قاره اقیانوسیه

📅 بروزرسانی : ۸ اسفند ۱۴۰۱ بازدید : 5403

کره زمین از پنج قاره تشکیل شده است. این پنج قاره عبارت اند از آسیا، اروپا، آفریقا، اقیانوسیه و آمریکا. اقیانوسیه کوچک ترین قاره در میان پنج قاره می باشد. در این قاره کشورهایی نظیر استرالیا، نیوزلند، تیمور شرقی، فیجی، اندونزی و … وجود دارد. مساحت این قاره 8525989 کیلومتر مربع می باشد. اقیانوسیه حدودا 41 میلیون نفر جمعیت دارد. در ادامه این مقاله بیشتر به بررسی قاره اقیانوسیه و ویژگی های آن می پردازیم.

قاره اقیانوسیه

آشنایی با اقیانوسیه، کوچک ترین قاره جهان

قاره اقیانوسیه (Oceania) با مساحت 8525989 به عنوان کوچک ترین قاره کره زمین شناخته می شود. این قاره در نیمکره جنوبی کره زمین قرار دارد. اقیانوسیه همچون حائلی میان دو قاره آسیا و قطب جنوب عمل می کند. این قاره از جزایر کوچک و بزرگ تشکیل شده و 14 کشور در آن وجود دارد. جمعیت این قاره 41 میلیون نفر است  و به 30 زبان رسمی دنیا صحبت می کنند. پرجمعیت ترین کشورهای این قاره به شرح زیر است:

  • استرالیا (رتبه اول) با حدود 25710853 نفر
  • گینه نو پاپوآ (رتبه دوم) با حدود 8558800 نفر
  • نیوزلند (رتبه سوم) با حدود 4795886 نفر

معرفی قاره آسیا - جاذبه های گردشگری و آب و هوا + لیست شهرهای مهم

چگونگی کشف قاره اقیانوسیه

طبق اسناد تاریخی سال های 1512 تا 1526 دریانوردان پرتغالی به صورت اتفاقی موفق به کشف جزایر تانیمبار و برخی دیگر موفق به کشف جزایر کارولین و گینه نو پاپوا شدند. با گذشت زمان جزایر بیشتری از اقیانوسیه کشف شد تا اینکه سرانجام اروپایی ها در قرن 16 موفق به تکمیل این کشف شدند.

قاره اقیانوسیه

کشورهای قاره اقیانوسیه

همانطور که پیش تر اشاره شد، قاره اقیانوسیه از 14 کشور تشکیل شده است. معروف ترین کشور این قاره استرالیا می باشد. از دیگر کشورهای قاره اقیانوسیه می توان به میکرونزیا، فیجی، کیریباتی، جزایر مارشال، نائورو، نیوزلند، پالائو، گینه نو پاپائو، ساموآ، جزایر سلیمان، تونگا، توالو و وانواتو اشاره کرد. متاسفانه توسعه یافتگی در کشور های این قاره به طور مساوی تقسیم نشده است. در ادامه به معرفی کشور های توسعه یافته و کشور های در حال توسعه می پردازیم.

کشور های توسعه یافته

  • استرالیا
  • نیوزلند
  • کالدونیای جدید

کشور های در حال توسعه

  • گینه نو پاپائو
  • کیریباتی
  • تووالو
  • وانواتو

بررسی شاخص هزینه زندگی در اقیانوسیه

برای افرادی که قصد مهاجرت به قاره اقیانوسیه را دارند، با خبر بودن از هزینه های زندگی در آنجا نقش حیاتی دارد. در این بخش به معرفی گران ترین کشور و شهر این قاره در سال 2021 بپردازیم. دو شاخص ما در این مطلب شاخص کلی هزینه زندگی بعلاوه اجاره خانه و شاخص قدرت خرید می باشند. طبق تحقیقات به عمل آمده شهر نیوکاسل استرالیا با شاخص قدرت خرید 110.42 مرفه ترین شهر و شهر سیدنی استرالیا با شاخص هزینه زندگی 75.76 گران ترین شهر قاره اقیانوسیه می باشد.

آب و هوای قاره اقیانوسیه

هوای گرم و کمربند کند بادی موجب شده تا فصل های قاره اقیانوسیه یکسان و یکپارچه نبوده و منطقه با منطقه تفاوت داشته باشد. مرکز این قاره آب و هوایی کویری و گرم و خشک دارد؛ این در حالی است که آب و هوای قسمت جنوب شرقی و جنوب غربی معتدل و خاکی می باشد. منطقه شمالی قاره اقیانوسیه آب و هوایی استوایی دارد.

قاره اقیانوسیه

نقشه قاره اقیانوسیه

قاره اقیانوسیه

گزارش مشکل
نظرات کاربران درباره قاره اقیانوسیه
افشین کرمی بهمن 1401
9 نفر پسندیدند
سلام. اندونزی جزو آسیاست نه اقیانوسیه .55772

lahzeakhar.com/Useful-information-Tourist-content/6388-%D9%82%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A7%D9%82%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87

امتیاز 5 از 5 | از بین 104 کاربران به قاره اقیانوسیه