واحد پول چین

زمان مطالعه: 3 دقیقه
بروزرسانی: 1403/03/10
بازدید: 30976

دانستن ارز کشورهایی که به آن ها سفر می کنیم امری مهم و الزامی است. خصوصا این امر که چگونه می توان ارز رایج ایران را به  آن ها را تبدیل کرد، یکی از دغدغه های همیشگی مسافران تور کشورهای خارجی می باشد. در این مطلب می خواهیم شما را برای دریافت اطلاعاتی در مورد واحد پول چین کمک کنیم، چنانچه قصد سفر با تور چین را دارید، در ادامه با ما باشید...

در حال حاضر یکای جدید واحد پول چین یوان (رنمینبی) با نشانه ¥ و کد CNY می باشد. یوان در زبان چینی به صورت محاوره ای کوای نیز خوانده می شود. یک یوان از ده جیائو (角) یا مائو (毛 - به معنای پَر) و هر جیائو از ده فِن (分) تشکیل شده است.

یوان، توسط بانک جمهوری خلق چین و در قالب اسکناس ها و واحد های یکی، دو تا، پنج تا، ده تا، بیست تا، پنجاه تایی و صد تایی صادر می شود.

واحد پول چین

واحد پول چین در دوران های مختلف

در سال 1914 در چین دلار نقره ای به عنوان ارز رسمی در جمهوری خلق چین انتخاب شد و در 1930 سکه های مسی، فن و سکه های نیکل به واحد پول این کشور اضافه شد. در طول این مدت، نقره ارزشمندتر شده و چین دیگر نمی تواند نقره را به عنوان پشتوانه پول حفظ کند. در سال 1935 یک ارز جدید به نام فابی ایجاد و به واحد پول چین اضافه شد.

در سال 1948 یوان طلا جایگزین یوان فابی شد. نرخ تبدیل این دو معادل 1 واحد طلا یوان به 3 میلیون یوان فابی می باشد. در همین سال بود که یوان رنمینبی به اختصار RMB به عنوان ارزی که به تثبیت مناطق کمونیست نگهداری شده از سرزمین اصلی چین کمک می کرد، معرفی شد.

در ارزیابی مجددی که در سال 1955 صورت گرفت، ارزش یک یوان رنمینبی جدید معادل 10 هزار یوان قدیمی در نظر گرفته شد.

اما در سال 1962 واحد پول چین دوباره در قالب جدیدی ظاهر شد. برای اولین بار در این تاریخ، رنمینبی به صورت دستی و با تکنولوژی چاپ چند رنگی تولید شد.

با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید چین در سال 1980 اصلاحات تازه ای در تاریخچه رنمینبی و اقتصاد چین به وجود آمد. در این دوره، از میزان سختگیری و کنترل چین در رابطه با مبادلات تجاری با سایر کشورها کم شد.

در سال 1988 چهارمین سری از اسکناس های مجهز به جوهر مغناطیسی و جوهر فلورسنت و واتر مارک وارد بازار این کشور شد. در سال 1999 نیز سری پنجم از اسکناس ها با تصاویری از مائوتسه تونگ منتشر شد.

جالب است بدانید که ارزش پول رنمینبی برای سال ها به دلار آمریکا وابسته بود، امادر نهایت در سال 2005 از این وابستگی خارج شد. از همین سال بود که چین تصمیم به تقویت ارزش پول ملی خود گرفت. با عملی کردن این تصمیم دولت چین، ارزش یوان تا حدود 30 درصد در مقابل دلار افزایش پیدا کرد. با اینکه سیاست گذاران آمریکایی بارها این کشور را متهم به کاهش ارزش پول خود برای دستیابی به مزایای تجاری کرده بودند، ولی در سال 2015 صندوق بین المللی پول به صورت رسمی اعلام کرد، که ارزش رنمینبی توسط دولت این کشور دستکاری نشده است.
 

معرفی کشور چین -  برای کسب اطلاعات در رابطه با کشور چین و جادبه های گردشگری اسرار آمیز آن می توانید به این لینک مراجعه نمایید.

 

دولت چین در سال 2016 نرخ برابری یوان را با دلار افزایش داد. در این سال پیش بینی شده بود که در سال 2017 ارزش یوان کاهش پیدا خواهد کرد، اما در این سال ارزش یوان در برابر دلار 608 درصد رشد کرد و تا حدود 605 درصد کاهش را در سال 2016 جبران کرد.
 

چگونگی تبدیل ارز در داخل و خارج از چین

برای بسیاری از مسافران تور چین این سوال پیش می آید که در صورت نیاز در این کشور، از چه طریقی می توان تبادل ارز به واحد پول چین را انجام داد؟

بسیار ساده است، به راحتی و با مراجعه به اکثر بانک ها، هتل های چین و فرودگاه ها می توانید این تبادل را انجام دهید.

