امتیاز 5 از 5 | از بین 101 امتیاز دهنده به کشور ترکیه

کشور ترکیه

زمان مطالعه : 3 دقیقه

ترکیه یکی از مقاصد گردشگری محبوب برای بیشتر مسافرانی است که دوست دارند یک کشور اروپایی آسیایی را از نزدیک مشاهده کنند. این کشور به دلیل جاذبه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی خود توانسته است جایگاه ویژه ای در میان گردشگران سرتاسر دنیا به خود اختصاص دهد. اگر تا به حال با تور ترکیه به این کشور سفر کرده باشید، بی شک با زیبایی های بی بدیل آن آشنا هستید. اما برخی ها هستند که تا به حال ترکیه را از نزدیک ندیده اند. در این مقاله قصد داریم به بررسی کشور ترکیه بپردازیم. پس همراه ما باشید.


آشنایی با کشور ترکیه

همانطور که قبلاً نیز بیان کردیم، کشور ترکیه یک کشور اروپایی آسیایی است که آنکارا پایتخت آن را تشکیل می دهد. این کشور به دلیل قرارگیری در بهترین موقعیت جغرافیایی، سالیانه میزبان مسافران و گردشگرانی است که برای آشنایی با مردم ترکیه و فرهنگ آن ها به این کشور سفر می کنند. بخش بزرگی از این کشور در جنوب غربی آسیا واقع شده و بخش کوچک تر آن در منطقه بالکان قرار گرفته است. مساحت این کشور را ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع تخمین زده اند. این کشور یکی از کشورهای کوهستانی و نسبتاً پر باران به حساب می آید. اگر نقشه های ترکیه را به دقت بررسی کنید، متوجه می شوید که شکل آن به صورت مستطیلی است و از سوی شرق و غرب امتداد یافته است. این کشور از شرق با ایران، نخجوان، ارمنستان و گرجستان، از شمال غربی با بلغارستان و یونان و از جنوب شرقی با عراق و سوریه همسایه است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید دو تنگه استراتژیک بسفر و داردانل در اختیار این کشور است و همین امر آن را از سایر کشورهای مجاور متمایز می کند. 

 

کشور ترکیه

 


 زبان مردم ترکیه

اگر به شهرهای مختلف ترکیه سفر کرده باشید، حتماً خیلی خوب می دانید که زبان رایج این کشور، ترکی است، اما به طور غیر رسمی زبان های دیگری همچون کردی و عربی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. 


 دین مردم ترکیه 

بر اساس آمارهای موجود، 98 درصد مردم این کشور مسلمان هستند و دو درصد از آن ها را ادیان دیگر همچون مسیحیت تشکیل می دهند. بیشتر مسلمانان ترکیه نیز اهل تسنن به شمار می آیند و حنفی ها که در مرکز و غرب ترکیه سکونت دارند، بزرگ ترین گروه مذهبی این کشور را تشکیل می دهند.


فرهنگ مردم ترکیه

یکی دیگر از مواردی که ترکیه را از سایر کشورها متمایز می کند، فرهنگ متنوع و البته ناهمگنی است که در میان مردمان خود دارد. اگر به این کشور سر بزنید، تنوع فرهنگی در آن برایتان بسیار جذاب خواهد بود. این فرهنگ از فرهنگ های غرب آسیا، قفقاز، اروپای شرقی و آسیای میانه گرفته شده است. اگر بخواهیم به طور کلی درباره فرهنگ مردمان ترکیه صحبت کنیم، باید بگوییم که ترک ها افراد بسیار مهمان نواز و البته خونگرمی هستند. کافی است چند روز مهمان آن ها شوید تا در مهمان داری برایتان سنگ تمام بگذارند. در این کشور آقایان رییس خانواده و تعیین کننده امورات زندگی هستند و خانم ها بعد از ازدواج نام خانوادگی همسر خود را به کار می برند. نکته جالبی که درباره فرهنگ ترکیه ای وجود دارد، غیر قانونی بودن چند همسری است. 
در این کشور محله ای را بدون قهوه خانه پیدا نمی کنید. قهوه خانه ها در ترکیه تنها برای سپری کردن زمان نیستند و گاه در آن ها جریان های فرهنگی و سیاسی مهمی نیز شکل می گیرد. خانواده های ترکی تعطیلات آخر هفته به مراکز تفریحی متعدد همچون سینما و تئاتر سر می زنند و ترجیح می دهند زمان با ارزش خود را صرف امور فرهنگی نمایند. اگر چند روزی با مردم ترکیه همنشین شوید، به خوبی متوجه ادب و آراستگی آن ها خواهید شد. مردمان ترکیه بسیار با ادب و آراسته هستند و همین امر باعث می شود روابط بسیار خوبی با اطرافیانشان برقرار کنند. 


