موزه آنتالیا

زمان مطالعه: 3 دقیقه
بروزرسانی: 1402/04/21
بازدید: 2042

آنتالیا یکی از گردشگری ترین مناطق در کشور ترکیه است، این شهر که یکی از شهرهای معروف و محبوب برای مسافران و گردشگران کشور ترکیه می باشد معمولاً به دلیل تفریحات آبی آن شناخته شده و محبوب است. یکی از نکاتی که افراد علاقه مند به شهر آنتالیا باید به آن توجه داشته باشند مکان های تاریخی و موزه های شگفت انگیز شهر آنتالیا است.

آنتالیا دارای مکانهای بسیار زیبا و تاریخی می باشد که بازدید از آنتالیا بدون دیدن این آثار و بناها ممکن است به یکی از بزرگترین افسوس های زندگی تان تبدیل شود از جمله مکان های تاریخی آنتالیا دروازه هادریان و موزه های متعدد این شهر مخصوصاً موزه باستان شناسی شهر آنتالیا است.

آنتالیا دارای چندین موزه با موضوعات مختلف و بسیار جالبی است که توجه بسیاری از علاقه‌مندان را به خود جلب می‌کند، این موزه ها علاوه بر اینکه توجه افراد با سنین مختلف را به خود جلب می کنند با موضوعات متنوع خود شما را سرگرم نگه می دارند؛ از جمله موزه های آنتالیا می توان به موزه های باستان شناسی، مینی سیتی، خانه آتاتورک، سونا اینان کرک، اسباب بازی، زیرآبی، کاشی و غیره اشاره کرد.

موزه باستان شناسی آنتالیا

آشنایی با موزه باستان شناسی آنتالیا

موزه باستان شناسی آنتالیا یا یکی از از آثار و گنجینه های بسیار ارزشمند در کشور ترکیه است که در ابتدا این موزه در مسجدی به نام علاءالدین پایه گذاری شد تا از غارت شدن آثار و گنجینه های مهمی که در کشور ترکیه و آنتالیا وجود دارد حفاظت کند.

گنجینه های موجود در آنتالیا گنجینه هایی مربوط به دوران های مختلف حکومت عثمانی، رومیان و یونانیان می باشند؛ این گنجینه ها در معرض خطر غارت توسط کشورهای ایتالیا، آلمان و انگلیس بوده‌اند به همین علت آنتالیا در طی حرکتی کاملا هوشمندانه مسجد علاءالدین را به موزه تبدیل کرد و تمامی گنجینه هایی که از عصر حجر تا حکومت عثمانیان در این شهر به جا مانده بود را به این مسجد انتقال داد.

همانطور که گفته شد احداث شدن موزه باستان شناسی آنتالیا به دلیل حفاظت از گنجینه های کشور ترکیه از روی عجله و در ضیق وقت انجام شده است به همین علت پس از ثابت شدن وضعیت ترکیه در سال ۱۹۷۲ تمامی گنجینه های این موزه به ساختمان فعلی موزه باستان شناسی آنتالیا منتقل کردند.

موزه باستان شناسی آنتالیا با مساحت ۷۰۰۰ مترمربع بیش از ۵۰۰۰ آثار باستانی و بسیار ارزشمند را در دل خود نگه داشته است. این موزه دارای ۱۴ تالار بوده که ۱۳ تالار این موزه در فضای بسته قرار دارند و یک گالری آن در محیط باز است.

با ورود به موزه باستان شناسی آنتالیا علاوه بر اینکه آثار تاریخی و با ارزش نقاط مختلفی از دریای مدیترانه را می بینید، با فرهنگ قدیمی ترکیه نیز آشنا می شوید؛ حتی دو دیواری که پیش از ورود به ساختمان اصلی موزه مشاهده می کنید به سبک خانه های قدیمی در ترکیه تزیین شده اند. موزه باستان شناسی آنتالیا از طرف باستان‌شناسان بسیار زیادی حمایت می شود و همین موضوع این موزه را تبدیل به یک مرکز حفاری بین‌المللی کرده است، باستان شناسان و حفاران فعال در این موزه با ملیت های مختلف انگلیسی، فرانسوی، ترک، آلمانی، آمریکایی، اتریشی و غیره در حال همکاری هستند.

