مترو استانبول

📅 بروزرسانی : ۲۵ دی ۱۴۰۱ ⏱ مطالعه : 5 دقیقه بازدید : 4398
خطوط مترو
معروف‌ترین ایستگاه‌ها
ساعت کار
قیمت بلیط

استانبول (İstanbul) پرجمعیت‌ ترین شهر کشور ترکیه بوده و به عنوان مرکز فرهنگی و اقتصادی این کشور شناخته می شود. استانبول به عنوان بزرگ‌ ترین کلان‌شهر اروپا و همچنین سومین کلان‌ شهر بزرگ خاورمیانه بعد از قاهره و تهران به حساب می آید. رفت و آمد در این شهر با روش های گوناگونی، صورت می گیرد. 
حتما اگر بدانید که از چه طریقی و با چه وسیله نقلیه ای، به کجاها سفر کنید، بیشتر از سفرتان لذت می‌ برید. گزینه برای انتخاب وسیله نقلیه، زیاد است. غیر از اتوبوس و تاکسی، دلموش، تراموا، فری، تله کابین و دوچرخه، مترو هم هست. اما ،کدام سریع تر، راحت‌تر، نزدیک‌ تر و ارزان‌تر است؟ در یک مسیر می‌توان با چند نوع وسیله رفت و آمد کرد؟

مترو.

آشنایی با مترو استانبول

تلاش های زیاد برای ساخت مترو در استانبول صورت گرفته است که پیشینه‌ ای بیش از ۱۰۰ سال دارد. در هفدهم ژانویه ۱۸۷۵، خط حمل و نقل مسافر با نام تونل ساخته شد که نخستین فعالیت برای ایجاد مترو در استانبول محسوب می‌ شود.
خط زیر زمینی حمل مسافر در استانبول، بعد از سیستم حمل و نقل زیرزمینی لندن که در سال ۱۸۶۳ افتتاح شد. دومین سیستم حمل و نقل زیر زمینی مسافر در سطح جهان می‌باشد.
مسافران این خط می‌ توانند در عرض ۹۰ ثانیه مسافت بین گالاتا تا بی‌ اوغلو را طی کنند.

فعالیت‌ های نوین برای ایجاد خط مترو در استانبول از ۱۹ اوت ۱۹۹۲ آغاز شد و در ۱۲ ژوئن ۱۹۹۴ تونل‌ های تاکسیم به شیشلی به هم متصل گردید. در ۲۵ مارس ۱۹۹۹ اولین سفر آزمایشی ترن از خط مترو صورت گرفت و در ۱۶ سپتامبر سال ۲۰۰۰ نیز خطوط متروی استانبول به‌طور رسمی راه اندازی شدند.

خطوط مترو استانبول

نقشه مترو

متروی استانبول 6 لاین یا خط دارد و دارای 82 ایستگاه است:

 •  خط 1 مترو

خط آکسارای  – فرودگاه آتاتورک: این خط از آکسارای در مرکز شهر حرکت می کند و به سمت فرودگاه آتاتورک می رود. بیشتر مسافرانی که به استانبول سفر می کنند از فرودگاه برای رسیدن به مرکز شهر از این خط استفاده می کنند.
رنگ: قرمز، تعداد ایستگاه: 23، زمان سفر: 23 تا 25 دقیقه

راهنمای سفر به استانبول - همه آنچه درباره سفر به استانبول باید بدانید

 • خط 2 مترو

خط ینی کاپی –  حاجی عثمان: آخرین توسعه آن در سال 2014 انجام شد که با اضافه شدن 3 ایستگاه به منطقه یِنی کاپی رسید. کسانی که می خواهند به میدان تکسیم و منطقه شیشلی بروند از این خط استفاده می کنند.
رنگ: سبز، شامل 2 خط، تعداد ایستگاه: 16، زمان سفر: 30 دقیقه

 •  خط 3 مترو

خط کرازلی – مترو کنت، المپیاد : کرازلی مهمترین ترمینال درون شهری استانبول است که در این خط قرار دارد.
رنگ: آبی، تعداد ایستگاه، 11، زمان سفر: 20 دقیقه

 • خط 4 مترو

خط کادیکوی – کاوسان تپه: این خط در قسمت آسیایی استانبول است از ساحل آسیایی بسفر حرکت خود را آغاز میکند و به منطقه کاوسان تپه می رسد.
رنگ: صورتی، تعداد ایستگاه: 19 ایستگاه، مدت سفر: 82 دقیقه