وضعیت اقتصادی کشور ترکیه

صنایع نوین و حتی صنایع سنتی اقتصاد کشور ترکیه را تشکیل می دهند. روز به روز بر پیشرفت این صنایع افزوده می شود و صنایع مختلفی در این کشور رواج می یابد. سال 2005 بود که تولیدات کشاورزی ترکیه توانست رتبه هفتم جهان را از آنِ خود کند و در سال 2006 نیز برای 12 درصد مردم ترکیه اشتغال زایی نماید. در طول چند سال اخیر، بخش خصوصی ترکیه نیز رشد بسیار چشمگیری داشته و توانسته سهم بسزایی در رشد و پیشرفت این کشور داشته باشد. تولید ناخالص داخلی ترکیه رده سیزدهم  جهان را به خود اختصاص داده  است و این کشور نوزدهمین تولید ناخالص داخلی بزرگ جهان را داراد. این کشور در صنعت خودروسازی نیز پیشرفت های خوبی به دست آورده و توانسته است در سال 2015 بیش از 1.3 میلیون وسیله نقلیه تولید کند. سال 2019 بود که این کشور توانست اولین خودروی ملی خود را تولید کند. 
این کشور در صنعت کشتی سازی نیز گام های بزرگی برداشته است و در حال حاضر محصولات خود را به کشورهای اروپایی هم صادر می کند. از بخش های مهم اقتصادی ترکیه می توان به صنعت بانکداری، لوازم خانگی، الکترونیک، ساخت و ساز، پوشاک ، مواد غذایی، گردشگری و ماشین آلات مختلف ترکیه کرد. با سرمایه گذاری های عظیمی که در طول چند سال اخیر در اقتصاد ترکیه انجام شده است، این کشور در سال های آتی با اقتصاد پر رونقی رو به رو خواهد بود. 

 

کشور ترکیه

 


هزینه زندگی در کشور ترکیه

اگر بخواهیم درباره هزینه زندگی در ترکیه صحبت کنیم، باید چند مقاله بلند بالا را به این موضوع مهم اختصاص دهیم. بررسی هزینه زندگی در این کشورِ محبوب برای افرادی که قصد مهاجرت به آن را دارند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در ادامه سعی می کنیم این هزینه ها را به چند طبقه مختلف تقسیم کنیم و هر کدام از آن ها را به طور مختصر بررسی نماییم.
اجاره منزل در ترکیه
زمانی که به بررسی اجاره خانه ها در ترکیه می پردازیم، متوجه می شویم که این هزینه نسبت به ایران حدود 49 درصد پایین تر است. شاید از شنیدن این جمله شوکه شده باشید، اما برخی ها بر این باورند که هزینه های زندگی در ترکیه به خصوص در شهرهایی همچون استانبول نسبت به تهران بسیار پایین است. اگر بخواهید یک آپارتمان تک خوابه را در ترکیه اجاره کنید، باید 1400 لیر هزینه کنید. در خارج از مرکز شهر، هزینه اجاره یک آپارتمان تک خوابه کاهش پیدا می کند و گاه به کمتر از 847 لیر هم می رسد.
هزینه پوشاک و لباس در ترکیه
ترکیه یکی از کشورهای تولیدکننده لباس های متنوع است. به همین دلیل می توانید در این کشور لباس های مختلفی را با قیمت های ارزان تهیه کنید. 
هزینه غذا و رستوان در ترکیه
اگر بخواهید ناهارتان را در یک رستوران ارزان قیمت در ترکیه میل کنید، باید به ازای هر نفر 20 لیر پرداخت کنید. برای سرو غذا در رستوران های با کیفیت ترکیه نیز باید 40 لیر به ازای هر نفر پرداخت کنید. اگر هم بخواهید خودتان غذا بپزید، باید هزینه مواد غذایی مختلف را با هم جمع کنید. به عنوان مثال قیمت شیر یک لیتری 4 لیر، نان 3 لیر، یک کیلو گوشت گاو 62 لیر، یک کیلو سینه مرغ 22 لیر است. بررسی های انجام شده نشان می دهد هزینه زندگی ماهیانه در ترکیه 26 درصد پایین تر از ایران است. اگر بتوانید شغل مناسبی در این کشور پیدا کنید، به طور حتم زندگی بهتر و راحت تری خواهید داشت. 