موزه باستان شناسی آنتالیا دارای بخش‌های مختلف و بسیار جالب و هیجان انگیزی هست که تا مدت‌های زیادی می‌تواند شما را مشغول نگه دارد، البته موضوع های مختلف به کار برده شده در تالارهای مختلف این موزه باعث شده که تمامی گروه های سنی مختلف بتوانند از بازدید این موزه لذت ببرند.

موزه باستان شناسی آنتالیا مکانی با مجسمه ها و گنجینه های عتیقه بسیار مهم است و امکان عکس برداری از هیچ یک از این گنجینه ها وجود ندارد، همچنین موزه باستان شناسی آنتالیا یکی از مکان های گردشگری شهر آنتالیاست که دارای فروشگاه های مختلفی برای خرید سوغاتی می باشد.

موزه باستان شناسی آنتالیا

بخش های مختلف موزه باستان شناسی آنتالیا

۱۴ تالار مختلف موزه باستان شناسی آنتالیا شامل تالار تاریخ طبیعی(natural history hall)، تالار ماقبل تاریخ(prehistory hall)، تالار تاریخچه اولیه(protohistory hall)، تالار دوره کلاسیک(classic period hall)، تالار مجسمه سازی(statuary hall)، تالار مجسمه های امپریالیستی(hall of imperial statues)، تالار تابوت(sarcophagus hall)، تالار موزاییک(the mosaic hall)، تالار مصنوعات کلیسا(hall of church artifacts)، تالار اشیای کوچک(hall of small objects)، تالار سکه‌ها(hall of coins)، تالار آثار دوره ترکی اسلامی(turkish islamic period works)، تالار آثار مردم‌نگاری(ethnographic hall) و بخش کودکان(children's section) می‌شود.

موضوعات مختلف تالار ها موزه باستان شناسی آنتالیا از روی نام های آنها مشخص است ولیکن چیزی که مسافران و گردشگران آنتالیا راجع به بخش‌های مختلف این موزه باید بدانند، تالار های محبوب و دلیل ارزش این تالارها  است، در موزه باستان شناسی آنتالیا چهار تالار محبوبیت بسیار زیادی در بین بازدیدکنندگان وجود دارد.

موزه‌های آنتالیا - معرفی قدیمی‌ترین موزه‌های آنتالیا که می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید

محبوب ترین تالار های موزه مردم شناسی آنتالیا

 محبوب ترین تالار، تالار سکه هاست که این تالار دارای سکه هایی از جنس مختلف با شکل های متفاوت است که هر کدام از این سکه ها با سایز های مختلف مربوط به دوران ها و مکانهای مختلفی تعلق دارند، در تالار سکه شما می توانید انواع سکه هایی با جنس طلا، مس،نقره و الکترون ببینید.

باغ گالری موزه باستان شناسی آنتالیا تنها گالری رو باز این موزه است که یکی دیگر از بخش‌های بسیار جالب و پر بازدید این مجموعه می باشد. با بازدید از این گالری می توانید تخته سنگهایی را که دارای ابعاد بسیار بزرگی هستند را ببینید، به علت ابعاد این تخت سنگ ها امکان ورود آنها به داخل ساختمان موزه وجود نداشته است.

موزه باستان شناسی آنتالیا دارای تالار مجسمه سازی است، در این تالار شما می توانید مجسمه‌های بسیار زیبا و خیره کننده ای از خدایان مختلف را ببینید؛ با ورود به این قسمت شما می توانید مجسمه‌های خدایان افسانه ای و داستان ها را ببینید که در کنار هم جای گرفته اند، این تالار که به تالار خدایان نیز معروف است متعلق به قرن های ۲ و ۳ میلادی هستند مجسمه های زئوس، آرتمیس، تایچی، هکات، هرمس و غیره از جمله مجسمه هایی هستند که در این تالار وجود دارد.

