واحد پول ترکیه

📅 انتشار : 1399/09/16 📅 بروزرسانی : 1402/08/13 ⏱ مطالعه : 2 دقیقه بازدید : 134041
لیر به تومان
ارزش کلی لیر
اگر کمی در بازارهای مالی فعالیت کرده باشید و یا به دنبال سفر به ترکیه بوده باشید، احتمالا این سوال برایتان پیش آمده است که tl واحد پول کجاست؟ در پاسخ باید بگوییم که واحد پول ترکیه  لیر است که نام اختصاری آن نیز tl یاد می‌شود .از سال 2004 به دلیل تورم شش صفر از لیر ترکیه کاسته شد. کروش (قروش) نام زیر واحد لیره ترک است. اگر برای سفر به ترکیه آماده می شوید و قصد خرید لیر ترکیه و اطلاعات در خصوص قیمت لیر ترکیه هستید تا پایان همراه ما باشید تا واحد پول ترکیه را شناخته و ارز این کشور را به همراه خود داشته باشد تا بتوانید هنگام خرید ، گردش و تفریح و در  رستوران های با خیال راحت غذا سفارش دهیدو با ارز رایج کشور ترکیه هزینه ها را پرداخت نمائید.
لیر ترکیه را می توانید به راحتی و با مراجعه به صرافی ها تهیه کنید. در سالهای اخیر میزان لیر در بازار کاهش یافته و  گردشگران کشور ترکیه، ارزهایی مانند دلار، یورو و پوند می برند و در صرافی های ترکیه تبدیل به لیر می نمایند.
 
 تصویر لیر ترکیه

لیره ترکیه

یکای پول کشور ترکیه و همچنین جمهوری ترک قبرس شمالی لیره ترک با کد ایزو 4217 و کد الفبایی TRY می باشد. اجزای این واحد قروش (کروش در زبان گویش ترکی استانبولی) می باشد. چاپ پول در ترکیه بر عهده بانک مرکزی ترکیه است. هر لیره برابر با 100 قروش است. 
لیره برای اولین بار به دستور عبدالمجید یکم و در سال 1843 با نام لیره عثمانی زده شد. به سکه های عثمانی لیره زرد گفته می شد. واحد پول ترکیه صفرهای زیادی داشت که به صورت یک میلیون لیر و صد میلیون لیر خوانده می شد، اما در سال 2004 این شش صفر حذف شد و در سال 2005 یک صفر خود را از دست داد و از آن به بعد به آن لیره ترک جدید و یا YTL (Yeni Türk lirası) گفته شد. در تاریخ 2009 نیز واحد پول ترکیه دوباره تغییر کرد و این بار به TL تبدیل شد. در واقع یک میلیون لیر قدیم امروزه همان یک لیر می باشد و هنوز هم برخی زبانشان به بیان آن عادت نکرده است. برروی اسکناس های لیره تاکنون تصویر دیگری جز آتاتورک و عصمت اینونو نقش بسته است. عصمت اینونو رئیس جمهور ترکیه در بین سال های 1938 تا 195 بوده است.اسکناس های لیره به صورت 5، 10، 20، 50، 100 و 200 لیره چاپ می شود. همچنین سکه ها در قالب 1، 5، 10، 25 و 50 قروش و یک لیری می باشد.

واحد پول کشورها - برای سفرهای خارجی نیاز به دانستن واحد پول کشورهای مختلف واجبه!

قیمت لیر

واحد پول کشورهای ترکیه و جمهوری ترک قبرس شمالی لیره است و یکای کمتر از لیره، کروش است که در این کشورها علاوه‌بر ترکیه، یکای رایج است. هر صد کروش برابر یک لیره است و ار تاریخ یک ژانویه 2009 این واحد پول تصویب شد.
عکس واحد پول ترکیه

نرخ لیر ترکیه

تبدیل ارز برای گردشگران تور ترکیه در این کشور در بانک و با دریافت کمیسیون انجام می شود. چک های مسافرتی فقط در بانک ها و با نشان دادن پاسپورت مبادله می شود. البته در این کشور برخی از مبادلات با دلار و یورو نیز امکان پذیر می باشد. اگر قصد سفر به استانبول را دارید می توانید برای راحتی خود در سفر از استانبول کارت این شهر استفاده کنید. برخی از افراد می خواهند بدانند تبدیل یورو، دلار و پوند به لیر به چه صورت است که در جدول زیر ذکر شده است:

قیمت دلار در ترکیه

۱۸,۴۰۰ لیر

قیمت یورو در ترکیه

۳۰,۴۵۹ لیر

قیمت پوند در ترکیه

۳۵,۱۴۵ لیر

همه چیز درباره ترکیه - همه آنچه که باید در مورد ترکیه بدانید!

هر لیر چند تومان است؟

اگر می خواهید قیمت پول ترکیه را به ریال بدانید یا قصد دارید تبدیل لیر به تومان انجام دهید باید بگوییم که در حال حاضر قیمت هر لیر ترکیه در بازار آزاد امروز تهران (آبان ماه 1402) هر لیر ترکیه معادل ۱ لیر ترکیه = ۱,۸۱۵ تومان ایران می باشد. البته این نرخ‌ها ممکن است بسته به شرایط بازار تغییر کنند.

گزارش مشکل

سوالات متداول واحد پول ترکیه

نظرات کاربران درباره واحد پول ترکیه
حیدری 1402/09/11
1 نفر پسندیدند
روی لیر عکس کمال آتاتورکه دیگه؟ ارع؟
آسی 1402/09/11
1 نفر پسندیدند
دلار بخرید بابا. واحد پول ترکیه چیه دیگه
شاه حسینی 1402/09/05
1 نفر پسندیدند
من رفتم ترکیه مجبور شدم دلار خرج کنم!
امتیاز 4.5 از 5 | از 107 کاربران به واحد پول ترکیه