یوان چین در خارج از این کشور نیز تبدیل می شود، خصوصا در جنوب شرقی آسیا و هنگ کنگ به راحتی می توان این تبادل را انجام داد. اسکناس های خارجی و چک های مسافرتی نیز به راحتی در شعبات بانک مرکزی چین قابل تبدیل می باشد. البته می توانید امیدوار باشید که در این کشور برخی از کالاها در مکان هایی خاص از جمله برخی از هتل های چین، با ارز غربی به مسافران  تور چین فروخته شود.

 

دیوار چین - اگر شما هم علاقه مند به معروف ترین دیوار جهان یعنی دیوار چین هستید میتوانید با کلیک بر روی لینک اطلاعات مفیدی را از این جاذبه دیدنی کسب کنید. 

 

ظاهر اسکناس های واحد پول چین (یوان)

در ادامه این بخش از مقاله به معرفی هریک از اسکناس های رایج موجود در کشور چین می پردازیم.

اسکناس 1 یوان چین

اسکناس 1 یوانی برای نخستین بار در سال 1999 چاپ شده است و در حال حاضر نیز در چرخه اقتصادی چین از آن استفاده می شود. تصویر روی این اسکناس متعلق به Mao Zedong و تصویر پشت آن دریاچه Hangzhou می باشد که در بخش غربی این کشور واقع شده است.

Mao Zedong فردی است که با شکست نیروهای چیانگ کای شک در سال 1949 ، جمهوری خلق چین را به وجود آورد و تا پایان عمرش بر آن حکومت کرد.

 

جمعیت چین - جمعیت کشور چین چقدر است؟

 

اسکناس 10 یوان چین

رنگ این اسکناس سبز/آبی می باشد و مانند سایر اسکناس ها در سال 1999 به وجود آمده است. تصویر روی این اسکناس همچون اسکناس های قبل و  پشت آن مربوط به رودخانه Yangtze است.

اسکناس 5 یوان چین

این اسکناس نیز در سال 1999 وارد چرخه مالی این کشور شد و تصویر روی آن همانند اسکناس 1 یوانی مربوط به Mao Zedong و تصویر پشت آن نیز متعلق به کوه های Mount Tai در Tai’an می باشد. جالب است بدانید که حکومت چین حتی با جهانی شدن یوان نیز قصد ندارد عکس پدر معنوی این حکومت را از روی اسکناس های خود حذف کند.

 

1 یوان چین

 

اسکناس 10 یوان چین

رنگ این اسکناس سبز/آبی می باشد و مانند سایر اسکناس ها در سال 1999 به وجود آمده است. تصویر روی این اسکناس همچون اسکناس های قبل و  پشت آن مربوط به رودخانه Yangtze است.

اسکناس 20 یوان چین

رنگ این اسکناس نارنجی متمایل به قهوه ای بوده که برای اولین بار در سال 1999 چاپ شده و تصویر پشت آن مربوط به یک رودخانه در چین است. این اسکناس در حال حاضر در چرخه مالی این کشور می باشد.

 

جاهای دیدنی چین - معرفی تمامی مکان های دیدنی چین

 

اسکناس 100 یوان چین

اسکناس 100 یوانی در سال 2015 به چاپ رسید و یکی از جدیدترین اسکناس های این کشور به شمار می رود. تصویر روی این اسکناس یک سفینه را نشان می دهد، که به مناسبت ارسال فضاپیمای چینی به فضا طراحی شده است. در پشت این اسکناس سیر تکاملی پرواز را از اولین پرواز یک پرنده تا اولین هواپیما و فضاپیما مشاهده می کنید.

سکه 1 یوان چین

این سکه نیز در سال 1999 ضرب شده است و جنس آن از نیکل می باشد. وزن این سکه حدود 6.10 گرم می باشد.

 

5 یوان چین

 

امیدواریم مطالعه این بخش از سایت لحظه آخر اطلاعاتی کلی در رابطه با واحد پول کشور چین، تاریخچه آن و همچنین نحوه تبدیل ارز چین به پول ایران کسب کرده باشید، در صورتی که نظر، انتقاد یا پیشنهادی دارید از طریق بخش نظرات می توانید با ما در میان بگزارید، با تشکر از همراهی شما کاربر گرامی.

 

واحد پول کشورها - برای سفرهای خارجی نیاز به دانستن واحد پول کشورهای مختلف واجبه!

 

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 4.5 از 5 | از 112 کاربر