 

کشور ترکیه

 


خدمات بهداشت و درمان در کشور ترکیه

خدمات بهداشت و درمان ترکیه تحت نظارت وزارت بهداشت این کشور فعالیت می کند و یک سیستم متمرکز دولتی دارد. امور مالی خدماتی که توسط وزارت بهداشت این کشور ارائه می شود به عهده وزارت دارایی است. با این حال وزارت دفاع به صورت جداگانه خدمات درمانی پرسنل خود را بر عهده دارد و بیشتر هزینه های درمان شان را متقبل می شود. اگر چه بیشتر خدمات درمانی این کشور توسط وزارت بهداشت آن ارائه می شود، اما بیمارستان ها و مراکز خصوصی دیگری هم در آن فعالیت می کنند و به ارائه خدمات به بیماران می پردازند. 
در سطح کلی، وزارت بهداشت مسئول سیاست گذاری های مربوط به حوزه سلامت است، اما در بخش های استانی، خدمات بهداشتی و درمانی از طریق هیئت مدیره های سلامت که فرمانداران هستند ارائه می شود. حدود 41 درصد هزینه های سلامت مردم ترکیه از طریق مالیاتی که از مردم دریافت می شود تامین می گردد. شرکت های بیمه نیز 31 درصد هزینه های درمان مردم ترکیه را متقبل می شوند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید سبک ارائه خدمات بهداشتی در این کشور بسیار شبیه سبک آمریکایی ها است، به طوریکه پزشکان می توانند داروها را بر اساس نظر خود در هر  مقداری تجویز کنند. 

 

بهداشت و درمان در کشور ترکیه

 


کار در کشور ترکیه

مردم ترکیه به انجام کارهای مختلفی مشغول هستند. بعضی هایشان به سراغ فروشندگی می روند و برخی هایشان ترجیح می دهند در اداره ها مشغول به کار شوند. در این میان هستند افرادی که کارهای تولیدی را به سایر کارها ترجیح می دهند. اگر دوست دارید به این کشور مهاجرت کنید، می توانید از میان مشاغل مختلفی که در آن وجود دارد یکی را بر اساس علایق و تجربه های خود انتخاب کنید. برای افرادی که به زبان انگلیسی مسلط هستند شرایط کاری بهتری فراهم است. به عنوان مثال اگر به زبان انگلیسی مسلط باشید، می توانید در حوزه هایی همچون توریسم و هتلداری، پرستاری بچه و ویرایش متون انگلیسی فعالیت داشته باشید.


حمل و نقل عمومی در کشور ترکیه 

 سیستم های حمل و نقل عمومی همچون اتوبوس، مترو، تاکسی و قطار برقی در کشور ترکیه به خوبی به ارائه خدمات می پردازند. اینکه از چه وسیله نقلیه ای برای رفت و آمدتان استفاده کنید به سلیقه شما بستگی دارد. در این کشور طیف وسیعی از وسایل حمل و نقل عمومی در اختیارتان قرار دارد که استفاده از هر کدام مزایای خاص خودش را خواهد داشت. محبوب ترین نوع حمل و نقل در میان مردمان این کشور اتوبوس است. بیشتر شهرهای ترکیه مجهز به سیستم اتوبوسی قدرتمندی هستند که هزینه استفاده از آن ها نسبت به سایر کشورهای جهان زیاد نیست. 
شما می توانید با هزینه ای اندک خودتان را با اتوبوس به محله یا منطقه ای که مدنظر دارید برسانید. اتوبوس هایی که در این کشور به ارائه خدمات می پردازند استانداردهای اروپایی را دارند و بیشترشان لوکس و مجلل اند. در برخی از شرکت های اتوبوس نیز می توان از اینترنت بی سیم که برای مسافران فراهم شده است بهره برد. در کنار اتوبوس، تاکسی های متعددی نیز در سطح شهرهای ترکیه به ارائه خدمات می پردازند. اگر دوست ندارید شلوغی اتوبوس را تجربه کنید و به دنبال یک وسیله راحت برای حمل و نقل هستید بی شک تاکسی بهترین گزینه برایتان خواهد بود. در طول چند سال اخیر سیستم ریلی و مترو نیز در این کشور رشد چشمگیری داشته است. در حال حاضر برای رفت و آمد در ترکیه می توان از مترو یا قطار برقی نیز استفاده کرد. 

