کشورهای بدون ویزا

زمان مطالعه: 5 دقیقه
بروزرسانی: 1402/02/04
بازدید: 1928
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

برای ورود به هر کشور شما باید ویزای آن کشور را دریافت کنید و بسیاری از کشورها برای آسودگی شهروندان از صدور ویزا چشم پوشی کرده‌اند. چنین کشورهایی این اجازه را داده‌اند که افراد خارجی بدون داشتن ویزا به صورت موقت اقامت بگیرند و کار را برای این افراد بسیار راحت نموده‌اند. امروزه که پاسپورت ایران از اهمیت زیادی برخوردار نیست دانستن لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2022 اهمیت بسیار زیادی دارد.

کشورهای بدون ویزا

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

تعدادی از کشورها وجود دارند که  شرایط خاصی  برای رفاه حال مسافران خارجی فراهم کرده‌اند و این شرایط این است که اجازه ورود با داشتن پاسپورت را داده و لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2022 شامل 42 کشور می‌شود که امکان سفر با پاسپورت ایرانی بدون ویزا را دارند. شما برای سفر با داشتن پاسپورت ایرانی بدون ویزا با رتبه 101 می‌توانید حتی اقامت کوتاه مدت در کشورهایی که ویزا نمی‌خواهد را بگیرید.  در بین این 42 کشور که حاضر شده‌اند اجازه سفر بدون ویزا با پاسپورت ایرانی را بدهند 6 کشور به طور رایگان صدور ویزا برای ایرانیان را انجام می‌دهد. سایر کشورها نیز ویزای فرودگاهی یا الکترونیک برای مسافران خارجی صادر می‌کند. این روزها مشکلاتی از قبیل عدم صدور ویزا باعث شده است که افرادی که علاقه دارند به کشورهای مختلف سفر کنند از این خواسته خود بی‌نصیب بمانند. 

حتی افرادی هم که پروسه‌های زیادی را برای دریافت پاسپورت طی کرده‌اند بنا بر دلایل مختلف مانند عدم داشتن توانایی مالی، نداشتن مدارک کافی و حتی پاسخگویی نادرست از سمت افسر پرونده از داشتن ویزا محروم شوند. پس از شناختن کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. تا افراد بتوانند با پاسپورت ایرانی بدون ویزا خواسته خود را فراهم سازند. در برخی شرایط بین کشورها توافق نامه‌ای امضا می‌شود که بر پایه لغو ویزا است و افراد نیاز به مراجعه به سفارت خانه ندارند و به راحتی می‌تواند ویزا را در خاک همان کشور که می‌خواهد در آن اقامت بگیرند اخذ کنند.

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

کشورهای بدون ویزا در آسیا برای ایرانیان

یکی از پرمخاطب‌ترین ویزاها ویزای توریستی است که تاریخ این گونه ویزاها کوتاه مدت هستند و افراد که قصد گردش در کشورها را داشته باشند اقدام به دریافت این ویزا می‌کنند. نکته قابل توجه درباره ویزای توریستی این است که افراد دارای این ویزا امکان ادامه تحصیل یا اشتغال در کشور مقصد را ندارند. کشورهای بدون ویزا در آسیا برای ایرانیال شامل کشورهای ارمنستان، ترکیه، گرجستان و عراق است و شما می‌توانید با پاسپورت ایرانی بدون ویزا به این کشورها سفر کنید.

بی ارزش ترین پاسپورت های دنیا - بی ارزش ترین پاسپورت های دنیا را بشناسید

کشورهای بدون ویزا با پاسپورت ایرانی در کارائیب

یکی دیگر از کشورهای بدون ویزا با پاسپورت ایران در کارائیب است که گردشگران می‌توانند به بدون نیاز به ویزا و با داشتن پاسپورت به آنجا سفر کنند دومینیکا وهائیتی است. افرادی که قصد سفر به این دو مکان را دارند می‌توانند 21 روز در دومینیکا و 90 روز را در هائیتی بدون نیاز به دارا بودن ویزا سپری کنند.

کشورهای بدون ویزا با پاسپورت ایرانی در کارائیب

سفر بدون ویزا با پاسپورت ایرانی به قاره آمریکا

افرادی که علاقه‌مند رفتن به کشور آمریکا هستند اما در هنگام گرفتن پاسپورت با مشکل موجه شده‌اند می‌توانند سفر بدون ویزا با پاسپورت ایرانی به قاره آمریکا را تجربه کنند. در این شرایط شما باید درباره هر مکانی که علاقه رفتن به آن را دارید تحقیقات لازم را انجام دهید و با دانستن اطلاعات درباره کشورهایی که نیاز به ویزا ندارند رویای خود را به حقیقت برسانید. مثلا اگر شما علاقه به رفتن به قاره آمریکا دارید باید بدانید که در قاره آمریکا کشور ونزوئلا این امکان را به گردشگران داده تا در مدت 15 روز بدون ویزا در آن‌جا سپری کنند.