 • خط 5 مترو

اسکودار و محله سکمکوی از طریق خط پنجم متروی استانبول به یکدیگر ارتباط دارند. M5 تازه تاسیس‌ترین خط در سیستم قطار زیرزمینی شهری استانبول بوده و راه‌اندازی آن به سال 2017 برمی‌گردد. 
رنگ: بنفش، تعداد ایستگاه: 16، مدت سفر: 32 دقیقه

 • خط 6 مترو

خط لونت – دانشگاه Boğaziçi: خط ششم متروی استانبول را باید نوعی مینی مترو دانست که دارای 3 کیلومتر طول و 4 ایستگاه است. منطقه لونت و بوگازیچی از طریق آن به هم متصل شده‌اند.
رنگ: طلائی، تعداد ایستگاه: 4، مدت سفر: 7 دقیقه

معروف ترین ایستگاه‌های مترو استانبول

حال که با خطوط مترو استانبول آشنا شدید، بهتر است نگاهی به مهمترین ایستگاه‌های متروی این شهر بیندازیم. این موارد عبارت اند از:

ایستگاه متروی آتاتورک: در این ایستگاه به ون، تاکسی، مترو و… دسترسی دارید.

ایستگاه متروی کجاتپه: در این ایستگاه از متروی استانبول، می‌توانید از مراکز مهم استانبول از جمله مرکز خرید استانبول و فروشگاه ایکیا بازدید کنید.

ایستگاه متروی آکسارای: در آکسارای و نزدیکی آن مساجد تاریخی مهم والیده سلطان و مسجد جامع تاریخی سلیمانیه قرار گرفته‌ اند. در آکسارای صرافی‌های با نرخ مناسب است که می‌توانید پول‌تان را تبدیل کنید. تراموای T1 در این منطقه شما را به ایستگاه‌ های مختلفی می‌رساند.

ایستگاه متروی توپکاپی: این ایستگاه در خط M1 در تقاطع تراموی T4 قرار دارد.

ایستگاه مترو زِتین بورنو: این ایستگاه در نزدیکی خیابان مرتر قرار دارد که در آن به صورت عمده می‌ توانید پوشاک تهیه کنید.

برای استفاده از متروبوس‌ها می‌ توانید در ایستگاه‌های “آتاکوی – شیرین اولر”و “باهچه لی اِولر” خط M1 پیاده شوید.

ایستگاه متروی تکسیم: با پیاده شدن در ایستگاه تکسیم سرگرمی‌های بی‌شماری در انتظارتان است؛ در خیابان تماشایی استقلال قدم بزنید. در کاباتاش سوار کشتی شوید. (از میدان تکسیم به وسیله فونیکار به سمت کاباتاش رهسپار شوید.) 

ایستگاه متروی ورزنیجیلر یونیورسیتی: این ایستگاه در محله لاله آکسارای قرار دارد.

ایستگاه متروی عثمان بی: برای خرید در ایستگاه عثمان بی پیاده شوید. خیابان عثمان بی برای خرید لباس مجلسی و عروس مناسب است و مرکز خرید نیشان تاشی نیز در همین نزدیکی واقع شده.

جاهای دیدنی استانبول - لیستی از جاهای دیدنی استانبول را در لینک مشاهده کنید. 

ایستگاه متروی هالیچ: برای رفتن به اسکله اِمینونو و تله‎کابین استانبول در این ایستگاه پیاده شوید.

ایستگاه متروی گایرِت تِپه: در نزدیکی این ایستگاه نیز مرکز خرید زورلو قرار دارد. این ایستگاه در تقاطع با متروبوس واقع شده است و از آن به راحتی می‌توانید به نقاط مختلف استانبول دسترسی داشته باشید. این ایستگاه سه ایستگاه بعد از حاجی عثمان واقع شده است.

ایستگاه متروی کاراکوی Karaköy استانبول: از این ایستگاه به تراموا، تونل و بندر استانبول دسترسی خواهید داشت.

ایستگاه متروی سلطان احمد استانبول: این ایستگاه شما را به دیدنی هایی چون مسجد آبی، ایاصوفیه و بسیاری از دیدنی های شاخص شهر می رساند.