 

حمل و نقل عمومی در کشور ترکیه

 


تحصیل در کشور ترکیه

دانشگاه ها و موسسات آموزشی زیادی در کشور ترکیه مشغول به فعالیت هستند. دانشگاه ها، دانشکده ها و موسسات آموزش عالی چهار ساله هستند، اما اگر بخواهید در موسسات علمی کاربردی تحصیل کنید، باید دو سال از عمرتان را برای این کار اختصاص دهید. بر اساس قوانین ترکیه، تحصیل در پایه ابتدایی برای همه شهروندان این کشور رایگان است. زبان ترکی نیز یکی از رایج ترین زبان های سیستم آموزشی این کشور محسوب می شود. وزارت آموزش ملی ترکیه مسئول برنامه ریزی آموزشی و اجرای آن در ترکیه محسوب می شود و تلاش می کند بستر لازم برای تحصیل دانش آموزان و دانشجویان را در این کشور فراهم کند. یکی از مهم ترین دلایلی که تحصیل در ترکیه را برای سایر افراد محبوب می سازد، هزینه های پایین تحصیل در این کشور است. در کنار همه این مواردی که بیان کردیم خوابگاه های این کشور هزینه های مقرون به صرفه ای دارند و راه را برای تحصیل علاقه مندان هموارتر می سازند. 

 

درس خواندن در ترکیه


 سخن نهایی
 ترکیه به عنوان یک کشور توریستی، آداب و رسوم و فرهنگ خاص خود را دارد. این کشور اروپایی آسیایی که در موقعیت جغرافیایی بی نظیری قرار گرفته است، سالانه پذیرای مسافران و مهاجران مختلفی از سرتاسر دنیا و به خصوص ایران است. در این بخش سعی کردیم به اختصار به معرفی کشور ترکیه بپردازیم و مواردی که در این کشور ارائه می شود را با هم مرور کنیم.
 

درج نظر

تورهای ترکیه

تور استانبول خرداد
5 شب
ماهان ماهان
ایران ... ایران ایر تور
ندا پرواز
8 خرداد - 17 خرداد

تور استانبول 30 و 31 اردیبهشت
4 شب
قشم ا ... قشم ایر
ایران ... ایران ایر تور
ندا پرواز
30 اردیبهشت - 4 خرداد

تور استانبول 7 خرداد
3 شب
آسمان آسمان
ایران ... ایران ایر
سیف گشت
7 خرداد - 10 خرداد

تور استانبول 4 و 5 و 6 خرداد
3 شب
معراج معراج
معراج معراج
ندا پرواز
5 خرداد - 9 خرداد

تور استانبول 3 و 4 خرداد
10 شب
Pegas ... Pegasus Airlines
Pegas ... Pegasus Airlines
اسطوره بیستون
4 خرداد - 14 خرداد

تور استانبول 31 اردیبهشت
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
گردشگر زمان
31 اردیبهشت - 3 خرداد

تور آنکارا 3 خرداد
2 شب
Turki ... Turkish Airlines
Turki ... Turkish Airlines
الیما گشت
3 خرداد - 6 خرداد

تور استانبول 3 و 4 خرداد
7 شب
Pegas ... Pegasus Airlines
Pegas ... Pegasus Airlines
اسطوره بیستون
3 اردیبهشت - 11 خرداد

تور استانبول 30 و 31 اردیبهشت
5 شب
قشم ا ... قشم ایر
ماهان ماهان
ندا پرواز
31 اردیبهشت - 5 خرداد

تور استانبول 1 و 2 و 3 خرداد
4 شب
Turki ... Turkish Airlines
ایران ... ایران ایر تور
ندا پرواز
1 خرداد - 7 خرداد