امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به زبان گرجستان

زبان گرجستان

زمان مطالعه : 4 دقیقه

گرجستان کشوری در منطقه قفقاز اوراسیا می باشد، که بین آسیای غربی و اروپای شرقی واقع شده است. قفقاز منطقه ای است بین دریای سیاه و خزر که گرجستان در آن قرار دارد. قدیمی ترین آثار به جا مانده از زندگی در گرجستان مربوط به یک میلیون و هشتصد هزار سال پیش می باشد، که انسان های نخستین که به آن ها انسان های گرجی گفته می شود، در آن زمان زندگی می کردند. این منطقه دارای حدود 40 نوع زبان می باشد. این مردم به زبان گرجستان سخن می گویند که زبان مردم کهن در این سرزمین به شمار می رود و دارای الفبای گرجی که 33 حرف دارد، می باشند که یکی از 14 الفبای موجود در جهان است. زبان گرجستان از چپ به راست نوشته می شود و دارای 27 حرف صامت و 5 حرف مصوت است. به استناد کتاب "سرگذشت کارتلی" خط گرجستان برای اولین بار توسط پارناواز یکم، پادشاه گرجستان باستان اختراع شده است. با توجه به کتیبه های کشف شده، تاریخ پیدایش این زبان به صدها سال پیش از میلاد مسیح می رسد.

 

زبان گرجستان

 

جالب است بدانید که زبان مردم این کشور جزء ده زبان کهن در دنیا محسوب می شود، که هنوز هم تکلم می شود و مورد استفاده مردم این سرزمین می باشد. زبان گرجستان یکی از زبان های قفقازی است، که از خانواده زبان های کارتولی می باشد. گروه زبان کارتولی شامل گرجی، مگرلی، لازی و سوانی می شود، که زبان گرجی به زبان ادبی و علمی در میان آن ها اطلاق می شود. علاوه بر گرجستان کشورهای دیگری از جمله آذربایجان، شمال شرق ترکیه، اوکراین، روسیه، آمریکا و حتی در کشور خودمان و در استان اصفهان، در شهرهای فریدون دشت و بوئین میاندشت و همچنین روستاهای موجود در این شهرها نیز به این زبان تکلم می شود. گرجستان پس از جدایی از کشور روسیه پس از هفتاد سال، زبان ملی کشور خود را از روسی به گرجی تغییر داد که در حال حاضر 80 درصد از جمعیت چهار میلیونی گرجستان به این زبان سخن می گویند. در گذشته این ناحیه جنگ و درگیری های زیادی داشته، که برروی زبان گرجی نیز بی تاثیر نبوده است. زبان گرجستان در طول تاریخ طی 3 مرحله اصلی تکامل پیدا کرده است. اگر با تور گرجستان به این کشور سفر می کنید، می توانید از موزه مردم شناسی این کشور نیز دیدن کنید و اطلاعات بیشتری راجع به سیر تحول زبان گرجستان به دست آورید.

 

خط گرجستان

 

نکته قابل توجه درباره زبان گرجی آن است که این زبان جزء 16 سیستم نوشتاری دنیا است، که در بین زبان های سخت نوشتاری مانند چینی، هندی، ژاپنی و کره ای دنیا قرار گرفته است. البته همه حروف آن نیز سخت نوشتار نیست. 8 حرف از آن دارای تلفظ مخصوص زبان گرجستان می باشد. در این زبان می توانید سه، چهار و یا حتی هشت حرف بی صدا را همزمان و در کنار هم قرار داد، اما نمی توان در یک کلمه دو حرف بی صدای مشابه را کنار هم قرار داد. کشور گرجستان در دوره باستان با نام ایبریا شناخته می شده و در حال حاضر در اکثر زبان ها با اشکال گوناگون واژه یونانی Georgia به معنای کشاورزی شناخته می شود. طبق آمار کلی جهانی، تنها 4 میلیون نفر در دنیا به این زبان سخن می گویند، در این آمار هم افرادی که زبان گرجستان زبان مادری آن ها می باشد، و هم افرادی که آن را به عنوان زبان دوم خود انتخاب کرده اند، مورد شمارش قرار گرفته اند. نکاتی در مورد زبان گرجستان:

  • در گرجستان به سه زبان دیگر از جمله Mengrelian، Svan و Laz نیز صحبت می شود. زبان گرجی دارای 18 گویش می باشد، که زبان استاندارد گرجی بر مبنای گویش کارتفلین (Kartvelian) است.
  • در بیان سوم شخص در زبان گرجی تفاوتی در جنسیت، مانند زبان فارسی وجود ندارد. برای اشاره به سوم شخص در زبان گرجی از کلمه "آن" استفاده می شود.
  • در این زبان اگر جمله ای با اسم و یا فامیل تمام شود و در نهایت با یک حرف صدادار تمام نشود، از حرف (ا) در پایان کلمه استفاده می کنند.
  • اعداد گرجی شبیه به اعداد فرانسوی می باشد، گرجی ها اعداد را براساس عدد 20 استفاده می کنند. به طور مثال برای بیان عدد 84 گفته می شود "چهار بیست و چهار"
  • مردم گرجستان از سه بله در زبان خود استفاده می کنند. diakh (گویش رسمی)، ki (گویش غیر رسمی) و ho (گویش محاوه ای و روزانه).
  • در زبان گرجستان از زبان های ترکی، عربی و فارسی که در همسایگی این کشور قرار دارند، وام گرفته شده است.

 

گرجستان - همه چیز در رابطه با گرجستان

 

امروزه کشور گرجستان برای اینکه بتواند به کشورهای اروپایی بپیوندد، تلاش زیادی برای کسب استانداردهای جهانی می کند. یکی از این امور نیز اضافه شدن زبان انگلیسی به این کشور است که زبان دوم بسیاری از مردم قرار گرفته است. بنابراین اگر با تور تفلیس به این کشور سفر می کنید، می توانید با دانستن زبان انگلیسی تا حدودی از پس انجام امور خود بربیایید.

نظرات مردم درباره زبان گرجستان

داود مقدم 20 تیر 00
0
سلام یه آپارتمان ۱۲۰ متری در تفلیس در محله ی خوب به دلار چنده تقریباً؟
Reza 22 فروردین 00
0
من وخانوادهام پاسپورت امریکای دارم و می خواهیم در گرجستان زندگی کنیم ایا می توانیم خانه بخریم وویزا اقامت لازم داریم یا خانه در محله خوب چند است بپول ایرانی
درج نظر