ایستگاه متروی اوسکودار و کادیکای Üsküdar & Kadıköy: این ایستگاه شما را به قلب تنگه بسفر از سمت آسیایی آن می برد.

مترو ترکیه

ساعت کار مترو استانبول

امکان استفاده از متروی ترکیه در 7 روز هفته وجود دارد.
ساعت کار متروی استانبول 6:00 تا 12:00 بامداد است و گاهی تا ساعت 1:00 بامداد نیز امکان استفاده از مترو وجود دارد.
بنابراین در هر ساعت که بخواهید، امکان گشت و گذار در استانبول، وجود دارد.
از ساعت 12:30 شب تا 5:30 صبح هر 20 دقیقه یک بار قطار عبور می کند و شما می توانید با پرداخت دو برابر کرایه روز از آن ها استفاده کنید. البته لازم است بدانید، که در روزهای تعطیلات ملی و مذهبی استانبول، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی استانبول رایگان می باشد و این مساله شامل حال استفاده از مترو در زمان شب نیز می شود.

قیمت کارت متروی استانبول

قیمت بلیط مترو بستگی به نوعی که انتخاب می‌کنید دارد و قیمت‌ها متفاوت است.
فرقی نمی‌کند توریست باشید یا مقیم استانبول، در هر صورت خرید استانبول کارت به نفع شما است.
برای خرید کارت متروی استانبول می‌ توانید به باجه های بلیت فروشی داخل ایستگاه های مترو، ایستگاه فروش بلیت در فرودگاه ها، سفارتخانه ها، برخی از وب سایت ها و برخی از سوپرمارکت های بزرگ شهر مراجعه کنید.

 • قیمت کارت متروی تک سفره: 1.05 دلار آمریکا یا 5 لیر ترکیه است.
 • قیمت شارژ کارت متروی استانبول: 5، 10 و 20 لیر میزان متداول شارژ کارتهای متروی استانبول هستند اما این کارتها قابلیت شارژ تا 50 لیر را هم دارند.
 • قیمت خرید کارت به صورت آنلاین: از 79 یورو به بالا + اینترنت + امکان استفاده در 120 ساعت می باشد.

متروی

مزایای استفاده از کارت مترو استانبول

بدون استفاده از استانبول کارت اگر بخواهید با بلیت کاغذی سفر درون شهری انجام دهید، هر مقصدی که باشد، 5 لیر قیمت هر بلیت خواهد بود. این بلیت ها تک سفره هستند و نمی‌ توانید دوبار برای رفت و برگشت از آنها استفاده کنید. با استفاده از این کارت هزینه اولین سفر شما به جای 5 لیر، 2.6 لیر می‌شود، حدود نصف مبلغ بلیت کاغذی می باشد.

 می توان گفت که مزایای استفاده از کارت مترو عبارت اند از:

 • مدیریت پویای کرایه در سامانه حمل و نقل عمومی

با استفاده از بلیت الکترونیک، کرایه تعریف شده در سامانه ‌های حمل و نقل عمومی، می‌تواند به صورت پویا و بر اساس مسافت طی شده توسط شهروندان، محاسبه شده و از کارت آن‌ها کسر گردد. در کنار مدیریت کرایه به صورت پویا، امکان تعریف محصولات مختلف بلیت با سیاست‌های متفاوت که مخاطبین آن‌ها اقشار مختلف از جامعه هستند، با استفاده از این سیستم به سهولت قابل انجام می‌ شود.

 • کنترل بهینه مسافرین و تسهیل خدمت رسانی

با استفاده از بلیت الکترونیکی، امکان تهیه آمار دقیق از مسافرت‌های درون شهری تسهیل شده و می‌توان از آن به عنوان یک پایه برای تامین اطلاعات آماری استفاده کرد. این امر می‌ تواند در راستای مدیریت بهینه منابع در خطوط حمل و نقل مورد بهره‌برداری قرار گیرد 

 • توسعه کاربری بلیت الکترونیکی در حوزه‌های مختلف شهری

از مزیت‌ های عمده بلیت الکترونیک می‌توان به امکان استفاده از آن در حوزه‌های مختلف شهری و بالابردن فرهنگ عمومی در مواردی مانند پرداخت الکترونیک اشاره کرد. به عنوان مثال بلیت الکترونیک می‌ تواند در شبکه‌های مختلف حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، تاکسی و مترو مورد استفاده قرار گرفته و در کنار آن، در اماکن فرهنگی، ورزشی، تفریحی و… نیز بکار گرفته شود که گامی به سوی توسعه خدمات شهری در قالب دولت الکترونیکی می‌ باشد.