و در آخر یکی از تالارهای بسیار جالب و پر بازدید در این موزه باستان شناسی آنتالیا تالار مردم نگاری است. در این تالار شما می توانید فرهنگ گذشتگان مردم را مشاهده کنید، در این تالار ابزار و وسایل مختلفی مانند فرش، لباس های سنتی، سلاح های جنگی، کاشی کاری های دوره سلجوقی و عثمانی، نسخه‌های خطی، شمعدانها، مجموعه بزرگی از قاشق های چوبی، وسیله نقلیه دوران های مختلف و غیره را مشاهده کنید، در این قسمت خانه‌ای با دیزاین قرن نوزدهم وجود دارد که یکی از جالب ترین قسمت های این تالار است.

موزه باستان شناسی آنتالیا دارای بخش کودکان که در این بخش کودکان سنین ۱۰ تا ۱۷ سال می توانند سرگرم شوند و همچنین راجع به تاریخ اطلاعات زیادی کسب کنند، در این بخش وسیله بازی های قدیمی وجود دارد و به کودکان آموزش مجسمه سازی طراحی سرامیک و غیره را می دهند.

موزه باستان شناسی آنتالیا

جاهای دیدنی آنتالیا -در سفر به آنتالیا جاذبه های گردشگری آن را از دست ندهید!

هزینه بازدید از موزه باستان شناسی آنتالیا

موزه باستان شناسی آنتالیا یکی از مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری بسیار ارزشمند در شهر آنتالیا است که به شما این امکان را می دهد تا از گنجینه هایی به جا مانده از دوران های مختلف بازدید کنید و تا مدت زمان زیادی سرگرم شوید؛ موزه باستان شناسی آنتالیا یکی از با ارزش ترین موزه ها کشور ترکیه است به همین علت هزینه بازدید از این موزه نسبت به دیگر موزه های شهر آنتالیا گران قیمت تر است، برای بازدید از این هتل شما باید ۴۵ لیر را به عنوان هزینه ورودی پرداخت کنید که این ممکن است بر روی قیمت تور تاثیر می گذارد.

 موزه باستان شناسی آنتالیا دارای تالار های مختلف با موضوعات جذاب و سرگرم کننده است که ۴ تا ۵ ساعت وقت شما را برای بازدید کامل و دقیق این تالارها می‌گیرد ولیکن شما می توانید تا ۳ ساعت نیز از این موزه دیدن کنید.

موزه باستان شناسی شهر آنتالیا در همه روز های هفته مشغول به کار است و شما علاقه مندان می توانید از ساعت ۸ و نیم صبح تا ساعت هفت بعد از ظهر برای بازدید از این موزه اقدام کنید ولی کل لازم به ذکر است که ساعت کاری موزه متغیر ابوده و به همین علت قبل از بازدید از این موزه حتماً وب سایت اختصاصی موزه را چک کنید و یا با این موزه تماس بگیرید.

شماره تماس با موزه باستان شناسی شهر آنتالیا: ۰۲۴۲۲۳۸۵۶۸۸

موزه آنتالیا

راه های دسترسی به موزه باستان شناسی آنتالیا

موزه باستان شناسی آنتالیا یکی از مکان های گردشگری و بسیار معروف آنتالیا است که سالانه مسافران و گردشگران زیادی را به خود می بیند، این موزه که نزدیک ساحل کنیالتی قرار دارد به شما این امکان را می دهد تا در راه بازدید از موزه از این ساحل زیبا نیز بازدید کنید؛ همچنین لازم به ذکر است که موزه باستان شناسی آنتالیا در نزدیکی یکی از منطقه های قدیمی و معروف آنتالیا منطقه کالیچی واقع شده است.

دو راه برای رسیدن به موزه باستان شناسی آنتالیا و بازدید از آن وجود دارد، شما می توانید سوار تاکسی و یا تراموا شوید؛ اگر قصد استفاده از وسیله ی حمل و نقل عمومی تراموا را دارید باید سوار تراموای Antik Nostaljik tramway شوید و در ایستگاه موزه پیاده شوید و اگر قصد استفاده از تاکسی را دارید باید در محله کنیالتی خیابان مورات پاشا پیاده شوید.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 4.7 از 5 | از 102 کاربر