مجسمه مادر ارمنستان

بیش تر مجسمه هایی که در شهر های مختلف دنیا قرار دارد از اهمیت فرهنگی آن شهر می باشد به خصوص اگر بخش تاریخی یک کشور را یدک بکشد.مجسمه مادر ارمنستان یکی از سمبل این کشور می باشد که تاریخچه ی آن به قرن بیستم باز می گردد که سبمل پیروزی و شادی این کشور است که در پارک پیروزی ایروان قرار داده شده است.
کشور ارمنستان حدود 70 سال مستعمره شوروی سابق بوده است.در آن زمان عشق و احترام معنای دیگری داشته است در همین راستا بنای مجسمه استایلن که یاد بودی از ژوزف استایلن رهبر اتحاد جماهیر شوروی بود قرار داده شد.مجسمه استالین نماد پیروزی جنگ جهانی دوم بود که در سال 1945 به پایان رسید.
این مجسمه در 29 نوامبر سال 1950 به مناسبت سی امین سالگرد جمهوری ارمنستان رو نمایی شد که این مجسمه دست ساخت یک مجسمه ساز ارمنی یونانی بود که سه سال پس از مرگ استایلن به دلیل قوانین دیکتاتوری و مکتب فکری وی محکوم و دستور دادند تمامی مجسمه های وی را از سراسر دنیا جمع آوری کنند که این دستور به صورت تمام انجام گردید اما این در مورد کشور ارمنستان صدق نکرد و مانع انجام این دستور شدند. در نهایت این مجسمه در سال 1962 برداشته و در پی این جریان ها یک سرباز کشته و ده ها نفر مجروح شدند ، مردم بر این باور بودند که استایلن هم در گور به فکر کشت و کشتار است.

پس از 5 سال از برداشته شدن مجسمه استایلن مجسمه مادر ارمنستان را بر روی آن پایه گذاری کردند که به دلیل بلندی و موقعیت که قرار دارد و همچنین شمشیر بزرگ آن به نظر می رسد محافظ شهر می باشد.
مجسمه مادر ارمنستان با طول 22 متر یکی از بلند ترین مجسمه های ایروان به شمار می رود که با قرار گیری رو پایه و ستون 51 متر طول دارد که مجسمه و پایه های آن با مواد بسیار متفاوتی ساخته شده است.مجسمه مادر ارمنستان از مس چکشی و پایه ی آن از بازالت ساخته شده است.این مجسمه به گونه ایست که در هر قسمت این شهر قرار بگیرید آن را مشاهده خواهید کرد به همین دلیل است امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری ارمنستان تبدیل شده است.

گزارش مشکل

نظرات مردم درباره مجسمه مادر ارمنستان

زاهدی 14 مهر 97
1
تمومی مردم این کشور به مجسمه مادر ارمنستان بی نهایت ارادت دارند و به عنوان نماد مهمی به شمار می رود
درج نظر