قدرتمند ترین پاسپورت های دنیا - قدرتمندترین پاسپورت دنیا متعلق به کدام کشور است؟ + رنک جهانی

تاریخچه سفر بدون ویزا برای ایرانیان

سفر کردن به کشورهای خارجی به دو صورت امکان‌پذیر است یا با گرفتن ویزا که در این روش فرد موظف به پرداخت هزینه می‌شود یا بدون ویزا، که در این صورت خروج از کشور رایگان خواهد بود. سفر کردن بدون گرفتن ویزا با کشورهایی که این قرار داد را امضاء نمونده‌اند 3 صورت امکان‌پذیر است: بدون ویزا، ویزای فرودگاهی و ویزای الکترونیکی

هر چند اخذ ویزای الکترونیکی و فرودگاهی هزینه دارد اما در مقابل هزینه ویزا ناچیز است ولی در سفر بدون نیاز به ویزا فرد نیاز به پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای برای ورود و خروج از کشور ندارد. به همین دلیل کشور‌ها برای جذب بیشتر گردشگران سعی می‌کنند عدم نیاز به ویزا و رفت و آمد با پاسپورت را رواج دهند. کشور ایران در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای حذف ویزا و سفر به کشور‌های همسایه داشته و به دلیل توجه ویژه افراد برای سفر به کشورهایی که ویزا نمی‌خواهند یا کشورهای بدون ویزا با پاسپورت ایرانی توافق‌نامه‌هایی را با چندین کشور امضاء نموده است.

تاریخچه سفر بدون ویزا برای ایرانیان

هر چند تعداد کشورهایی که نیاز به ویزا ندارند زیاد نیست اما توجه افراد بسیار زیادی را به خود جلب کرده است. اکثر این کشورها که در شمار کشورهای بدون ویزا هستند در همسایگی کشور ایران قرار دارند. کشور ایران در صدد فراهم کردن امکانات رفاهی هر چند بیشتر برای ورود افراد خارجی که علاقه‌مند سفر به ایران هستند بوده است تا بتواند به این وسیله با کشورهای بیشتر توافق نامه امضاء کند و امکان اضافه کردن تعداد کشورهایی که نیاز به ویزا ندارند را روزبه‌روز افزایش دهند.

هر کشوری که توافق می‌کند بدون ویزا از گردشگران سایر کشورها میزبانی کند موظف است تحت هر شرایط و در هر ساعتی پذیرای آنان باشد و هیچ محدودیتی برای ورود گردشگران در نظر نگیرد. اما در مقابل این افراد هم باید با پاسپورت اعتباردار متقاضی ورود شوند و اعتبار پاسپورت کشورها جواز ورود هر فرد است.

ویزای شنگن چیست؟ راهنمای کامل + اخذ ویزا شینگن از تمامی کشورهای عضو 

بهترین کشور بدون ویزا برای سفر ایرانیان

یکی از دلایل در چند سال اخیر که باعث کم بودن تعداد کشورهای بدون نیاز به ویزا این شده این است که تعداد بسیار زیادی از افراد ایرانی در هنگام رفتن به این کشورها سفری بی‌بازگشت داشته‌اند و اخیراً رخداد این اتاق بسیار شایع بوده است. امروزه بسیاری از کشورها خیلی سخت امکان ماندن و پناهنده شدن را به افراد ایرانی می‌دهد اما افرادی قصد مهاجرت را ندارند و علاقه به دیدن نقاط مختلف جهان را دارند که در این شرایط آن‌ها نیز از علاقه‌مندی‌های خود بی‌نصیب مانده‌اند.

باز هم کشورهایی مانند ارمنستان، گرجستان، ترکیه و عراق برای چنین افرادی پیشنهاد بسیار خوبیست که تفریحات خود را در این مناطق داشته باشند. تعداد بسیار زیادی سوال در ذهن افراد مشتاق به گردش وجود دارد که آیا گرجستان ویزا می‌خواهد و همین سوال درباره کشور ترکیه و نیز ارمنستان نیز وجود دارد که آیا ترکیه ویزا می‌خواهد و یا اینکه برای سفر به عمان بدون ویزا شرایط چیست؟ در جواب به همه این سوالات درباره آیا ارمنستان ویزا می‌خواهد و سه کشور دیگر باید گفت که اصلا جای نگرانی نیست و افراد مشتاق قادر به سفر به این کشورها بدون داشتن ویزا هستند.

