اختلاف ساعت ایران و چین

ساعت به وقت چین

تاریخ امروز چین

9 می 2021

ساعت به وقت ایران

تاریخ امروز ایران

19 اردیبهشت 00

به دلیل گردش زمین به دور خود و خورشید، اختلاف زمان در نقاط مختلف زمین و کشورهای مختلف به وجود می‌آید. در نتیجه در نقطه‌ای از زمین روز و در نقطه‌ای شب است. اما مردم هر کشور به خصوص گردشگران و تجار باید اختلاف ساعت کشور مبدا و مقصد را بدانند و طبق این اختلاف ساعت برنامه‌ریزی کنند. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی اختلاف ساعت ایران و چین بپردازیم و جزییاتی را در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم.

 

اختلاف ساعت ایران و چین

 

ساعت چین به وقت ایران

چین یکی از وسیع‌ترین کشورهای جهان است که در خود کشور چین نیز اختلاف زمانی زیادی وجود دارد. کشور چین در حاشیه اقیانوس آرام واقع شده و در ۳۵ درجه‌ی شمالی و ۱۰۵ درجه‌ی شرقی قرار گرفته است. جنوبی‌ترین نقطه‌ی چین استان Hainan است و این منطقه با شمالی‌ترین نقطه‌ی چین اختلاف زمانی زیادی دارند. البته ساعت رسمی کشور چین ساعت پکن است و تمام نقاط چین از این ساعت پیروی می‌کنند. در نتیجه ساعت‌های مناطق دیگر غیررسمی هستند. در واقع تمامی سازمان‌ها، مدارس و کارخانه‌ها با ساعت رسمی پکن فعالیت خود را آغاز می‌کنند. 
براساس محاسبات و موقعیت جغرافیایی ایران و چین، شاهد اختلاف زمانی زیادی میان این دو کشور نیز هستیم. ساعت چین به وقت ایران ۴:۳۰ ساعت جلوتر است. البته این اختلاف زمانی در نیمه‌ی اول سال به ۳:۳۰ ساعت می‌رسد.

اختلاف ساعت ایران با چین

همانطور که می‌دانید چین یک منطقه زمانی رسمی است و با نام پکن‌تایم شناخته می‌شود. طبق این زمانبندی ساعت چین ۸ ساعت از ساعت جهانی جلوتر بوده و اختلاف ساعت چین با ایران در نیمه‌ی اول سال به ۳:۳۰ و در نیمه‌ی دوم سال به ۴:۳۰ ساعت می‌رسد. در نتیجه کشور چین ۴:۳۰ ساعت از ایران جلوتر است.

 

اختلاف ساعت ایران با پکن و گوانجو چین

 

اختلاف ساعت ایران با پکن و گوانجو چین

همانطور که اشاره کردیم اختلاف ساعت ایران و چین ۴:۳۰ است و این اختلاف زمانی در گوانجو چین و پکن نیز به همین مقدار بوده است. در نتیجه گوانجو چین نیز مانند پکن ۴ ساعت و ۳۰ دقیقه از ساعت تهران جلوتر است.


 

گزارش مشکل
درج نظر