مقبره لنین

📅 انتشار : 1396/03/01 📅 بروزرسانی : 1402/08/08 ⏱ مطالعه : 2 دقیقه بازدید : 2179
معرفی آرامگاه لنین
وصیت نامه
ساعات بازدید
قوانین بازدید

شهر مسکو پایتخت روسیه و یکی از زیباترین شهرهای آن است که به خاطر وجود جاذبه های طبیعی و دیدنی بسیاری که دارد، هر ساله گردشگران زیادی را از سرتاسر دنیا به سوی خود فرا می خواند. یکی از هیجان انگیز ترین و خوف انگیز ترین جاذبه های شهر، آرامگاه مویایی شده لنین، اولین رهبر اتحاد جماهیر شوروی است که به عنوان مشهورترین مویایی مدرن در جهان نیز شناخته می شود. 
لنین در سال 1917 رهبر انقلاب روسیه بوده است و هم اکنون از او به عنوان یک نظریه پرداز در شوروی کمونیستی یاد می شود. اما بخت با او یار نبود و چندین سال بعد، لادیمیر لنین در سال 1924 به علت بیماری علاج ‌ناپذیر عروق خونی در گذشت و پس از مرگ جسد وی را مویایی کرده و در زیر بقعه‌ای به نام قبر سرخ که در خارج از کاخ کرملین قرار دارد، نگهداری می شود. 
قرارگیری این مقبره در میدان سرخ و در نزدیکی کاخ کرملین موجب شده است تا گردشگرانی که به منظور دیدن آرامگاه لنین به شهر مسکو سفر می کنند به راحتی بتوانند مکان آن را بیابند.
در ادامه قصد داریم اطلاعات بیشتری از آمقبره لنین و راهنمای بازدید از آن را برای شما بیان کنیم، بنابراین اگر شما هم علاقه مند به شناخت این مکان عجیب و دیدنی هستید با ما همراه باشید.  

مقبره لنین کجاست

آرامگاه لنین، میزبان مشهورترین مویایی جهان

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، اگر چه لنین مرگ را پایان زندگی می دانست و باور به زندگی پس از مرگ نداشت، اما جسد او را برای باقی ماندن پس از مرگ، مویایی کردن و امروزه جسد مویایی شده لنین را به عنوان مشهورترین مویایی جهان می شناسند و اکنون مقبره هرمی شکل او که از جنس گرانیت و سنگ سیاه است به زیارتگاه بسیاری از پیروان او تبدیل شده است. 
نکته جالب توجه این است که در هنگام جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۱ پیکر لنین به منظور حفاظت از دسترسی نازی ها، به شهر تیومن در سیبری منتقل شد و پس از پایان جنگ مجدداً این پیکر به مقبره لنین در میدان سرخ بازگشت داده شد. هنگام مرگ لنین برای نگهداری از جسد، گروهی از متخصصین در این زمینه از جمله ایلیا بارسکی و پسرش بوریس بارسکی، مسئول نگهداری و حفظ جسد شدند. هم اکنون نیز بدن چندین ساله لنین برای اینکه ظاهری زنده داشته باشد در دما و رطوبت خاصی قرار دارد.

برای حفظ کردن جسد لنین، تابوت وی همواره در دمای ثابت ۱۶ درجه سلسیوس و رطوبت 80 یا ۹۰ درصد نگهداری می شود و به هر هفته مقداری سفید کننده بر روی پوست او ریخته می شود تا قارچ ها و کپک های روی پوست را از بین ببرد. همچنین هر 18 ماه نیز مقبره لنین یک ماه تعطیل می‌شود که در این یک ماه جسد را با گلیسرین حمام می کنند. در این مدت همچنین لباس های وی شسته شده و به دقت اتو می کنند و نکته جالب توجه این است که کت وی هر سه سال یک بار تعویض می شود، ولی در حال حاضر برخی بحران‌های مالی  برای خیریه‌ای که از جسد لنین محافظت می‌کرد بوجود آمده که منجر به ورشکستگی این مجموعه شده است و دیگر نمی‌تواند کت‌های ابریشمی جدیدی را برای لنین تهیه کند.
براساس آن چه در بالا نیز گفته شد فضای مقبره و مقبره لنین از سنگ های گرانیت و مرمر ساخته شده است و به طور کلی می توان گفت که در هنگام ورود به این مقبره تمامی فضا تاریک بوده و تنها محل جنازه روشن می باشد تا گردشگران به خوبی بتوانند جسد لنین را مشاهده کنند. بر اساس برخی گفته ها عناصر به کار رفته در ساختار مقبره لنین برگرفته از آرامگاه باستانی کوروش کبیر می باشد. 
در سالهای پیش از 1991 جنازه لنین در فضای باز قرار داشت و همه افراد می توانستند به راحتی با حضور در میدان سرخ مسکو جسد مومیایی شده وی را مشاهده کنند، اما در آن زمان فردی اقدام به اسید پاشی برروی جسد لنین نمود که این امر موجب شد جسد او را در حفاظ شیشه ای قرار دهند تا آسیبی به آن وارد نشود. در سال 1931 نیز به اطراف مقبره دیوار پوشی از جنس گرانیت اضافه کردند تا مکانی را برای مقامات دولتی روسیه برای دیدن جسد تعبیه کنند. 
اگرچه در بدو ورود به مقبره لنین تصور کنید که آرامگاه او نسبتا کوچک است، اما باد بدانید که این مکان دارای اعماقی پنهانی بوده و دو طبقه از این فضا در زیر زمین قرار دارد که به منظور استراحت افراد برجسته استفاده می شود و بازدید از آن برای عموم آزاد نمی باشد. 