بهترین کشور بدون ویزا برای سفر ایرانیان

لیست کشورهای بدون ویزا با پاسپورت ایرانی

کشورهایی که ویزا نمی‌خواهند عبارتند از: ارمنستان 90 روز، ترکیه 90 روز، دومینیکا 21 روز، گرجستان که بستگی به تاریخ رزو هتل و بلیط مسافران دارد، هائیتی 90 روز، ونزوئلا 15 روز، مالزی 14 روز، قزاقستان 14 روز، میکرونزیا 30 روز و عراق 15 روز است. این کشورهای نام برده شده کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان هستند و شما می‌توانید سفر با پاسپورت ایرانی بدون ویزا را به این کشورها داشته باشید و از تفریحات خود لذت ببرید. اما با توجه به اینکه کشورهایی که نیاز به داشتن ویزا ندارند مکان‌های تفریحی مناسبی نیستند و تنها در کشورهای ارمنستان، ترکیه یا گرجستان شما می‌توانید از جاذبه‌های آن استفاده کنید. در گذشته ایرانیان می‌توانستند با پاسپورت ایرانی خود به کشور مالزی نیز سفر کنند و 14 روز در آن‌جا بمانند اما در بخشنامه‌ای که دولت مالزی در آخرین بار صدور نمود این امکان از مسافرین ایرانی صلب شده است.

شرایط گرفتن و تمدید پاسپورت - تمامی اطلاعاتی که برای اخذ پاسپورت و تمدید آن نیاز است!

سفر بدون ویزا با صدور ویزای فرودگاهی (ویزای الکترونیکی)

کشورهایی هستند که می‌توان به هنگام ورود به مرز آن‌‌ها اقدام به تهیه ویزا نمود و شهروندان ایرانی نمی‌توانند سفر بدون ویزا با پاسپورت ایرانی را داشته باشند و در مرز ورود به این کشورها اخذ ویزا لازم است. لیست کشورهایی که در هنگام ورود ایرانیان به مرز خود صدور ویزا را در نظر دارد عبارتند از: آذربایجان، بولیوی، کامبوج، جزیر کیپ ورد، کومور، گینه بیسائو، کنیا، لبنان، ماکائو، اوگاندا، ماداگاسکار، مالدیو، موریتانی، موزامبیک، نپال، عمان، پالائو، رواندا، ساموآ، زیمباوه، سنگال، جزایر شیسل، سیرالئون، سومالی، سریلانکا، سوریه، تیمور شرقی، توگو و تووالو است. برای دریافت این نوع ویزا داشتن مدارکی از قبیل  پاسپورت، کارت واکسیناسیون، بیمه نامه و بلیط رفت و برگشت ضروری است.

دسته دیگر که نوع سوم گرفتن ویزا تنظیم شده به این صورت است که فرد متقاضی نیاز ندارد به صورت حضوری به سفارتخانه برود و اقدامات لازم را انجام دهد. می‌تواند با ثبت نام در سامانه و به صورت الکترونیکی مدارک خود را ثبت ‌نماید. سپس به صورت آنلاین ویزای خود را دریافت می‌کند و دیگر نیاز به صرف وقت ندارد. این سامانه 24 ساعت شبانه روز فعال است و هیچ محدودیتی در زمان ندارد. این روش به دلیل پیشرفت تکنولوژی و رو آوردن افراد به انجام دادن کارها به صورت آنلاین بیشتر مورد توجه قرار دارد.

سفر بدون ویزا با صدور ویزای فرودگاهی (ویزای الکترونیکی)

 اما همه کشورها به دلیل ضعف در تکنولوژی و عدم توسعه یافتگی توانایی ارائه این نوع خدمات را ندارند این کشورها عبارتند از: آلبانی، بنین، جیبوتی، هندوستان، مولداوی، پاکستان، سودان جنوبی، سورینام، ازبکستان، کلمبیا، اتیوپی، قرقیزستان، مونتسرات، قطر، سنت هلنا، تاجیکستان، زامبیا، استرالیا، ساحل عاج، گابن، لسوتو، جزایر نورفولک، سنگاپور، سنت کیتس و نویس و امارات متحده عربی. به غیر از کشورهایی که در بالا نام بردیم برای ورود سایر کشورها افراد ملزم به دریافت ویزا قبل از ورود هستند و سایر کشورها در لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2022 نیست.

