امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به آب و هوای گرگان

آب و هوای گرگان

زمان مطالعه : 3 دقیقه

گرگان شهری تاریخی و ارزشمند است که دارای اقلیمی متنوع می باشد بدین منظور که در آن دشت، بیابان، جلگه، جنگل، تالاب، دریا، رودخانه، کوه و زمین های کشاورزی دیده می شود. در این مقاله قصد داریم در رابطه با اب هوای گرگان اطلاعاتی شرح دهیم تا شما کاربران گرامی سایت لحظه آخر بتوانید با آگاهی کامل زمان سفر خود را انتخاب نمایید. 

 

شمال ایران - اطلاعاتی کامل در رابطه با شمال ایران را در لینک مطالعه نمایید. 


هوای گرگان

شهر گرگان مرکز استان گلستان است و با مساحت حدودی 40 کیلومترمربع در جنوب این استان واقع شده است. خوب است بدانید که این شهر در گذشته استرآباد یا استارباد نام داشته و از شهریور سال 1316 نام گرگان که برگرفته از کلمه عربی جرجان است برای آن انتخاب شد. این شهر که در ارتفاع 155 متری از سطح دریا قرار دارد، از سمت شرق به علی آباد کتول، از شمال به آق قلا، از جنوب به رشته کوه های البرز و از سمت غرب به کردکوی می رسد. بر اساس سرشماری هایی که در سال 1395 صورت گرفته، جمعیت این شهر تقریبا 350 هزار نفر بوده است. از نظر اقلیم طبیعی شهر گرگان به سه دسته کوهستانی، جلگه ای و کوهپایه ای تقسیم می شود که هر یک جذابیت های خاص خود را دارا می باشند. به طور کلی هوای گرگان معتدل مدیترانه ای بوده اما همان طور که می دانید وجود رطوبت هوا در شهرهای شمالی امری عادی و همیشگی است. بیشترین میزان رطوبت هوا در ماه های فروردین، آبان و بهمن می باشد. بارش باران در ماه های فروردین و دی به بیشترین حد خود می رسد. میانگین دمای سالانه در این شهر 17 درجه سانتی گراد و میانگین بارش سالانه در آن بین 600 الی 750 میلی متر می باشد. 

 

گرگان


وضعیت آب و هوا گرگان

هوای گرگان در فصل بهار : فصل بهار را می توان بهترین زمان سفر به گرگان دانست زیرا وضع هوای گرگان در این فصل بسیار مطلوب و خنک می باشد. از طرفی شرجی بودن هوا در بازه زمانی فروردین تا اوایل خرداد احساس نمی شود و همین امر سبب می گردد که افراد زیادی بهار را برای سفر به این شهر انتخاب کنند. در ماه اردیبهشت زیبایی های شهر به سرحد خود می رسد؛ دشت ها مملو از گل می شوند و جنگل ها طراوت خاصی دارند و گل ها شروع به رویش می کنند.

 

جنگل ناهار خوران گرگان - یکی از زیباترین و خاص ترین مناطق شمال کشور به حساب می آید.


هوای گرگان در فصل تابستان : با وجود این که گرگان شهری به دور از دریا می باشد و نسبت به سایر شهرهای شمال کشور فاصله بیشتری از دریا دارد میزان رطوبت کمتری در آن حس می شود ولی با این حال تحمل همین اندازه از رطوبت هوا هم برای بسیاری از گردشگران تور شمال سخت است. این افراد در صورتی که تمایل داشته باشند سفرشان را در فصل تابستان انجام دهند باید راهی مناطق ییلاقی و خنک شوند تا در هوای بهاری به گشت و گذار تابستانی خود بپردازند. 

 

آب و هوای گرگان


هوای گرگان در فصل پاییز : با آغاز فصل پاییز دوباره هوا خنک می شود و تغییر رنگ درختان زیبایی بی نظیری به شهر می بخشد. 
هوای گرگان در فصل زمستان : در فصل زمستان هوا خنک می شود و این کاهش دما همراه با بارش باران های دل انگیز می باشد. برخی از گردشگران تور شمال ترجیح می دهند که این فصل را برای سفر خود انتخاب کنند و در دل جنگل های انبوه شهر به تماشای آتش های هیزمی بپردازند. لازم به ذکر است بگوییم در فصل زمستان و همزمان با بارش برف، منظره ای حیرت انگیز در مناطق ییلاقی به نمایش درمی آید که تماشای آن برای هر بیننده ای جذابیت دارد. 

 

آب و هوای گرگان


بهترین زمان سفر به گرگان

بازه زمانی اردیبهشت تا اوایل تیر ماه را می توان بهترین زمان سفر به شهر گرگان دانست. اغلب گردشگران فصل بهار را به عات سرسبزی و آب و هوای خنک بهترین زمان به سفر به گرگان و بازدید از این منطقه زیبا می دانند.

 

آب و هوای گرگان


هواشناسی گرگان

برای اطلاع از هواشناسی گرگان و یا پیش بینی هوای گرگان می توانید به سایت سازمان هواشناسی ایران مراجعه نمایید و یا از طریق تلفن گویا به شماره 134 از وضعیت هوای گرگان مطلع شوید. 

 

دیوار گرگان - این دیوار در واقع دیواری دفاعی بوده که پس از دیوار چین بزرگ ترین دیوار در دنیا محسوب می شود.

 

سوالات متداول آب و هوای گرگان

گرگان شامل چند اقلیم طبیعی می باشد؟

اقلیم طبیعی شهر گرگان به سه دسته کوهستانی، جلگه ای و کوهپایه ای تقسیم می شود.


بیشترین رطوبت این شهر مربوط به کدام ماه ها می باشد؟

یشترین میزان رطوبت هوا در ماه های فروردین، آبان و بهمن می باشد.


بهترین زمان سفر به گرگان چه موقع می باشد؟

فصل بهار را می توان بهترین زمان سفر به گرگان دانست زیرا وضع هوای گرگان در این فصل بسیار مطلوب و خنک می باشد.


درج نظر