مقبره لنین در شهر مسکو

وصیت نامه لنین

با وجود این که لنین تصور می کرد پس از مرگ زندگی اش پایان می یابد، در وصیت نامه خود بیان کرد که او را به خاک بسپارند، اما مردم روسیه با دفن جسد او مخالفت کرده و  از دولت روسیه با بیش از ۱۰۰۰۰ تلگراف درخواست کردند که بدن این رهبر بزرگ  برای نسل های آینده حفظ شود. بنابراین طرفداران و دوستداران او به جای به خاک سپردن، جسد وی را مومیایی کرده و بدن وی را قبل از تدفین برای نمایش عموم در معرض دید قرار دادند و سپس درون یک تابوت چوبی برای مدت کوتاهی نگهداری کردند. در نهایت در سال ۱۹۲۹ مقبره ‌ای دائمی برای نگهداری از جسد لنین در میدان سرخ مسکو تاسیس شد که همواره بسیاری از افراد آن را یکی از ترسناک ترین دیدنی های مسکو می دانند. 

ساعات بازدید از مقبره لنین مسکو

اگر به مسکو سفر کردید و قصد بازدید از مقبره لنین در میدان سرخ را دارید بهتر است از قبل ساعت های بازدید از این مقبره را پرس و جو کنید زیرا مقبره لنین در روزهای تعطیل و برخی از روزها برای تعمیر و بازسازی بسته می باشد. ولی در حالت کلی درب های این مجموعه در روزهای سه شنبه، چهارشنبه، پنج شنبه، جمعه و شنبه از ساعت 10 صبح تا 1 بعد از ظهر به روی عموم باز بوده و هر شخص علاقه مند به دیدن این اثر تاریخی می تواند از این مقبره دیدن کند. 

مومیایی لنین

نکاتی که در بازدید از مقبره لنین باید بدانید

دیدن از مقبره لنین نیز مانند بسیاری از آثار دیدنی دیگر قوانینی دارد که برای ورود به آن باید آن ها را رعایت کنید. این قوانین عبارتند از: 
برای ورود به مقبره لنین در مسکو شما می توانید از طریق باجه کنترلی که در برج نیکولسکایا در باغ الکساندر واقع شده است به این آرامگاه وارد شوید. توجه داشته باشید که برای ورود به این مقبره ممکن است با صف های نسبتا طولانی مواجه شوید اما برای ورود به آن هیچ هزینه ای از شما دریافت نمی شود و باید مراقب برخی از سودجویان که به منظور ورود سریع به مقبره از اشخاص هزینه هایی دریافت می کنند باشید. برای بازدید از مقبره تنها در صورتی از شما هزینه ای دریافت خواهد شد که با خود کیفی برای بازرسی همراه داشته باشید. 
به دلیل برخی مسائل امنیتی ورورد هرگونه شی فلزی، تلفن همراه و دوربین، انواع مایعات یا کیف های بزرگ به داخل مقبره لنین ممنوع بوده و باید توجه داشته باشید این گونه وسایل را همراه خود به داخل آرامگاه نبرید، زیرا با متخلفان برخورد می شود. 
درون مقبره لنین عکاسی مطلقا ممنوع بوده و در صورتی که کارمندان داخل آرامگاه عکس برداری از جانب هر شخصی را ببینند این اجازه را دارند که از او بخواهند تمامی عکس های گرفته شده را پاک کند. 
توجه داشته باشید که درون مقبره لنین شما باید دائما در قالب یک صف و با دیگر گردشگران حرکت کرده و هنگامی که مقبره می رسید می بایست ادای احترام کنید. همچنین بر اساس قوانین آرامگاه آقایان نمی توانند هنگام بازدید از مقبره کلاه بر سر داشته باشند و تمامی بازدید کنددگان نیز باید در هنگام بازدید از آرامگاه لنین دست ها را از جیب هایشان خارج کنند. 
اگر به شهر مسکو سفر کردید به شما پیشنهاد می کنیم حتما از آرامگاه عجیب و حیرت انگیز لنین و دیگر جاذبه های تاریخی و طبیعی مسکو دیدن کنید تا هنگام بازگشت خاطرات خوشی را از این شهر به یادگار داشته باشید. 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 3.7 از 5 | از 101 کاربران به مقبره لنین