 • کاهش در هزینه‌ها

کاهش هزینه‌ های هنگفت در طراحی، چاپ، توزیع و جمع آوری بلیت‌های کاغذی از جمله مزیت‌های بارز استفاده از بلیت الکترونیکی می‌ باشد. لذا با کاربری بلیت الکترونیک می‌توان از هزینه‌های صرفه‌جویی شده در راستای بسترسازی برای خدمات نوین شهری گام برداشت. این کاهش هزینه هم شامل شهروندان می‌ شود و هم شامل مجموعه مدیریت شهری. طول عمر این بلیت در مقایسه با بلیت‌ های کاغذی زیاد بوده و نیازی به تهیه بلیت در هر بار استفاده از شبکه حمل و نقل عمومی نیست و این به معنی صرفه جویی است.
 در نهایت:

 •  امکان شارژ کارت و ذخیره مبلغ در آن وجود دارد.
 • استفاده از آن آسان است.
 • از یک کارت می توان هزینه 5 مسافر را پرداخت کرد.
 • با استفاده از آن می توانید از اتوبوس نیز استفاده کرد.

مقایسه مترو تهران و استانبول

مترو تهران یکی از بهترین متروهای منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود و جزو 30 مترو برتر دنیا قرار دارد و دارای 89  ایستگاه است. 

مقایسه مترو.

مترو استانبول هم یکی از بهترین و برترین متروهای خاورمیانه است که البته به‌سبب تردد توریست‌ها در این شهر رونق بسیار زیادی دارد.
این در حالی است که عمر متروی تهران به 15سال هم نمی‌ رسد، حال آنکه متروی شهراستانبول قدمت 100ساله دارد.
اگر به مجموع خطوط  متروی ترکیه توجه کنیم، می‌بینیم که فقط 2 شهر آنکارا و استانبول دارای مترو هستند که طول خطوط این دو شهر سر جمع کمی بیش از یک‌ سوم طول خطوط متروی تهران می‌ شود. این در حالی است که ساخت مترو در تهران کاملا بومی بوده است.

نکاتی درباره مترو استانبول

قدیمی‌ ترین خط در متروی استانبول M1 بوده و ساخت آن به سال ۱۹۸۹ میلادی بر می‌گردد. در حال حاضر مترو شهر استانبول دارای ۶ خط مشغول فعالیت و ۲ خط در دست ساخت است. مجموع تعداد ایستگاه‌های فعال آن ۸۹ مورد می باشد. بعد از تکمیل چهار خط دیگر، ۴۹ ایستگاه به سیستم قطار زیرزمینی استانبول افزوده خواهد شد.
مجموع این خطوط 133 کیلومتر است.
تعداد قطار های استانبول، 453 دستگاه می باشد.
بیشتر خطوط زیر زمین قرار گرفته است و برای رسیدن به پلتفرم، باید پله‌ های هر ایستگاه را به سمت پایین طی کنید. در بالای ورودی هر ایستگاه، علامت M را به عنوان لوگوی متروی شهر، به همراه نام آن در پایین تابلو مشاهده خواهید کرد. 
ایستگاه‌ها معمولا در پیاده‌روی ها قرار دارند.
همچنین برای برخی ایستگاه‌های جدید ،تصمیم به ساخت خروجی‌هایی در بازارها و مراکز خرید گرفته شده است.

استانبول

از هر کسی که به استانبول سفر کرده بپرسیم، می فهمیم  که خرج و مخارج حمل و نقل در استانبول بسیار بالا است. همین امر باعث شده تا مترو استانبول یکی از بهترین راه های رفت و آمد در ترکیه باشد.
فرقی هم نمی کند که می خواهید با مترو در شهر جا به جا شوید یا اینکه قصد گردش دارید، به هر حال استفاده از مترو انتخاب ارزان، سریع و راحتی است. متروی استانبول بسیار گسترده است و تقریباً در همه مکان های شهر ایستگاه دارد. به این دلیل مترو ، در استانبول، بسیار محبوب و جذاب است.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Useful-information-Tourist-content/6374-%D9%85%D8%AA%D8%B1%D9%88-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%88%D9%84

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به مترو استانبول