ویزای فرودگاهی کشورهای آسیا

ویزای  فرودگاهی ویزایی است که در هنگام ورود مسافر به فرودگاه صادر خواهد شد و نیاز به دوندگی‌های نگران کننده از قبل نیست. به دلیل گرفتن ویزا در فرودگاه نیاز به اتلاف هیچ گونه وقتی نیست و زمانی که شما به کشور مقصد برسید باید هزینه ویزا را پرداخت کنید. ویزای فرودگاهی کشورهای آسیا عبارتند از: جمهوری بنین 8 روز، اوگاندا، ماداگاسکار 90روز، کیپ ورد 90 روز، موریتانی، مجمع الجزایر قمر، کنیا 90 روز، موزامبیک 30 روز، رواندا 30 روز، تانزانیا 90 روز، زیمباوه، سومالی، سیشل 90روز، توگو 7 روز و گینه بیسائو 90 روز.

ویزای فرودگاهی کشورهای آسیا

ویزای فرودگاهی کشورهای آفریقا برای شهروندان ایرانی

اخذ ویزا در فرودگاه به طور حتمی و صد در صد است و هیچ گونه ریجکی در کار نیست و مسافران با پرداخت کردن مبلغ مورد نظر در هنگام ورود به کشور مقصد ویزای خود را دریافت می‌کنند. مسافران باید در نظر داشته باشند که تمامی اطلاعات که درباره کشور مقصد را به طور کامل دریافت کنند تا در هنگام اخذ ویزا در فرودگاه دچار مشکل نشوند. ویزای فرودگاهی کشورهای آفریقا برای شهروندان ایرانی عبارتند از: جمهوری آذربایجان30 روز، عمان 30 روز، قطر 30 روز، سری لانکا 30 روز، لبنان 30 روز، مالدیو 30 روز،لائوس 30 روز، کامبوج 30 روز و جزیره تیمور 30 روز.

سفر با ویزای الکترونیکی به کشورهای آمریکای جنوبی

با گرفتن ویزای الکترونیکی آمریکا شما می‌توانید به صورت کوتاه مدت یعنی کمتر از شش ماه در کشور آمریکا اقامت داشته باشید. این افراد هم اجاره تحصیل و اشتغال در کشور آمریکا را ندارند و در زمان مقرر باید به کشور خود برگردند. لیستی از کشورها برای سفر با ویزای الکترونیکی به کشورهای آمریکای جنوبی عبارتند از: بولیوی 30 روز، سورینام 30 روز و توگو 30 روز.

سفر با ویزای الکترونیکی به کشورهای آمریکای جنوبی

ویزای فرودگاهی کشورهای اقیانوسیه

کشور تووالو که در بین جزایر استرالیا و هاوایی قرار دارد و جزو کشورهای کم جمعیت اقیانوسیه محسوب می‌شود این کشور و دو کشور دیگر در اقیانوسیه شرایط ویژه برای ایرانیان در نظر گرفته و افراد ایرانی می‌توانند بدون ویزا به این کشورها سفر کنند. کشورهایی که می‌توان با ویزای فرودگاهی به آن‌ها سفر کرد عبارتند از: پالائو 30 روز، ساموآ 60 روز و تووالو 30 روز.
کلام آخر

اگر قصد سفر دارید یا به دنبال این هستید که در یک کشور دیگر اقامت بگیرید حتما قبل از هر کاری بهتر است که درباره کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید تحقیق کنید. با انجام تحقیقات شما می‌توانید از لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2022 آگاه شوید و بهترین کشور از بین این کشورها که اجازه اقامت در آن‌ها بدون ویزا است را انتخاب نمایید. این مقاله نیز می‌تواند به شما بسیار کمک کند و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد.

سوالات متداول

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
قصرالدشت شیراز؛ تجربه زندگی در قلب شیراز
قصرالدشت شیراز؛ تجربه زندگی در قلب شیراز
بیشتر بخوانید
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
جزیره موریس؛ بهشت گمشده در اقیانوس هند
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
فاصله مشهد تا تهران و سایر شهرهای مهم ایران
فاصله مشهد تا تهران و سایر شهرهای مهم ایران
بیشتر بخوانید
پارک موضوعی ایروان | دیزنی لند ارمنستان
پارک موضوعی ایروان | دیزنی لند ارمنستان
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.2 از 5 | از 101 کاربر