از جمله این گذرنامه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

پاسپورت گردشگری

همه افراد می توانند این پاسپورت را دریافت کنند و برای گردش، تفریح، تحصیل و کارهای تجاری از آن بهره بگیرند.

پاسپورت دیپلمات

این نوع پاسپورت را برای افراد سیاسی و سران کشور صادر می کنند که قوانین اخذ آن با باقی گذرنامه ها اندکی تفاوت دارد.

پاسپورت خدمت

این پاسپورت را برای انجام کارهای ماموریتی خارجی برای افرادی که کارمند دولت هستند صادر می کنند که این گذرنامه هم قانونش متفاوت است.

 

 

پاسپورت

 

اعتبار پاسپورت

معمولا اعتبار پاسپورت ها 5 ساله است و این زمان مشخص شده بیشتر به خاطر روند تغییرات فیزیکی و فرد و بهتر شناختن او توسط ماموران می باشد. دلیل دیگر این امر تغییر در روند زندگی افراد از قبیل تاهل و تجرد است و اینکه در طول این مدت و سفر های پی در پی تعداد صفحات مهر شده پر می گردد و برای سفر های بعدی نیاز به صفحه ی خالی جهت مهر ورود و خروج می باشد. به همین دلیل بهتر است چند سال یکبار عوض شود تا صفحات تازه جایگزین گردد.

یکی از نکات حائز اهمیت این است که برای خروج از کشور، اکثر کشورها قانونی مشترک در زمینه اعتبار پاسپورت دارند و آن قانون این است که اعتبار گذرنامه زیر 6 ماه نباشد. پس قبل از اقدام به سفر حتما پاسپورت خود را چک کنید و از اعتبارش مطمئن شوید. کشوری همچون ترکیه اگر با اعتباری زیر 6 ماه بخواهید وارد شوید شما را جریمه و یا حتی از ورودتان به خاکش ممانعت می کند.

چه افرادی شرایط اخذ پاسپورت دارند؟

شاید بتوان گفت هر شخصی می تواند پاسپورت داشته باشد مگر اینکه شامل یکی از موارد زیر شود که در این صورت توانائی اخذ پاسپورت را نخواهد داشت.

 1. افرادی که خروجشان از کشور به شکل های مختلفی به حکومت ضرر برساند.
 2. افرادی که به حکم و دستور کتبی از منابع قضایی اجازه خروج از کشور را ندارند.
 3. اشخاصی که بدهکاری مالی به دادگستری دارند.
 4. اشخاصی که دارای سوء پیشینه می باشند که البته بعد از طی شدن 2 سال از آن اجازه گرفتن گذرنامه را خواهند داشت.

 

پاسپورت

 

پاسپورت برای افراد زیر 18 سال

در خانواده هایی که فرزند زیر 18 سال دارند، پدر خانواده می تواند علاوه بر گذرنامه خود، پاسپورت همسر و فرزندش را نیز بگیرد. البته اگر پدر، در خارج از کشور مشغول می باشد این کار توسط مادر خانواده قابل اجرا است و او می تواند نام فرزندش را در پاسپورتش قید نماید. البته حتما قبل از اینکه اقدام به سفر کنید قوانین کشور مربوطه را بررسی نمایید زیرا بعضی کشور ها حتی برای نوزادان پاسپورت جدا می خواهند و باید هر شخص پاسپورت مربوط به خود را داشته باشد. افراد زیر 18 سال برای دریافت و یا تمدید پاسپورت باید اجازه ی محضری از قیم و یا والدین خود داشته باشند.

 

پاسپورت

 

شرایط گرفتن پاسپورت برای مشمولان سربازی

در کشور ایران زمانی که مردان به سن 18 سالگی می رسند باید به خدمت سربازی بروند و بعد از طی این دوره و گرفتن کارت پایان خدمت می توانند جهت خروج از کشور اقدام نمایند. اما در حال حاضر قدری این کار راحت تر شده است و با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاهی که در آن تحصیل می کنند اجازه خروج به آن ها داده خواهد شد. این افراد نباید غیبت از خدمت داشته باشند چون در این صورت نمی توانند از کشور خارج شوند. 

گرفتن گذرنامه برای افرادی که مشمول خدمت وظیفه عمومی یا همان سربازی هستند اندکی متفاوت است. این افراد برای سفرهایی از قبیل ورزشی، علمی، کاری و .. طبق دستورات و شرایط خاص می توانند به خارج از کشور بروند. پرداخت مبلغی به عنوان وثیقه به بانک یکی از شرایط خروج از کشور این افراد است.

این مبلغ تا زمانی که افراد به کشور بازگردند در بانک بلوکه خواهد شد و بعد گذشت 48 ساعت از برگشت آن ها به این اشخاص بر میگردد. این مبلغ بر حسب کشور و نوع کاری که به خاطرش خروج می نمایید، متفاوت است. 

برای اجازه ی خروج از کشور، ابتدا باید درخواست گواهی اشتغال به تحصیل داده و سپس با وثیقه ای که تهیه نموده اند به سازمان نظام وظیفه بروند. البته اجازه خروج را این سازمان صادر نمی کند بلکه آن را باید از یگان خدمتی دریافت نمود. پس از ارائه مدارک، اجازه مشمول به پلیس گذرنامه ارسال و گذرنامه موقت برای آن ها صادر می گردد. 

افرادی که مشمول خدمت می باشند اگر دیرتر از زمان موعود به کشور بازگردند 6 ماه تا 1 سال اجازه خروج ندارند و اگر به صورت کلی به کشور برنگردند تمام وثیقه ای که گذاشته بود به نفع دولت جلب می شود.

 

پاسپورت

 

در صورت گم کردن پاسپورت چه کار کنیم؟

سعی کنید همیشه مواظب اموال خود باشید وگرنه علاوه بر هزینه هایی که به شما متحمل خواهد شد گرفتار کارهای اداری نیز می شوید. اگر پاسپورت خود را گم کردید به پلیس 10+ مراجعه نمایید و گزارش مفقودی پاسپورت خود را اعلام کنید. البته اگر این گذرنامه ای که کم کرده اید اعتبار نداشته است نیاز به اعلام مفقودی نیست و تقاضای تمدید نمائید. این مطلب برای افرادی است که گذرنامه ی خود را در ایران گم کرده اند. اگر در خارج از کشور آن را گم کرده اید خیلی زود به مقامات مربوطه در آن کشور مراجعه و اعلام مفقودی کنید. 

اگر این کار را نکنید ممکن است پلیس آن کشور شما را دستگیر یا حتی اخراج نماید. در صورت گم کردن گذرنامه تان در خارج از ایران به سفارت ایران در آن کشور بروید و با اطلاع دادن به آن ها درخواست پاسپورت جدید کنید.

 

 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Useful-information-Tourist-content/6393-%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%88-%D8%AA%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%AA

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به شرایط گرفتن و تمدید پاسپورت